Prominenten redden het niet Correspondent Nieuwsblad geridderd Apartheid en hoe zit het nu met haar Ingezonden Laat honden „uitrennen" Radio Compagnie in ether KENWOOD Reactie op Gemt Imbosstraat Gninneger Dainst Antiek of namaak Galerie Inside Triviantspel VW HOOGEZAND-SAPPEMEER - Niet het Tweede Kamerlid Mevrouw A. Doelman-Pel, niet oud-wethouder mevrouw J. Hesselink, niet bedrijfsdirecteur G. Uildriks en zelfs niet schoolmeester in ruste K. Bos ging met de eer der overwin- ning strijken bij het Triviantspel dat de 5-jarige WV vrijdag- avond in het Kielzog in Hoogezand had georganiseerd. Het was de heer R. Wegter uit Niekerk die hen allen wist te over- treffen. HARKSTEDE - Afgelopen donderdag kreeg onze correspon dent in Harkstede, de heer T.J. van Dijken, de zilveren ere- medaille van Oranje Nassau uit handen van burgemeester Lebbink van Slochteren. Tijdens een druk bezochte receptie ter gelegenheid van zijn afscheid als rayonvertegenwoordiger bij ACECO, een functie die bij 40 jaar heeft bekleed, kwamen velen hem de hand schudden. Het Nieuwsblad feliciteert haar correspondent van harte en wenst hem samen met zijn vrouw nog vele goede jaren toe. Een plechtig moment: Tonnis van Dijken krijgt het zilver op- gespeld HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vrouwen in Zuid-Afrika heb- ben te maken met onderdrukking door het apartheids- systeem, nog steeds, ondanks de hoopvolle ontwikkelingen in Zuid-Afrika, maar ook door onderdrukking omdat ze vrouw zijn. Het Lauwersmeer is ook een meer, het bos bij de Ennema- borg is niet bekend door kraaien maar door wilde paarden en in het lied ,,Het Peerd van Orne Loeks" gaat het beestje 7 en niet 8 keer dood. Het waren enkele fout beantwoorde vragen van het ..Triviantspel" waarbij 4 prominenten de strijd aan- bonden tegen 4 ..gewone" kandidaten die door Radio Noord via een voorronde wa ren geselecteerd. De wed- strijdleiding was in handen van Kirsten Klijnsma. Fladderak De beide prominente dames kwamen er amper aan te pas, al sloeg mevrouw Hesselink geen slecht figuur bij het her- kennen van Groninger pro- dukten. De appel Groninger Kroon" (na even ruiken) en het drankje ..Fladderak" (even proeven) werden door haar feilloos gedefinieerd. En het CDA Tweede Kamer lid en oud-wethouder Me vrouw Doelman-Pel had, hoewel met tegenzin (,,we zijn hier toch voor een spelle- tje"), verklaard het jammer te vinden dat Minister Braks In uw serie ,,Wonen aan de was op 20 september de Gerrit Imbosstraat aan de beurt. Gerrit Imbos begint toch wel even weer te leven als je het verhaal over hem leest. Hij is nog iemand die velen hebben gekend, omdat hij zo jong standrechterlijk dood werd geschoten. Ik heb hem gekend als een soort lei- der van een groep jonge Fox- holsters die tegen een rivali- serende groep jongeren van Martenshoek, vochten om het bezit van de ,,bossiekwa- ber", een stuk ongecultiveer- de grond, begroeid met struikgevwas, waar bramen en frambozen groeiden. Het stuk grond lag aan de Molen- wijk aan de hoofdwatergang, tussen Foxhol en Martens hoek, waarin de Martens- hoeksters altijd zwommen. Later kende ik hem nog van de scheepswerf, waar wij vlakbij woonden. Ik zie hem nog als klinker bovenop een schip in aanbouw. Hij stond met beroet gelaat bij de jon- gens om het klinkenvuur. Hij had nog een zwarte veeg over zijn wang. Een jonge krachti- ge vent, waar ik tegenop INFORMATIE - VERKQOP REPARATIE was afgetreden: ,,We moeten als coalitiepartners toch maar eens extra naar elkaar kijken". Oud-schoolhoofd van de Théo Thijssenschool K.G. Bos schakelde HSC-voorzit- ter G. Uildriks uit, maar moest in de laatste snelle ronde het onderspit delven tegen de gewone" kandi- daat R. Wegter omdat die het woord ,,Vreemdelingenver- keersbureau" eerder wist te raden. De grote zaal van het Kielzog was hoofdzakelijk gevuld met Hoogezandster promi nenten plus aanhang, waar- onder de jarige Burgemeester J.L.D. van der Linde met echtgenote. Hij kreeg van WV-voorzitter M. Rietveldt dan ook een heus cadeau: een VW stropdas. Prijswinnaar Wegter werd beloond met een geheel ver- zorgd weekend in één der Van der Valk motels. Hij had nog wel een puntje van kri- tiek: In de VW-gids komt het hele Foxholstermeer niet voor. ,,Dat nemen we mee", reageerde coôrdinatrice Ma- rijke Lysen. keek ondanks dat ik bijna even oud was als hij. Mijn moeder heeft de schoten nog gehoord van de executie bij Beukema's fabriek, om dat ze toen juist naar dokter Schober moest, die recht te- genover die fabriek woonde, aan de overzij van het oude Winschoterdiep. Dit even ter herinnering. Wat mij stoorde in het ver haal was, dat er vermeld stond dat de Foxholster- hoofdweg op 8 mei 1943 om- gedoopt werd in Gerrit Im bosstraat, door een raads- besluit. In die tijd was er helemaal geen gemeente- raad. Er was slechts een N.S.B. burgemeester. Om het juiste te weten ben ik in het gemeentearchief gedoken om het juiste op te zoeken. De oude gemeenteraad was in augustus 1941 opgeheven. En een half jaar na de bevrijding trad er eerst een tijdelijke ge meenteraad in functie, zon- der verkiezingen. Dat was op 16 november 1945. In septem ber 1946 werd een nieuw ver- kozen gemeenteraad geïn- stalleerd. In al die notulen uit die tijd van de gemeente raad kon men dat besluit Ook niet vinden. Uiteindelijk bleek, toen ook de man van het archief mee zocht, dat in het feitelijk re- geerloze tijdperk van na de oorlog, toen het Militair ge- zag de macht uitoefende, het toenmalige hoofd van de ge- meente op 8 mei 1945 een besluit heeft genomen tôt naamsverandering van de straat. Het was dus geen raads- besluit in 1943, maar gewoon een besluit van waarschijn- lijk een nog niet herbenoem- de burgemeester in 1945. Thomas Pruisman, Hooge zand. Tonnis Jan van Dijken (63) heeft zijn hele leven in Harkstede gewoond. Na het behalen van diploma's aan de Lagere Landbouwschool werkte hij in de oorlogstijd bij een tweetal landbouwbe- drijven. Tussen 1945 en 1950 was hij werkzaam voor een landbouwvereniging in Slochteren, belast met diver se taken, waaronder de in- ning van kwitanties. Op 15 september 1950 trad Van dijken in dienst bij het toenmalige ,,Boerenbelang", later COBO en ACECO. Als rayonvertegenwoordiger on- derhield hij de commerciële contacten met de leden/afne- mers te onderhouden. Zeer actief was en is Van Dij ken actief binnen de Neder- lands Hervormde kerk in Harkstede. Op dit moment is hij ouderling en hulpkoster. Bovendien weet hij vrijwel ailes over de prachtige kerk van Harkstede en kan hij er, tijdens rondleidingen en- thousiast over vertellen. Van Dijken vervulde nog veel meer functies zoals bestuurslid van het dorps- huis, voorzitter Bondsspaar- bank en dergelijke. Als correspondent van onze krant voorziet hij ons regel- matig van allerlei nieuwtjes uit de Woldstreek, die wij, tôt zijn teleurstelling, niet al tijd allemaal kunnen plaat- sen. Reactie redaktie Thomas Pruisman heeft na- tuurlijk gelijk. De Fox- holsterhoofdweg werd niet in 1943 omgedoopt in Gerrit Imbosstraat", maar na de be vrijding op 8 mei 1945. Ge woon een domme typfout. Wat Pruisman schrijft over de manier waarop het besluit werd genomen en over zijn persoonlijke herinnering aan Gerrit Imbos beschouwen wij als een welkome aanvul- ling op het artikel. Graag willen wij ook aile an- dere mensen bedanken die, vaak vanuit een persoonlijke betrokkenheid bij deze pério de in de geschiedenis, op het artikel over Gerrit Imbos ge- reageerd hebben. De vrouwengroep van het Solomon Mahlangu Freedom Collège in Tanzania(SOMAF- CO) probeert meer bekend- heid te geven aan de situatie van vrouwen in Zuid-Afrika. Ze hoopt daardoor meer be- grip en steun te krijgen voor de strijd. Samen met de vrou wengroep 8 maart wordt er op donderdagavond 27 sep tember in het Kielzog in Hoo- gezand-Sappemeer een avond over vrouwen in Zuid-Afrika georganiseerd. Het programma zal bestaan uit een korte inleiding, ge- volgd door het vertonen van de videoband Marna, I'm crying". Het gefilmde ver- slag van een persoonlijke reis HOOGEZAND-SAPPE MEER - Zondag wordt er om 19.00 uur een Grunneger Dainst gehouden in de Gere- formeerde Kerk te Sappe- meer. Voorganger zal zijn ds. T.J. Oldenhuis uit Kollum. SIDDEBUREN - In het kader van de jaarlijkse Licht en Klankweek organiseert de vereniging dorpsbelangen ,,Siddeburen Vooruit" op 1 oktober een antiek of na maak evenement. Voorwer- pen kunnen op hun waarde getaxeerd worden. Het eve nement is in de feesttent ach- ter het jeugdhonk ,,de Schans" en begint om 19.30 uur. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Galerie Inside aan de Kerkstraat in Hoogezand ex- poseert werken van Warner Hemstede en Margreet Koop- mans. Openingstijden: dins- dag tôt en met zaterdag van 10.00 tôt 12.00 uur en 13.30 tôt 18.00 uur, vrijdag tôt 21.00 uur en zaterdag tôt 17.00 uur. van een zwarte vrouw, Joyce Seroke en een witte vrouw, Betty Wolpert. Alhoewel ze beide in Johannesburg zijn geboren en ongeveer van de- zelfde leeftijd zijn, zouden zij uit totaal verschillende lan- denkunnen komen. Hun dia- loog laat de kontrasten uit hun jeugdjaren zien als zij, door hun zoektocht in het verleden het heden proberen te begrijpen. Na het vertonen van de videoband is er gele genheid tôt discussie. Tevens zal Helma van Haren enige Zuidafrikaanse gedich- ten voordragen. De avond be gint om 20.00 uur, de toegang is gratis en ook mannen zijn van harte welkom. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Mevrouw F. Jungman uit Hoogezand wil dat de gemeente ,,uitrengebieden" aanwijst, waar honden onder toezicht van baas of bazin onaangelijnd kunnen rennen en spelen. Op 26 juni besloot de ge meenteraad dat gevaarlijke honderassen, met name pit- bulls, voortaan slechts aan- gelijnd en gemuilkorfd mo- gen worden uitgelaten. Het aanlijngebod geldt echter voor aile honden. Uitzonde- ringen zijn niet mogelijk. In haar brief aan de gemeente raad schrijft mevrouw Jung man dat de reden daarvoor haar niet duidelijk is. Ze heeft er in het raadsbesluit geen enkele motivering voor aangetroffen. Om tegemoet te komen aan de eigen waarde van het dier en de bijzondere betekenis die de hond heeft voor de eigenaar zou de gemeente ,,uitrengebieden" moeten aanwijzen, zoals ook andere gemeenten (kort geleden nog de stad Groningen) dat heb ben gedaan, vindt mevrouw Jungman. In de concept-antwoordbrief geeft het Collège van B W mevrouw Jungman in feite gelijk. Met veel ambtelijk omhaal van woorden wordt begrip getoond voor de be- hoeften van de trouwe vier- voeters. Als de Raad ak- koord gaat en als er een ge- schikte plaats kan worden gevonden, krijgen baas/ba zin en hond straks hun eigen speelterrein. HOOGEZAND-SAPPEMEER De lokale omroep Radio Compagnie zal vanaf vrijdag ook via de ether te beluisteren zijn en wel op de frequentie FM 105.2 (kabelfrequentie 94.4). HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 ZuWlaren - 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7