:wonen aan de....Burgemeester Bartelsstraat Polie voor 25-jarige jumelage met Geesthacht Toneelclub Levay naar festival p „De Boer" HET NIEUWSBLAD Frekie Kalkwijk sluiten? Jonker Optiek naar Becker HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 Burgemeester Bartelsstraat Derk Bartels (1883 tôt 1937) werkte zich op van smids- leerling tôt eerste socialisti- sche burgemeester van de provincie Groningen en van de gemeente Hoogezand. Hij was een man die door zijn 7e- vensbouding, zijn warmvoe- lend hart en zijn verstandelij- ke gaven bij vriend en tegen- stander gezien was. Bij raadsbesluit van 29 juni 1937 werd de straatnaam ,,Oosterparkstraat" gewij- zigd in Burgemeester Bar telsstraat". Derk Bartels werd op 29 juli geboren in Anreep, gemeente Assen, als zoon van Jan Bar- tels en Jantien Hekma. Zijn ouders waren gereformeerd en hadden een klein boeren- bedrijf. Na de lagere school met den bijbel wordt Derk smidsleerling. Als jongen neemt hij deel aan het chris- telijk verenigingsleven. Reeds op jeugdige leeftijd verliest Derk Bartels zijn ou ders. Als 16-jarige wees gaat hij werken in een smederij in Noordhom. Niet lang daama krijgt hij een baan bij machi- nefabriek Gorter en Van Dam in Uithuizen, waar hij ook gaat wonen. Rond zijn 20e jaar maakt Derk zich los van de gereformeerde kerk en via zelfstudie komt hij tôt de sociaal- démocratie. S.D.A.P. In 1904 wordt Bartels lid van de Sociaal Democratische Ar- beiders Partij (SDAP) in Uit huizen. Hij treedt ook toe tôt de plaatselijke werklieden- vereenigingSelf Help". Een wat vreemde combinatie. Im mers op het Hogeland waren de arbeiders niet zo weg van de SDAP. Wel waren ze lid van de Werkliedenvereni- ging. Bij de Kamerverkiezin- gen steunden ze wel kandi- daat J.H.A. Schaper, maar zich ronduit tôt het socia lisme bekeren wilden ze niet. Door zijn lidmaatschap van beide verenigingen wilde Bartels de arbeiders overha- len zich bij de SDAP aan te sluiten. Om de SDAP-afdelingen or- ganisatorisch meer rug- gesteun te geven wordt in september 1910 de Geweste- lijke federatie Groningen op- gericht. Bartels was bij de oprichting betrokken en in 1911 was hij één van de bestuursleden. Hij werpt zich op als SDAP-propagandist in Noord Groningen en tijdens de wintermaanden van 1911 organiseert hij op verschil- lende plaatsen cursusverga- deringen. Op 26 januari 1906 was Derk Bartels getrouwd met Wibbe- chien Bakker, geboren in Uithuizermeeden op 4 juli 1884. Voorhaarhuwelijk was ze werkzaam als dienstmeid. Derk en Wibbechien krijgen drie dochters en een zoon. In 1911 werd Bartels gekozen als le socialist in de gemeen- teraad van Uithuizen. Vanaf dat moment zal de gemeente- politiek een belangrijke roi spelen in zijn leven. Bartels vindt het belangrijk deel te nemen aan plaatselijke en ré gionale besturen, niet alleen om concrète verbeteringen voor de arbeidersklasse te bewerkstelligen maar ook als vingeroefening: ,,In de toekomst wacht het arbei- dende volk de taak van het besturen van de maatschap- pij. Wat de arbeiders nodig hebben, dat is scholing en in- zicht, om de toekomstige taak te volvoeren en het heenmareheren naar de din- gen, die de tijd zal moeten brengen", betoogt hij laterin 1927. Dankzij zijn vele aktiviteiten en de vele propaganda die hij voor zijn partij maakt wordt Bartels in 1916 gekozen tôt lid van Provinciale Staten voor het district Bedum. Hij is de eerste woordvoerder van de socialisten en geeft leiding aan de debatten zon- der zichzelf op de voorgrond te dringen. Distributie De voedselsituatie op het Groninger platteland ver- slechtert sterk tengevolge van de le wereldoorlog. Daarom besluit de gemeente- raad van Uithuizen in mei 1918 een distributiebedrijf op te richten. In oktober wordt Bartels daarbij als ambte- naar aangesteld. Zijn raads- zetel heeft hij ervoor opgege- ven. Op de distributie en op de directeur ervan, ook een socialist, kwam nogal wat kritiek. Bartels bleef er maar korte tijd. Hij werd benoemd tôt redakteur-propagandist van het ,,Volksweekblad", en tevens tôt gewestelijk se- cretaris van de SDAP. In 1920 vertrekt het gezin naar de stad Groningen en 3 jaar later wordt Derk daar geko zen tôt lid van de gemeente- raad, waar hij zich voorna- melijk met onderwijs bezig houdt. Burgemeester In oktober 1926 wordt de so cialist Bartels benoemd tôt burgemeester van Hooge zand. De SDAP-afdeling Gro ningen had hem gevraagd te solliciteren. Bij zijn installa- tie op 15 november 1926 wa ren aanwezig: Jonkheer Mr.Dr. L.H.N.Bosch Ridder van Rosenthal (burgemeester van Groningen), Mevrouw de A.E.J. de Vries-Bruins (lid van de 2e kamer) en Bartels' voorganger oud-burgemees- ter I.A. Van Royen. De benoe- ming wordt met gemengde gevoelens ontvangen. In het socialistische kamp heerst uiteraard grote vreugde, de andersdenkenden nemen een afwachtende houding aan. ,,Een flinke vent, maar nog wel een boertje", dat vond het SDAP kopstuk W.H. Vliegen, toen hij met Bartels kennis had gemaakt. Als voorzitter van de ge- meenteraad gaf Bartels uit- stekend leiding en ook bij de vervulling van de andere burgemeesterstaken wist hij snel moeilijkheden van het begin te overwinnen. Deelna- me aan het maatschappelijk leven legde veel beslag op zijn tijd: Hij was voorzitter van het Burgerlijk Arm- bestuur, van de woning- bouwvereniging Volksbe- lang en van de directie van beheer van het Openbaar Slachthuis. Bovendien was secretaris van de Schoolart- sendienst groep Hoogezand, lid van talrijke commissies en voorzitter van het water- schap ,,Foxholstermeer. Ook voor zijn partij bleef Bartels tôt zijn dood actief. Hij was lid van de partij- raad, van het gewestelijk Burgemeester Derk Bartels bestuur en voorzitter van de afdeling Groningen van de Vereniging van Sociaal De mocratische Raads- en Sta- tenleden. Op 30 april 1937 overleed Burgemeester Bartels in Hat- tem, waar hij bij zijn zoon verbleef. Een week eerder was hij op de terugreis van een partijraadsvergadering in Amsterdam onwel gewor- den. Of hij leed aan een em- stige longontsteking ofwel door een beroerte werd ge- troffen is onduidelijk. In Hoogezand werden de 1 mei demonstraties en feest- vergaderingen van de SDAP onmiddellijk afgelast. Bar tels werd op 4 mei 1937 in Velsen gecremeerd. Zijn ver- diensten als burgemeester la- gen voor al op het terrein van de volkshuisvesting en de zorg voor de misdeelden. Hoewel Derk Bartels geen groot redenaar was, genoot zijn oordeel, dat op emstig nadenken berustte, in ruime kring groot gezag. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gemeente zou een extra subsidie ter beschikking moeten stellen om volgend jaar het 25-jarig bestaan te vieren van de uitwisselingen met de Duit- se zustergemeente Geesthacht. Dat stelde CDA-raadslid H. Visker gisteren voor, tijdens de begrotingsvergadering van de commissie onderwijs en sportzaken. HOOGEZAND-SAPPEMEER/WINSCHOTEN - Op 30 okto ber doet de toneelgroep Levay uit Sappemeer mee aan de voorronden van het eenakterfestival dat door het Anjerfonds is georganiseerd. Levay speelt het stuk ,,Het kraakpand". Visker is ontstemd dat noch het jaarverslag, noch het ge- meentelijk beleidsplan voor 1991 ook maar één woord be- vat over het jubileum. ,,Waar u het geld vandaan wilt ha- len kan me niet schelen, u hebt vast nog wel ergens een pot je. Het gaat erom de men- sen te steunen die al die jaren vrijwillig zoveel hebben bij- gedragen", aldus Visker, die' bijval kreeg van WD-er G. Jacobs. Mocht de wethouder geen pot je kunnen vinden dan is Visker ook bereid de 3500 gulden die is bestemd voor verdere ontwikkeling van het gemeentelijk vredesbe- leid op te offeren. Moeke:,,Hest doe pappegoai dij maie woorden leerd?" Frekie:„k Heb hom juust leerd wat e nait zeggen mag". Op vier plaatsen worden de voorronden van het festival gehouden. Levay speelt sa- men met t' Centrum uit Mus- selkanaal, Stagedoor uit Zuidbroek en HRV Finster- wolde in de Klinker in Win- schoten. Vier andere toneel- verenigingen treden op in de HOOGEZAND-SAPPE MEER - Volgens gemeente- raadslid T. Niemeyer (GPV/RPF) moet het open- luchtbad de Kalkwijk zo snel mogelijk worden gesloten. ,,Het is te laat om er nog iets aan te doen", aldus Niemei- jer, die het geld dat nu op het bad moet worden toegelegd wil besteden om het overdek- te Bob Bruinsbad op te krik- ken. Naar de toekomstmogelijk- heden van het buitenbad zal volgend jaar een onderzoek worden ingesteld. De andere fracties willen daarvan eerst de resultaten afwachten. Molenberg in Delfzijl op 6 no vember, in zaal Balk in Zuid- hom op 13 november en in d' Oosterpoort in Groningen op 20 november. Op 27 november vindt de fi nale plaats in de stads- schouwburg. Een vakjury bepaalt wie er HOOGEZAND-SAPPE- MEER/GRONINGEN - De vier Jonker optiek zaken, twee in Hoogezand-Sappe- meer, één in Haren en één in Roden zijn overgenomen door de Becker holding. Voor het personeel heeft de overname geen ccnsequen- ties. Jonker blijft opereren onder de huidige naam. De directeur van de Jonker za ken blijft verbonden aan het concern. Hij zal zich bezig gaan houden met scholing. Becker bezit al 17 optiek za ken. in de finale komen. De pu- blieksprijs levert een certifi- caat op. - PARTYCATERING KANT EN KLARE WARME BEZORGMAALTIJDEN Telefoon 05980-93066 Bronnen: Nieuwsblad van het Noor- den 30 april 1937 Een Eeuw Socialisme en Arbeiders- beweging in Groningen,1885-1985. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 m de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Deze maaltijden van f 10.00 en f 12.50 kunt u telefonisch bestellen en worden warm bij u aan huis bezorgd Samenstelling van de maaltijd is: vleesgerecht, 2 soorten verse warme groente, rauwkostsalade, gekookte of gebakken aardappelen of rijst Bestellen voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Een menulijst wordt op verzoek toegezonden Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3