Toch uitbreiding veikoopruimte Groot Gorecht Gedeputeerde Beukema opent „Sporen in het station" Kerkstraat Bejaarde huurders teleurgesteld huiswaarts KENWOOD WD woedend Kruising Kuypersingel maandag dicht INFQRMATIE - VERKOOP REPARATIE HOOGEZAND-SAPPEMEER - Woedend toonde VVD-fractie voorzitter R.J. Coops zich in de raadsvergadering over het middenstandsbeleid van de gemeente. Het raadsvoorstel dat de overdracht regelt van 500 vierkante meter grond aan de winkeliersvereniging om het gedeel- te tussen Hema en apotheek te overkappen maakt ook melding van een gennge uitbreiding van de verkoop c.q. bedrijfsruimte en dat is de WD in het verkeerde keelgat geschoten. Zo'n uitbreiding is in strijd zijn met de afpraken tussen de gemeente en het Collège van Ge deputeerde Staten, dat alleen toestemming wilde verlenen voor de bouw van de Hema, mits er geen verdere uitbreiding van het winkelcentrum zou plaats vinden, vindt Coops. KROPSWOLDE - Gisteren werd door gedeputeerde G. Beu kema in galerie „Halte Kropswolde" de expositie geopend „Sporen in het station". De expositie die werd georganiseerd door de Vereniging Beeldende Kunstenaars Station Krops wolde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het voor- malig stationsgebouwbevat oud en nieuw werk van een tiental kunstenaars rondom het thema Station, Spoor en Rei- zen. Al is het allemaal nog niet voor honderd procent zeker, in het winkelcentrum gaat binnenkort nogal wat veran- deren. Radio Thie gaat ver- huizen naar het pand van de apotheek, die zich elders in het centrum zal vestigen en de ruimte tussen Hema en bestaand gedeelte zal worden overkapt. Ook de fusie van de Amrobank en de ABN heeft gevolgen voor Gorecht, maar ook voor het koopcen- trum Hoogezand. Er wordt gedacht aan een nieuw bank- gebouw tussen gemeentehuis en Aralstation, maar de plan- nen zijn nog in een pril stadi- um. Als ze doorgaan bete- kent dat dat de Amrobank van de Hoofdstraat ver- dwijnt en dat het ABN-pand nog slechts een filiaalfunctie houdt. Tegen de overdracht van 500 vierkante meter grond voor 1 gulden aan de vereniging van eigenaren ten behoeve van een overkapping had eigen- lijk geen enkele fractie in de gemeenteraad bezwaren. Met Verv. pag.l werd onmiddeilijk aicntge- gooid en het huis tôt 4 meter diep in plastic verpakt. Daar- na werd binnenshuis een der- tigtal gaten in de vloeren ge- boord (de bewoners waren naar hôtel Faber geëvacu- eerd) waarbij een dermate ernstig vervuiling met poly- cyclische aromaten (Pac's) werd geconstateerd, dat nu tôt afbraak is besloten. In het grondwater zijn benzeen, naftaleen en (in lagere con- centraties) cyanide aange- troffen. Sanering daarvan zou het beste aansluitend op afbraak en bodemsanering kunnen plaatsvinden, maar kan volgens Boender eventu- eel ook later, als de bron van de vervuiling is verdwenen. ,,In situ" reiniging door grondwaterinjectie is als mo- gelijkheid uitgesloten. ,,Dat zou jaren en jaren pompen betekenen". Aan de overzijde van de Kerkstraat is men nog steeds bezig met het wegpompen van vervuild grondwater in aansluiting op het enige ja ren geleden gesaneerde ben- zinestation. Volgens Boender is niet aangetoond dat beide vervuilingsbronnen met el- kaar in verbinding staan. Zondag De provincie gaat nu twee opties technisch en financiëel uitwerken. Afbraak voor tweederde deel en totale sloop. Dat laatste op verzoek van de gemeente Hoogezand- Sappemeer, die deze optie als de meest zekere ziet. Over drie weken moet ailes op pa pier staan. In hoeverre ook het slechts enkele jaren oude uitbreiding van verkoo- pruimte gaan behalve de WD, ook D66 en Gemeente- belangen niet akkoord. Vol gens wethouder M. Laaning gebeurt er niets dat strijdig is met het bestemmingsplan. Hij sprak over een ,,bloe- menstalletje" en een ,,dienst- verlenend bedrijfje", om het plein leefbaar te maken. Voor die verkoopruimte moet overigens de normale prijs van 475 gulden per vier kante meter worden betaald. Van een mogelijke uitbrei ding van het pand van de apotheek, dat verkocht is aan radio Thie, zei de wet houder niets te weten. Quo Vadis De WD beschuldigde het collège ervan de zaak te ver- doezelen. „Quo vadis, waar- heen gaat gij, waarheen vaart gij", riep hij, „de inkt van het convenant met de ou de winkelkernen is nauwe- lijks droog of het wordt al weer geschonden". Coons is pand van Korrekt gesloopt moet worden is nog niet dui- delijk. Afgelopen Zondag werden in de vloeren nog bo- ringen verricht, waarvan de resultaten eind van de week bekend zullen zijn. Voor de familie Ruchti ver- oorzaakte de mededeling dat hun huis moet worden afge- broken een zekere opluchting omdat nu een eind is geko- men aan acht jaar onzeker- heid. ,,Nu weten we ten- minste waar we aan toe zijn", zegt R. Ruchti. ,,Die rotzooi moest toch weg" zegt zijn vrouw. boos dat de andere winkel kernen niet in de plannen zijn gekend, juist nu het overleg over de distributie- ve structuur" in de hele ge meente van start zal< gaan. ,,Zo moeten de andere ^ernen weer toezien wat Groot Go recht met zijn trawanten in de raad bereikt", aldus Coops. En: ,,Zo wordt de ge meente naar de knoppen ge- holpen". Zijn bewoordingen werd door de burgemeester sterk veroordeeld. Fractievoorzit- ter W. Berghoef van D66 be- pleitte een samenhangend beleid in overleg met aile centra, maar vond dat de be- naderingswijze van de WD daar niet toe bijdroeg. 11 Jfê^^uteerd^^^eukemaoper^nHalteKropsïëoIde positie„Sporen in het station". (fotoDennis F. Beek) De gedeputeerde arriveerde rijkelijk aan de late kant en dat kwam, hij erkende het berouwvol, omdat hij niet met het spoor maar met de auto was gekomen. Zo miste hij de rode loper die op het perron voor hem was uitge- legd. De sanering moet worden in- gepast in het Interimpro- gramma bodemsanering. ,,Een tegenvaller", zegt Boender. De kosten waarvan de gemeente 10 procent moet bijdragen zullen zeer aan- zienlijk zijn. De sanering van de tuinen alleen al kostte tôt nu toe 2 miljoen. Ook tech nisch en organisatorisch be- tekent de operatie in de drukke Kerkstraat geen klei- nigheid. De afvoer van het sloopafval en de grond hoopt men via de achterzijde van de Kerkstraat te kunnen af- wikkelen. HOOGEZAND - Vanaf maandag 10 september is de kruising van de Abraham Kuypersingel met de Van der Duyn van Maasdamweg gestremd voor aile verkeer. Dan beginnen de werkzaam- heden voor de aanleg van de mini-rotonde. De stremming duurt tôt 1 juni 1991 of zoveel korter of langer als het werk zal duren. Station Kropswolde in het jaar 1916. Deze prenthriefkaart is ook op de monumentendag te koop voor f 1,25 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De bejaarde huurders van 405 flats aan de Melkweg, Grote en Kleine Beer in Hoogezand waren dinsdagavond in grote getale massaal aanwezig bij de raadsvergadering van Hoogezand-Sappemeer. ,,Krijgen we van de gemeente een voorschot op het geld dat we teveel heb- ben betaald aan onze huisbaas de NCHB?", op het antwoord op die vraag zaten ze in spanning te wachten. Na afloop ver- trokken ze teleurgesteld huiswaarts. Geen geld, slechts more- le steun werd hen door Collège en Raad toegezegd. Na 7 jaar van procederen door de huurdersvereniging Hoogezand-Sappemeer oor- deelde de rechter onlangs dat er aan de veelal bejaarde huurders gedurende de pério de 1979 tôt 1983 1,4 miljoen gulden teveel aan service- kosten in rekening werd ge- bracht. Voor de handelwijze van huisbaas NCHB had de rechter geen goed woord over. De bedragen per huur- der lopen op tôt 4000 gulden. Een aantal van de betrokke- nen is inmiddels overleden. Omdat de NCHB nog steeds geen aanstalten maakt tôt te- rugbetaling over te gaan en een invorderingsprocedure nog wel een jaar of twee in beslag kan nemen, vroeg de Huurdersvereniging Hooge zand-Sappemeer de gemeen teraad 4 ton voor te schieten, zodat de bejaarde bewoners, waarvan de meesten alleen AOW of een klein pensioen als inkomen hebben, alvast een beetje kunnen genieten van hun geld. Hoewel ook de gemeente vindt dat het geld moet worden terugbetaald acht ze dat toch een zaak tus sen verhuurder en huurders. Huurbaas NCHB krijgt wel een brief op poten van het collège waarin dringend wordt verzocht de financiéle afwikkeling met de grootst mogelijke spoed ter hand te nemen. De fractie Ronda wilde na- mens de raad ook een brief sturen aan de 2e kamer, zo dat die de NCHB, die zich volgens hem aan uitbuiting en diefstal schuldig maakt, op de vingers tikt. De bewoners hadden een voorschot van de gemeente niet echt verwacht, maar wel heel plezierig gevonden. ,,Anders beleef ik het niet meer", zegt een mevrouw. In zijn openingswoord sprak Beukema zijn bewondering uit voor het particulier ini- tiatief van de kunstenaars waardoor het stationnetje be- houden kon blijven. ,,Moge- lijk leidt dit initiatief ertoe dat ook dit soort jonge monu- menten in de toekomst min- der makkelijk terzijde wordt geschoven", aldus Beukema. De kunstwerken die in het station geëxposeerd worden zijn heel uiteenlopend in tijd techniek en benadering. Zo liggen er in de hal twee hoop- jes grint. Twee draden (spo- ren) gaan richting spoorrails. Als er treinen langrijden pro- duceren de grintbergjes een zingend geluid. De kunste- naar Arthur Elsenaar heeft hiermee het buitengebeuren auditief naar binnen willen verleggen. Opvallend is ook een tweeluik van Tim Blaauw, dat de toeschouwer een soort vogelperspectief biedt van de spoorlijn die zich slingert van Harlingen naar Nieuwe Schans, inclu- sief in reliëf de maquette- achtige stationsgebouwtjes. Van Martijn Lagerwerf is er een kleurig dubbelportret van nogal grimmig grijnzen- de NS-employes. De gedeputeerde zei zich te- midden van de kunstwerken te voelen als de argeloze lezer die in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen alleen die ene lijn met begrip beschouwt. Namens de Vereniging BKSK boodt Magda Lager- werff aan de hem en wethou der van cultuur M. Lantinga de eerste exemplaren aan van een prentbriefkaart met een uit 1916 daterende foto van het toen één jaar oude station. De expositie ,,Sporen in het station" duurt tôt en met 30 september. Galerie Halte Kropswolde is ook tijdens de Open Monumentendag geo pend van 10.00 tôt 20.00 uur. aa-@H5 SBËIHU 0@-S0 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 Zuidlarert - 05905-4047 Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3