T iïwÊm Informatiemiddag met veel nuttige pauzes Wima: Sinterklaasactie zonder rompslomp 1 Blijf in kontakt met uw kerk Visker (CDA): KNVB ver beneden peil OP=OP m Jeugddisco Wie de jeugd heeft.... HET NIEUWSBLAD Jantje Béton helpt Aktiviteiten- centrum De nieuwe Suzuki Swift Sedan. Predikant Geen genot Stichtelijk Gijzelaars Roerig Streng Henny Thijssing- Boer in „Kern" HOOGEZAND: Setz Hoogezand B.V, Hoofdstraat 83-85, 05980-96868/93185. e&ingboetiek - f i UJJ m if i oloog Johannes Coccejus, waar hij twee jaar in huis woont. Later bestrijdt hij Coccejus, vanwege diens denkwijze over de sabbat. Volgens Coccejus was het sabbatsgebod niet meer dan een ceremoniële zin. Er zou niet naar gehandeld worden. Coccejus was ook voorstander van de macht van de overheid over de kerk en had in die tijd de steun van de ,,staatsgezinden Jodocus van Lodensteyn keert zich van hem af en sluit zich aan bij de beweging van zijn oude leer- meester Voetius de ,,Voetia- nen Jodocus of Joost van Lo densteyn (1620 - 1677) was één van de grote figuren in de be weging van het Nederlands piëtisme, een protestants- christelijke vorm van geloofs- beleving in de 17e eeuw, die zich verzette tegen aorre leerstellige prediking en aan- drong op de ontwikkeling van innerlijk godsdienstig leven. Van Lodensteyn was een ver- tegenwoordiger van de ,,Nade- re reformatie" en een radicaal boeteprediker die de kerk haar geesteloosheid verweet. Hij leidde een uiterst sober, Bij Raadsbesluit van 18 de- cember 1959 werd de Van Lodensteynstraat in de wijk Spoorstraa t-Kieldiep naar hem genoemd. ascetisch leven en was een ge- vierd voorganger, al onder- vond hij ook veel strijd en hoon. Behalve theoloog en pre- dikant was Van Lodensteyn ook schrijver en dichter. Hij heeft enige prekenbundels en de bundel stichtelijke gedich- ten „Uytspanningen" nagela- ten. Jodocus van Lodensteyn werd geboren op 6 of 16 februari 1620 in Delft. Hij was de zoon van Joost Cornelisz van Lo densteyn en Maria Dirksd. (dochter van Dirk) van Voor- burg. Over zijn jeugd is niet veel be- kend. Op 28 april 1642 studeert Jodocus in Utrecht af als pre- dikant. Zijn leermeester daar was Gijsbertus Voetius. Om- dat er geen predikantsplaats voor hem vacant is gaat Jodo cus verder studeren aan de Ho- geschool in Franeker bij de Nederlands gereformeerd the- Op 28 augustus 1644 wordt Jo docus beroepen als predikant in Zoetermeer en later in Zeg- waard. In 1650 gaat hij naar Sluis en op 17 april 1653 wordt hij beroepen als predikant in Utrecht, waarschijnlijk met steun van eerdergenoemde Voetius. Samen met Voetius en Anna Maria Schuurman (waarschijnlijk de eerste vrou- welijke studente, zoals gemeld in onze aflevering over de Aletta Jacobsstraat), krijgt hij het voor elkaar dat de pro testant geworden jezuiet Jean de Labadie in Middelburg be roepen wordt als Waals predi kant. Ook onderhoudt hij con- tacten met de predikanten Abraham van der Velde en Jo hannes Teelinck. Van Lodensteyn was een ver- tegenwoordiger van de „Nade- re Reformatie", een stroming in de Gereformeerde (Her vormde) kerk in Nederland, waarbij de klemtoon lag op de groei en de vrucht van het le ven als christen. Er werd veel gesproken over de uitverkie- zing en de persoonlijke erva- ring van de gemeenschap met God. De geschriften van de voormannen van de „Nadere- Reformatie", zoals Van Lo densteyn, Schortinghuis en Teelinck worden in de kringen van de Gereformeerde Bond en van de Gereformeerde Ge- meenten nog steeds in ere ge- houden. Jodocus van Lodensteyn leid de een ascetisch leven, dat wil zeggen dat hij zich onthield van weelde en genot. In zijn pastorie buiten de stad Utrecht stond hij elke ochtend om 4 uur op. Hij beheerste zijn hartstochten en aandoeningen volmaakt en bracht zijn dagen door in godvruchtige gesprek- ken en eenzame overpeinzin- gen over Gods algenoegzaam- heid en de nietigheid van de mens. Van Lodenstyn was vé géta riër, geheelonthouder en is altijd ongehuwd gebleven. Waarschijnlijk daarom werd over hem wel gezegd: ,,Den lieveloose Lodensteyn, soo koud van liefd, als lood en steyn". Bekend is dat hij in 1672 herstellende was van een zware „krankheid". In Utrecht hield Van Lo densteyn elke vrijdag stichte- lijke godsdienstige bijeen- komsten, waaraan velen deel- namen. Hij hield dan geen dogmatisch wetenschappelij- ke preken, maar behandelde ingewikkelde gewetensvra- gen. Van zijn gemeente ver- wachtte de predikant ook een grote mate van zelfbeheersing en versterving. Van Lodensteyn kon niet besluiten aile lidmaten van de kerk als Christenen te erken- nen, hoewel de doop- en avondmaalsformulieren dat voorschreven. Daarom besloot hij in 1665 niet langer het avondmaal te bedienen. Hij weigerde de sacramenten te bedienen omdat hij de kerk geesteloosheid verweet. De volgelingen van Jodocus van Lodensteyn werden wel de ,,Lodensteyners" genoemd. Een andere gangbare bena- ming was ,,ernstigen" of de „fijnen". In de dichtwerken van Van Lodensteyn treft men dezelfde geest. Tussen 1651 en 1660 schreef hij een vrij groot aan- tal gedichten met een stichte lijk karakter, dat hij in de bundel Uytspanningen (1676) bijeenbracht. ,,Ze verto- nen een zekere ascetische we- reldafgewendheid, een rigou- reuze strakke hardheid en te- gelijkertijd een grote innigheid van godsdienstig ge- voelsleven schreef Dr. G.P.M. Knuvelder in zijn Handboek tôt de geschiedenis der Nederlandse Letterkunde. De gedichten zijn technisch met grote zorg geconstrueerd. Het gedicht ,,Eensaamheyd met God" luidt aldus: Al mijn trachten mijn verwachten is na U mijn Godt alleen. Want de klare segen-a'ren scheyden sig uyt U van een. O heylig eensaam! Met Godt gemeensaam! Was ick maar met U gemeen. Lodensteyn heeft ook prozage- schriften geschreven. Onder meer ,,Weegschale der onvol- maaktheden", „Kort en sedig ondersoek van 't Berigt nopen- de den Sabbath" en „Beschou- wingen van Zion". Ook de lie- deren 21, 43, 62 en 68 uit de ge- zangenbundel van de Nederlands Hervormde kerk zijn van zijn hand. Toen in november 1673 de Fransen zich uit ons land te- rugtrokken werd de stad Utrecht met verwoesting be- dreigd. Dat kon alleen voorko- men worden als er 5 ton gouds (goudgeld) en 14 aanzienlijke burgers aan de Fransen wer den uitgeleverd, zo verlangde de Franse gouverneur Stoupa. Onder de gijzelaars waren de predikanten Van Lodensteyn en Van Hengel. Het verhaal gaat dat Jodocus het goudgeld toevallig bij zich had, verborgen in zijn hemd. Van dit geld dat hij niet of slechts gedeeltelijk heeft ge- bruikt is later een penning geslagen. Op 2 februari 1674 had in Am- hem de uitwisseling plaats van de gijzelaars met het toen nog ontbrekende geld. Op 4 fe bruari was Van Lodensteyn weer thuis in zijn pastorie. Toen Jodocus van Lodensteyn op 6 augustus 1677 in Utrecht stierf was hij bezig met een werk ter verdediging van de vriend die hem in Sluis als predikant had opgevolgd: „Twee samenspraaken over 't geval van ds. Jacobus Koel- manVan Lodensteyn's laat- ste woorden waren ,,Ik ben seer vol van gedachten" Henk Booy HOOGEZAND-SAPPEMEER - De pauzes tijdens de informatiemiddag over jeugdhulpverlening gisteren in het Kielzog waren zeker zo belangrijk als de diverse korte inleidingen. Contacten wer den gelegd, informatie uitgewisseld en agenda's getrokken. En dat was precies de bedoeling van het Instellingenoverleg Jeugdhulpverlening dat de middag had georganiseerd voor al die mensen die wel eens te maken hebben met jongeren in de problemen. De puzzel van de jeugdhulp verlening moest inzichtelijk gemaakt worden, dat was de opzet. Zo'n 30 stukjes van die puzzel (hulpverleningsinstel- lingen) waren met informatie- materiaal in het Kielzog ver- zameld en tussen al die stukjes grasduinden een 125 belang- stellenden. Een aantal dat de organisatoren tôt tevreden- heid stemde, al viel de op- komst vanuit het basisonder- wijs behoorlijk tegen en wer den er ook niet veel dokters gezien in de zaal. Diny Remmen van de Sociaal Pedagogische Zorg voor zwak- begaafden (Rayon Hoogezand) vindt het een goede gelegen- heid mensen in het werkge- bied te leren kennen. De in- stelling begeleidt verstande- lijk gehandicapte kinderen en hun ouders op aile mogelijke terreinen. De samenwerking met andere instanties noemt ze ,,heel goed", al constateert ze wel verschillen in benade- ring: ,,Wij hebben een directe- re aanpak". Henriëtte Hoving is pas begonnen als stagiaire bij de Madi. Ze wil graag we- ten wat er allemaal gaande is in Hoogezand-Sappemeer, dat ze wel een roerige gemeente vindt met veel soorten proble men. De informatiemiddag vindt Henriëtte een leuk ini- tiatief. Ze roemt de openheid waarmee de verschillende hulpverleners met elkaar om- gaan.,,Respect voor elkaar is heel belangrijk". En dat had dokter Kees Hofman in zijn JHVHS? inleiding ook al benadrukt. voor de meisjes", vinden ze zelf, ,,maar dat verschilt per ouders". Ger Jacobs, gemeenteraadslid voor de VVD en lid van de commissie Sociale zaken, vindt ook het contact tussen politiek en hulpverleners be langrijk. ,,Ik ben misschien wel een beetje streng. Ik wil geen verspilling. Maar als ik in de keuken kan kijken en de kok is goed moet het geld er ook komen". Minder tevreden over de jeugdhulpverlening is Wil Boddeus, aanwezig namens Balans, een landelijke vereni- ging van MBD-kinderen (kin deren met een lichte hersenbe- schadiging). „Deze kinderen zijn vaak een vergeten groep. Voor ontspanning moeten ze naar een soos in Groningen en voor intensieve kamertraining zijn alleen in Groningen 5 plaatsen beschikbaar. Dus toch nog een ontbrekend stuk- je in de puzzel van de jeugd hulpverlening in Hoogezand- Sappemeer. Twee mensen van de Turkse commissie verstrekken het adres van de tolkentelefoon aan een hulpverleenster van het Boddaertcentrum. Het vol- gen van een goede opleiding vinden ze heel belangrijk voor de Turkse kinderen. ,,Ook Wie wilde kon van de informa tiemiddag een enorme hoe- veelheid prachtig uitgevoerde folders mee naar huis nemen. Maar gelukkig was er ook dat ene boekje ,,Jeugdhulpverle- ning in Hoogezand-Sappe meer", waarin aile puzzelstuk jes overzichtelijk staan ge rangschikt en dat vanaf nu overal verkrijgbaar is. Be- doeld voor de jongeren zelf, maar nuttig voor iedereen. Wethouder C. Drost mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Net als de Inspecteur Jeugdhulpverlening E. Brink sprak Drost zijn voldoening uit dat er in Hoogezand-Sap pemeer kennelijk de bereid heid bestaat over elkaars grenzen heen te stappen. Brink zag al één grote hulp- verleningsinstelling een JHVHS" in de toekomst op- doemen, waarbij het geheel meer moet zijn dan de som van de delen. ,,A1 bestaat in zo'n grote instelling ook het risico dat het ,,client-centered" den-| ken wordt ondergesneeuwd. Dan zei Drost het toch helder- der: ,,Zorgen dat de jongeren niet tussen wal en schip ko men. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Niet erg origi- neel, maar wel waar natuur- lijk. MARTENSHOEK - Een staatslot met een kans op half miljoen valt er te winnenbij de Sinterklaasactie van de Wima. Al moet eerlijk vermeld worden dat de kans op dat halve miljoen niet erg groot is. Maar er zijn ook tal van andere grote en kleine prij- zen zoals een magnetron, heerlijke boterletters, een waardebon- nen voor de juwelier en nog veel meer. Nijvere Wima middenstanders verstoppen prijzen in evelop- pen. Tel. 05990-17975 De actie van de Wima is er een .zonder rompslomp". Geen lootjes die ingevuld, ingele- verd of opgespaard moeten worden het gaat heel eenvou- dig: Bij besteding van 5 gulden krijgt de klant een envelop. Direkt openmaken en ....prijs of pech. Prijs? Direkt afhalen bij de winkelier die vermeld staat. Klaar. Binnen is binnen. Er zijn 50.000 duizend envelop- pen. Gisteravond hebben de Wima-winkeliers ze zelf ge- vuld en dichtgeplakt. De win- keliersvereniging heeft voor duizenden guldens prijzen be schikbaar gesteld. Waaronder een flink aantal staatsloten met een kans op een half mil joen, waardebonnen voor ex- clusieve kleding, emmers zure haring, rieten fauteuils, bos- sen bloemen, een autoradio, een walkman met CD, een poef en een waardebon van de juwelier. ,,We laten zien warin een klein winkelcentrum ook groot kan zijn", zegt Bakker Meijer. Gezellig wordt het ook in Mar- tenshoek. Uit de luidsprekers klinken de Sinterklaasliedjes en de winkels zijn door elec- trotechnisch bedrijf Mulder uitgerust met zogenaamde ge vel verlichting De Sinterklaas-actie gaat dit weekend van start. HOOGEZAND - Zaterdag is Wijkcentrum weer een jeugd disco (vanaf 14 jaar), georgani seerd door de Jeugdgroep van het wijkcentrum. Voor de mu- ziek zorgt de ACHS-Drive In Show. Aanvang 19.30 uur. In het kader van ,,25 jaar bibliotheekwerk in De Kern" worden in het betref- fende bibliotheekfiliaal een aantal aktiviteiten rondom de schrijfster Henny Thijs- sing-Roer georganiseerd. Zo is er éen expositie van 20 ori- ginele omslagen van de boe- ken van de schrijfster, ge maakt door Reint de Jonge. Ook wordt er een kwis geor ganiseerd, waarbij men een boek kan winnen. De prijs- winnaars krijgen het boek dan op 14 november persoon- lijk door Henny Thijssing- Boer overhandigd. Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Béton, stelt een bijdrage van 10.000 gulden en een lening (met la- ge rente) van eveneens 10.000 gulden beschikbaar aan de Stichting Welzijnsbevorde- ring Hoogezand- Sappemeer. Deze bijdrage is bestemd voor de inrichting van de jeugd ruimte van hetSuri- naams Antilliaans centrum in Hoogezand. Het geld hier- voor is afkomstig van de na tionale jeugdcollecte, de jaar- lijkse aktie van Jantje Béton. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In 1989 is de Wet Persoonsre- gistraties van kracht geworden. Die wet zorgt ervoor dat re- gistraties moeten voldoen aan bepaalde eisen die waarborgen bieden voor de privacy van de geregistreerden. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Geen goed woord had CDA- raadslid Herman Visker over voor de brief die de KNVB naar de gemeente Hoogezand heeft gestuurd. In de brief spreekt de bond haar ontstemming uit dat de gemeente toelaat dat er op het afgekeurde noodveld in sportpark de Kalkwijck wordt ge- voetbald. Het veld dat alleen voor jeugdvoetbal is goedgekeurd, wordt 80 tôt 100 uur per seizoen ook door senioren bespeeld. ,,Waar houdt de bond zich mee bezig. Een storm in een glas wa- ter. Ver beneden peil!", sprak Visker kernachtig. Volgens wethouder M. Lantinga heeft de bond niets met de ge meente te maken. ,,De verenigingen vragen ons het veld te huur en zijn er enthousiast over. Als de KNVB daar problemen mee heeft moet ze bij de verenigingen zijn". Eén van de gevolgen hiervan is dat een aantal gegevens niet meer wordt vastgelegd op de persoonskaart die op het ge- meentehuis is aangelegd van elke inwoner. Een van die ge gevens is de kerkelijke gezind- te. Deze vermelding vormde tôt nu toe de basis van de ker kelijke ledenadministratie. Gevoig is dat de ledenadmini stratie snel verouderd. Er is de kerken dus veel aan gelegen dat hun leden eventuele muta- ties zelf doorgeven. De her vormde kerk ter plaatse is daarom begonnen met een ak tie met als motto: „Blijf in kontakt met uw kerk". De tekst van de vier affiches die voor dit doel zijn gemaakt, spreken voor zichzelf: Gaat u verhuizen? Laat het ook uw kerk even weten Trouwplannen? De kerk stelt een bericht erg op prijs Verdriet of verlies? Ook dan leeft uw kerk graag mee. Het adres voor het opgeven van mutaties van personen die geregistreerd staan in het le- denbestand van de plaatselij- ke hervormde kerk is: Hoofd straat 4, 9601 EH Hoogezand. Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 Wonen aan de....Van Lodensteynstraat v- lillllil! i i S? xtmè V. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kanîoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktïe: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Al vanaf f 23.115,- (excl. afleveringskosten). NMN

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3