Manege ellende Gorecht- ruiters opgelost Gekrakeel in raadscommissie over bevoorrading bakker Zwart Burgemeester waagt zich ook aan Haiku's Ergernis bij directeur AZC over pubiicatie ,,Zondagskinderen", mooiste roi van Kraaykamp ,,Met de 40 het jaar uit" Zorgen om politiereserves „Arme kant" boekte resultaten Zangers en zangeressen gezocht Oude beroepen in de scheepsbouw m Opbrengst collecte Jeam M. Auel publieksprijs Kinderbijslag en bijverdienen Frekie Gratis winkelen Grote kerels ,,De boom in" Exercitie Frekie Frekie Frekie HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Niet met ,,er komt" maar met „er is een manege voor de Gorech- truiters" kunnen we dit stuk beginnen. Elke avond wordt er al getraind in de manege van de fa- milie Van Hoorn achter de borg Welgelegen. Jarenlang stond de bouw van een manege voor de Gorechtruiters uit Hoogezand-Sappemeer bo- venaan de politieke agenda. In Meerwijck zou het gebouw moeten komen, maar telkens waren er beren op de weg. Toegewezen locaties bleken in de loop der jaren natuurgebiedjes te zijn ge- worden. De beschikbare subsidie daalde. Juridische strijd tussen de stichting Manege Meerwijck en de gemeente over verzonden en nooit ontvangen brieven kwamen voor de AROB rechter te- recht en de stemming werd steeds grimmiger. Veel ruiters kozen eieren voor hun geld. In de win- ter kun je niet trainen in een bak zand die blank staat. Ze stapten over naar andere verenigingen. De Gorechtruiters werden kleiner en daarmee werd het exploiteren van een eigen manege moei- lijker. Nadat de gemeente Hooge zand-Sappemeer de subsidie voor een manegedefinitief had geschrapt moest de vereniging op zoek naar een onderkomen, en wel heel snel omdat de win- ter met bijbehorend slecht weer voor de deur stond. Vo- rig jaar werd uitgeweken naar Zuidlaren. Die situatie was niet ideaal. De afstand is te groot. De voorzitter van de Gorech truiters H. van Dijken is te- vreden over het feit dat er nu onderdak is gevonden. ,,Een manege bij een derde partij was eigenlijk niet ons streven, maar omdat de familie Van Hoorn zelf lid is van de Goo- rechtruiters, heb ik er toch het volste vertrouwen in dat het goed zal gaan. Ik ben blij dat ik het schip in een veilige ha- ven gekoerst heb", aldus Van Dijken. De Gorechtruiters hebben voor vijf jaar een contract met. Van Hoorn afgesloten. Nog maar kort wordt er in de ma nege gereden toch breidt het aantal leden zich nu al uit. ,,Ik denk dat de Goorechtrui- ters weer een rooskleurige toe- komst tegemoet gaan en zeker met het oog op het komende jubileumjaar is het een fijn idee, dat we nu een vast onder komen hebben. Als ailes afge- werkt is zal er zeker een open dag komen", aldus Van Dij ken. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wethouder M. Laaning van Hoogezand-Sappemeer moet proberen nog voor de Raadsvergadering van 27 november een oplossing te vinden voor de problemen die bakker E. Zwart ondervindt bij de bevoorrading van zijn winkel als het Noordelijk gedeelte van het winkelcentrum Groot Gorecht aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Die opdracht kreeg hij mee van de commissie Middelen en Openbare Werken, waar de kwestie de emoties fel had doen oplaaien. Tegen die onttrekking aan het openbaar verkeer heeft de fir- ma Zwart een bezwaarschrift ingediend dat aanleiding was Gorechtruiters onder dak. Frekie:,,Pa is net t tegeno- vergestelde van ons hond". Meester:,,Joa?" Frekie:,,Joa, dij is thoes vrundelk mor franterg tegen vremden en bie pa is t net aansom". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Burgemeester J.L.D. van der Linde van Hoogezand-Sappemeer heeft vrijdagmiddag het eerste exemplaar gekregen van een bundel van 26 Haiku's geti- teld ,,Net als bloemengeur". Aile haiku's zijn gemaakt door de kinderen van kinderen van 13 scholen in Hoogezand- Sappe- meer, tijdens een poëzieweek vorig jaar. De burgemeester had zich zelf ook aan enkele Haiku's gewaagd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De directeur van het asielzoe- kerscentrum (AZC) in Hoogezand-Sappemeer, Marion den Hengst, heeft zich vorige week geërgerd aan publicaties die vol- gens haar niet op waarheid berusten. In sommige kranten werd vermeld dat ,,een aantal asielzoekers" tijdens hun verblijf in Hoogezand-Sappemeer mee zou hebben gedaan aan afper- singspraktijken van Chinese restaurants. ,,Uit ons centrum was daar één persoon bij betrokken, daarmee praat ik het gebeurde natuurlijk allerminst goed. Maar feiten zijn feiten". Ook de vermelding dat er in Hoo gezand-Sappemeer door de chinezen in het AZC een mas- sale vechtpartij zou zijn ont- kentend berust niet op waar heid. ,,Wij hebben hier nooit een massale vechtpartij ge- had", zegt Den Hengst. De politie van Hoogezand- Sappemeer beaamt niets van een massale vechtpartij te we- ten. Het milieu is ziek zegt Hans Mobers, kom mensen we pak- ken het aan Met deze Haiku op de wethou der van milieuzaken reageerde Burgemeester Van der Linde op een haiku gemaakt door een andere Hans. Die had ge- schreven: De natuur is vies zegt Maij Weggen, zeg kom op we doen er wat aan Uit de haiku's blijkt dat na tuur en milieu een grote plaats innemen in de gedachten van de kinderen. Maar ook aan oorlog, wonderen, dieren en eigen gevoelens zijn veel hai ku's gewijd. Zoals deze van Loes: Iemand heeft verdriet ik kan hem niet goed helpen maar ik wil het wel Waarom heeft de culturele commissie van het basis- en speciaal onderwijs dit project opgezet. Wil Meijer, directeur van de Théo Thijssenschool verwoordde het zo: ,,We willen de kinderen laten zien dat er meer is dan de wereld van de oppervlakkige TV-program- ma's, die haast de norm zijn geworden waamaar we leven. Daarom willen we de kinde ren kennis laten maken met allerlei vormen van cultuur. Passief, door emaar te kijken. Maar ook actief, door zelf iets te maken, zoals bij dit haiku- project". De haiku van Corien is zeker niet oppervlakkig: Kinderen uit één land, maakt niet uit wat voor kleur apartheid telt niet De haikubundel, waarvoor een kinderjury de gedichtjes heeft uitgekozen, is gedrukt in een oplage van 250 stuks. In de bibliotheek is het bundeltje te leen, en voor zover de voor- raad strekt, ook te koop. Het zijn stuk voor stuk juweeltjes en de pentekeningen erbijook door kinderen gemaakt, zijn ook prachtig. Nou vooruit nog ééntje dan. Een humoristische, van Arjan: In de Sahara heb ik dagen gelopen en niets gezopen En deze zult u in de bundel niet vinden. Hij werd geschre- ven door Jaap (Van der Linde) De Sint komt dit jaar naar Hoogezand-Sappemeer voor ons allemaal HOOGEZAND - Zaterdagavond in het Kielzog een bijzondere toneelvoorstelling. De komedie ,,Zondagskinderen" is een stuk boordevol hoop over een vechter die een manier zoekt om met de problemen van het ouderworden om te gaan. Die vechter wordt gespeeld door John Kraaykamp. Hij vindt het zelf zijn mooiste roi totnutoe. Kraaykamp speelt de roi van ,,Kuiper", bewoner van een bejaardentehuis. Samen met zijn vriend Elburg probeert hij weerstand te bieden aan de ge- breken van de oude dag. In het eerste ^edrijf worden ze geconfronteerd met hun groot- ste schrikbeeld: een van de medebewoners herkent op een morgen z'n bezoek niet meer. In de ogen van Kuiper is het een Zombie geworden - zijn ironische naam yoor iets dat hijzelf nooit wil worden. Maar wat moet hij doen als z'n vriend Elburg dingen begint te vergeten. Zuster De Waard is zijn steun en toeverlaat, maar ook zij kan niet uitleggen waarom lichaam en geest het nooit tegelijk begeven. John Kraaykamp speelt de roi homuristisch, maar ook ont- roerend. Pieter Lutz speelt de roi van zijn vriend Elburg. Verder spelen mee: Simone Rooskens, Ellissigne Kraay kamp, Klaas Hulst en Babette Mulder. Aanvang 20.00 uur. SAPPEMEER - Een geweldige „eindejaars-aktie" staat het win- kelend publiek te wachten bij de „40 van Sappemeer". Vrijdag begint het feest dat doorgaat tôt en met 28 december. Door de winkeliers van de ,,40" worden loten verstrekt waarmee schitte- rende prijzen zijn te winnen. Uit al die loten zal notaris Osinga 5 keer op vrijdagavond om 7 uur 2 prachtige hoofdprijzen en een heleboel andere prijzen trekken. ,,Het jaar uit met de 40" zo en vele andere prijzen uit bei- heet de aktie. Een advies dat de soorten loten. Op 23 novem ber zijn er 2 midi-sets te win nen, op 30 november 2 kleu- rentelevisie's, op 7 december gaan 2 CD- spelers de deur uit, op 21 december 2 video's. Tij dens de slottrekking op 28 de cember worden de twee hoofd- prijswinnaars gelukkig ge maakt met een fiets. Maar daarmee is het nog niet op. Uit al die loten die tijdens al die feestweken zijn ingeleverd worden dan nog eens twee ge- lukkigen getrokken die 2 keer 3 minuten gratis mogen win kelen bij de bekende Super- markt in Sappemeer. Pas daama is de aktie ,,Met de 40 het jaar uit" echt afgelopen, op en uit. waaschijnlijk niet aan dove- mansoren gegeven zal zijn. Want de ,,40" maken er echt een feest van. Het winkelcen trum is net als andere jaren extra gezellig. Uit luidspre- kers klinken de Sinter- klaasliedjes, er lopen zwarte pieten rond en na het Sint Ni- colaasfeest wordt ailes in kerstsfeer gebracht. Geduren- de al die weken worden aan het winkelend publiek loten verstrekt. Een lot bij beste- ding van iedere vijf gulden of bij grotere aankopen bij iedere vijftig gulden. Naam invullen op het lot en vervolgens depo- neren in één van de bussen die op centrale punten klaar staan. Notaris Osinga trekt elke keer bij hôtel Struvé een hoofdprijs HOOGEZAND-SAPPEMEER - Politiek Hoogezand-Sappe meer is ongerust dat de reser ves die zijn opgebouwd binnen de begroting van de gemeente- politie in een grote pot zullen verdwijnen als per 1 januari 1993 de regionalisatie van de politie een feit wordt. De ge- meenteraad die nu nog over de besteding kan beslissen ver- liest dan haar zogenaamde budgetrecht. Toch is de gemeenteraad ook nu niet volstrekt vrij bij de besteding van het geld. Mi- nister Dales van Binnenlandse Zaken heeft de gemeente er al per brief op gewezen dat Gede- puteerde Staten erop zullen toezien dat het ,,politiegeld" wordt uitgegeven waarvoor het bedoeld is. Het corps van Hoogezand-Sap pemeer is één van de weinige die over een aanzienlijke re serve beschikt. Eind van dit jaar zal is er ongeveer ander- half miljoen zijn opgespaard. Hoogezand-Sappemeer over- weegt niet de reserves te besteden aan voorfinanciering van de bouw van het nieuwe politiebureau. Voorfinancie ring van een bedrag van 6 a 7 miljoen kan hoogstens met en kele maanden", aldus burge meester J.L.D. van der Linde. Pas als duidelijk is wanneer de gelden van het Rijk voor de bouwstroom waarin Hooge zand meedoet, beschikbaar komen, zal dit worden over- wogen. Het schetsontwerp voor de nieuwbouw is vrij wel gereed. Het bevat ook de door politie en politiek zo fel begeerde cel- len. Of daarvoor middelen be schikbaar komen is nog de vraag. Ondertussen is de politie van Hoogezand-Sappemeer wel erg krap gehuisvest. Onder meer door de aanstelling dit jaar van een tiental nieuwe politiemensen, waarvoor ei genlijk in het oude gebouw geen plaats was. tôt groot gekrakeel. Zwart zelf, die van het spreekrecht gebruik maakte, ging de hem toegestane 5 minuten ver te buiten en kon het niet laten zich ook tussentijds steeds weer met de discussie te be- moeien. Volgens de bakker zijn er afspraken geschonden, tekeningen telkens weer zijn veranderd en heeft hij hemel en aarde moeten bewegen om het concept-raadsvoorstel in handen te krijgen. Het gaat allemaal om de be- voorraading van het winkel- pand, 4 a 6 keer per dag, via de achterdeur. Volgens Zwart vroeger een afstand van an- derhalve meter vanaf de be- drijfsauto. Straks een loopaf- stand van 14 meter omdat de achterdeur binnen het cen trum komt te liggen, waar de bedrijfsauto niet kan komen. ,,In strijd met wat we als grote kerels hebben afgesproken", vindt Zwart en ,,een jammer- lijke situatie". Volgens wethouder Laaning zijn de vermeende afspraken geen zaak van de gemeente, maar een kwestie tussen Ver eniging van eigenaren van het winkelcentrum, Hema-onder- nemer K. Hensen en de firma Zwart. ,,De zaak ligt zoals ze ligt, de Raad moet zich uit- spreken. Ik zie geen mogelijk- heden voor een minnelijke schikking", aldus Laaning. De commissie was het niet met hem eens. Vooral R. Coops (VVD) trok fel van leer: Zwart is één van de pioniers van het centrum en nu zeggen jullie ,,Je kan de boom in. Kan dat zomaar. De burgers wor den hier opgeofferd aan het collectivisme", riep hij geëmo- tioneerd. Toen de wethouder hem het woord wilde ontne- men dreigde de woedende VVD-er zelfs de minister van Binnenlandse Zaken in te schakelen. Maar ook de andere commissieleden zat de kwestie niet lekker. ,,Eerst een oplos sing vinden, dan pas ga ik ak- koord", stelde Ronda (PLR). ,,Als het een grootwinkelbe- drijf was geweest in plaats van een particulière onderne- mer, dan had deze diskussie nooit plaatsgevonden", vond E. de Haan (D66). Na meer dan anderhalf uur kwam B. Martens (P.v.d.A.) met het voorlopig verlossende woord: ,,U hebt tôt de raads vergadering de tijd om ailes nog eens door te exerceren. Dan zien we wel weer verder". Daarin kon iedereen zich vin den. ,,We wachten uw exerci tie af", aldus Coops. Wethou der Laaning beloofde zijn best te doen, maar ,,ik kan niet ga- randeren dat er een oplossing komt". Met het idee van zijn fractiege- noot K. Reitsma (CDA) kan hij in elk geval geen kant op. De ze pleitte voor een bredere deur waar de bedrijfsauto doorheen kan. Maar in de raadsvoordracht had hij al kunnen lezen waarom dat on- uitvoerbaar is: De tegelvloer is er niet tegen bestand, het is brandgevaarlijk en onveilig voor het publiek. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De werkgroep ,,Arme kant van Hoogezand- Sappemeer", ontstaan uit de kerken, is blij verrast door de gewijzigde politiek van de gemeente ten opzichte van de minima. Een declaratiefonds, een ruim kwijtscheldingsbeleid en betere informatieverstrekking aan mensen op een minimum niveau, de drie belangrijkste wensen van de werkgroep lijke- nallemaal gerealiseerd te worden. De werkgroep heeft deze ver- langens bij tal van gelegenhe- den naar voren gebracht, zoals tijdens de vergadering van de commissie Sociale Zaken en in tijdens de verkiezingscampag- ne voor de gemeenteraad. Wet houder C. Drost van Sociale Zaken krijgt van de werk groep een pluim voor zijn gro te inzet. Hoewel dus een zekere ver- lichting van de positie van de Kapper: ,,Hou mout t?" Pa: ,,Net as datteg ioar le den". Kapper: ,,Hou was dat nog mor weer?" Pa:,,Veur n gulden". minima op komst lijkt, vindt de werk groep toch dat het blijft bij stoplappen. Ingrijpende stap- pen voor betering van de posi tie van de minima moeten toch van de rijksoverheid moeten komen. ,,Daar zou het gemeen- tebestuur ook verder op kun nen aandringen", aldus de werkgroep. Het komende jaar wil de werkgroep het hoofdac- cent leggen op het contact met de achterban. ,,Mien opa laagt mor ainmoal ien 't joar". Jaan: ,,Joa?" Frekie: ,,Joa, as orna mit n nije houd thoeskomt". GRONINGEN - Zin om te gaan zingen bij het Gronings Ka- merkoor? Het koor dat onder leiding staat van dirigent Rein de Vries kan nog enkele goede zangers en zangeressen gebrui- ken. Bezoek aan een openbare repetitie is een goede gelegen- heid om te zien en te horen of u bij het koor en het koor bij u past. Op de dinsdagavonden 20 en 27 november om 20.00 uur zijn belangstellenden welkom in de Oosterpoort. Zaterdag 24 november kunt u het koor ho ren en zien in de kerk te Peize van 11.00 tôt 12.30 uur. Dit sei- zoen worden werken ingestu- deerd van Monteverdi, Schein, Hindemith, Distler en Ravel. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De collecte van de Neder- landse BrandwondenStich- ting, die van 5 tôt en met 10 november in Hoogezand-Sap pemeer is gehouden, heeft 5459,20 opgebracht. De op brengst van de collecte is voor al bestemd voor het voorlichtings- en onderzoeks- werk van de Nederlandse Brandwonden Stichting. De NBS zegt aile collectanten en gulle gevers hartelijk dank. HOOGEZAND-SAPPE MEER - De schrijfster Jean M. Auel heeft de Publieks prijs voor het Nederlandse Boek 1990 in de catégorie vertaalde romans en verha- len gewonnen. Ook in Hooge zand-Sappemeer staat Jean M. Auel op de eerste plaats, gevolgd door Stephen King en Ludlum. Per 1 oktober zijn de maxi male onderhoudskosten voor het recht op kinderbijslag verhoogd. Alleen als een kind vanaf 16 jaar eigen in- komsten heeft zijn de onder houdskosten van belang. En dan met name de vraag hoe- veel een kind mag bijverdie nen zonder de kinderbijslag in gevaar te brengen. Ant- woord hierop vindt men in de folder Kinderbijslag, hoeveel mag je bijverdie nen?" De folder is te bestel- len bij het Voorlichtingscen- trum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amsterdam, 020-5600955. Voor telefonische informatie kunt u terecht op werkdagen tussen negen en twaalfuur. Antje:,,Ik verstop mie ien kaast en doe most mie opzui- ken". Noa n haalf uur. Frekie:,,Kom der mor oet". Ik kin die nait vienen". Op deze tekening van Klaas Pruisman is te zien hoe de zware stalen platen werden binnenge- haald. Dat was geen lolletje en vereiste veel mankracht. De meest gangbare lengte van een plaat was zes meter. Om de draagkracht evenredig te verdelen moesten de dragers liefst even lang zijn. Wie te klein was kreeg een kussentje met zaagsel op zijn schouders. Dat gebeurde ook welom pijn- lijk insnijden van het ijzer in de schouder tegen te gaan. Er werd op commando gewerkt: één, twee, drie... en de plaat werd omhoog gebracht. Was de plaat binnen dan klonk het ook: één, twee, drie... de plaat werd even opgelicht, een stapje opzij gedaan en pats, daar plofte hij op de bestemde plaats, gevolgd door een enorme stofwolk. Moeilijker was het om de plaat op de afschrijftafel te leggen. In een vloeiende beweging van de schouders op de tafel. De man tussen tafel en plaat moest dan zien weg te komen. Soms werd de kiel die hij droeg stuk geknepen tussen tafel en plaat. i

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 9