Wonen aan Rembrandtlaan en Rembrandtplein Kwart van aantal leerlingen verlaat Rembrandtschool Speedbool verloren? Laatste fase ruilverkaveling Gemeentezondag Rembrandtplein gezien vanaf de Rembrandtlaan (foto Dennis F. Beek) De wereldberoemde Neder- landse schilder, etser en teke- naar Rembrandt van Rijn leefde van 1606 en 1669. In zijn 44 jaar heeft hij ongeveer 650 schilderijen, 300 etsen en 2000 tekeningen gemaakt, waaronder 62 zelfportretten. Zijn meest befaamde werk is ,,De Nachtwacht". Wereldbe- roemd werd Rembrandt door toepassing van het clair-ob scur effect, de manier waar- op hij in olieverf de tegen- stellingen tussen licht en donker wist weer te geven. Bij raadbesluit van 29 april 1955 werd de Rembrandtlaan en bij raadsbesluit van 9 au- gustus 1965 werd het Rem brandtplein naar hem ge- noemd. Rembrandt Harmenszoon van Rijn was de zoon van Harmen Gerritszoon van Rijn en Neeltgen Willems van Zuytbrouck. Als vijfde van hun zes kinderen werd hij geboren in Leiden op 15 juli 1606. De familienaam ,,Van Rijn" was ontleend aan de molen aan de Oude Rijn, waarvan vader Harmen mo- lenaar was. Moeder Neeltgen was doehter van een wel- gestelde bakker. Van 1613 tôt 1620 bezoekt Rembrandt de Latijnse school. Op 14-jarige leeftijd wordt hij aan de Leidse Uni- versiteit ingeschreven als student in de letteren onder de naam Rembrandus Her- manni Leydensis. Maar niet voor lang. Orlens, de latere burgemeester van Leiden heeft eens gezegd „dat de jon- gen daar gants geen lust ofte genegenheyt toe had". Rem brandt wil liever schilderen en gaat in de leer bij de Leid se burgemeesterschilder Ja cob van Swanenburgh. Na drie jaar vertrekt hij naar Amsterdam, waar hij leer- ling wordt van de invloedrij- ke kunstschilder Pieter Last- man, een artistieke persoon- lijkheid van werkelijk formaat, gespecialiseerd in het uitbeelden van bijbelse en mythologische onderwer- pen. In 1624 keert Rembrandt te- rug naar Leiden en begint een eigen atelier. In die Leid se période (1625 - 1631) schil- dert hij veel bijbelse en my thologische figuren en tafere- len waarin de invloed van meester Lastman duidelijk merkbaar is. Familieleden staan model als profeten en apostelen. Het oudst bekende schilderij is de vlucht van de Heilige familie naar Egyp- tenland. Ook uit die tijd da- teren „Tobias en zijn vrouw", „Bileam en de ezel", de ,,Maaltijd te Emmaus" en veel kleine zelfportretten. Gérard Dou is één van zijn Toch bezwaar tegen scholenfusie HOOGEZAND - Hoewel de fusie tussen de Rembrandtschool en de Van Heemskerkschool in de politiek eerst weinig weerstand leek op te roepen bleken in de raadsvergadering een aantal fracties zich te hebben bedacht. E. de Haan (D66) vroeg het Collège het voorstel terug te nemen om eerst de ge- volgen beter te bestuderen. Belangrijkste reden: Een kwart van de ouders van de kinderen van de Rembrandtschool heeft nu al aangekondigd hun kind naar het Christelijk onderwijs te zullen sturen. ,,Als die trend doorzet zullen er op beide scholen veel leer- krachten moeten worden ont- slagen", betoogde de Haan, die ook de manier waarop de ouders over de fusie werden ingelicht sterk veroordeelde. De medezeggenschapscom- missies waren al voor de va- kantie op de hoogte, de ou ders vemamen het volgens De Haan uit de krant. Ook WD is nu tegenstander van de fusie. G.Jacobs zei te vrezen voor verpaupering van de Noorderparkwijk, die zonder openbare school niet meer aantrekkelijk zou zijn voor jonge gezinnen. „Dat willen we ten koste van of- fers voorkomen", aldus Ja- cobs. Jacobs wil een onder- zoek naar mogelijkheden om de school in ,,een of andere vorm" open te houden. Het GPV wil de fusie zeker nog een jaar uitstellen en ook R. Bodewes (lijst Ronda) pleitte voor intrekking van de voor- dracht. Wethouder M. Lantinga en P.v.d.A.-woordvoerder F. Kramer bleven erbij dat fu sie de beste oplossing is uit onderwijskundig en finan- ciëel oogpunt. leerlingen. Anatomische les In 1631 vertrekt Rembrandt voorgoed naar Amsterdam. Hij gaat wonen bij zijn „kunstbroeder" Hendrik van Uylenburch. In deze eerste Amsterdamse période (in to- taal zijn het er vier) die duurt van 1631 tôt 1636 is het werk van Rembrandt sterk bein- vloed door de Italiaanse ba- rok. In de statige en zwierige portretten (opdrachten van vermogende patriciëers) is de invloed van Rubens merk baar. Bekend is het portret van kunstverzamelaar Jan Six. Op 22 juni 1634 trouwt de schilder met de vermogen de wees Saskia van Uylen- burgh, nicht van Hendrik, doehter van een burgemees ter van Leeuwarden. Uit het gelukkige huwelijk worden 4 kinderen geboren, waarvan alleen de zoon Titus in leven blijft. Saskia is als bekoorlij- ke verschijning te zien op ve- le tekeningen, schilderijen en etsen. In deze période schildert Rembrandt ook doeken van groot formaat zoals ,,Abra- hams offer" ,,Simsons blindmaking"en de beken de Anatomische les" in op- dracht van professor Tulp. Rood Na 1636 (2e Amsterdamse pé riode 1636 - 1642) worden de composities rustiger, de kleu- ren warmer. Voor het eerst gaat het rood een roi spelen. Nu onder invloed van de Ita liaanse renaissancemeesters Titiaan en Raphaël schildert Rembrandt zeer verzorgde portretten. In 1639 kopen Rembrandt en Saskia een groot huis aan de Joden- breestraat (het tegenwoordi- ge Rembrandthuis) waar de schilder een grote verzame- ling schilderijen en tekenin gen aanlegt en exotische curi- ositeiten aanlegt. Op de zol- der is een atelier voor leerlingen die 100 gulden per jaar betalen. De bekendsten waren Ferdinand Bol en Go- vert Flinck. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Degene die zijn speedboot in augustus verlo ren heeft, weet eindelijk waar hij/zij hem kan opha- len, ook de verliezers van een joggingpak en van een rood en rood/geel bankbiljet kun- nen opgelucht adem halen. Hieronder volgt een gevon- den voorwerpen lijst van de gemeentepolitie Hoogezand- Sappemeer. Een zwarte kaarleeslamp, 1 bruine knipportemonnee, 1 plastic tas, 1 gouden ring, 2 rugtassen, 1 paspoort, 1 zwarte portemonnee, 1 r.w.oranje autoachterlicht, 2 jurken, 1 leren jack, 1 coltrui, 1 handzaag, 1 sleuteletui, 1 rood/blauw portemonnee, 1 blauwe regencape, 1 jogging pak, 1 linnen tas, 1 schouder- tas, 2 rood/gele bankbiljet- ten, 1 gouden armband, lbrilpas, 1 speedboot, 2 mo- torhandshcoenen, 1 giropas, 1 protemonnee, 1 rood bank biljet, 1 kentekenplaat, 1 boodschappentas, 10 huis- sleutels, 1 autosleutel. Nachtwacht Voor een der wanden van de nieuwe zaal van de Clove- niersschutters in De Doelen krijgt Rembrandt in 1639 de opdracht het „Corporaal- schap" van kapitein Frans Banning Cock uit te beelden. Het wordt ,,De Nachtwacht", een feestelijke schuttersop- tocht in fantastisch zonlicht. De foutieve naam kreeg het schilderij in de achttiende eeuw. In 1642 was het stuk voltooid en in de Doelen ge- plaatst. In 1715 werd het' overgebracht naar het stad- huis, in 1815 naar het Trip- penhuis en in 1855 naar het Rijksmuseum. Het olieverf- schilderij meet 359 bij 438 centimeter. Na het overlijden van Saskia in 1642, (zij werd op 19 juni in de Oude kerk begraven), be gint voor de schilder zijn der- de Amsterdamse période (1642 - 1656), waarin hij voor- al landschappen en gods- dienstige voorstellingen van ontroerende eenvoud schil dert. Het waren jaren van stille werkzaamheid, de op drachten komen slechts uit een beperkte vriendenkring. Bekend uit die tijd is de prachtige ets ,,De drie bo- men". Hendrickje In 1645 gaat Rembrandt een verbintenis aan met Hen drickje Stoffels, die waar- schijnlijk in verband met er- frechtproblemen, nooit als huwelijk wordt bekrachtigd. In 1654 wordt hun dochtertje Comelia geboren. In 1657 is hij door grote fi- nanciële moeilijkheden ge- noodzaakt huis en inboedel te laten veilen. In deze laat- ste période wordt de stijl ro- buuster. Krachtige zware verfstreken worden uit- gesmeerd met het temper- mes. Fonkelende rode en bruinachtige kleuren. De achtergronden vallen weg. Bij de historische en bijbelse onderwerpen wil hij alleen nog het diep menselijke, de HARKSTEDE - De ruilver kaveling ,,Harkstede" gaat haar laatste fase in. Nog 560 ha. krijgt een andere vorm en dan zal de 5848 bunder com- pleet zijn. De ruilverkavelingswerk- zaamheden hebben de afgelo- pen jaren de streek een heel ander aanzien gegeven. Een van de eerste werken die ter- hand werden genomen was het herstel van ,,Stel's Meu- len". De graanmolen is nu weer een sieraad voor dorp en omgeving. Er is 13,4 km recreatief fietspad aangelegd en 520 ha nieuw natuurge- bied bijgekomen. En dit wordt in deze laatste fase nog verder uitgebreid. Er komt een fietspad bij rondom het Grunostrand in Harkstede, dat aansluit op het roeibaan- project. Nieuw is ook het wandelpad dat zal komen te liggen vanaf de Meesterslaan te Westerbroek, bokkepad naar de borg Klein Vaart- wijk". Zelfportret van Rembrandt op 60-jarige leeftijd (Wenen, kunsthistorisch muséum) innerlijke bewogenheid weergeven. Zoals in ..David speelt voor Saul" Joseph en de vrouw van Potiphar"en „Simeon in de tempel". In 1658 beginnen Hendrickje Stoffels en zoon Titus samen een kunsthan- del, die zo goed loopt dat ze nagenoeg aile schulden kun- nen afbetalen. In 1662 sterft Hendrickje Stoffels, in 1668 overlijdt ook Titus en een jaar later op 4 oktober 1669 blaast Rem brandt zelf de laatste adem uit. Hij wordt begraven in de Westerkerk in Amsterdam. Uit de laatste période date- ren grote werken zoals de Staalmeesters (1662) in op dracht van het lakenwevers- gilde, maar ook de ,,Joodse Bruid" (1665). Als etser was Rembrandt misschien wel de grootste ter wereld. Hij gebruikte de ets- naald voor eenvoudige on derwerpen maar ook voor grotere ingewikkelde tafere- len zoals de zogenaamde „Honderdguldensprent"die Christus predikend voor- stelt. De lste grote Rembrandtten- toonstelling werd in ons land gehouden van 8 september tôt 31 oktober 1898 ter gele- genheid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Traditiegetrouw start de hervormde gemeente Hoogezand, Sappemeer, Kropswolde deze zondag het winterseizoen met een ge meentezondag. In de Dam- kerk spreekt dominée Dijk over het thema ,,geroepen worden". In de kerk in Kropswolde spreekt dominée Bakker over het thema ,,vie- ren". Na de dienst op de Dam wordt er gediscussieerd en vervolgens gezamenlijk gege- ten. De dienst in Kropswolde wordt afgesloten met een oriënteringstocht op de fiets of per auto, waama ook geza menlijk een broodmaaltijd wordt gebruikt. 's Middags zijn er voor jong en oude gevarieerde pro grammai. De dag wordt besloten met een korte vesperdienst. Frekie Man: ,,Wat dust aal bie rol- trap?" Frekie: ,,k Bin onderwegens mien kaauwgom verloren en nou wacht ik...." HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5