Hoogezand-Sappemeer stort zich in Sociale Vemieuwing Bijzonder feest aan Dreeslaan Hockeyclub schenkt 75 duizend en verdient een ton OP=OP Rumoer over brief vrouwenbond AWW Léo de Lijster in gemeentehuis Eerste cjI. Mood and Fun Stel, het is je eigen vel Aktiviteiten De Kem Expositie Ellen Kooi Sportieve cursussen ftekie Herftschrift e^ingboetiek HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gemeente Hoogezand-Sappemeer gaat zich storten in de door het Rijk zo vurig gepropageerde sociale vernieuwing. Het Collège van B W heeft beslo- ten dat daarvoor per 1 januari 1991 een convenant (overeenkomst) met het Rijk zal worden gesloten. Hoewel overal in den lande veel kritische geluiden opklinken verwacht wethouder H. Mobers van de sociale vernieuwing veel heil. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een hoop „gedoe" onstond er deze week in de raad naar aanleiding van de brief die de vrouwenbond van het FNV had geschreven over de nieuwe nabestaanden wet. Het effect van de nieuwe wet is dat vooral weduwen met kin- deren zonder eigen werk de dupe worden. Zo'n convenant met het Rijk werkt als volgt: aile mogelij- ke bedragen die de gemeente van het Rijk ontvangt gaan in één grote pot. Het geld dat de gemeente er zelf aan besteedt komt daarbij en uit die grote pot moet dan de so ciale vernieuwing worden ge- realiseerd. De gemeente krijgt dus geen extra geld, maar heeft wel een grotere vrijheid om het te besteden, mits het past binnen het con venant. Wat past erin? Van ailes en nog wat. Bestrijding langdurige werkloosheid, buurtverbetering, bejaarden- zorg, emancipatie enzovoort enzovoort. Er zijn 3 centrale beleidsonderdelen: arbeid, scholing en inkomen, kwali- teit van de leefomgeving en vernieuwing op sociaal en cultureel terrein. Allemaal zaken waar de gemeente ook nu heel wat aan doet. Maar straks moet dat allemaal veel beter, effectiever, in on- derlinge samenhang en de mensen die het aangaat moe- ten er zelf veel meer bij be- trokken worden. Tôt die in- spanning verplicht de ge meente zich via het convenant. Het Rijk dereguleert, maar de gemeente moet ook veel minder regeltjes gaan hante- ren en dat zal wennen zijn voor bestuur en ambtelijk apparaat. Het Rijk ziet het als democratisering (de ge- meenten krijgen meer eigen verantwoordelijkheid), de gemeente moet ook dat door- geven. Bijvoorbeeld door veel meer overleg plegen met burgers en hun organisaties. Volgens wethouder H. Mo bers doet het model erg den- ken aan het Opbouwwerk ,,Opbouwwerk" zoals dat 25 jaar geleden zo goed functio- neerde. Maar of de bevolking ook nu nog zo te motiveren is als toen durft hij niet te voor- spellen. De belangrijkste doelgroe- pen (in willekeurige volgor- de) zijn volgens Mobers: Vrouwen, ouderen, jongeren, werklozen en etnische groe- peringen. Maar op de vraag wat die „jonge, werkloze Su- rinaamse vrouw" ervan zal merken komt hij niet verder dan: „Wij verplichten onszelf nadrukkelijk daar aandacht aan te besteden". Volgens de wethouder is So ciale Vernieuwing een poli- tieke zaak, waar je ook in moet geloven wil er wat van terecht komen. Zelf toont hij zich duidelijk zo'n gelovige. Wel laat hij een waarschu- wend woord horen: ,,Niet ai les is oplosbaar en niet ailes kan tegelijk". Het eerste Pro ject dat in het kader van de sociale vernieuwing zal wor den aangepakt is de instel- ling van banenpools waar- door langdurig werklozen nieuwe kansen moeten krij gen om aan de slag te komen. Weduwen (maar natuurlijk ook weduwnaars) met kinde- ren zonder inkomsten uit ar beid, vallen in de nieuwe wet terug naar de uitkering van eenoudergezinnen in de bij- stand. Weduwen zonder kin- deren krijgen pas een uitke ring als ze ouder dan 50 zijn. Daardoor verliest 20 procent van de weduwen het recht op uitkering. Volgens statisti- sche gegevens heeft maar 11 procent van de weduwen in komsten uit betaalde arbeid. Vaak is dit inkomen margi- naal. Pas als een weduwe meer dan 40 procent van het minimumloon verdient houdt ze aan die arbeid een paar centen over. Voor de weduwnaars wordt de situa- tie gemiddeld gesproken be ter. Ongeacht het inkomen krijgen nabestaanden met jonge kinderen 50 procent van het minimumloon. De vrouwenbond van het FNV vindt dat zolang niet aile vrouwen economisch zelf- standig zijn, het karakter van de huidige AWW gehand- haafd moet blijven.De ge- meenteraad deelt de zorg van de vrouwenbond en heeft een brief aan de vaste kamer- commissie van sociale zaken geschreven. D66 ging die geste niet ver genoeg, deze partij probeerde een raad- suitspraak te ontlokken met behulp van een motie. Alleen de progressieve lijst Ronda vond dat een goed idee. De motie werd dus verworpen. De progressieve lijst Ronda heeft de politieke actie van- uit de raad niet afgewacht. Brieven zijn geschreven aan ministeries en politieke par tijen ter ondersteuning van de vrouwenbond. HOOGEZAND - Vijftien jaar getrouwd zijn is niet echt een heel bijzondere gebeurtenis. Maar bij de familie De Wit aan de Dreeslaan was het dat gisteren wel. Als verrassing hadden de buren het hele huis versierd omdat ze vonden dat de fami lie De Wit na een période vol tegenslagen nu wel eens recht had op een dag met een zonnetje. En dat vonden wij wel heel bijzonder. Vandaar deze foto. Gefeliciteerd met het derde lustrum en met zulke leuke buren! HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Mijn felicitaties krijgen ze en ik heb waardering voor de prestatie", deze woorden sprak R. Ronda van de gelijknamige progressieve lijst tijdens de raadsvergadering in de richting van de hockeyclub DASH. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Van 1 november tôt 10 december is in het gemeen tehuis van Hoogezand-Sap pemeer een tentoonstelling te zien van recent werk van Léo de Lijster. Léo de Lijster, afkomstig uit Oost-Groningen, werkte vroeger als boomverzorger in de bossen bij Jipsingboertan- ge. In zijn vroegere werk is daarvan veel terug te vinden. Urenlange omzwervingen in bossen en velden resulteer- den in abstracte schilderijen. In 1988 ging hij steeds meer materialen (takken en touw) in zijn schilderijen verwer- ken. Daardoor kregen ze iets tastbaars, een houvast naar de realiteit. In 1989 verandert hij dras- tisch van werkwijze. Met de schilderkist er op uit en ter plekke in wind en weer on- staan de „buitenschilderij- en", herkenbaar, maar niet natuurgetrouwe, vol tempé rament en beweging. Vijftien van deze schilderij en, gemaakt in de veengebie- den in Limburg, de uiter- waarden van de IJssel en langs de oevers van het oude Reitdiep zijn nu te zien in het gemeentehuis, tijdens kan- tooruren. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Vrijdag vindt er in Hôtel Struvé een groot feest plaats met vele artiesten, waarbij de eerste c.d zal wor den uitgereikt aan Mood and Fun. Na afloop gezellig dan- sen. In de week van 5 tôt en met 10 november wordt de lande- lijke collecte van de Neder- landse Brandwonden Stich- ting gehouden. U kunt uw gift ook storten op giro 202122 of bank 707070643 ten name van de Nederlandse Brandwonden Stichting te Beverwijk. HOOGEZAND-SAPPE MEER - In verband met het 25-jarig bestaan van het Wijkcentrum De Kern wor den er de komende dagen een viertal aktiviteiten georgani- seerd. Ten eerste is er vrijdag een avond voor genodigden aan de Rembrandtlaan 72a. De toneelvereniging Violeria brengt Gronings toneel: ,,Kopp'len zit vrouwluu in 't bloud". Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn nu ook voor niet genodigden verkijgbaar in „De Kern". Dan is er zondag om 10.30 uur een koffieconcert met 18e eeuwse Barokmuziek. Kaar ten zijn verkijgbaar of te re- serveren in De Kern. Volgende week zaterdag- avond begint om 19.30 uur een bridge-avond om de ,,Kernbokaal". Opgave per paar is nog mogelijk, onder vermelding van klasse A, B of C. Telefoon De Kern: 93934. Ten slotte wordt op 14 no vember van 20.00 - 22.00 uur) een lezing verzorgd door de schrijfster Henny Thijssing- Boer. Kaarten zijn verkrijg- baar bij de bibliotheek Boek- hoven, De Kern en de biblio bus. De gemeente aanvaart van de club een schenking van 75 duizend gulden, omdat er een kunstgrasveld is aangelegd. De club heeft als tegenpresta- tie echter een reductie van 15 gulden op het uurtarief van 40 gulden bedongen. ,,In der- tien jaar verdienen ze op die manier 175 duizend gulden. Ze hebben de gemeente voor een ton een poot uitgetrok- ken", aldus Ronda. WD-er GRONINGEN - Vanaf mor- gen zijn in het Kruithuis in Groningen foto's te zien van Ellen Kooi. Deze expositie vindt plaats in het kader van de fotomanifestatie ,,Noor- derlicht". De expositie wordt om 17.00 uur geopend. DELFZIJL/HOOGEZAND - De komende maanden wor den er in Hoogezand en Delf- zijl cursussen voor sportieve allochtonen georganiseerd. Het gaat om de opleiding tôt recreatiesportleider die voor- afgegaan wordt door een kennismakingscursus. Na af loop van deze kennismaking scursus kunnen de deelne- mers beslissen of de RSL-A cursus wel of niet iets voor hem of haar is. Voor meer in- formatie kan contact opgeno- men worden met de Provinci ale Groninger Sportraad (05980-23200, Jacqueline Sel- ker). R. Coops geloofde Ronda's berekening niet. ,,Ik heb het niet berekend maar mijn re- kenmachine. Maar meneer Coops mag van mij rekenen tegen een machine", ant- woorde Ronda. Wethouder M. Lantinga heeft niet het ge- voel dat ze slecht zaken heeft gedaan met de hockeyclub. ,,Voor een vereniging die het veld zoveel gebruikt is 30 gulden een redelijk tarief", aldus Lantinga. Meester:,,Nuim ais n strie- kinsterment?" Frekie:,,Kwast". GRONINGEN - Van 11 tôt en met 17 november vindt weer de literatuurweek Her ftschrift plaats. Sinds 1988 geeft Herftschrift in samen- werking met zes Groninger boekhandelaren ieder jaar een bijzondere poëziebundel uit met niet eerder gepubli- ceerd werk van dichters uit het Herftschriftprogramma. Als u bij de deelnemende boekhandels in de voorver- koop een toegangskaartje voor Herftschrift koopt, krijgt u de Herfstschriftbun- del gratis overhandigd. De voorverkoop start zaterdag. De eventueel overgebleven exemplaren zijn tijdens de li teratuurweek in de Stads- schouwburg te koop. Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5