Hoogezand en Sappemeer: Waar een wil is, is een weg Gebouwd door Gelir.H.&M.Wolthuis te Sappemeer Uitstapje naar de twintiger jaren HOOGEZAND-SAPPEMEER - De firma Smit en Jongman levert schoen- en bandklompen beneden elke concurrentie, tevens klompschoenen hoog model. Bij FJ.H. Smit kan je terecht voor een complété meubilering, die wordt met paard en wagen thuis bezorgd. Litterair-econo- mische Hoogere Burgerschool Instituut Hommes biedt kleine klassen, toezicht bij het "^îs- werk in een gezonde landelijke omgeving. De firma Hoepman is specialist in ,,1 cent tel- werk". Hôtel Faber heeft auto's disponibel en Hôtel Struvé verhuurt ook rijtuigen. Bi] de Groninger Bank kun je een safe-loket huren met ingesloten trommel voor prijzen van t.7,50 tôt f.25,-- per jaar, vooruit betalen! Spéciale aanbiedingen uit lang vervlogen tijden. Ze zijn te vinden in de gids voor Hoogezand en Sappemeer van 1924, uitgegeven door de firma D.Y. Alta in Gronin- gen. Een boekwerkje waar- mee de burgemeesters van Hoogezand en Sappemeer blijkens hun voorwoord, zeer ingenomen waren. En te recht: het boekje, hoewel nu enig^zins gehavend, ziet er schitterend uit. Op het om- slag prijken de wapens van de beide gemeenten, samen met dat van de provincie Groningen onder de vleugels van één adelaar, die zijn tong uitsteekt(?). Over de 4 hoe- ken verdeeld de spreuk: „Waar een wil is, is een weg". twintiger jaren? Op 1 januari 1923 had de ge- meente Hoogezand ruim 11 duizend inwoners. De land- bouw was de hoofdtak van bestaan. Van de oppervlakte van 5794 hectare werd de helft ingenomen door bouw- land, 1164 ha door grasland en 447 ha was kweekers- en tuingrond. Er werden voor- namelijk granen verbouwd (1400 ha.) Fabrieksaardappe- len waren een goede tweede (970 ha.) Burgemeester van Hoogezand was de heer I.A. van Royen. Wethouders wa ren de heren H.E. Buurma en U. D. Reinders en G. Zwiers was gemeentesecretaris. 36000 schepen Hoogezand heeft in 1924 ne- gen openbare scholen, en één bijzondere met de bijbel. Het telt drie hervormde kerkge- nootschappen en een Israëli- tisch bedehuis. Ontspanning kan gevonden worden bij Concert- en toneelzaal Faber, in de Hoogezandse bioscoop (directeur Milius), op sport- terrein, ijsbaan en aan het Foxholstermeer (roeien, zei- len en zwemmen). Openbaar vervoer ging per trein. Het traject Groningen - Winschoten was één der drukste lijnen van ons land. In 15 minuten was je ook toen al in Groningen. Naar Amsterdam reizen duurde 4 uur en een kwartier. Door de sluis in Martenshoek passeer- den jaarlijks 36000 schepen met ruim 2 miljoen ton in- houd. Wie geld teveel of te weinig had kon terecht bij maar liefst zeven banken. Bezoekers namen hun intrek bij hôtel Faber en bij Sta- tions-koffiehuis Van Bies- sum. Wie een auto of rijtuig wilde huren kon terecht bij drie garages. Deftig Sappemeer had een burge meester met de deftige naam Mr. E.J.Th.Th. Van der Hoop van Slochteren. Hij woonde ook in een deftig huis, de borgWelgelegen. Wethouders waren de heren G.Boer en D.L. de Koe. Gemeentesecre taris was de heer F. Schut. Sappemeer was ook in 1924 veel kleiner dan Hoogezand, maar qua voorzieningen ze- ker niet minder. De 6500 in woners konden ter kerke bij vijf verschillende gezindten. Naast 4 openbare scholen was er in Sappemeer ook een Katholieke. Sappemeer had een eigen HBS, eigen sport- terrein met ijs- en renbaan, eigen zwembad (Nero) en een eigen Stationskoffiehuis bij station Sappemeer Oost. Voor ontspanning waren er diverse café's en hôtels, de vereeniging 't Plaatselijk Nut en een wintertuinbouw- cursus. Ook aan banken en artsen was geen gebrek. Bo- vendien was er in Sappemeer een tandarts, die.... H.G. Steenbeek heette. Net als in Hoogezand leefden de inwoners van Sappemeer in hoofdzaak van de land- bouw. Van de 1329 ha die Sappemeer groot_was werd 1010 ha voor bouwland ge- bruikt, slechts 40 ha voor grasland en 146 ha was kwee kers en tuindersgrond. Ook in Sappemeer werden vooral granen verbouwd (518 ha). Fabrieksaardappelen wer den geteeld op 318 ha. De tuinders verbouwden bonen, koolrabi, kroten, peen, selde- rij enz. en in de kassen vooral groene komkommers voor de export. teerde houten schuur zonder glasramen en zonder behulp van hijskranen. In 1924 wordt 48 uur per week ge- werkt tegen een gemiddeld loon van f. 16,50. Wandelen We maken samen met onze ,,gids" uit 1924 een wande- ling door beide gemeenten en beginnen bij het nu gesloopte historische station in Hooge zand. Linksaf slaan we de Parallelweg in en zien aan onze rechterhand de hoge schoorstenen van Stroocar- tonfabriek Hooites Beukema met een jaarlijkse produktie van 11 miljoen kilo. Verder- op het parkkwartier met ijs baan en sportterreinen en In stituut Hommes, daterend van 1911, een vijfjarige HBS en handelsschool met 2 inter- oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Ruige beer De schrijver van de gemeen- tegids is diep in de geschiede- nis van de veenkoloniën ge- doken. Hij gaat zelfs terug naar de tijden dat de ruige beer hier inheemsch was en staat uitgebreid stil bij de ontginning der venen, die in het midden der 17e eeuw krachtig te hand werd genoe- men. Ook het graven van het Winschoterdiep (het daip), met zijn zijkanalen en wij- ken voor de afvoer van turf, wordt uitvoerig beschreven. In 1924 behoort Het Daip tôt de drukst bevaren vaarwe- gen van ons land. Brinkman noemt het ,,de polsslag van het wereldverkeer". Hij betreurt (ook toen al!) dat vele historische panden ver- dwijnen en bijna ailes nieuw is geworden: Moderne hui- zen in allerlei stijl of wat te- genwoordig stijl genoemd wordt, groote winkels en ma- gazijnen, café's, nieuwerwet- se kerk- en schoolgebouwen, zoals men die in aile plaatsen van eenige betekenis aan- treft, hebben ook hier het ge- moedelijke oude verdron- gen", aldus de schrijver. In 1914 verdienden de arbei- ders in de scheepsbouw ge middeld f. 7,60 per week. Daarvoor moesten ze wel 63 uur werken, vaak in een ge- Instituut Hommes naten. Atlanta kantoorboe- kenfabriek is niet ver daar- vandaan. Dan rechtsaf rich- ting centrum met Nederlands Hervormde kerk, gemeente- huis, postkantoor en Hôtel Faber. Op de Hoogezandster- brug staan we even stil om te kijken naar de bedrijvigheid op en langs het kanaal. Ver- der wandelend richting Mar tenshoek treffen we scheeps- werven aan beide zijden van het kanaal en de cartonfa- briek van Beukema Co. Er- naast de machinefabriek van E.J. Smit en Zoon, daterend van 1785. Zeerovers In Martenshoek staat machi ne- en motorenfabriek Lan- deweer en ,,Fulton" produ- ceert er scheepsmachines en ketels. In de 19e eeuw wer den daar kleine scheepska- nonnen te gebruiken tegen aanvallende zeerovers. Dan stoomgrutterij en olie- slagerij Buurma, de oudste in het Noorden. Specialiteiten: hoekstermeel en lijnzaad- koekjes met suiker (veevoe- der). Er werd toen al in drie ploegen gewerkt. Op de te- rugweg komen we nog meer scheepswerven tegen zoals van G. J. Van der Werff, maar Kom kommerkas ook de suikerwerkfabriek van Hoepman en de leerhan- del Van Dam. Bij Graanhan- del Benes veroorzaakt de pneumatische losinrichting een ,,gezellige" bedrijvig heid. We passeren nog de meubelzaak van F.J.H. Smit en steken dan de brug over het Winkelhoeksterdiep over. We zijn in Sappemeer. Chinees varkenshaar Langs het Winschoterdiep vinden we machinefabriek en gieterij Borcherts en de handel in klaver- en grasza- den van de Gebroeders Dries, een Belgisch bedrijf. De Borstelfabriek van Lam- merts (zuidzijde) maakt straatbezems, schrobbers en stoffers onder meer uit palm- bladeren en chinees varkens haar. Langs de Noorderstraat staat de nieuwe Gerefor- meerde kerk en de fraaie Rijks Hoogere Burgerschool (nu gasbedrijf). Aan de zuid zijde zien we de fraaie to- renspits van de R.K. kerk. Tegenover de Borgercompag- niesterbrug bevindt zich het gemeentelijk plantsoen met de renbaan. En ook de ge- meentelijke gasfabriek, waar men toen nog niet had kunnen denken dat de bodem in 1990 gesaneerd zou moeten worden. In het Oosteinde, bij de Jagerswijk (de weg naar Noordbroek) treffen we nog twee belangrijke fabrieken. ,,Scholten-karton" en de Gist- en Spiritusfabriek Sap pemeer v/h ,,De Vlijt". Scholten produceert in 1924 360 duizend kilo karton per week. We wandelen richting station Sappemeer-Oost en komen bij het Centraal proefveld voor aardappelva- riëteiten. Onder leiding van Geert Veenhuizen worden daar tal van nieuwe rassen gekweekt, zoals de eigenhei- mer. Even nemen we een kijkje bij Welgelegen, daar woont immers de burgerva- der van Sappemeer, dan gaan langs de spoorlijn terug richting hoofdstation. Aan de Stationsstraat (nu Kees de Haanstraat), naast hôtel Groeneveld staat het vei- lingsgebouw, waar het woensdags en vrijdags gezel- lig druk is. De wandeling door Hooge zand en Sappemeer in 1924 is daarmee ten einde. Wie in 1990 dezelfde route loopt constateert dat veel is ver- dwenen of veranderd. Of Hoogezand-Sappemeer toen mooier of beter was? Eén ding is zeker: ,,Der kwam 'n aander tied". HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 i Y Y Motorboot Risico" met 30 P.K. Bronsmotor - Appingedam Schippers: J. Buitenkamp en H. Zuurman - Hélium Speciaal adres voor IVlotoren en Zeilschepen voor den binnenvaart Met dank aan de heer J. Hoving in Hoogezand die ons de Gids van 1924 ter beschikking stelde.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5