Wonen aan de ....Roggeveenstraat Kerk niet op radio Hoogezand werkt hard aan banenpool Hillie Wildeveld bij Imca Halte Kropswolde expositie Inzameling tuinafval HET NIEUWSBLAD Jacob Roggeveen (1659 -1729) was een Zeeuws jurist en godgeleerde die pas op 62-jarige leeftijd ontdek- kingsreiziger werd. Hij ging in opdracht van de West Indi- sche Compagnie op zoek naar het onbekende Zuidland „Terra Australis", maar ont- dekte in 1722 het mysterieuze Paaseiland. Bij Raadsbesluit' van 29 april 1955 werd de Roggeveenstraat in plan Noord-Oost naar hem ge- noemd. Jacob Roggeveen werd op 1 februari 1659 geboren in Mid- delburg als zoon van Arend Roggeveen en Maria Storm. Zijn vader, een tamelijk be- middeld man, was roeier (be- paler van het alcoholgehalte) en proever van wijnen en sterke drank, gaf les in wis- kunde, aardrijkskunde en zeevaart, ook aan zijn zoon Jacob. Over diens jeugd is is weinig bekend, behalve dat hij in 1673 ruim een jaar de Latijnse school in Middel- burg bezocht. Op een protestantse hoge- school in Frankrijk behaalde Jacob zijn titel ,,meester in de rechten". Vervolgens leg- de hij zich toe op de godge- leerdheid en werd aanhanger van de vrijzinnige grondbe- ginselen van Ds. Pontiaan van Hattem. Van 1693 tôt 1706 was Roggeveen notaris in Middelburg. Toen vertrok hij naar Batavia waar hij door de Oost Indische com- De Roggeveenstraat pagnie benoemd was tôt Raad van Justitie. In 1714 keerde hij terug naar zijn ge- boortestreek. Vrijzinnig In 1718, toen de vrijzinnigen op Walcheren werden ver- volgd liet Roggeveen een ge- schrift verschijnen met de leerredenen der Hattemisten getiteld: „De val van 's we- relds afgod, of het geloof der Heiligen, zegepralende over de leer van eigen gerechtig- heid. klaar vertoond uit de nagelaten geschriften van P. van Hattem". In 1719 ver- schenen deel 2 en 3 en in 1725 nog een deel 4. Door deze ge schriften te schrijven werd Jacob Roggeveen door ande- re predikanten nogalbespot en al nadat deel 1 was ver- schenen was hij in Middel burg niet meer veilig. Hij week uit, eerst naar Vlissin- gen en later naar Amemui- den, maar stond ook daar bloot aan kritiek en haat vanwege zijn vrijzinnige denkbeelden. Jacob Roggeveen wilde daar- om, gesteund door zijn vader en broer Jan, een ontdek- kingsreis ondememen. Zijn al lang gekoesterde wens was op zoek te gaan naar het Zuidland, in een deel van de Grote Oceaan (Pacific) dat nog niet door Europeanen be- varen was. Het lukt de dan al 62-jarige Roggeveen van de de West-Indische Compagnie 3 schepen ter beschikking te krijgen. Op 1 augustus 1721 vertrekken onder zijn bevel de Arend" (genoemd naar zijn vader), de ..Thienhoven" en de galjoot (een klein rond- gebouwd zeilschip met 2 masten) ,,Afrikaanse Gallei" van de rede van Texel. In to- taal waren er 223 man aan boord. De schepen waren uit- gerust met voedsel voor 28 maanden. Na 19 november moeten d!e bemanningsleden vanwege de aan boord heersende scheurbuik (een ziekte we- gens gebrek aan vitamine C) aan land gaan op het eiland Sint Sebastiaan bij Brazilië. Het was hun eerste verver- singsplaats. Ze blijven er noodgedwongen 14 dagen en zeilen vervolgens verder langs deFalklandeilanden. Inmiddels was men de Thien hoven in dichte mist kwijtge- raakt. Via de Falklandeilan- den zeilen ze omstreeks de jaarwisseling rond Kaap Hoom (de zuidelijkse punt van Zuid-Amerika) en ver volgens langs de Chileense kust naar het eiland Juan Femadez op 34 graden zuid- erbreedte. Daar wordt de verloren zoon, de Thienho venterug gevonden. Samen steken de schepen de oceaan over, op zoek naar het onbekende Zuidland. Op 5 april 1722, op bijna 3800 kilo- meter van de Chileense kust, wordt er geroepen ,,Land in zicht". Roggeveen denkt het Zuidland (Terra Australis) gevonden te hebben, maar het blijkt één van de oostelij- ke eilanden van Polynesië. Omdat ze het op paaszondag ontdekken geven ze het de naam Paaseiland" De of fi dèle naam van het eiland dat tegenwoordig onder Chileens bestuur staat, is Isla da Pa- scua, de polynesische is ,,Ra- pa-nui" (groot Rapa). Afgezien van een korte scher- mutseling worden de Neder- landers door de bewoners heel vriendelijk onthaald. Het zijn geel-bruine sterk gespierde mensen met sneeuwwitte, sterke tanden. Ze dragen katoenen kleden, die in natte rode of gele aar- de zijn gedompeld. Hun li- chamen zijn blauw geschil- derd en aan hun oren hangen zilverachtige pïaten, ge- maakt van witte wortelen. Hun tanden zijn sneeuwwit en sterk. Het eiland is voor- namelijk begroeid met gras. De verbaasde ontdekkings- reizigers treffen er metersho- ge beelden aan van tufsteen zonder ogen en met uitzon- derlijk lange oren. Sommi- gen hebben een soort korf op het hoofd met daarin witte kalkstenen. Het beeldschrift is ook nu nog maar gedeelte- lijk ontcijferd. Na een verblijf van een week kiezen de schepen weer zee. Roggeveen heeft instructie de route te volgen van Schou- ten en Le Maire die in 1615 in het gebied waren geweest. De opgaven blijken niet te- recht en de expeditie komt terecht temidden van de atol- len en eilanden van de Tua- motou-archipel. Daar strandt de ,,Afrikaanse Gallei". Hier wordt vanwege de geringe watervoorraad, het bedorven voedsel en de vele scheur- buikgevallen de poging om het Zuidland te ontdekken opgegeven. Om van de Oost- moesson in de Oost- Indische archipel te kunnen profiteren werd met grote snelheid westwaarts gevaren. Daarbij werden de Samoa-eilanden ontdekt, waarvan in 1722 al- leen het eiland Manua door Jacob Roggeveen wordt aan- gedaan. Op 18 juli 1722 bevinden de schepen zich ten noorden van de eilanden Nieuw Mecklen- burg en Nieuw Hannover. Er wordt aangemeerd op Maet- suykers rede van Tasman aan de noordkust van Nieuw Guinea, waar water en vruchten worden ingenomen. Na half augustus zeilen ze via Waigeo en Djilolo naar de westkust van Burû. Als ze op 9 september 1722 Japara be- reiken is tweederde van de bemanningsleden aan scheur buik bezweken. Omdat de Oost-Indische Compagnie alleen eigen sche pen in haar wateren duldde liet gouvemeur-generaal Zwaardecroon de schepen die eigendom waren van de West-Indische Compagnie, in, beslag nemen. De lading werd verkocht en de op- brengst in eigen zak gestopt. Roggeveen kon daar niets te- gen doen. Met zijn resterende metgezel- len werd de ontdekkingsrei- ziger op 3 december per re- tourvloot onder bevel van meester Joan van Stijen naar het vaderland teruggebracht, waar ze in juli 1723 arrive- ren. De expeditie naar het Zuidland was mislukt. In zijn geboorteplaats Mid delburg sleet Roggeveen de rest van zijn levensdagen in zeer onafhankelijke omstan- digheden. Hij stond bekend als een wijsgerig en zeer ker- kelijk gezind man die als ont- dekkingsreiziger en vloot- voogd wetenschappelijke zin aan nauwgezetheid en takt wist te paren. Roggeveen is nooit getrouwd geweest. Hij overleed in februari 1729. Henk Booy HARKSTEDE - 5 zondagen is door de Omroep Organisatie Groningen de geschiedenis van de historische Hervorm- de Kerk van Scharmer - Harkstede uitgezonden. Er komen nog 3 uitzendingen die uitgezonden worden op 21, 28 oktober en 4 november tussen 12.00 en 13.00 uur op de FM zender 106.6. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Ongeveer 200 mensen in Hoo- gezand-Sappemeer komen in aanmerking voor deelname aan de banenpool die het gemeentebestuur wil opzetten. 40 ar- beidsplaatsen komen er in deze pool beschikbaar. Wethouder H. Mobers maakte deze week duidelijk dat het project de ge- meente minimaal een ton gaat kosten. Worden er veel mensen ge- plaatst die op dit moment geen uitkering hebben dan wordt dat bedrag veel hoger. Per arbeidsplaats is er dan 20 duizend gulden extra ge- meentelijk geld nodig. Voor de banenpool komen mensen in aanmerking die minimaal drie jaar werkloos zijn. Het is de bedoeling dat er al in ja- nuari zal worden gestart. In dien mogelijk wil Mobers sa- menwerken met Slochteren dat 8 arbeidsplaatsen toege- wezen heeft gekregen. De ba nenpool zal worden onderge- bracht bij een zelfstandige stichting die de gemeente door de gemeente op zal wor den gericht. Ook het Jeugd Werk Garantieplan zal in de ze stichting worden onderge- bracht. Zoals de zaken er nu voor staan bestaan de kandi- daten voor de banenpool voor driekwart uit vrouwen en voor een kwart uit man-- nen. Opvallend weinig men sen uit etnische groeperingen kom voor het projekt in aan merking. Als de plannen doorgaan zal het projekt in januari starten. Hillie Wildeveld uit Hooge zand, schrijfster van gedich- ten waarvan wij in deze krant al eens enkele publi- ceerden, zal met Imca Marina praten over haar werk in het radioprogramma ,,Nog eem Noasoezen". Het programma- wordt uitgezonden van 10.00 11.00 uur. Van 6 tôt en met 28 oktober exposeert Jelmer Dijkstra een serie schetsblokbladen in Galerie Halte Kropswolde. Tijdens deze expositie zal het projekt ,,Kunst aan het stati on" worden voortgezet met werk van Lex Smit Duyzent- kunst. Bent u uw tuin aan het oprui- men en weet u niet waar u met het afval heen moet? Klein maken en in de com- postbak is een prima oplos- sing. U mag het ook brengen bij de Dienst Gemeentewer- ken op de zaterdagen 20 en 27 oktober. Vervolg van pag. 1 Familie Blokker brengt antieke klok in veiligheid Een van de raadselachtige beelden op het door Jacob Roggeveen ontdekte Paasei land HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolbam, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhufzen, Foxhol, Zuidiaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA .Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5