HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 De Dreeslaan Willem Drees (1886 -1988) be- gon zijn loopbaan als steno- graaf en en beëindigde hem af als Minister van Staat. Daar tussenin was hij lijst- trekker en wethouder voor de SDAP/P. v. d.A en Mi nister Président van 4 kabi- netten Drees. Een grote roi speelde Drees bij de tôt standkoming van de AOW gebaseerd op zijn noodwet ,ouderdomsvoorziening Wie AOW kreeg ,,trok van Drees", Drees kreeg de bij- naam ,,Vadertje Drees" en werd zelfs de Vader des Va- derlands" genoemd. Als persoon heeft Willem Drees altijd een sober en een- voudig leven geleid. Twee jaar geleden overleed hij op 101-jarige leeftijd. Bij Raads- besluit van 3 oktober 1963 werd de Dreeslaan naar hem genoemd. Willem Drees werd geboren op 5 juli 1886 in Amsterdam als zoon van Johannes Mi- chiel Drees en Anna Sophia van Dobbenburgh. Zijn ou- ders waren orthodox pro testants, dus Willem en zijn twee zusjes leerden de bijbel goed kennen. Vader Drees, die als bankbediende werkte bij de Twentsche Bank in Amsterdam overleed aan tu berculose toen Willem pas 5 jaar oud was. Het gezin werd daama financiëel bijgestaan door een broer van vader Jo hannes. Willem Drees be- zocht de lagere school in de Jordaan en vervolgens de 3-jarige HBS, waar hij be- vriend raakte met J.Th. Furstner, de latere bevelheb- ber van de zeestrijdkrachten en minister in het le kabinet Gerbrandy. Een andere vriend uit die tijd was Johan van der Kieft, later minister van financiën in het 3e kabi net Drees. Na de HBS ging Willem Drees naar de 5-jarige openbare Handelsschool, waar hij grote belangstelling had voor het vak ,,Staathuis- houdkunde". Hij behaalde er zijn middelbare akte écono mie. ,,Steeds sneller" Naast zijn studie is stenogra- fie de grootste hobby van Willem Drees. Achter elkaar behaalt hij diploma's en op 14-jarige leeftijd aleef is hij al bevoegd onderwijzer in de stenografie. In 1902 richt de 16-jarige Willem Drees de vereniging ,,Steeds sneller" op. Enige jgren is hij direc teur van het 2-mans stenobe- drijfje Drees Jansen" Met zijn verloofde correspon- (Foto Dennis F. Beek) deert hij dan in sténo. Lief- desbrieven in het kort. In diezelfde tijd sticht Wil lem de korfbalvereniging Dos (Door Oefening Sterk). ,,Dat was", zegt hij later ,,op aanraden van een dokter, die vond dat ik wat gezondheid moest zoeken in lichaamsbe- weging. De club bestond voomamelijk uit familie en kennissen en ook m'n latere vrouw". DOS werd geleid door onderwijzer Broekhui- zen die het korfbal in Neder- land heeft geïntroduceerd. Zo zelfbewust poseerde Wil lem Drees op ongeveer 16-jarige leeftijd voor de fo- tograaf. Socialist Op 16-jarige leeftijd wordt Willem Drees geraakt door de idealen van het socia lisme. In 1902 hoort hij Pieter Jelles Troelstra spreken, de voorman van de SDAP en daama de dichter Herman Gorter, bekend van het ge- dicht ,,Mei". Op die dag wordt de intelligente emsti- ge jongeman socialist. Als hij in 1907 tôt stenograaf be- noemd is bij de Tweede Ka- mer gaat hij in Den Haag op kamers wonen en maakt hij carrière in de Haagse afde- ling van de SDAP. Op 24-jarige leeftijd, in 1910, treedt Willem Drees in het huwelijk met het meisje dat hij in het onderwijs heeft ontmoet, Catharina Hent. De huwelijksplechtigheid is so ber. Het geld wordt slechts besteed aan de aanschaf van gepaste kleding, die na de bruiloft ook nog te gebruiken is en er wordt slechts 1 trouwfoto gemaakt. Het jon- ge paar gaat wonen aan de 2e Schuytstraat in Den Haag. Ze krijgen vier kinderen, waarvan de jongste Willem Drees jr., geboren in 1922 de bekendste zal worden door zijn politieke aktiviteiten voor de partij DS '70. Willem Drees Sr. wordt in 1913 voor de SDAP gekozen tôt lid van de Haagse ge- meenteraad. In 1918 (Drees is dan voorzitter van de federa- tie den Haag) onstaat binnen de SDAP grote beroering door de revolutiepoging van Troelstra. Drees zegt er later over ,,Dat was onverstandig van Troelstra, overal was de revolutie opgehouden". In hetzelfde jaar wordt Drees wethouder, eerst van Sociale Zaken en in 1931 van finan ciën en openbare werken. Hij is dan ook al lid van Provin ciale Staten van Zuid Hol- land. In Den Haag zorgt wethou der Drees voor de oprichting van een bejaardentehuis waar, eerst nog op kleine schaal, echtparen samen kun- nen blijven wonen. In 1933 wordt hij voor de SDAP tôt kamerlid gekozen. Tôt 1939 speelt hij een niet onbelang- rijke roi bij de pogingen het gezicht van zijn partij een ac- ceptabeler aanzien te geven. Misdadigers Drees had de Tweede Wereld- oorlog al geruime tijd zien aankomen. Op aile fronten stelde hij zich in de dertigei jaren teweer tegen het opko- mend nationaal-socialisme. Over het Hitlerregime zei hij. ,,Er zitten daar misdadigers in de regering". Op maandag 7 oktober 1940 rijdt een over- valwagen voor bij huize Drees. Als represaille tegen de intemering van de Duiters in Indonésie worden door Seys Inquart een aantal Ne- derlanders gearresteerd, waaronder Willem Drees. Na een busreis van drie dagen komt hij aan in Buchenwald, waar hij wordt ingekwar- tierd in een aparté hoek ge- naamd ,,Die Goldene Ecke". Drees laat zich in het kamp niet onbetuigd. Op 1 mei 1941 houdt hij een gedenkwaardi- ge rede die het moreel van de mannen opbeurt en op 31 au- gustus viert hij van harte de verjaardag van Koningin Wilhelmina. Na een jaar wordt hij vanwege gezond- heidsproblemen vrijgelaten, maar in mei 1942 wordt Drees opnieuw gearresteerd. Oom Willem Ditmaal komt hij als gijze- laar terecht in Sint Michiels- gestel in Brabant. Een week later komt hij weer vrij. Hij gaat dan wederom in het ver- zet en treedt op onder een reeks van schuilnamen, zoals Pietersen, Dreyfus, Derksen en Oom Willem. In 1943 wordt Drees voorzitter van hetPolitieke Convent", een contactgroep van de verbo- den politieke partijen, die opgericht was inhet gijze- laarskamp. Onder de schuil- naam Dreyfus" maakt Drees deel uit van de com- missie die de Nederlandse re gering in Londen adviseerde. In de laatste oorlogsjaren houdt hij zich niet alleen met het korte termijn verzets- werk, hij denkt ook veel na over hoe het na de bevrijding met Nederland verder zal moeten. Hij maakt deel uit van het Collège van Vertrou- wensmannen, het Vader- lands Comité en het Groot Burgercomité. In 1944 zet hij zijn ideeën, die hij onmiddel- lijk na de Duitse over gave publiek wil maken, op schrift onder de titel:Enige richtlijnen voor het in Neder land na de bevrijding te voe- ren beleid". (door een Sociaal Democraat). Minister-Presiden t Na de bevrijding wordt Wil lem Drees minister van Soci ale Zaken in het kabinet Schermerhom Drees. Dan pas leert het Nederlandse pu bliek hem kennen. Voor die tijd was hij buiten Den Haag vrijwel onbekend. Tijdens zijn 3-jarig ministerschap legt hij de basis voor de mo derne sociale wetgeving zoals kinderbijslag, AOW, vakan- tietoeslag, ziekengeld, wedu- wen- en wezenrente, wacht- geld en werkloosheidwet. In 1948 wordt Drees minister- president van een ,,eigen" kabinet. Er zullen tôt zijn 72ste jaar in 1958 nog drie ka- binetten Drees volgen, hoe- wel hij eigenlijk op zijn 70ste, dus in 1956 had willen stoppen. Voor Nederland en voor Wil lem Drees waren het 10 moei- lijke jaren met tal van pro- blemen zoals de kwestie In- donesië en de politieke ge- volgen daarvan. In 1951 leidt de Koreaanse oorlog tôt to- renhoge defensielasten. Het Koninklijk huis raakt in opspraak door de Greet Hof man affaire. In 1953 wordt Zeeland zwaar getroffen dooi de watersnoodramp. Maai ook de woningnood, het ge mengd zwemmen, het wegen plan, de aardgaswinning, het bromfietsenprobleem, de kinderbijslag, de belasting- verlaging en de aanleg var. de Deltawerken zorgen vooi politieke beroering. Boven dien waren er belangrijke in temationale ontwikkelinger. zoals de Europese éénwor ding met EEG en Euratom en de Navo. Met de tôt standkoming var. de EEG had Drees wat moei te. Een zakelijke gemeen schap zoals die voor kolen er staal (EGKS) zag hij wel zit ten, maar een politieke ge meenschap, daarin zag hi niets. Zijn grootste populariteit verwierf Willem Drees met zijn inspanning voor betere sociale voorzieningen voor bejaarden (toen Ouden van Dagen genoemd). Onlosmake- lijk is zijn naam verbonden met de AOW (Algemene Ou- derdomswet), een uitwerking van de noodwetOuden van Dagen" uit 1947. Drees zelf zegt daarover: ,,Ik heb de AOW als wet in feite niet eens zelf tôt stand gebracht. Dat heeft Suurhoff (minister van Sociale Zaken in het le kabinet Drees) gedaan. Het beginsel is door mij gegeven in 1947, als uitvloeisel van besprekingen die ik tijdens de oorlog in een commissie van 6 politieke partijen had gevoerd". Met de leus Drees, uw ver- trouwen waard", ging de Partij van de Arbeid in 1950 de Tweede Kamerverkiezin- gen in. Dreeslied In 1956 brengt een Amster- dams koor van ,,Dreesman- nen en vrouwen" de Mi- nister-President een ode ter gelegenheid van zijn 70e ver jaardag, toepasselijk geti- teld: Vader Drees". In 1958 trekt Willem Drees zich terug uit de aktieve poli- tiek. Hij blijft wonen in Den Haag aan de Beeklaan 502 met zijn vrouw Catharina, die hij in 1974 verliest na een huwelijk van 63 jaar. In 1971 had Willem Drees met ,,zijn" Partij v.d. Arbeid gebroken. Hij was tegenstander van de polarisatiepolitiek die zowel binnen de partij als naar bui ten werd gevoerd onder in- vloed van de groep ,,Nieuw Links". Later trad hij toe tôt DS'70, de partij van zijn zoon Willem Drees junior. Abortus Drees sprak altijd recht uit het hart. Menig politicus zou het niet wagen. Drees wel. Over abortus zei hij in eens: Abortus gaat niet alleen de vrouw aan. Ook het kind is partij. En wat te zeggen van de man die naar het kind ver- langt en abortus afwijst? Baas in eigen buik, jawel, maar dan vooraf". Toen Drees per HTM-bus werd afgevoerd naar kamp Buchenwald zei hij: ,,Ik heb een voordeel. Als bestuurslid van de Haagse Tramweg Maatschappij reis ik nu gra tis". Tôt op hoge leeftijd wilde Willem Drees op de hoogte blijven van aile dingen, hoe- wel hij eerst slechtziend werd, vervolgens blind en ook nog doof. Zolang hij nog kon horen kwam zijn schoon- dochter hem dagelijks voor- lezen. ,,Mijn leven is boeiend ge- weest", heeft hij wel eens ge- zegd, ,,maar tevreden ben ik niet. Ik vind de wereld er af- schuwelijk uitzien. Nu is mijn tijd om dood te gaan aangebroken. Het interes- seert me niet wanneer ik doodga, wel hoe ik doodga". Als Willem Drees op een mei- dag in 1988, lichamelijk uit- geblust, stil en vredig heen- gaat heeft hij een eeuw met 1 jaar en 10 maanden over- leefd. Met hem is een groot Nederlander heengegaan, die wel eens Vader des Vader- lands" werd genoemd. Wonen aan de.... Dreeslaan

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5