Wonen aan hetDr. Zamenholplein B en W: Kerstbonus moet voor aile bijstandsafhankelijken Gemeentesecretaris Jan Sagel met VUT 1 HET NIEUWSBLAD Wegwijzers langs A 7 I Viesprak de woorden Pitbullverordening zoekgeraakt Meer menskracht bij afdeling voorlichting Het Zamenhofplein De Poolse arts en taalkundi- ge Ludovic Lejzer Zamenhof (1859 - 1917) was de bedenker van de wereldtaal die allé te- genstellingen tussen de men sen moest wegnemen: het Espéranto. In 1959, toen het 100 jaar geleden was dat Za menhof werd geboren, werd het pleintje gelegen tussen de Stationsweg, de Zuiderlaan en de Parallelweg naar hem genoemd. Dat geheurde bij Raadsbesluit van 27 novem- ber 1959. Ludovic Lejzer Zamenhof werd op 15 december 1859 ge boren in het Poolse plaatsje Bialystok, vlakbij de Russi- sche grens. Hij was de zoon van een Joodse taalleraar. Ludovic bezocht het gymna- sium in Warschau en ging daarna medicijnen studeren. In 1885 vestigde hij zich als oogarts. (Foto Dennis F. Beek) Reeds als jongen is Ludovic getroffen door de ellendige omstandigheden waaronder de Poolse, Duitse en Joodse minderheden in zijn woon- plaats onder het Russisch be- wind moeten leven. Hij denkt dat het taalverschil de oorzaak is van de verwijde- ring tussen de verschillende bevolkingsgroepen en hen verdeelt in vijandige partij- en. Vooral als de mensen het moeilijk hebben, zoals in zijn woonplaats. Degene, die hoopt Ludovic Zamenhof wil daar- om een nieuwe taal scheppen die door iedereen gebruikt kan worden. Hij noemt de taal, die hij tijdens zijn stu- diejaren ontwikkelt Espé rantoDat betekent dege nedie hoopt". In 1878 heeft Ludovic de eerste versie van zijn taal al klaar. Maar zijn vader, die bij het horen van aile rare ge- luiden en woorden die Ludo vic uitkraamt denkt dat zijn zoon krankziniiig aan het worden is, vernietigt zijn werkstuk. Maar Ludovic Zamenhof laat zich niet ontrhoedigen. Hij gaat door het Espéranto" verder te ontwikkelen. In- middels is hij getrouwd. Met de steun van zijn schoonva- der en de 10 duizend roebel bruidschat van zijn vrouw kan hij zijn plannen uitvoe- ren. In 1887 laat hij onder het pseudoniem ,,Dokter Espé ranto" over de nieuwe we reldtaal een brochure ver- schijnen getiteld: Lingvo Internacia" Espéranto is gemakkelijk te leren. De woordenschat is ontleend aan de Romaanse (60 procent), Germaanse (30 procent) en Slavische (10 pro cent) talen. De uitspraak is fonetisch. Eén klank is één teken. De klemtoon valt steeds op de vôôrlaatste let- tergreep. Er zijn 5 klinkers: a, e, i, o en u (uitgesproken als oe). Aile woordsoorten hebben een specifieke uit- gang. Zelfstandige" naam- woorden een o, bijvoeglijke naamwoorden een a. Het grammaticale systeem kent geen uitzonderingen. Iemand die het Espéranto heeft ge- leerd en onder de knie heeft mag zich ,,Esperantist" noe- men. Zamenhof heeft zijn levens- werk gepubliceerd in het boek ,,Fundamento de Espé ranto". Hij bleef tôt zijn dood in 1917 de ziel van de Esperantobeweging, die ook nu nog bestaat. Vanaf 1905 worden regelmatig congres- sen gehouden die door dui- zenden mensen uit tientallen landen worden bezocht. Zijn ideaal heeft Zamenhof verwoord in het gedicht: Laat de vijandschap van de naties verdwijnen Het is nu de tijd, dat de ganse mensheid zich verenigt in één familie. Volapûk Espéranto is niet de enige kunsttaal. In 1879 ontwierp de Beierse pastoor J.M. Schleyer het zogenaamde „Volapûk". Veel leden van de Volapûkbeweging stapten later over naar het eenvoudi- ger Espéranto. Om u een indruk te geven van Espéranto volgen hieron- der enige woorden: patro patrino frato fratino filo filino viro knabo knabino sinjoro sinjorino Gepatroj Gefratjo Gefiloj Geknaboj een vader een moeder een broer een zuster een zoon een dochter een man een jongen een meisje een heer een dame, mevrouw ouders broers en zusters zoons en dochters jongens en meisjes Hieruit blijkt dat de vrouwe- lijke zelfstandige naamwoor den eindigen op„ino" en dat de meervoudsvorm wordt ge- maakt door ,,ge" vôôr het woord en een „j" erachter. Op het eiland Texel in de plaats Den Burg staat een monument voor Dr. Zamen hof. Het dateert uit 1935, toen er op het eiland een bloeiende Esperatisten-bewe- ging bestond onder de bezie- lende leiding van de gebroe- ders Duinker, directeuren van de Texelse krant. Via al- lerlei acties werd onder de bevolking werd het voor die tijd aanzienlijke bedrag van f 373,57 bijeengebracht. Het monument werd ontworpen door L. Igesz. Het was het tweede monument in Neder- land voor schepper van het Espéranto. Het eerste staat in Bergen op Zoom. HOOGEZAND-SAPPEMEER - B en W van Hoogezand-Sap- pemeer vinden dat mensen die afhankelijk zijn van een RWW of ABW uitkering in aanmerking moeten komen voor de zo genaamde kerstbonus. Uit de miljoenennota blijkt, dat de 50 gulden kerstbonus slechts uitgekeerd zal worden aan een heel beperkte groep. Alleen oudere werklozen en arbeidsongeschikten met een IO- AW/IOAZ uitkering, alleenstaanden met AOW, gehuwden met AOW, waarvan een van de partners jonger is dan 65 jaar, weduwen en weduwnaars die geen kinderen onder de 18 jaar hebben en alleenstaande arbeidsongeschikten met een mini mum uitkering komen voor het geld in aanmerking. Van de 1600 clienten van de sociale dienst in Hoogezand- Sappemeer zouden slechts 35 mensen voor de 50 gulden kunnen profite- ren. B en W van Hoogezand-Sappemeer dringen er per brief bij de tweede kamer op aan deze onrechtvaardigheid weg te nemen. Tel. 05990-17975 HOOGEZAND-SAPPE MEER - Langs de A7 komen borden die verwijzen naar de kampeerterreinen in de ge- meente. De ANWB gaat ze plaatsen. De kosten komen op rekening van de kampeer terreinen Meerwijck en De Rietzoom. ,,Ik ben nooit eigenwijs. Ik heb alleen bepaalde ideeën". sjaqojvi siren Jî>PnoilI3M HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gemeentesecretaris Jan Sagel heeft de gemeenteraad gevraagd hem per 1 juni 1991 ontslag te willen verlenen. De dan bijna 62- jarige Sagel wil gebruik maken van de mogelijkheid tôt vervroegde uittreding. Het Collège van B W stelt voor hem het gevraagde ontslag op demeest eervolle wijze te verlenen. Jan Sagel werd op 22 septem- ber 1929 in Slochteren gebo ren. Hij groeide op in Wester- Het muilkorfgebod voor pitbulls en andere ge- vaarlijke honden had per 1 september in werking moeten treden, maar dat is nog steeds niet ge- beurd. De reden? De des- betreffende papieren wa- ren zoekgeraakt op het gemeentehuis, zodat de beestjes even respijt kre- gen. Het uitstel wordt echter geen afstel. De pa pieren zijn terecht en bin- nenkort wordt het muil korfgebod in de krant ge publiceerd. Hoe die papieren konden ver dwijnen en waar ze nu zijn teruggevonden blijft een raadsel. Tenzij een pitbull-minnende ambte- naar broek. Na zijn studie in de économie en zijn militaire diensttijd werd hij weten- schappelijk medewerker bij het Economisch Technolo- gisch Instituut in Brabant. Op 1 juli 1960 kwam hij naar Hoogezand- Sappemeer. Als sociaal econoom in dienst was hij aangesteld op de ge- meentelijke secret arie. Een half jaar later (1/1/1960) werd er bij de gemeente een zelfstandige dienst opgericht genaamd Planning, onder- zoek en industriële zaken". Drs. Jan Sagel werd daarvan directeur. Toen gemeentesecretaris Hein Heering in juli 1974 ge- kozen werd tôt gedeputeerde volgde Jan Sagel hem op. Per 11 juli 1974 werd hij onder burgemeester Boekhoven ge meentesecretaris. Als Sagel volgend jaar juni vertrekt heeft hij er ruim dertig jaar opzitten in dienst van de ge meente. Wie hem op zal volgen is nu uiteraard nog niet bekend, al doen op het gemeentehuis van Hoogezand al diverse na- men de ronde. HOOGEZAND-SAPPE MEER - De personele bezet- ting van het gemeentelijk bu reau Voorlichting is met in gang van 1 september ver- sterkt met de heer K.J. Vos (30). Daarmee zal een eind komen aan de situatie dat op de afdeling regelmatig nie- mand aanwezig was om in- formatie te verstrekken, tôt wanhoop van onder meer de pers. De nieuwe medewerker is niet echt nieuw. Al sinds 10 mei werkte Vos, (Klaas Jan), als stagiair op dezelfde afde ling, samen met voorlichtster Ineke Flik. Vos is eigenlijk afgestudeerd historicus, maar bego i in 1990 met de opleiding ,ette- ren en Mangement (OLM), die bedoeld is om academici om te scholen voor een baan bij de overheid of het be- drijfsleven. De nadruk ligt op communicatie, public re lations en voorlichting. Met de benoeming van Vos (voor één jaar) is nog geen de- finitief besluit genomen over de manier waarop de ge meente in de toekomst de voorlichtingvorm zal geven. Het is een tussenoplossing. De definitieve komt pas (na nog eens hoeveel jaren?) als het onderzoek naar het func- tioneren van de gemeentelij- ke organisatie zal zijn afge- rond. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 tn de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwotde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhutzen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A .Sappemeer Redakîie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3