Wonen aan de ....Gabriël Metsustraat OP=OP i Meer geld voor Activiteitencentrum Waar was het hoolil? HET NIEUWSBLAD Electric Flash" in Octopussy eà.iogboetiek Speelgoed te zien Frekie Cyriel exposent smurfen Steenoperatie? Gabriël Metsu was een 17e eeuws genreschilder, dieleef- de van 1629 tôt 1667. Hoewel Metsu de onderwerpen voor zijn schilderijen vooral ont- leende aan andere 17e eeu- wers wordt hij toch va nwege de manier waarop hij die on derwerpen behandelt en van- wege zijn uiterst verfijnde techniek als een oorspronke- lijk kunstenaar beschouwd. Behalve binnenhuis-, markt- en straattaferelen heeft Metsu ook een aantal religieuze voorstellingen en stillevens geschilderd. Bij Raadsbesluit van 29 april 1955 werd de Gabriël Met sustraat naar hem genoemd. Gabriël Metsu wordt in het jaar 1629 in Leiden geboren, als zoon van Jacques Metsu en Jacquelientje Gamiers. Zijn vader, afkomstig uit het plaatsje Belle in VIaanderen, is ook schilder. Zijn moeder, die al twee keer eerder ge- trouwd is geweest, is vroed- vrouw. Ze is aardig bemid- deld en bezit enige huisjes. In Leiden woont het gezin Met su op het Marendorp bij de Bakkerssteeg. Over de jeugd van Gabriël is weinig be- kend, behalve dat hij al op jeugdige leeftijd het ,,schil- dersvak" ingaat. Hij krijgt les van zijn vader en later hoogst waarschijnlijk van Gérard Dou, de belangrijkste genreschilder in die tijd. Sint Lucas Gilde Als Gabriël nog maar 14 of 15 jaar oud is dient hij samen met andere schilders bij de stedelijke magistraat van Leiden een verzoek in tôt oprichting van een Sint Lu- casgilde, een soort broeder- schap of vakvereniging van kunstenaars en kunstam- bachtslieden. (De heilige „Sint Lucas" wordt be schouwd als de patroon van schilders, overigens ook van hoornvee en van genees- en heelkundigen. Zijn naamdag ,,Sint Lucas" wordt gevierd op 18 oktober. Een gezegde luidt: „Met Sint Lucas staat de winter voor de deur.) Het Gilde komt in Leiden in 1648 tôt stand. Tôt 1657 heeft Met su de beschikking over een schilder s woning op de Oude Mare in Leiden. Daarna ver- huist hij naar Amsterdam. Diepere hedoeling Gabriël Metsu wordt be schouwd als eengenreschil der", net als bijvoorbeeld Jan Steen, Johannes Ver- meer en Gérard Dou, onder wier invloed hij stond. In zijn latere werk zijn ook invloe- den van Rembrandt merk- baar.De term ,,genre-schil- ders" dateert uit de 18e eeuw. Hij wordt gebruikt voor die schilders die huise- lijke taferelen schilderden, waarachter een diepere be- doeling schuil gaat. Metsu schildert vooral voorname burgermilieu's, waarin ge- wone gebeurtenissen plaats- vinden zoals het bezorgen van boodschappen, voorle- zen, muzieklessen, een kraambezoek bij een aan- zienlijke Amsterdamse fami- lie en dergelijke. Op de inté rieurs komen weinig figuren voor. Maar van zijn hand zijn ook 'levendige straat-en markttaferelen, voorstellin gen van smederijen en enkele bijbelse voorstellingen van groot formaat. Metsu's fabe- lachtige schildertechniek leidt gemakkelijk de aan- dacht af van de diepere bete- kenis van de voorstelling. Zoals bij het schilderij van de dame die muziek schrijft. Een man, nieuwsgierig en wellicht hoopvol kijkt over haar schouder. Het snare- ninstrument duidt op harmo nie tussen manen vrouw of juist het ontbreken daarvan. Op het schilderij ,,De vogel- verkoper", biedt een oudere man een jonge vrouw een le- vende haan te koop aan. Aan het schilderij wordt een ero- tische betekenis toegekend. De haan, ook toen al, als sekssymbool! Moederliefde Eén van Metsu's bekendste werken is „Het zieke kind", vermoedelijk geschilderd in de période 1654 tôt 1657. (Rijksmuseum Amsterdam), dat wel wordt beschouwd als het meest ontroerende schil derij van moederlijke lie f de uit de 17e eeuw. Zijn beste werken schilderde Metsu in de période 1653 - 1662. De schilderijen zijn hel- der van kleur en hebben een zogenaamd ,,warm koriet", het effect van de kleuren die hij gebruikte. In 1654 erft Metsu een huis van zijn moeder, die naar aangenomen mag worden, kort tevoren is overleden. Zelf bezit hij dan al 800 gul- den, verdiend met de ver- koop van schilderijen. In 1657 heeft hij een ,,steenope- ratie" ondergaan. Op 12 april 1658 trouwt Ga briël Metsu met Isabella de Wolff, afkomstig uit Enkhui- zen. Hoewel Metsu in de 17e eeuw niet zo beroemd was als zijn tijdgenoten Gérard Dou en Van Mieris is hij een wel- Het zieke kind (Rijksmuseum) gesteld man. In 1664 zit hij er financiëel zo warmpjes bij dat hij zijn testament op laat maken. Het gezin woont dan aan de Leidsestraat in Am sterdam. Metsu is slechts 38 jaar oud geworden. Hij over- lijdt in 1667 en wordt op 24 oktober in Amsterdam be- graven. Volgens zijn levensbe- schrijving onderging de schilder Gabriël Metsu een steenoperatie". We hebben geprobeerd ons voor te stellen hoe dat in de 17e eeuw in zijn werk moet zijn gegaan. Was het een galsteen of een niersteen? Hoe werd de steen geconstateerd. Hoe wisten de artsen (zonder rontgenfoto's) waar die steen zich bevond en ten- slotte: hoe haalden ze hem eruit. Wij weten het niet. U misschien? HOOGEZAND-SAPPEMEER - B en W vragen opnieuw aan de raad om meer geld voor de bouw van het Activiteitencen trum voor Surinamers en Antillianen aan de Laan van de Sport. In februari van dit jaar werd duidelijk dat uit de acht en halve ton die voor de nieuw- bouw beschikbaar is het cen- trum niet kan worden gerea- liseerd. 168 duizend gulden extra werd er door de raad ter beschikking gesteld. Daar moet nu nog weer 120 dui zend gulden bij, omdat de aanbesteding hoger is uitge- vallen. De kosten voor de bouw van het centrum wor den gedrukt doordat de ge- bruikers veel in zelfwerk- zaamheid zullen uitvoeren. Tel. 05990-17975 Al jaren wachten de Surina mers en Antillianen op een nieuw gebouw. Door slepen- de procédures over de plaats waar het gebouw zou moeten komen werd nieuwbouw tel- kens uitgesteld. Het huidige gebouw aan de Parallelweg is maar gedeeltelijk te ge- bruiken en zeer brandgevaar- lijk. ZUIDLAREN - Vrijdag 26 oktober verzorgt de drive-in show Electric Flash" een grote disco in Jeugdsoos ,,Oc- topussy", Hogeweg 30 in Zuidlaren. Aanvang 20.00 uur. Een opvallende balletfo- to vorige week op de voorpagina van deze krant. Nogal wat mensen hebben zich afgevraagd waar het hoofd van de ballerina was gebleven. „Als ze dat vragen zeg ik: dat stond op pagina 3", zegt fotograaf Dennis Beek lachend. Maar ook daar is het hoofd natuur- lijk niet te vinden. Beek heeft de foto doelbewust zo gemaakt. Dit is vol- gens hem de „andere" fo to. ,,Het gaat om het lij- nenspel en om de ,,benar- de" positie van de danser. Het hoofd van de danseres is daarbij niet belangrijk", zegt de foto graaf die zijn foto uiter- mate goed geslaagd vindt. „Je kan je wel af- vragen waar de andere hand van de danser zich bevindt". Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 SLOCHTEREN - Tôt en met 28 oktober is in de Freayle- maborg in Slochteren een tentoonstelling te zien met de titel: ,,Vorming in vorm", idéalisme in speelgoed. Het is gewijd aan zowel oud als nieuw speelgoed. Of het speelgoed dat te zien zal zijn ook werkelijk goed is, moet een ieder voor zichzelf uitma- ken! HOOGEZAND - Cyriel Bode- wes uit Hoogezand exposeert van 15 oktober tôt 22 decem- ber zijn ,,smurfen-collectie" in het verzamelmuseum in Stadskanaal. In het muséum aan de H.J. Kniggestraat zijn meer dan 300 smurfenpoppetjes te zien en verder stickers, wekkers, puzzels, boeken, casetteband- jes en zelfs smurfenmacaro- ni. Wie smurf-artikelen te ruilen heeft kan bellen met Cyriel 05980 -21723. Net even anders en niet duur. Frekie ien Laik: ,,Mag k op n ezel rieden?" Moeke:,,Neem hom mor even op nek, pa". Gabriël Metsustraat (Foto Dennis F. Beek) HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 OKTQBER 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolftam, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tet./Fax. («980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt u I— ALLE MERKEN UITLATEN EN TREKHAKEN VOOR DOE HET ZELVERSOF SNELLE MONTAGE OOOR ONS BEL VOOR DE LAAGSTE PRIJS! _romof*r. Rî|ktweg 129» (D Gros) Tel 050 412458 Hooyaund Me>ni VemngMUMt 30 Tel 05980 91 12C

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3