Ouder worden beïnvloedt weifcing van geneesmiddelen Tips voor goed medicijngebraik Frekie Niet-gebniik AAW-vooizieningen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws stichting weizijn ouderen Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05980-23454 Ouderen gebruiken in het algemeen veel geneesmiddelen. Met het ouder worden ver- andert het lichaam. Daardoor kunnen ouderen anders op geneesmiddelen reageren dan jongere mensen. Omdat de nieren langzamer werken, verdwijnen bepaalde ge neesmiddelen langzamer uit het bloed. Ze werken daardoor langer. Wie veel ge neesmiddelen gebruikt kan veel last hebben van bijwerkingen.Van de voorgeschre- ven medicijnen blijkt 25 procent overhodig te zijn. Bij het verstrekkken van medicij- nen wordt soms onvoldoende rekening gehouden met andere medicijnen, die men gebruikt. Veranderingen in het lichaam De meeste geneesmidde len worden via de mond ingenomen. Ze komen in de maag en in de darm te- recht en lossen daar op. Ze gaan door de maagwand of de darmwand heen en komen dan in het bloed te- recht. Bij het ouder wor den wordt de doorbloe- ding van de maagwand en de darmwand minder. Er komt wel evenveel ge- neesmiddel in het bloed, maar het duurt langer. Het kan dus ook langer duren voordat het ge- neesmiddel gaat werken. Via het bloed wordt het geneesmiddel over het he- le lichaam verdeeld. Ook dat gaat bij ouderen an ders dan bij jonge mensen, omdat ouderen meestal minder water in hun li chaam hebben, maar meer vet. Als een geneesmiddel in minder water oplost werkt het sterker. Het wordt minder verdund. Dit geldt tenminste voor die geneesmiddelen die goed in water oplossen. Er zijn ook geneesmiddelen die, al lijkt dit vreemd, in vet oplossen. Die werken bij ouderen niet sterker, maar wel langduriger, om dat het lichaamsvet de neiging heeft het ge neesmiddel vast te hou- den. Bij ouderen stroomt naar verhouding meer bloed naar de hersenen. Hier- door kan er meer ge neesmiddel in de hersenen terechtkomen. Sommige geneesmiddelen kunnen hierdoor meer last geven van slaperigheid. Veel ge neesmiddelen verlaten het lichaam alleen of groten- deels via de nieren. De werking van de nieren gaat vanaf het dertigste le- vensjaar heel geleidelijk achteruit. De werking van de nieren bij een hoogbejaarde is on- geveer de helft van die van een dertigjarige. Als de werking van de nieren minder wordt duurt lan ger duren voor een ge neesmiddel helemaal uit het lichaam verdwenen is. Gebruikt u als oudere evenveel van zo'n ge neesmiddel als een jonger persoon, dan zal er bij u steeds meer geneesmiddel in uw lichaam blijven. U kunt daardoor eerder last krijgen van bijwerkingen. Welke problemen Het lichaam kan gevoeli- ger reageren op bepaalde geneesmiddelen, waar- door bijwerkingen van een geneesmiddel eerder kunnen optreden. Deze bijwerkingen kunt u vin- den in de geneesmiddele- ninformatie of bijsluiter. Middelen die bij ziekte van Parkinson of bij de- pressies worden gebruikt kunnen vaker verward- heid veroorzaken die lijkt op de verwardheid die voorkomt bij dementie. Die verwardheid of een gevoel van depressie kan ook optreden doordat een middel tegen hartklachten langzamer uit het lichaam verdwijnt. Als slaapmid- delen en kalmeringsmid- delen te lang werken kunt u overdag last krijgen van sufheid. Slaapmiddelen en kalmerende middelen ver- slappen vaak de spieren. Als u dit soort middelen gebruikt, loopt u daardoor ook een grotere kans om te vallen als u s'nachts uit bed komt. Dus geen loslig- gende kleedjes op de vloer of voorwerpen waarover u kunt struikelen! In de meeste gevallen zal de huisarts dit soort proble men voorkomen door u een lageredosering van het geneesmiddel voor te schrijven. Toch last van bijwerkingen bij een nieuw medicijn, vraag dan advies aan uw arts of apo- theker. Verander nooit op eigen houtje de dosering van een geneeesmiddel. Frekie staait mor aal te springen. Moeke:,,Wat dust?" Frekie:,,k Bin vergeten t drankje te schudden". - Lees de bijsluiter of de geneesmiddelinformatie vôôr u een geneesmiddel gaat gebruiken. - Lees de gebruiksaanwijzing op het etiket en houd u eraan. Als op het etiket staat ,,3x per dag", pro- beer het geneesmiddeldan in te nemen vôôr, tij- dens of na het ontbijt, het middageten en het avondeten. Staat er ,,elke 8 uur", probeer het ge neesmiddel dan in tenemen om 8.00 uur, 16.00 uur en voor het slapen gaan. Volg ook deandere aan- wijzigingen die op het etiket staan, zoals innemen vôôr,tijdens of na de maaltijd. Neem poeders, ta- bletten en capsules in meteen flink glas water, tenzij anders is vermeld op het etiket. - „Een kuur afmaken"op het etiket van medicij- nentegen een infectie betekent: ailes volgens voorschrift opmaken, ook alsu zich na een paar dagen niet meer ziek voelt. - Een gele sticker op de verpakking? Er staat een waarschuwing op dat het geneesmiddel de rij- vaardigheid ofhet reactievermogen kan beïnvloe- den. Dit geldt niet alleen als u een autobestuurt, maar ook als u fietst of als u de straat oversteekt. Deze medicijnen kunnen ook de versuffende wer king van alcohol versterken. - Drink voldoende ook als u plaspillen gebruikt. Tenminste 1,5 liter vocht per dag, in de vorm van water, koffie, thee,melk of vruchtesap. Gebruikt u laxeermiddelen tegen verstopping, dan nog meer drinken. - Bewaar de medicijnen in de verpakking van de apotheek samen met de geneesmiddelinformatie of de bijsluiter. - Medicijnen zonder recept? Vertel uw huisarts en specialist als u ook geneesmiddelen gebruikt die u zonder recept gekocht heeft bij apotheek, drogist of elders. - Last van bijwerkingen? Vraag advies aan uw arts of apotheker. - Moeite met inslikken? Vraag ook advies aan uw apotheker als u problemen hebt met het inslikken van een geneesmiddel. - Laat kinderen nooit bij uw geneesmiddelen ko men. Berg ze op een veilige plaats op. - Geef nooit uw geneesmiddelen aan een ander en gebruik zelf nooit geneesmiddelen van een ander. - Geneesmiddelen overgehouden? Breng ze terug naar de apotheek. Daar worden ze vernietigd. - Een doseerbox of doseeretui is een hulpmiddel- voor mensen die problemen hebben met het ont- houden wanneerze welk geneesmiddel moeten in nemen. Ze kunnen worden gevuld met de ge- neesmiddelen voor een week en hebben voor elke dag van de week vier vakjes. De doseerbox is ook voorzien van brailleschrift. In de apotheek te koop. - Homeopatische geneesmiddelen niet gebruiken naast andere geneesmiddelen. - Let op de houdbaarheid van de medicijnen. (vervolg oktobereditie) Slechts 16 procent van de mensen die ervoor in aan- merking komen maken ge bruik van de mogelijkheid bijzondere kosten via de AAW vergoed te krijgen. 14 procent van de respon- denten heeft het wel aan- gevraagd, maar zat onder het drempelbedrag. Uit het onderzoek blijkt dat het niet-gebruik zich op een aantal voorzieningen toespitst. Voor extra was- kosten, extra stookkosten, dieetkosten en aanschaf van (een deel van) een gar- derobe wordt sporadisch een AAW-leefvoorziening aangevraagd. Het blijkt dat mensen bij diëet- kosten het eerst naar een T-biljet van de belasting grijpen, waardoor ze ech- ter veel minder geld terug- krijgen. Momenteel is een discussie gaande over de vraag of 65-plussers ook recht zou- den moeten krijgen op de AAW-leefvoorzieningen. In de huidige regelgeving is deze groep hiervan im mers uitgesloten. Alleen de groep die reeds voor het 65-ste jaar in aanmerking kwam voor AAW-leef- voorzieningen mag dat zo houden. Anderen boven de 65 moeten dergelijke kosten op de bijzondere bijstand verhalen. Er is een drempelbedrag van 172 gulden ingebouwd. 50-plus Nieuws sua

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 13