Wonen aan deJan Sangerslaan VISON 40 kleuren fotokarton en crépe-papier Huurdersvereniging informeert onjuist KE U E NS KENWOOD HET NIEUWSBLAD iss-aaaaMatîios-sB Jan Sangers werd op 5 okto ber 1944 op 33-jarige leeftijd in Martenshoek door de Duit- sers gefusilleerd, omdat hij had meegedaan aan het ver- zet en aan onderduikers on- derdak had verleend. Op 8 mei 1945, onmiddellijk na de bevrijding werd de naam „Eiklaan" door Burgemees- ter en Wethouders die toen de taak van de gemeenteraad waarnamen, gewijzigd in ,,Jan Sangerslaan". Zij over- wogen: ,,dat het gewenscht is dat de namen van hen, die in den strijd tegen den vijand voor het vaderland hun leven lieten, voor het nageslacht bewaard blijven". De Eiklaan liep vroeger van- af het perceel van Geersing aan de Zuiderstraat in zuide- lijke richting tôt de Zuider- laan. Jan Sangers werd geboren op 21 februari 1911 in Hommerts in Friesland (gemeente Wym- britseradeel), als zoon van Jan Sangers en Joit je van Kalsbeek. Over zijn jeugd- en schooljaren is weinig be- kend. Begin dertiger jaren was Jan werkloos. Voor een functie bij de politie was hij afgewezen. Hij woonde toen in Leeuwarden waar hij lid was van de plaatselijke korf- balvereniging. Tijdens een uitwisseling met een andere club ontmoette hij begin 1934 de jonge korfbalster Tjiskje Penning uit Dokkum, die la- ter zijn vrouw zou worden. Enkele jaren voor de 2e we- reldoorlog werd Jan Sangers vertegenwoordiger bij de N.V. Friesche Textiel Groot- handel, voor het rayon Gro- ningen en Drenthe. Na het overlijden van zijn ouders verhuisde hij naar de Nieuwe Wes in de stad Groninv^n Huwelijk Op 1 juni 1939 trouwt Jan Sangers met zijn korfbalster Tsjiskje Penninga, die op 11 mei 1914 was geboren in Ter- wispel (gemeente Opster- land) als dochter van Gerben Penninga en Saakje Kuipers. Omdat ze graag wat groter willen wonen, reageren ze op een advertentie waarin de helft van een dubbele woning aan de Eiklaan in Hoogezand te huur wordt aangeboden. Ze hebben geluk: de woning wordt het jonge paar toege- wezen. Op 13 augustus 1940 wordt in Hoogezand hun eerste kindje geboren, een dochter. Ze wordt Saakje ge- noemd, naar haar Friese Beppe (grootmoeder) van moeders kant. Inmiddels is de oorlog uitge- broken. Daardoor wordt het ook voor Jan Sangers steeds moeilijker zijn werk als ver tegenwoordiger te doen. Hij laat zijn baan maar schieten en gaat als kwekersknecht aan de slag bij kweker Veg- ter in Kleine Meer. Als spor- tieve jongeman was hij al lid geworden van de gym- nastiekvereniging S.E.S. waar hij mensen ontmoette die hij later terug zou zien in verzet en illegaliteit. Ook in Hoogezand en Sappe- meer gaat de bevolking steeds meer gebukt onder de oorlog en de ingrijpende maatregelen die de bezetter het volk oplegt. Jan Sangers wil zich er niet bij neerleg- gen. Hij komt in contact met Fokko Boelens, leider van het verzet in Hoogezand en Sappemeer en gaat vanaf dat moment actief deelnemen aan het verzet tegen de Duit- se bezetter. Hij verspreidt il légale blaadjes, kranten en pamfletten en helpt onder duikers aan een schuilplaats. Een tijdje heeft hij zelf twee onderduikers in huis. Hij vond het niet meer dan zijn plicht, hoewel hij wist dat hij gevaar liep, dat er risico's aan verbonden waren. Verraad Het is de ochtend van 5 okto- ber 1944. Jan Sangers is nog thuis. Tjiskje is hoogzwanger van hun 2e kindje. Plotseling verschijnen er bij het huis aan de Eiklaan Duitse mili- tairen. Een inval, zoals op hetzelfde moment bij Jan Huitzing en Kees de Haan wordt gedaan. Sangers ken- de Huitzing van de gym- nastiekvereniging en de ille galiteit. Aan Kees de De Haan had hij de avond tevo- ren nog pamfletten gebracht. Hoe wisten de Duitsers dat deze mensen bij het verzet za- ten? Waren ze verraden? Kort voor de inval bij San gers was de Sicherheitsdienst de winkel van D. Blaak aan de Hoofdstraat binnengeval- len, op zoek naar illégale lek- tuur. De heer I. C. Overman die er tegenover woonde zag het gebeuren. Hij wist dat Sangers, de Haan en Huit zing in het verzet zaten en dus gevaar liepen. Om Jan Sangers te waarschuwen fietste Overman naar de Eik laan, maar hij kwam te laat. De SD was al bij Sangers thuis en ook Overman werd door de beruchte oorlogsmis- dadiger Siert Bruins opge- pakt. Jan Sangers zou in zijn huis mishandeld zijn evenals Overman. Overman werd ook weggevoerd, maar hij zou het er levend vanaf bren- gen. Mevrouw Sangers mocht wel even naar de keuken om eten te halen voor hun dochtertje. Haar man mocht ze niet meer zien. Toen Sangers na enige tijd door de SD werd meegeno- Vervolg van pag. 1 kan goed complimenten ge- ven, door onderhandelen kan ik goed samenwerken". Doormiddel van rollenspel wordt geexperimenteerd met ,,nieuw" gedrag. De cursus is ontwikkeld door leerkrach- ten van de J.C. van Andel- school in Groningen. De cursussen starten per 1 ja- nuari. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De informatie van de huur dersvereniging Hoogezand-Sappemeer, dat de woningbouw- corporaties Talma en Volksbelang in het probleemgebied Woldwijck huren die veel te hoog liggen in rekening brengen is volgens wethouder H. Mobers niet correct. Volgens Mobers liggen de huren 20 tôt 40 gulden per maand boven de mini mum huurprijs en niet 108gulden, zoals de huurdersvereni ging beweert. Die club had in een brief aan de raad verzocht, pas over te gaan tôt de grote opknap- beurt van Woldwijck, waar- onder sloop van 70 woningen en 134 garageboxen, op het moment dat de corporaties de huren zouden verlagen. Wethouder Mobers zei wel een pleidooi te willen houden voor het verlagen van de hu ren. Maar de suggestie van de progressieve lijst Ronda dat de woningbouwcorporatie uit eigen zak het verschil tus- sen de minimumhuurprijs en een sterk verlaagde prijs zou den moeten bijpassen spreekt Mobers helemaal niet aan. Verder wilde de huurdersvereniging als voor- waarde stellen dat er pas ge- men namen g.e ook privébe- zittingen van hem mee, zoals kleren en 2 reiskoffers. Af- scheid nemen van zijn gelief- de vrouw en dochtertje mocht hij niet. Jan durfde zelfs niets tegen zijn vrouw te zeggen en zij niet tegen hem. Met een auto, waar waar- schijnschijnlijk ook Kees de Haan in zat, werd Sangers weggebracht naar een schuurtje bij de kleuter- school in Martenshoek. Na enige tijd werd Jan Sangers uit het schuurtje gehaald. Even later klonken er scho- ten. Jan Sangers was gefusil leerd. Hetzelfde zou ook met Jan Huitzing gebeuren. In Martenshoek was bij een raz zia ook bakker Meint Venin- gadoodgeschoten. Wat een afschuwelijk drama heeft zich die 5e oktober 1944 in Martenshoek afgespeeld. Een mensehleven telde niet. Niet voor de bezetter maar evenmin voor eigen landge- noten zoals menïgNSB-er en verrader. Regels Het stoffelijk overschot van Jan Sangers werd door de groep Bruins niet meteen vrijgegeven. Pas de volgende dag mocht de familie het li- chaam ophalen. Het mocht niet naar zijn eigen woning worden gebracht om vandaar uit te worden begraven. De begrafenis moest wel binnen 2 dagen plaats vinden. Toespraken mochten niet ge- houden worden. Dat waren de regels, opgelegd door de onderdrukker. Zo werd Jan Sangers in stilte begraven op de Stille Hof. Drie week na het drama, op 26 oktober, werd het 2e kind je van Jan en Tjiskje gebo ren, weer een dochtertje, dat Jannetje werd genoemd. Zij heeft haar vader nooit ge- kend. Vlak na de geboorte van Jannetje werd uit be- trouwbare bron vemomen dat de SD ook mevrouw San gers wilde arresteren. Samen met haar 2 dochtertjes werd zij overgebracht naar de nastorie van de gereformeer- gespecialiseerd in meentelijk geld in de op- knapbeurt mag worden gestoken op het moment dat de corporaties hun admi- nistratiekosten verlagen. Al in 1988 bepaalde de rechter dat die kosten opgelegd bij aanvaarding van een wo ning, bij Volksbelang 82 gul den en bij Talma 50 gulden, ten onrechte in rekening wor den gebracht Geen van de raadsleden steunde de door de huurdersvereniging voor- gestelde koppeling. Akkoord werd gegaan met de opknapbeurt van Wold wijck. Daarin investeert de gemeente 3.7 miljoen en de woningbouwcorporaties 6.2 miljoen. SHOP •DE TABAKSPOT' Groot Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 de kerk in Sappemeer, onder de hoede van dominée Tom. Maar ook daar voelde me vrouw Sangers zich niet vei- lig. Met een auto van garage- bedrijf Bisschof vertrok zij met haar kinderen naar Dok kum. De kraamverzorgster zuster Smallenbroek, die bij de bevalling van Jannetje wasgeweest en haar in die moeilijke tijd zo goed had ge- holpen, ging als begeleidster met haar mee. Inmiddels was de woning aan de Eiklaan verzegeld door de bezetter. Maar geluk- kig hadden vrienden nog kans gezien het meubilair er- uit te halen. Na de bevrijding keerde me vrouw Sangers met haar dochtertjes terug naar het huis aan de Eiklaan, een huis met een „lege plaats". Tjisk je Sangers- Penning is op 7 maart 1978 in Hoogezand overleden. De oudste dochter Saakje woont in Woudenberg en de jongste, Jannetje, woont in Amerika. Aan de afschuwelijke ge- beurtenis die op 5 oktober 1944 plaats vond in onze ge meente zal de straatnaam „Jan Sangerslaan" ons steeds blijven herinneren. Opm.: De inval van de Duit sers bij D. Blaak aan de Hoofdstraat was eigenlijk bedoeld voor A. Blaak aan de Beukemastraat. Daar lagen inderdaad illégale spullen. Een blunder dus. (met hartelijke dank aan een familielid) Henk Booy INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 u» «a^-38 JB il Versctiiint elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterbuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. («980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 keukens, functioneel en passend bi| uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 ALLE MERKEN UITLATEN EN TREKHAKEN VOOR DOE HET ZELVERSOE SNELLE MONTAGE OOOR ONS BEL VOOR DE LAAGSTE PRIJS! AUTOSHOPS Crontnftn Rilkiweq 129» IDGroil TU 050412458 Noofazand Mcint VemngaitrMt 30 Tel 05980 91 12C Zuidiaren - 05905-4047 Fax: 4403

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3