n De poslkantoor-oorlog tussen Hoogezand en Sappemeer 40 van Sappemeer' gerustgesteld over postkantoor HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 Het oude post- en telegraafkantoor naast de Westerschool Dat het postkantoor in Sappemeer vervangen zal worden door een postagentschap op een andere plaats blijkt de gemoederen danig bezig te houden. De fractie van D66 stelde vragen aan het Collège van B W en winkeliersvereniging de „40 van Sappemeer" beraadde zich erover op haar ledenvergadering. Ook over een mogelijke sloop van het voor Sappemeer zo karakteristieke pand maken velen zich zorgen. De Stichting behoud karakteristieke panden wil ailes in het werk stellen om het gebouw te behouden. Inmiddels is over het onstaan van het postkantoor in Sappemeer heel wat meer bekend ge- worden. Op onze oproep in de krant van 4 oktober kwamen uitvoerige reacties en prachtige historische foto's. Helaas spreken de verhalen elkaar behoorlijk tegen zodat we er nog niet echt uit zijn. Leest en oordeelt uzelf wie gelijk heeft. Kent u de ene ware geschiedenis? Laat het ons weten. ,,Daar deze machtiging is verleend zonder dat dit Col lège die heeft verlangd of ee- nige blijken heeft gegeven genegen te zijn tôt een ge- meenschappelijke regeling, zoo werd met algemeene stemmen besloten deze reso- lutie ter secretarie bij het ar- chief te deponeren". Gratis Hoogezand krijgt bericht dat Sappemeer wel wil meewer- ken mits het de gemeente niets kost en mits het lokaal onmiddelijk aan de grens der gemeente wordt geplaatst. Op 28 april 1860 biedt Hooge zand gratis ruimte aan in het gemeentehuis of in een lo kaal ten huize van E. Pop- ken, waarvoor Sappemeer 25 gulden per jaar moet betalen. Sappemeer gaat er niet op in. Op 12 november 1860 is er een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken: De minister is niet genegen een telegraafkantoor in te richten zolang Hoogezand en Sappemeer ruzie blijven ma ken. Van zijne Excellentie moeten Hoogezand en Sappe meer over en weer gratis een lokaal aanwijzen gelegen ten Noorden van het hoofddiep (Winschoterdiep) tôt aan het huis van de heer L. Dikema. Ook daar komt niets van te- recht. Want pas in 1870 duikt de postkantoorkwestie weer op in de notulen van de Raad van Sappemeer naar aanlei- ding van een verzoek van Hoogezand de telegraaf- dienst van het kantoor uit te mogen breiden. Hoogezand had dus een kan toor gekre- Sen- Eindelijk, in 1874, krijgt Sap pemeer een eigen ,,verenigd Post- en Telegraafkantoor" onmiddelijk naast de voor- malige Westerschool. Het wordt voor 450 gulden per jaar aan het Rijk verhuurd. Tôt 1912. Dan wordt het nieu- we Rijks Post en Telegraaf kantoor bij de Borgercom- pagniesterbrug in gebruik genomen. Volgens Gert Le ver zou het doodzonde zijn als dit postkantoor waarvoor Sappemeer zoveel moeite heeft moeten doen zou ver- dwijnen. .99 99 De Borgercompagniesterbrug in 1892. Op de plaats van het huidige postkantoor staan twee boerderijtjes. Volgens Gert Lever (37) uit Sappemeer is het huidige postkantoor in 1912 in ge bruik genomen (volgens in- formatie van gemeentewer- ken was dat 1914). Maar dat de geschiedenis van het post kantoor in Sappemeer veel verder teruggaat blijkt uit zijn verhaal, gebaseerd op het Gedenkboek Hoogezand en Sappemeer 1628 - 1928, dat we hier enigszins ingekort la- ten volgen. Reeds in 1850 werd aan de Minister van Financiën een verzoek werd gericht om in Sappemeer een hulpkantoor te vestigen. Hoewel dat ver zoek werd ingewilligd duur- de het tôt 1874 voor het post kantoor er echt kwam, naast de Westerschool. In 1859 behandelde de ge- meenteraad een schrijven van de Kamer van Koophan del en Fabrieken en van het gemeentebestuur van buur- gemeente Hoogezand over het inrichten van een tele graafkantoor in Hoogezand. Een commissie uit beide ge- meenteraden moet een loca- tie zoeken in Hoogezand, maar zo vindt Sappemeer, niet verder in de gemeente Hoogezand dan tôt het huis van goud- en zilversmid A.P. Barends (later zilversmid Zwiers). Sappemeer zal 3/7 in de kosten bijdragen. Schuurtje B W van Hoogezand willen het kantoor vestigen in een schuurtje van kapitein D. Botje, naast de Synagoge. Ze vinden dat Sappemeer de helft van de kosten van ver- timmering (1500 gulden) moet bijdragen, maar maar Sappemeer gaat daar niet op in. B W worden door de raad gemachtigd bij de com- missaris van de Koningin een plan voor een afzonderlijk te legraafkantoor voor Sappe meer in te dienen. Op 20 maart 1860 behandelt de Raad een schrijven van Ge- deputeerde Staten waarin machtiging wordt verleend voor een gezamenlijk tele graafkantoor met Hooge zand. Wat doet Sappemeer? SAPPEMEER - De winkeliersvereniging de „40 van Sappe meer" zal geen stappen ondernemen om de te verhinderen dat het postkantoor in Sappemeer vervangen wordt door een postagentschap. De PTT heeft de winkeliers verzekerd dat 99 procent van de huidige dienstverlening voor Sappemeer be houden blijft. „We hebben ons laten infor- meren en zijn redelijk gerust gesteld", verklaart Geert Jan Meijer, voorzitter van de ,,40 van Sappemeer". ,,Alleen het overschrijven van kenteken- bewijzen schijnt in een posta gentschap niet te kunnen. Dat is wel lastig voor de ga- ragehouders, maar niet on- overkomelijk". Directeur R.F.H.M. de Theije heeft de winkeliersvereniging verze kerd dat de 100 postbussen in Sappemeer kunnen blijven. ,,Heel belangrijk", vindt Meijer ,,telkens de post opha- len uit Hoogezand zou voor ons niet acceptabel zijn". Waar het nieuwe postagent schap gevestigd zal worden is nog niet bekend. Een 4-tal Sappemeerster middenstan- ders heeft zich als gegadigde bij de PTT gemeld, waaron- der supermarkt ,,Wynia". Dat het postagentschap in het huidige monumentale postkantoor gevestigd zal worden is volgens Meijer niet waarschijnlijk, maar op dit moment ook nog niet uit- gesloten. De Theije heeft toe- gezegd dat de winkeliersver eniging bij de keuze van de definitieve vestigingsplaats zal worden betrokken. De beslissing daarover wordt begin volgend jaar verwacht. Hele hoek Of de gemeente zal proberen het oude karakteristieke pand voor Sappemeer te be houden is nog onduidelijk. De vragen die de fractie van D66 daarover stelde aan het Collège van B W zijn nog niet beantwoord. Volgens burgemeester Van der Linde zal mogelijk ,,die hele hoek' in Sappemeer in onderlinge samenhang worden bekeken. Dus postkantoor èn museum- werf èn boerderij van Rem- kes èn pand Dijkhuis. De Stichting tôt behoud van ka rakteristieke panden heeft nog geen actie ondemomen om sloop van het postkan toor te voorkomen, maar is dat volgens voorzitter Ansje Bodewes wel van plan. Wie weet wanneer deze foto werd genomen? Let op het wa- penschild dat aan de gevel hangt. Ons aller PTT Dat het postkantoor niet mag verdwijnen vindt ook de heer H. Oosterwijk uit Enschede die zelf 40 jaar in dienst is ge- weest bij ,,ons aller PTT". Hij voelt zich bij het post kantoor betrokken omdat zijn vader P.W. Oosterwijk, die later postkantoorhouder werd in Midwolda, vroeger vanaf het postkantoor Sap pemeer de post met paard en wagen richting Siddeburen - Slochteren bezorgde in de zeer vroege ochtenduren te gen een salaris van 375 gul den per jaar. Het gebouw in Sappemeer is typisch een postkantoor van ,,toen", zo schrijft de heer Oosterwijk. ,,Evenals de spoorwegstations werden ook de postkantoren lande- lijk gelijk gebouwd en waren ze herkenbaar aan de bouwstijl. Oosterwijk constateert dat er de laatste tijd te veel mooie oude ge- bouwen worden afgebroken. Hij sluit een artikeltje in uit het juninummer van 1981 van ,,Kiek", het maandblad voor medewerkers post district Groningen. Op de fo to zijn vader met paard en postwagen voor het postkan toor in Sappemeer. Verba- zingwekkend is de bijbeho- rende tekst. Postmeester Volgens Kiek kreeg Sappe meer al een postkantoor in 1860, nadat twee eerdere po- gingen (in 1830 en 1843) wa ren mislukt omdat de Gro- ninger Postmeester een af- wijzend ad vies gaf aan de Gouverneur der provincie. De redenen voor de weige- ring waren de volgende: a. Vermeerdering van werk- zaamheden op het postkan toor te Groningen op eenen tijd dat het reeds zeer druk is en mennauwelijks de post voorde rit naar Winschoten op den bepaaldetijd kan ex- pediteren. b. Meerdere oponthoud voor den postiljon, die vooral in denwinter moeite heeft op zijnen tijd te komen c. zou de voorgestelde maat- regel onbillijk zijn t.o.v. den- distributeur te Hoogezand, die een groot deel van zijnin- komsten zou verliezen, op welke inkomsten hij bij zij- neaanstelling heeft gerekend en die hem nu ook wettig toe- komen. Volgens ,,Kiek" verhuisde het postkantoor al in 1878 naar het huidige per- ceel en promoveerde Sappe meer toen tôt hoofdkantoor. In 1929 werd het weer een bij- kantoor van Hoogezand „niet zonder wrijving en te- leurstelling". a>;? V

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 11