Provinciaal milieubeleidsplan te vaag over milieudelicten NIEUW NIEUW "HAUSMESSE" Hortus Santé Grote herfstkeimis Martenshoek Concert in Kielzog Koelkasten inleveren „Stop-met-roken" cursus KEUKENCENTRUM Chemokar maakt mensen milieubewust HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 MARTENSHOEK Van 25 tôt en met 28 oktober is het volop kermisstemming in het Winkelcentrum Martenshoek (Wima). Op de grote najaars- kermis met ailes erop en er- aan kan er gedraaid, ge- zweefd, en gebotst worden. En met al dat draaien, zwe- ven en botsen zijn ook nog leuke prijzen te winnen. Er worden lootjes uitgedeeld, waarmee kan worden meege- dongen naar de prijzen die el- ke avond (Vrijdag, Zaterdag en Zondag) worden getrok- ken. De hoofdprijs is telkens een kruideniersmand met ar- tikelen ter waarde van 100 gulden, ter beschikking gesteld door de kermisex- ploitanten. De Wima staat borg voor ge- zelligheid en hoopt op goed weer. De chemokar is eigendom van de ,,Sozog", een saraen- werkingsorganisatie van 15 Zuid-Oost Groninger ge- meenten. Starke had vroeger een heel andere baan. Hij was toneel- meester in gemeentedienst bij schouwburg ,,Veenlust" in Veendâm. Maar Veenlust werd geprivatiseerd en als full-time milieuman op de chemokar heeft hij het nu prima naar zijn zin. „Het is een baan met toekomstmu- ziek", vindt hij. De strenge Brandblussers zijn aanwezig en er is zelfs een gasmasker, want je weet maar nooit. Starke beleeft veel leuke din- gen op zijn route. ,,In Nieuwe Schans rijdt ik toeterend door de straten. Dan vragen ze: Heb je ijs? Maar laatst werd een boer heel boos dat ik zijn grote hoeveelheid bestrijdingsmiddelen niet mee wou nemen. Later be- greep hij het wel. De chemo kar is nu eenmaal alleen voor afval van particulière huis- houdens en niet van bedrij- ven. Ook trieste dingen maakt hij mee als milieu man: ,,Als mensen medicij- nen komen inleveren van hun overleden man of vrouw, dat vind ik heel tragisch", zegt Starke diedenkt dat hij over ,,tig" jaren wel een boek over zijn ervaringen kan schrijven. regels leeft hij strikt na. Nooit iets aanpakken zonder handschoenen. Zorgvuldige sortering over de verschillen- de bakken, omdat chemica- "liën heel gevaarlijk op elkaar kunnen reageren. Een me- neer met een sigaret in de hand krijgt een vriendelijke waarschuwing, want roken is natuurlijk streng verbo- den. Glazen flessen met bij- tende inhoud worden extra verpakt in golfkarton. Voor- dat er verder wordt gereden naar een nieuwe halteplaats wordt ailes zorgvuldig af- gesloten. Aan voor- en ach- terzijde van de kar wordt een oranje bord uitgeklapt waar- aan te zien is dat gevaarlijke stoffen worden vervoerd. In de cabine legt Starke de ge- plastificeerde lijsten waar- aan de brandweer kan zien wat er in de kar ligt. „Voor als ik het zelf niet meer zou kunnen vertellen", zegt hij. Milieubox Van het publiek noteerden we de volgende wensen en opmerkingen: ,,Door de che- Groninger gemeeenten: HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Groninger gemeenten wil- len duidelijke afspraken met de provincie over de handha- ving van de milieuwetgeving en eenbetere afstemming van de toezichts- en controlerende taken. Dat schrijven Regioraad Noord Groningen-Eems- mond, Streekraad Oost Gro- ningen, Westerkwartier, ge- meente Groningen en Go- recht-plus in een gezamenlij- ke reactie op het milieube leidsplan van de provincie Groningen. Aan een apart ambtelijk milieuhandha- vingsoverleg geven de ge meenten de voorkeur boven een ambtelijk overleg over aile milieuwetten. Ook moet er meer duidelijkheid komen over de status en positie van het meldpunt milieu- delic- ten. De gemeenten hebben nog meer kritiek op het provinci ale plan. Ze vinden dat de af- valproblematiek te summier is uitgewerkt en dat de bo- demsaneringen te traag ver- lopen. De mate en emst van de slibverontreiniging is vol- gens de gemeenten nu wel voldoende onderzocht. De be- kende knelpunten moeten nu maar eens concreet worden aangepakt. Ook pleiten de gemeenten voor een meer toegespitst be- leid ten aanzien van de inten- sieve veehouderij, die als een aparté doelgroep in het hoofdstuk ,,gebiedsbescher- ming" opgenomen zou moe ten worden. Tôt slot wordt bij de provin- mokar wordt je veel milieu- bewuster". „Als iedereen een milieubox thuis had zou je er nog beter aan denken". ,,Waarom zijn er hier in de gemeente nog steeds geen mi ni-containers?". ,,Die blik- containers staan veel te ver weg, als er eentje stond naast de glascontainer zou ik hem wel gebruiken". Aan het eind van de dag wordt ailes per soort gewo- gen en afgeleverd in het ge- meentelijk dépôt. Vandaar gaan de stoffen naar Nova Chemie. Een deel wordt her- gebruikt, maar het meeste gaat voor verbranding naar Rijnmond. ,,Er komt in ieder geval niets op de stortplaats terecht", zegt de Oost-Gro- ninger Max Milieu tevreden en een beetje bezorgd voegt hij eraan toe ,,je schrijft er toch wel positief over?" HOOGEZAND-SAPPE MEER - Ter gelegenheid van het 80 jarig bestaan van de K.N.F., heeft de afdeling Groningen besloten op 20 ok tober een concert te organise- ren in het kultureel centrum ,,'t Kielzog". Naast een Deens harmonieorkest zal deelgenomen worden door de ..Provinciale Brassband Gro ningen" en door het Fanfare- corps ,,H-S". Het begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen gereserveerd worden bij de heer Tom Kanter sr., Poolster 134, 9602 KC HOO- GEZAND, tel. 05980-21373. Defecte koelkasten en vrie- zers kunnen dagelijks wor den ingeleverd bij de Dienst gemeentewerken. Dat is be- langrijk omdat de koel- vloeistof schadelijk is voor het milieu (broeikaseffect). Uw koelkast van huis laten afhalen kan ook. De vaste in- zameldag is elke laatste vrij dag van de maand. Even bel- len naar gemeentewerken: 98877. cie aangedrongen op een be- tere coordinatie op het ge- bied van voorlichting en edu- catie, waarvan een hoog rendement wordt verwacht. Het instellen van een provin ciaal overleg milieuvoorlich- ting zou daarbij goede dien- sten kunnen bewijzen bij- voorbeeld bij de voorlichting over het gescheiden inzame- ling van groente- .fruit- en tuinafval. ZUIDLAREN - Op 12 november start in het wijkgebouw aan de 2eKoningsstraat in Zuidlaren een cursus voormensen die graag wil- len stoppen met roken. De verde- re cursusdata zijn 13, 14, 15, 19, 21, 28 november en 11 december. Op 6 november van 19.30 - 21.00 uur is er een informatieavond over de cursus. De cursus wordt georganiseerd door de kruisvere- nigingen Zuidlaren en Gasselte en staat onder deskundige leiding van de heer J. Kersen. Stoppen met roken? Nu of misschien wel nooit. Bel: 05905 - 2471. Ter presentatie van de nieuwe modellen 1991 houdt onze keukenfabriek Wij beschikken echter nu al in onze showroom over een aantal prachtige monsterdeuren van deze collectie Dit jaar al leverbaar WAND VLOERTEGELS mntii HOOGEZAND-SAPPEMEER - Eens per vier weken komt de chemokar bij iedereen in de buurt het klein chemisch afval ophalen. Iedereen kan in de krant lezen waar en wanneer hij zijn spullen kwijt kan. Uit de ingezamelde hoeveelheden blijkt dat de mensen de chemokar prima weten te vinden. De Max Milieu die de lege batterijen, oplosmiddelen, medicijnen TL- lampen, verfresten en allerlei andere chemicaliën in ontvangst neemt en zorgvuldig opbergt in de daarvoor bestemde containers is de heer C. Starke. Zijn komst wordt overal met mstem- ming begroet. HAREN - Tijdens de wijn- markt op 20 en 21 oktober in de Hortus in Haren kunnen wijnliefhebbers wijn zien, ruiken en proeven. Boven- dien krijgt u informatie over ailes wat te maken heeft met wijn en wijn bereiden. Er is ook een expositie ,,De plant en zijn drank". Starke doet zijn werk met enthousiasme, zo hebben we kunnen constateren. Hij staat iedereen vriendelijk te woord, geeft tips over afval - problemen en neemt ook wel eens iets mee dat eigenlijk niet in de chemokar thuis hoort. ,,Voor één keertje", zegt hij tegen de bejaarde meneer die aankomt met wat plastic tasjes en een kapot koffiezetapparaat. De plastic tasjes moeten eigenlijk inge leverd worden bij de Dienst Gemeentewerken en het kof- fieapparaat moet in de vuil- niszak. ,,Daar is nog geen oplossing voor", zegt Starke spijtig. De fies met een restje terpentijn gaat in de bak met oplosmiddelen. Een meneer met hond komt aanwandelen met een groot verfblik, een mevrouw brengt een chloorfles, medi cijnen, olie, en batterijen. Ze is een trouwe klant die de chemokar zeer waardeert: ,,Je wordt erdoor met de neus op de feiten gedrukt". Maar de oudere heer die aan komt wandelen met twee batterijtjes is even welkom en ook de oude radio waarin batterijen zijn leeggelopen wordt tôt chemisch afval ver- klaard. ts sut» eneïiP® kwiktharjBSMiWFS îjp out vloeistof terpeaiim etc. œametteâ' i^îïblsiae e :nropmatie Yvonne Noorderstraat 325 - Hoek Noordbroeksterstraat 9611 AJ Sappemeer - Telefoon 05980-97033 sowsryl t.mu. VQ0|>

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 13