Eens per maand „bus en bad" voor een zacht prijsje Niet gebruik rijst de pan uit Miezege haartst Bronnenbad weldaad voor veel ouderen Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws stichtmg weizijn uder Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05980-23454 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Stichting Welzijn Ouderen heeft gepro- beerd, samen met andere instellingen van het gecoôrdineerd ouderenwerk in de Regio Oost-Groningen, ouderen in de gelegenheid te stellen kennis te ma- ken met het kuurbad Nieuweschans. Dat is gelukt. Bij voldoende belangstel- ling kunnen 55- plussers eens per maand, op een ochtend, tegen gereduceerd tarief, per bus een hezoek brengen aan het kuuroord. JN îeuweschansinterna- tionaal eens een vesting met een roemrijke ge- schiedenis, is veranderd in een modem kuu roord, het eerste in Ne- derland. Het kuurcen- trum Is uitgegroeid tôt een fraai en modem complex, waar binnen de begrippen ontspan- ning en gezondheid cen- traal staan. De pijler waarop het kuuroord rust is het warme en mi- neraalrijke bronwater, aangetroffen in een grondlaag die vele mil- joenen jaren oud is. Het is rijk aan zout, jodium, ijzer, calcium en sulfaat. Het water wordt van 650 meter diepte uit de bo- dem opgepompt. De temperatuur is dan bij- na 23 graden. Er wordt dan gesproken van een thermale (warme) bron. Behalve de genoemde mineralen bevat het wa ter oorspronkelijke bronwater 13 procent zout. Het bronwater on- dergaat eerst een behan- deling voordat het in de waterbassins stroomt. Ontspannen Het zoutgehalte wordt teruggebracht tôt 3 pro cent en de temperatuur wordt verhoogd tôt 36 graden. Het geeft een heerlijk ontspannen ge- voel in dit water te be- wegen. Het bad biedt als extra mogelijkhe- den: twee whirlpools (bubbelbaden), een mas- sagestraal voor nek en schouders en onder wa ter voor de benen en de rug. In het bad mag niet gezwommen worden toegestaan omdat de warmte, die door de spierbewegingen wordt geproduceerd, nergens naar toe kan. Die warm te raak je normaal kwijt door te transpireren en dat is in water met een temperatuur van 36 gra den niet mogelijk. De li- chaamstemperatuur zou teveel oplopen. Daarom ook mag een verblijf in het bad niet langer du- ren dan 20 minuten. Omdat het water de doorbloeding naar de spieren vermindert, moet er na het bad enige tijd worden gerust op de ligstoelen in de spéciale rustruimte. Veel mensen voelen zich na het bad en het ver blijf in de rustruimte meer ontspannen en fit- ter. Het nemen van een kuurbad wordt ook door veel ouderen als een weldaad ervaren. Kennismaking Het vervoersprobleem in combinatie met de toch wel hoge entree van f 12,50 weerhoudt veel ouderen ervan om eens een kuurbad te ne men. Vandaar dat de S.W.O. stappen heeft ondemomen om een be- zoek aan het kuurbad aantrekkelijker te ma- ken. Ouderen boven de 55 jaar kunnen gebruik maken van de mogelijk- heid om ééns per maand naar het kuurbad te gaan. Door centrale af- spraken kan een bezoek worden aangeboden voor de prijs van 13,50 vervoer inbegrepen. De S.W.O. wil graag weten of hiervoor voldoende belangstelling bestaat. Belangstellenden kun nen kontakt opnemen met Stichting Welzijn Ouderen, tel. 23454. Kold en nat, valend blad, grieze mist, haarfst is t... Broen en rood, t gaait aal dood, bomen koal, graauw aalmoal... Regen en voind, stormen kin t, hoelt om t dak, Ongemak..! Frekie ,,Waiten ie houveultand- pasta der ien n tube zit?" Moeke: „Nee" Frekie: ,,Van badkoamerT deur tôt woonkoamerkast". 70 procent van de mensen die recht hebben op een vergoeding voor bijzondere kosten via de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (A.A.W.), maakt daar geen gebruik van. Konsumentenkontakt inventari- seerde bij 471 mensen met een laag inkomen erva- ringen met de aanvraag van een A.A.W.-leefvoor- ziening. K.K. constateert dat het niet-gebruik met 70 procent enorm van omvang is. Doordat mensen niet van de regeling op de hoogte zijn, lopen ze ge- middeld 917 gulden per jaar mis. Konsumenten Kontakt zal er dan ook op aandringen dat de vooor- lichting wordt verbeterd. worden toegekend door het G.A.K. of de be- drijfsvereniging. Op het inkomen wordt bij - aanvraag meestal niet gelet. U dient wel een drempelbedrag van f 172,- te betalen. Dit is weer aftrekbaar via een T-biljet. Welke voorzieningen Konsumentenkontakt inventariseerde de bij zondere uitgaven van 471 respondenten onder 65 jaar met een laag in komen. Zij maken deel uit van het Lager Inko- menspanel van K.K. en van verschillende bon- den van de F.N.V. Door de bijzondere uitgaven van de onderzoeksgroep op een rij te zetten kon eenvoudig worden on- derzocht in welke mate er sprake was van niet- gebruik van A.A.W.-leefvoorzienin- gen. De gegevens heb ben betrekking op het peiljaar 1988. De onder- zochte A.A.W.-leefvoor- zieningen zijn: -huishoudelijke hulp als er geen gezinshulp be- schikbaar is; -extra waskosten ten ge- volge van ziekte of han dicap; -extra stookkosten in verband met ziekte of handicap; -dieetkosten; -deelname aan het maat- schappelijk verkeer middels een taxikosten- vergoeding of een aan- gepaste auto; -spéciale hulpmiddelen; kleding die moet wor den aangeschaft ten ge- volge van ziekte of han dicap; -een rolstoel en een blin- denbandrecorder. K.K. conclu deert dat het niet-gebruik van A. A. W.-voorzieningen met 70 procent enorm hoog scoort. Het vervolg in het no- vember nummer. A. A. W.-voorzieningen maken deel uit van de Algemene Arbeidsonge- schiktheidswet(A.A.W) De A.A.W. is een volks- verzekering voor vrij- wel iedereen onder de 65 jaar. 65-jarigen en ouder moeten voor een vergoe ding van bijzondere kosten direct een beroep op bijzondere bijstand (sociale dienst) doen. Om aanspraak te ma ken op de A.A.W. hoeft u niet arbeidsonge- schikt te zijn. De A.A.W.-voorzienin- gen vallen in twee groe- pen uiten. Voorzienin gen die te maken heb ben met de werkplek: om mensen met een han dicap of ziekte toch zo- veel mogelijk hun werk te laten voortzetten. De- ze voorzieningen laten we in dit onderzoek bui- ten beschouwing. Daar- naast is er een aantal voorzieningen dat te maken heeft met het so ciale leven, de A.A.W.- leefvoorzieningen. Daar gaat dit onderzoek over. A.A.W.-voorzieningen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 50-j7/jks Nieuws si/o

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 11