Wonen aan de.... Mozartlaan Triviantspel VW KENWOOD Studenten doen het vuile werk ïïips Thythm van start Kankerbestrijding- collecte succès 26 september Water- schapsverkiezing Jongdierendag P.K.V. Kaarttelefoon bij station iB-awaaaaaiB-aB INFORMAIIE - VERK00P REPARATIE Wolîgang Amadeus Mozart De Oostenrijkse componist en dirigent Wolfgang Ama deus Mozart leefde van 175& tôt 1791. Hij was een muzi- kaal wonderkind dat grote muzikale hoogten bereikte, maar al op 36-jarige leeftijd in armoedige omstandighe- den overleed. Hij componeer- de ruim 600 werken, waar- van 46 symphonieën, 20 di- vertimenti, vele serenades, 13 marsen, 41 dansen, enige tientallen kwintetten en kwartetten, 5 werken voor strijkorkesten, 51 sonates voor verschillende bezettin- gen en veel toneel- en ballet- muziek. Bekend bij een groot publiek is Mozart vooral door de serenade ,,Die kleine Nachtmusiken de opera's ,,Don Giovanni", ,,Die Zau- berflôte" ,,Figaro's Hoch- zeiten ,,Cosi fan tutte". Wolfgang Amadeus Mozart werd geboren in Salzburg op 27 januari 1756 als zoon van Johann Georg Leopold Mo- HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Op vrijdag 21 sep- tember sluit de VW Hooge- zand-Sappemeer de activitei- ten in het kader van haar 5-jarig bestaan af met een bij- zonder evenement. In 't Kiel- zog te Hoogezand wordt het VW HS Lustrum Trivi antspel gespeeld onder lei- ding van Kirsten Klijnsma. De muzeik tijdens deze feest- avond zal worden verzorgd door Wim Splinter uit Hoo gezand en de spéciale VW Lustrum band. Er is gelegen- heid tôt dansen. Kaarten voor dit evenement zijn ver- krijgbaar bij het WV-kan- toor aan de Hoofdstraat 12 in Hoogezand en aan de receptie van het gemeentehuis. De avond begint om 20.00 uur. zart een gezien componist, vi- olist en muziekpedagoog die vice-kapelmeester was aan het aartsbisschoppelijk hof in Salzburg. Al op 4 jarige leeftijd leert de kleine Wolfgang pianospelen en op 5-jarige leeftijd compo neert hij al kleine stukjes voor piano. Een wonderkind dat over een verbazingwek- kend muzikaal geheugen be- schikte. Als hij nog geen 7 jaar is reist hij met zijn vader en zijn oudere zusje ,,Nan- nerl(Marie Ann) naar We- nen, waar ze optreden voor aartshertogin Maria There- sia. Een jaar later volgt een succesvolle reis door heel Eu- ropa. In Nederland worden bij de installatie van Willem V concerten gegeven in Am sterdam en Den Haag. Wolf gang schreef er onder meer variaties op het Wilhelmus. Al het reizen kwam de ge- zondheid van de kinderen be- paald niet ten goede. Terug in Salzburg componeert Wolfgang het oratorium ,,Die Schuldigkeit des ersten Ge- botes". Na een tweede verblijf te We- nen, waar zijn zangspel ,,Bastien en Bastienne" werd opgevoerd, wordt de 13-jari- ge jongen benoemd tôt con- certmeester van de hofkapel van aartsbisschop Sigis- mond, zonder salaris. Op be- vel van vader Leopold (zijn wil was wet) vertrekt Wolf gang naar Italië om te gaan studeren bij Padre Martini. Een grote rondreis door Italië wordt een triomftocht. Van de paus krijgt hij de ,,Orde van de Gouden Spoor". In Milaan krijgt hij opdracht tôt het componeren van de opéra ,,Mitridate", die in 1770 met groot succès wordt opge voerd. TRIPSCOMPAGNIE - Na een zeer succesvol eerste seizoen, gaat Trips Thythm vrijdag 21 september weer van start. Dan komen The Delta Aces de avond vullen in het mini- culturele centrum/dorpshuis Nooitgedacht. Ze spelen hoofdzakelijk Chicago-blues met Delta-invloeden. De zaal is om 21.00 uur open. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - De collecte van de kankerbestrijding was dit jaar opnieuw succesvel. Er werd 1000 gulden meer opge- haâld dan in 1989. Het totaal gecollecteerde bedrag is 22.749,35 gulden. Lakei Na terugkomst in Salzburg componeert Mozart de ,,Sere- nata il sogno di Scipione" voor de inhuldiging van Hieronymus van Colloredo tôt aartsbisschop, die hem definitief tôt concertmeester benoemt voor een salaris van 150 gulden. Al snel ontstond verbittering tussen beide partijen, omdat deze aarts bisschop hem geen verlof tôt reizen wilde geven en hem als een lakei behandelde. In 1777 neemt Mozart ontslag en gaat, deze keer met zijn moe- der, op reis naar Mannheim en Parijs. In Mannheim leert hij één der beste orkesten yan Europa kennen, waar- mee de grondslag wordt ge- legd vooor zijn latere instru- mentenkennis. Tijdens de toernee, (een financiëel fias co), wordt hij verliefd op de zangeres Aloysia Weber, maar zijn vader weet hem, perbrief, van een huwelijk te weerhouden. In Parijs over- lijdt plotseling zijn moeder. Terug in Salzburg aanvaardt hij de betrekking van hofor- ganist. Met toestemming van de bis- schop mag hij in Mûnchen zijn opéra ,,Idoneneo, Re di Creta" gaan instuderen, maar na de première in 1781, krijgt hij bevel zich bij de bisschop in Wenen te voegen. De verhouding met aartsbis schop is inmiddels zo slecht geworden dat Mozart ontslag neemt. Dit ontslag en zijnhu- welijk in 1782 met Constance Weber (een zuster van Aloy sia) leidde tôt verwijdering van zijn vader, maar in ar- tistiek opzicht tôt winst voor de componist: als vrij kunste- naar kan hij nu zijn volledig meesterschap ontplooien. In Het waterschap Eemszijlvest maakt zich momenteel op voor de verkiezingen van een nieuw bestuur op 26 septem ber. De uitslag van de verkie zingen wordt 's avonds op een bijeenkomst in ,,Boei 12" te Steendam bekend ge- maakt. Pijnlijk De oproepingskaarten voor de stemgerechtigden zijn in middels verzonden maar daarbij is er iets misge- gaan. Een deel van de oproe- pen die betrekking hebben op de verkiezingen binnen Eemszijlvest werden abusie- velijk verzonden in envelop- pen met een opdruk van het buur-waterschap Reiderzijl- vest. Een pijnlijke verwisse- ling, die door een woordvoer- der van Eemszijlvest zeer wordt betreurd. Gelukkig blijkt de inhoud van de enve- loppen wel juist te zijn. t Is enkel de vlag die een deel van de lading niet blijkt te dekken. Frekie Winkelman: ,,Ie binnen aal n haalf uur aan t kraantlezen. Koop em toch. Pa: ,,k Heb gain tied veur kraantlezen". 1781 componeert hij de opéra ,,Die Entfuhrung aus dem Sé rail". In deze tijd leert hij het werk kennen van Bach en Hândel. Hun invloed op het werk van Mozart is duidelijk merkbaar. Geldgebrek Met de muziek gaat het goed, maar er in zijn persoonlijk le- Ven zijn er grote problemen vooral door geldgebrek. Noch Wolfgang noch Constance kunnen met geld omgaan. Een grote steun heeft hij in die jaren aan zijn 24 jaar oudere vriend Joseph Haydn waaraan hij zes strijkkwartetten opdraagt. Haydn zei eens tegen vader Leopold: ,,Ik zeg u voor God, als een eerlijk mens, dat Uw zoon de grootste componist is die ik van persoon en naam ken. Hij heeft smaak en bo- vendien de grootst denkbare kennis van het componeren". Op 1 mei 1786 vindt in Wenen de wereldpremiëre plaats van Mozart s ,,Bruiloft van Figaro". Na een aarzelende ontvangst in Wenen volgen in Praag ware triomfen. Het is nu één der fundamentele werken van het opéra- réper toire in aile landen. Wijlen Tom Manders (Dorus) maakt op de Figaro ooit een parodie: Figaro, Figaro, waar is m'n mes, waar is m'n mes. Aile dooie vissies bakt mijn tante Ka en m'n orne Chrissie woont in Ameri- ka...." In 1787, het jaar waarin zijn vader overlijdt, schrijft Mo zart voor de stad Praag zijn Don Giovanni, die in 1794 in Amsterdam wordt opge voerd. Eind 1787 wordt de compo nist door de Duitse keizer Jo- Pluimvee en Konijnenvereni- ging Hoogezand-Sappemeer houdt op zaterdag 15 septem ber haar jaarlijkse jongdie rendag bij Opel Dorenweg aan de Ambachtsweg 4 op het industrieterrein ,,Martens- hoek". De dieren zullen ,,on- getopt" tentoongesteld wor den, zodat ze goed te zien zijn voor fokker en liefhebber. De hoenders en konijnen die door de leden zijn ingezonden zullen door drie keurmees- ters worden beoordeeld op raseigenschappen en stan- daardeisen. De keuring is van 13.00 tôt 16.00 uur gratis toegankelijk voor het pu bliek. De jongdierendag is de graadmeter voor de ten- toonstelling die 2 en 3 no- vember bij Aceco in Hooge zand worden gehouden. Er zullen dan veel meer rassen te zien zijn van leden en niet- leden, waaronder hoenders, watervogels, sierduiven, ko nijnen en cavia's geshowd in veel meer keurslagen en và- riëteiten. Frekie Meester: ,,Van wel hest dij blaauwe ogen?" Frekie: ,,Doar heb k veur vechten mouten" sef II benoemd tôt ,,kamer- compositeur". Hij compo- neert een groot aantal menuetten, dansen voor hof- bals en zijn drie laatste en be- langrijkste symphoniën, waarmee hij de wegbereider is van de ,,eeuw van de symphonie". Op 26 januari gaat in Wenen de opéra ,,Cosi fan Tutte"(,,Zo doen zij al- len") in première. Het geld dat hij ermee verdient gaat op aan kosten van arts en apotheker omdat Constance ernstig ziek is geworden. Armenkerkhof Om hem uit de geldzorgen te helpen geeft zijn vriend en mede- vrijmetselaar Schika- neder Mozart opdracht voor ,,Die Zauberflôte", de eerste volwaardige Duits-talige opéra, die een kasstuk moest worden. Bij de première op 30 september 1791 dirigeert Mozart zelf en speelt Schika- neder de roi van de vogelvan- ger ,,Papageno". Tussendoor componeert hij (in 18 dagen!) de opéra ,,La Clemenza di Ti to" voor het kroningsfeest van Leopold II in Praag en werkt hij koortsachtig aan het Requiem", dat na zijn dood door zijn leerling ,,Sûssmayer" werd voltooid. De componist was op 5 de- cember 1791 aan een al jaren voortwoekerende ziekte be- zweken. Hij werd (onvind- baar) begraven op het armen kerkhof in Wenen. Sinds 1841 bezit de stad Salz burg het ,,Mozarteum", een muziekinstituut waar in 1842 het le Salzburger Mozart Fest plaatsvond. Daaruit zijn de Salzburger Festspiele" voortgekomen. Het geboortehuis van Mozart, in Salzburg is thans Mozart- museum. Het leven van Mo zart werd onlangs verfilmd onder de titel Amadeus". De foto van de Mozart laan houdt U van ons te- goed. HOOGEZAND - Bij de uit- gang van het station Hooge zand zal door de PTT een te- lefooncel worden geplaatst. Dat lijkt een hele verbete- ring, maar of het dat is moet nog blijken. Om te kunnen bellen heb je namelijk wel een telefoonkaart nodig. Munten kunnen er niet in en het schijnt dat die kaarten (op postkantoren te koop) nogal snel in de vernieling raken. Of er ook bij de drie andere stations in de gemeente tele- fooncellen komen is nog niet bekend. Het gemeentebe- stuur heeft er wel om ge- vraagd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Misschien hebt u ze vandaag aan het werk gezien de 40 eerste jaars studenten van de ver- eniging Albertus Magnus uit Groningen. Met schoffels en prikkers gingen ze onkruid en afval te lijfEen hele dag lang. Maar 's morgens was er eerst koffie en een inleidend praatje bij gemeentewerken. En om half vijf ook nog eens een afslui- tende korte toespraak van wethouder M. Laaning. De werk- zaamheden worden door de studenten verricht als onderdeel van de introductie van de eerstejaarsleden van de studenten- vereniging. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Zuidiarert 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7