Wonen aan de.... Gerrit Imbosstraat Bekendmaking Bieb HET NIEUWSBLAD Hennep Oproep Groep Lehnhoff Vermoedelijk is de staking bij de werven door de (na- zi)-politieman Bouman ge- meld bij de SD (Sicherheits- dienst), die haar hoofdkwar- tier had in het Scholtenshuis in Groningen. De SD wist precies welke mannen niet op het werk waren versche- nen. De naam van Gerrit Im- bos was daarbij. Op maan- dag 3 mei 1943 kwam de be- ruchte groep Lehnhoff samen met politieman Bouman, die toen naast het gemeentehuis woonde, met een bus voorrij- den bij de woning van de fa- milie Imbos. Het was de be- doeling de jonge Gerrit op te halen, maar ze namen per vergissing zijn vader mee. Bij de ondervraging op het Scholtenshuis kwamen de Duitsers er achter dat ze de verkeerde Gerrit Imbos had- den meegenomen. Tegen de avond werd vader Imbos weer teruggebracht naar zijn familie, maar toen namen ze zijn zoon Gerrit mee, die het advies om onder te duiken niet had opgevolgd. Hij wil- de, zo zei hij, zijn eigen boontjes doppen. Toen de va der thuis kwam en de zoon werd meegenomen is er tus- sen hen beiden geen woord gewisseld. Spoorloos Ook Gerrit werd naar het Scholtenshuis gebracht, sa men met enkele andere sta- kers. Hij zou nooit meer thuis komen. De volgende dag, 4 mei 1943, werd Gerrit met nog 3 anderen terugge bracht naar Hoogezand. Bij strocartonfabriek Beukema, tegenover de woning van dokter Van der Kooi, werd de bijna 22-jarige Gerrit Im bos samen met de anderen tussen 2 en 3 uur 's middags gefusilleerd. Zo is het door getuigen verteld. De licha- men werden in de auto van de Duitsers geladen en weg- gebracht. Waarheen? Dat is tôt op dit moment niet be- kend. Het lichaam van de bij na 22-jarige Gerrit Imbos is vanaf dat moment spoorloos verdwenen. Er zijn vermoe- dens dat de lichamen ergens in de bossen van Appelber- gen bedekt met ongebluste kalk zijn begraven. Dat zou verklaren waarom er van hen nooit meer iets is terug- gevonden. Er is daar inder- daad een zak met ongebluste kalk gevonden. Wel heeft de familie van Gerrit Imbos zijn identiteitsbewijs en porte feuille teruggekregen. Na deze verschrikkelijke daad werden door dé Duit sers op meerdere plaatsen in Foxhol en Hoogezand plak- katen opgehangen waarop stond: Ter dood veroordeeld: Gerrit Imbog. De naam was verkeerd geschreven, maar het ging wel degelijk om Ger rit Imbos. In het Nieuwsblad van het Noorden van 5 mei 1943 staat op de voorpagina te lezen: Door het politiestand- recht in Groningen wer den wegens overtreding der verordeningen van het Standrecht ter dood veroordeeld: Ewold Terpstra, boeren- zoon Pailinus Nieuwold, ar- beider Gerrit Imbog, klinker Wilhelm van Rossum stu- dent Cornelis Luimstra, lan- darbeider Harm Bos, boerenknecht Het politiestandrecht was in werking getreden en bekend gemaakt op 30 april 1943. Het hield onder meer in dat wie weigerde te werken, wie staakte of werknemers uit- sloot en wie aan openbare sa- menscholingen deelnam, principiëel met de dood gestraft kon worden. Hieruit kan de conclu s ie worden ge- trokken dat Gerrit Imbos is doodgeschoten alleen maar omdat hij aan de staking meedeed. ,,Na de berichten over de exe- cutie wilden wij meer te we- Gerrit Imbos uit Foxhol werd op 4 mei 1943 bij de strocartonfabriek Beukema door de Duitsers gefusil leerd, omdat hij meedeed aan de staking bij scheepswerf Bodewes in Hoogezand. De staking bij Bodewes en bij de andere scheepswerven in Hoogezand en omgeving was uitgeroepen omdat de arbei- ders niet voor de Duitse be- zetters willen werken. Gerrit Imbos was pas 21 jaar. Waar hij is begraven is tôt op dit moment niet bekend. On- danks aile nasporingen is zijn lichaam nooit terugge- vonden. Bij raadsbesluit van 8 mei 1943 werd de naam van de Foxholsterhoofdweg ver- anderd in Gerrit Im bosstraat". Gerrit Imbos werd op 21 juli 1921 in Foxhol geboren als vijfde van de 10 kinderen van Gerrit Imbos en Geerdi- na Veld. Zijn vader werkte bij strocartonfabriek Beuke ma in Hoogezand. Gerrit doorliep 7 klassen van de la- gere school in Foxhol. Moge- lijkheden om verder te leren had hij niet. Op zijn veertien- de moest hij aan het i^erk om mee te helpen de kost te ver- dienen voor het grote gezin. Bij scheepswerf Mulder in Foxhol en later bij scheeps werf Bodewes in Martens- hoek ging hij werken als klinker". Gerrit was een ge- zellige jongen die met ieder- Vervolg van pag. 1 aal in de bibliotheek, waar- onder een groot aantal com pact dises. Hoe het intérieur van de bi bliotheek zal veranderen is .op dit moment nog niet dui- delijk, wel zal het veel ge- makkelijker worden om boe- ken te vinden. De Gerrit Imbosstraat een goed kon opschieten, ie- mand waar je op aan kon, maar die zich niet de wet liet voorschrijven. In zijn vrije tijd voetbalde hij als link- sachter bij de voetbalvereni- ging FW, de club waarvan hij vanaf de lagere school tôt aan zijn dood toe lid is ge- weest. Staking Het gezin Imbos woonde aan de Hoofdweg 125 (nu de Woldweg) in Foxhol. Ook na- dat in mei 1940 de 2e wereld- oorlog was uitgebroken bleef Gerrit elke dag gewoon naar zijn werk gaan bij scheeps werf Bodewes. Het is 1943. Op 1 mei breekt er op de scheepswerven in Hoogezand en omgeving een staking uit omdat de arbeiders geen schepen willen bouwen in op- dracht van de Duitse bezet- ter. Hoewel de stakers weten dat ze waarschijnlijk op transport naar Duitsland ge- zet zullen worden, legt op die mooie zaterdag iedereen het werk neer. (Er werd in die tijd zaterdags tôt 12.00 uur gewerkt). Ook Gerrit Imbos staakt mee en na het week- end blijft hij thuis. Hij denkt: ,,Zo'n vaart zal het wel niet lopen als ik thuis blijf. Er wordt immers gestaakt". Een groot gedeelt van de 265 duizend gulden zal worden besteed aan personeels- kosten. De bibliotheek had gevraagd om 167 duizend gul den eenmalig en 80 duizend gulden structureel. Dat laat- ste bedrag zou nodig zijn om 2 formatieplaatsen in stand te houden, Totnutoe profiteerde de bieb van een regeling van WVC waarbij mensen die aan de bibliotheekacademie stu- deerden, twintig uur per week gedurenden vier jaar konden werken in een biblio theek. Nu er geen structureel geld komt denkt Heemskerk aan het sluiten van arbeid- scontracten. Net als overal elders heeft de automatisering van de bi bliotheek geen werkelijk ar- beidsbesparing opgeleverd. ,,Er is gewoon ander werk voor teruggekomen. Vroeger wisten we niet waar onze boeken bleven, hoe vaak ze werden uitgeleend. Nu kun- nen we dat feilloos nagaan. De kwaliteit van de dienst- verlening is door de automa tisering vooruit gegaan", al- dus Heemskerk. Vervolg van pag. 1 fornie en sloeg aan het vere- delen. Dat is hem goed ge- lukt. De rassen Highest Su- maika, California, Florida en Skunk Red Hair staan op zijn naam. Jan Veen heeft er dikwijls landelijke (uiter- aard onofficiële) prijzen mee gewonnen. Trots vertelt hij dat mede dankzij hem de te- genwoordige „Nederweed" beter van kwaliteit is dan de buitenlandse. Love en Peace Maar de hennep wordt toch gekweekt om als softdrug te gebruiken? Dan blijkt dat het ,,Love en Peace-idea- lisme" van de zestiger jaren in Westerbroek nog steeds bestaat. De nu 53-jarige Jan Veen koestert die idealen nog steeds: ,,Weed moet vrij te- koop zijn net als tabak en al- cohol. Aan weed is nog nooit iemand dood gegaan, aan al- cohol wel. Iedereen een veld- je weed voor eigen gebruik in de achtertuin of op het bal- kon en er kwam nooit oorlog meer zegt hij vol overtuiging, ,,er zou geen competitie meer zijn en geen concurrentie. Het was een wereld zoals in de Oosterse filosofie. Als de boeren in de Veenkolonien hennep gaan telen sla je twee vliegen in een klap. Van de stengels maak je papier en de bloemen kun je voor lage prijzen als weed verkopen. ,,Dan kon je aile fabrieken wel sluiten, want niemand was meer zijn bed uit te krij- gen", reageert zijn vrouw adrem. Anarchist Zijn pacifistische wereldbe- schouwing heeft Jan Veen ook op andere manieren in de praktijk gebracht. Hij was dienstweigeraar, lid van de PSP en zelfs twee jaar ge- meenteraadslid in Hooge- zand-Sappemeer. Toen had hij zijn bekomst van het on- derlinge geharrewar en de vergadercultuur. ,,Ik ben ei- genlijk meer een anarchist. Maar dat heeft niets te ma- ken met de Bader Meinhof hoor". Voor zijn werk als amanuensis bij het Biolo- gisch Centrum in Haren is Onze familie zou graag willen weten wat er met het lichaan van Gerrit Imbos is gebeurd. Daar- om willen wij de lezers vragen: Wie kan ons hel pen aan informatie over Gerrit Imbos, die op 4 mei 1943 is gefussilleerd en wie weet of vermoedt waar zijn lichaam is be graven. Als wij het wis ten zouden wij eindelijk rust kunnen hebben. Nu is er nog steeds een open plek, waar is onze Ger rit.... Mocht u iets weten of een gerucht gehoord hebben wilt u dan con tact opnemen met de re- dactie van het Nieuws blad, Postbus 29, 9610 AA Sappemeer telefoon 05980 - 97145, of met Henk Booy, Saturnus 14, 9602 LV Hoogezand, tele foon 05980 - 20976. Aile informatie zal ver- trouwelijk worden be- handeld. De familie ten komen en de volgende dag begaven wij ons, vader was er in elk geval bij, naar de nazi-politieman Bouman. Er werd aan hem gevraagd of Gerrit Imbos er ook bij was, bij degenen die doodgescho ten waren. Hij zei toen tegen ons: ,,Er zijn geen Hooge- zandsters bij". Achteraf bleek dat Gerrit er wel bij was, dat hij wel doogescho- ten was. Onze ouders dachten eerst nog, misschien laten ze hem wel weer los, komt hij wel weer thuis. Ze hebben vergeefs op hem gewacht. Van Gerrit is nooit meer iets teruggevonden. Bij ons is er nog steeds een lege plaats, er is nog altijd een vraagteken. Vooral op dagen zoals met de ,,dodenherdenking", wij heb ben dan niets om naar toe te gaan. En als ik wel eens over het kerkhof loop en het graf van mijn familie opzoek, dan mis ik het graf van Gerrit. Met dank aan de familie Veen afgekeurd. Hij houdt zich nu bezig met het terug- fokken van oorspronkelijke huisdierrassen zoals de Gro- ninger Meeuw (een hoender- soort) en het Groninger melk- schaap. Hij schildert, tuiniert en kweekt dus hennep. Zelf gebruikt Jan vrij wel geen weed (,,soms een klein beetje in een pijp"), omdat hij geep tabak rookt en ook geen alco- hol gebruikt. Van ,,hash" moet hij niets hebben. Het produkt is hem door de be- werking veel te ,,onnatuur- lijk". Hoewel Veen beseft dat zijn ideeën niet erg pas- sen in de huidige tijd van de nieuwe zakelijkheid, ver- wacht hij dat er betere tijden komen. Toch heeft hij wel zorgen over het Europa van 1992. ,,Nederland is nu het .meest progressief tegenover soft-drugs. Hoe dat straks zal gaan....". Is Jan Veen van plan opnieuw hennep te gaan kweken? ,,Ik denk dat ik maar eerst toestemming vraag aan de Staatssecretaris van Volksgezondheid", zegt hij peinzend en ,,och, het wordt nu toch eerst winter". MET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuïzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A «Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3