Huisartsenpraktijk in 25 jaar niet echt veranderd j „De Boer" Groningen leert van de Fransen 500 M2 FIETSPLEZIER Si Dokter Van der Werf: Brood, daar zit muziek in Nieuwe voorzitter Fa NCWFN Baptisten dienst HOOGEZAND - Hoewel de huisarts veel minder huisbezoeken aflegt dan 25 jaar geleden, hoewel in de praktijk ook de computer zijn intrede heeft gedaan, is het beroep van huisarts niet wezenlijk veranderd. Dat vindt dokter C.W. van der Werf (57), die zich 25 jaar geleden vestigde in Hoogezand en nog van geen ophouden weet: „Ik probeer zeker de 30 jaar vol te maken". Maandag 1 oktober is het 25 jaar geleden dat dokter Van der Werf, na zijn medische studie in Groningen, de prak tijk ovemam van dokter Kalma aan de Hoofdstraat. Van der Werf was al ge- trouwd en er was een baby van een half jaar. Zijn vrouw ging hem assisteren en nu de drie kinderen de deur uit zijn, heeft ze dat werk weer opgevat. In die begintijd had dokter Van der Werf 2600 patiënten, nu een kleine 3000. Niet zo'n groot verschil. De daginde- ling is wel enorm veranderd. ,,Vroeger vond je 's morgens voor 9 uur de briefjes in de bus met het verzoek aan de dokter om langs te komen. De mensen hadden geen tele- foon en geen auto. Bijna de hele dag was ik op huisbe- zoek. Alleen van half twee tôt een uur of vier was er spreekuur maar niet op af- spraak.". Nu legt de dokter misschien 8 huisbezoeken per dag af en komen de meeste mensen na telefonische af- spraak op het spreekuur aan de Haydnlaan. Afstand Is daardoor de afstand tussen patient en arts niet groter ge- worden? Vroeger kende de dokter immers het hele ge- zin. Van der Werf vindt de voordelen groter dan de na- delen. ,,In de praktijk kan je veel meer doen, beter onder- zoeken, kleine chirurgische handelingen, bloedprikken en dergelijke". Hij vindt ook wel dat de afstand tussen arts en patienten groter is ge- worden, maar wijt dat aan het veelvuldig verhuizen van de mensen. ,,Bovendien hou- den man en vrouw tegen- woordig na hun huwelijk vaak ieder hun eigen huis- Dokter Van der Werf 25 jaar huisarts (Foto Dennis F. Beek) PARTYCATERING KANT EN KLARE WARME BEZORGMAALTIJDEN arts en soms hebben de kin deren weer een andere dok ter", aldus Van der Werf, ,,maar ik probeer nog steeds een vertrouwenspersoon te zijn". Hij betreurt het dat huisart- sen geen bevallingen meer doen. Het was iets wat je he- lemaal. afmaakte en ik vond het leuk die kinderen dan te zien opgroeien". Gecompliceerder is een hui sartsenpraktijk wel gewor- den. Het aantal medicijnen was vroeger misschien 20, nu 200. Verwijzen doet hij niet vaker dan vroeger: ,,Ik doe 80 a 90 procent van aile be- handelingen zelf, inclusief kleine chirurgie. Pas bij er- nstiger problemen verwijs ik door". Hoewel dokter Van der Werf aile nascholing volgt over de nieuwste ont- wikkelingen, moet hij van de meeste „altematieve" ge- neeswijzen niet al te veel hebben. ,,Als ik er met mijn verstand niet bij kan, kan ik er niet in geloven. Maar soms schijnt het toch te helpen. Waarschijnlijk een ,,placebo- effect". Een uitzondering maakt hij voor de manuele geneeskunde: ,,Ik zie daar wel wat in, ik zie het als een aanvulling". Artsen die er een tweede tak bijnemen, zo- als homéopathie of accupunc- tuur doen dat volgens hem om meer te verdienen. ,,Er zijn maar een paar idealisten bij". Over de toekomst is dokter Van der Werf optimistisch. ,,De mensen leven gezonder, de levenslijn stijgt en ook de kwaliteit van het bestaan is vooral voor ouderen verbe- terd, door betere verzorging, door hulpmiddelen enbij- voorbeeld door vervanging van versleten heupen". Groninger Landbrood uit de oven HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Fransen hadden het al heel lang door. De mens houdt van afwisseling in het voedsel- pakket. Zorg dus dat elke streek z'n eigen produkten heeft, span je in om die produkten te promoten en je wordt beloond met een prettige export en het predikaat culinair land bij uit- stek. Ook in Groningen dringt dit besef door. Deze week werd het Groninger Landbrood geïntroduceerd, geen stunt, de tarwe die voor het brood wordt gebruikt wordt in Groningen verbouwd. Dit in tegenstelling tôt Groninger Mosterd, waarvoor het mosterdzaad veelal uit het oostblok wordt gehaald. In Hoogezand-Sappemeer bakt Geert Vegter het brood. De redactie heeft het al ge- proefd. Conclusie: heerlijk brood. Geschiedenis Natuurlijk werd vroeger van Groninger tarwe ook brood gebakken. In de loop der tijd ontdekten de bakkers echter dat het makkelijker was om van Amerikaanse en Franse tarwe brood te maken. Gro ninger tarwe werd dus ge- deeltelijk vervangen door import tarwe. Ondertussen zaten de boeren echter ook niet stil. Steeds betere bak- tarwerassen werden ontwik- keld. Molenaar op de Joeswert in Feerwerd, Rolf Wassens, lid van het Ambachtelijke Ko- renmolenaarsgilde, bedacht dat boeren en bakkers weer tôt elkaar moesten worden gebracht. Dat zou misschien ook voor een klein deel de problemen in de akkerbouw op kunnen lossen. Het lukte de boeren totnutoe moeilijk om voor hun baktarwe de bijbehorden prijs te ontvan- gen. De Feerwerder mole naar stapte naar bakker „Bloody shame" Dat er op de ,,thuiszorg" be- zuinigd wordt vindt hij ,,bloody shame". ,,Er moet voldoende geld zijn voor maatschappelijk werk en ge- zinsverzorging". Indien no- dig wil hij liever bezuinigen op allerlei dure onderzoeken of het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker laten vervallen. ,,Dat kost veel geld in verhouding tôt de resultaten. De risicogroe- pen doen er bovendien toch niet aan mee". Triathlon Is de dokter qua levenswijze een voorbeeld voor zijn pa tiënten? „Sigaretten en een pijp rook ik niet meer. Soms bezondig ik mij nog aan een sigaartje". Voldoende bewe- ging neemt hij zeker. Surf en, zeilen en hardlopen. Twee keer per week rent hij in een uur naar Meerwijck en weer terug. Dit jaar volbracht hij nog de kwart Triathlon. De rest van zijn vrije tijd besteedt hij aan het luisteren naar muziek en aan bestuurs- functies in de medische we- reld: ,,Ik houd wel van verga- deren". Ook het bijhouden van het vak neemt aardig wat tijd in beslag. Op 5 oktober zal de jubile- rende huisarts door zijn pa tiënten in het zonnetje wor den gezet. ,,Ik heb toevallig iets gehoord, maar officiëel weet ik van niets". Staghouwer met het voorstel om proeven te bakken. Zo werd een uitstekende meel- soort ontwikkeld. Bijkomend voordeel is, dat de eisen voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen in Ne- derland ongeveer de strengste ter wereld zijn. Zo mogen Nederlandse boeren geen Captafol gebruiken, ter- wijl dat middel wel op Fran se tarwe wordt gespoten. Nog wat voordelen voor het milieu. De aanvoerlijnen zijn kort. De tarwe wordt op de wind gemalen. De Week van het Brood wordt dit jaar gehouden van 1 tôt en met 6 oktober. Onder het motto Brood, daar zit muziek ik" worden in het he le land aktiviteiten georgani- seerd om de spéciale aan- dacht te vragen voor het da- gelijks brood. De Week van het Brood start dit jaar met de uitvoering van het muzikale sprookje ,,Frederik en de klepperende Broodtrommel" zaterdag in het Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht. Het Ontbijt Trofee voor het beste hote- lontbijt wordt op 5 oktober tijdens een feestelijk ontbijt in het winnende hôtel uitge- reikt, dat binnenkort bekend gemaakt wordt. ■m* GRONINGEN - Bij Konin- klijk Besluit is de heer Drs. M.R. de Jong uit Haren be- noemd tôt voorzitter van het waterschap Gorecht te Gro ningen. Hij volgt hiermee de heer G.R. Meijer uit Leens op. VOORDEEL IN KWALITEIT Deze combine en deze bakker zijn beide onmisbaar bij het bakken van Groninger Land brood. Geert Vegter voelt zich nu een beetje boer. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Zondag organiseert de Baptisten Gemeente Hoo- gezand-Beukemastraat in haar kerkgebouw een Evan- gelisatiedienst. De dienst be- gint om 19.00 uur en Ds. W. van Berkel uit Stadskanaal zal het thema ,,Doorzien en doorhebben" behandelen. De Gospelformatie ,,Sjem Ham- meforasj" zal haar medewer- king verlenen. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 Deze maaltijden van f 10.00 en f 12.50 kunt u telefonisch bestellen en worden warm bij u aan huis bezorgd Samenstelling van de maaltijd is: vleesgerecht, 2 soorten verse warme groente, rauwkostsalade, gekookte of gebakken aardappelen of rijst Bestellen voor het weekeinde tôt zaterdag 15.00 uur, andere dagen tôt 18.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Een menulijst wordt op verzoek toegezonden Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL Al Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5