Weinig belangstelling van ouderen voor gemoedelijke, maar nuttige verkeersles HET NIEUWSBLAD Plattegrond H-S Bont verhaal in Hoitus wat heel oud? Haiku-bundel „Standbeeld voor HOOGEZAND-SAPPEMEER - De voorlichtingsbijeenkomsten over het onderwerp,,Ouderen in het verkeer", die de Anbo deze week op twee verschillende plaatsen in de gemeente had georganiseerd trokken minder belangstelling dan ze verdienden. Toch zijn ouderen zo blijkt uit landelijke cijfers, een zeer kwetsbare groep in het verkeer. Ouderenvoorlichter G. Tuin: „Iedereen is voetganger". In 1989 vonden 25 voetgan- gers in de leeftijd van 45 tôt 64 jaar de dood tengevolge van een verkeersongeval. In de leeftijdsgroep van de 65- plussers waren dat er 82. On- der de fietsers van 45 tôt 64 jaar vielen 62 dodelijke slachtoffers, terwijl 141 fiet- sende 65 plussers omkwamen door een verkeersongeluk. Deze cijfers weKKen geen verbazing bij ouderenvoor lichter G. Tuin van Veilig Verkeer Nederland, die dins- dag in de Rheense Compag nie (9 bezoekers) en woens- dag in de Kern (18 bezoekers) op een humoristische gemoe delijke manier probeerde de ouderen een beter inzicht in het verkeer bij te brengen. Ouderen zijn opgegroeid met weinig verkeer, ze heb- ben op school geen ver keersles gehad, ze zijn niet bijgebleven, ze kennen de si- tuatie nief'.^zegt Tuin (70), die 40 jaar politieman was in Winschoten. ,,Sommige oude ren weten niet eens wat voor- sorteren is. Bovendien zijn veel mensen niet alleen oud, maar ook stram, gehoor en gezichtsvermogen zijn ver- minderd en soms zijn ze nog- al vergeetachtig, hebben hun gedachten ergens anders". Leesbril Tuin, die ook al 40 jaar in het bestuur zit van de WN, kwam aan de hand van dia's, met tal van tips. Ga niet met Tel./Fax. 05980-24848 9610 AA Sappemeer een leesbril de straat op. Zorg dat uw brilleglazen sterk genoeg zijn. Vertrouw er niet op dat de auto stopt bij de zébra als die niet met verkeerslichten is beveiligd. Steek altijd over aan de ach- terkant van een geparkeerde auto. Zorg dat je gezien wordt. Draag lichtgekleurde kleren en zorg voor goede verlichting en reflectoren aan de fiets. Zet het zadel niet te hoog. De voeten moe- ten bij de grond kunnen ko- men. Niet zo goed meer ter been? Steek dan niet over als het groene licht al een tijdje brandt. Wacht liever even en neem de volledige tijd om rustig over te steken. Raak niet in paniek als het voet- gangerslicht gaat knipperen, loop rustig door. Kijk om u heen en niet naar de grond. Maar met die laatste tip wa ren de aanwezigen in de Rheense het niet helemaal eens. ,,Als je dat doet strui- kel je omdat de straten zo slecht zijn". Anbo-voorzitter Trijn Boekhoudt kon het ge- tuigen. Voorsorteren Tja, en dan dat voorsorteren. Je bent op de fiets en wilt linksaf. Voorsorteren of niet? De meningen waren ver- deeld. Alleen doen als je je zeker voelt", zegt Tuin. ,,En eerst achterom kijken, en vervolgens je hand uitste- ken". Durf je niet goed, blijf HOOGEZAND-SAPPE MEER - De nieuwe Via plat tegrond van Hoogezand- Sap pemeer in kleur is uit. Het geheel bestaat uit een platte grond van Hoogezand-Sappe- meer, een kaartje van het Zuidlaardermeer alsmede een kaartje van de omgeving. De plattegrond is verkrijg- baar bij o.a. de gemeente, banken, bibliotheek, VW, Postkantoor, woningbouw- verenigingen Talma en Volksbelang en het cultuur- centrum 't Kielzog. De plat tegrond is uitgegeven door Rob Vink Kartografie in Eel- derwolde. (Foto Dennis F. Beek) dan rechts of - nog veiliger - stap af en ga lopend de bocht om. Stramme nekspieren? Zet een spiegeltje op het fietsstuur, maar dan wel eentje die niet vergroot of verkleint. Bij de aanwezigen kwam ook heel wat kritiek los op het verkeersgedrag vanveel jon- geren. Op de fiets of met de brommer ontnemen ze de voetganger de veiligheid van het trottoir. ,,De politie doet er veel te weinig aan", werd er gemopperd. En oud-poli- tieman Tuin kon het niet ont- kennen. ,,Vroeger had de po litie meer contact met de bur- gers", vond hij spijtig. ,,En ouders girigen ook veel meer fietsen met hun kinderen. Want van die opvoeding moet het toch eigenlijk ko- men". De vervelende jonge- ren een paraplu tussen de staken steken, zoals Anbo-se- cretaris Noorda gekscherend voorstelde zag hij in elk ge- val niet als een oplossing. Tôt slot konden de aanwezigen de opgedane kennis toetsen met een kwisje, waarbij de meesten het er heel redelijk vanaf brachten. Ondanks de geringe be langstelling is de Anbo vast van plan door te gaan met educatieve en emanciperende aktiviteiten voor ouderen. Secretaris Noorda rekent er- op dat de snel aanstormende nieuwe generatie ouderen er meer belangstelling voor zal hebben. HAREN - Hortus Haren gaat één keer per maand dieper in op een bepaald thema uit het tijdschrift Groei en Bloei. Dit tijdschrift besteedt iedere maand onder andere uitge- breid aandacht aan een be- paalde plantengroep. In de maand november staat de fa- milie van de Marantaceae centraal. De Groei en Bloei route is zaterdag en zondag uitgezet in de kas en voert langs verschillende soorten die in het tijdschrift bespro- ken worden. ,,De een is oud met 50 jaar, de ander pas op zijn 70ste. Ik hoop dat bij mij het laatste het geval zal zijn", dat zei VVD- raadslid Ger Jacobs vori- ge week bij de behande- ling van het ouderenbe- leid tijden de commissie Sociale Zaken. Wij hopen het voor hem, maar we hebben toch on ze twijfels. De jonge 50- plusser Jacobs wordt na- melijk nu al behoorlijk vergeetachtig, zo hebben we geconstateerd. In de commissie onderwijs vroeg hij wanneer het APS-rapport over een mogelijke fusie tussen AJS en SBHS nu eens besproken zou worden. Helemaal vergeten dat hij er dit voorjaar zelf het hoogste woord over voer- de? ,,Ik heb een verkeerd jaartal gelezen", veront- schuldigde Jacobs zich. Kan gebeuren natuurlijk. Maar een dag later was het nog gekker. ,,Ik ben tegen ailes wat daar in het beleidsplan staat over tropisch hard- hout", verklaarde de jon- gere oudere Jacobs zeer beslist. ,,Nou breekt mijn klomp", reageerde wet- houder C. Drost ver- bijsterd ,,nu willen we doen wat u zelf hebt voorgesteld, en nu is het weer niet goed". Want wat staat er in het be leidsplan over tropisch hardhout: ,,ondersteu- ning van een project voor de mensen die voor hun inkomen van tropisch hardhout afhankelijk In verband met de voorgeno- men oprichting van een ge- denkteken in Muiderberg voor oud-minister Pieter Lieftinck is een inzameling- saktie gestart onder het mot- to „Een tientje voor Lief tinck". Iedereen die minimaal tien gulden stort (plus 2,50 ver- zendkosten) ontvangt een Vervolg van pag. 1 17 lettergrepen De Haiku is een Japanse versvorm. Een vers bestaat uit 17 lettergrepen in drie groepen (5, 7 en 5) die samen één zin vormen. Het is een soort natuurpoëzie, waarin landschap, dingen om de mens en de mens zelf worden verbeeld. Zoals in het titelge- dicht dat werd geschreven door Karina: ,,Net als bloemengeur een meisje met parfum op want ze is verliefd De kinderen hebben de hai- ku's gemaakt tijdens een pro ject van de Culturele Com missie voor basis- en speciaal onderwijs, die ook elk jaar de culturele kalender voor het onderwijs samenstelt. Vorig jaar werd een poëzie- week gehouden. Ter voorbe- reiding verzorgden de Gro- ninger dichter Jan Sibo Uf- fen en bibliotheek-mede- werkster Annemarie Megens ,,workshops" over kinder- poezie voor zo'n dertig leer- krachten. Jan Sibo Uffen zorgde ervoor dat ze in de sfeer kwamen en Annemarie gaf instructie in de techniek. De meesters en juffen oefen- den zelf het maken van hai- ku's en droegen hun vaardig- heid tijdens de poëzieweek over op de kinderen van de groepen 7 en 8. De beste hai- ku's staan in de bundel. Twee van elke school, uitge- zocht door een kinderjury be- staande uit 13 kinderen, van elke deelnemende school één. boekje vol foto's en wetens- waardigheden over hettien tje van Lieftinck" en zijn naaamgever, prof. dr. P. Lieftinck. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op re- kening 34 31 62 911 ten name van Werkgroep Lieftinck. Het boekje zal in het najaar van 1991 verzonden worden. 10 GULDEN 10 GULDEN Het tientje van Lieftinck zijn, zoals een herbebos- singsproject". En precies dat stelde Jacobs begin dit jaar voor, toen er in de gemeenteraad over een verbod op het ge- bruik van de omstreden houtsoort werd gespro- ken. „Helemaal vergeten", meneer Jacobs? Mis- schien is een geheugen- training voor ouderen toch niet zo'n slecht idee. Immers, wat heet oud? Van die bundel ,,Net als bloe mengeur" krijgt burgemees- ter Van der Linde vrijdag dus het eerste ook door de kinderen geïllustreerde exemplaar aangeboden. Of de burgemeester zelf ook een haiku gaat maken wist hij dinsdag nog niet. Maar zo goed als Rina kan hij het vast niet. Zij schreef: Dat kleine kindje Eerst in de buik van moeder Nu op de wereld HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuïzen, Foxhol, Zuidtaren, de Gfoeve Kantoor Gorecht Oost 30 Postbus 18 Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 K .OÙISCTEUft

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3