Het is sociaal en het is nieuw Streepjescode op huisvuilzak Ingewikkelde rotonde Abraham Kuypersingel Stad aan de rotonde Burgemeester krijgt boek met ,,antieke" foto's Asielzoekers centrum afbreken Algemene beschouwingen: Saai en niet efficiënt Verkiezingsschrik nog in de benen Meer politie voor administratie asielzoekers Wonen in de VOLGENDE WEEK WEER EEN STRAAT Music Box bij Filmliga Kielzog in teken van ,,de pop" NPJ-Aktiviteitenmarkt Bruidspaar van de Maand HET NIEUWSBLAD Ra, ra wat is het? Frekie Frekie Loting Lui oogje Veel woorden in de slepende begrotingsvergadering over sociale vernieuwing, waar iedereen iets anders onder schijnt te verstaan. Het CDA wil een soort brede maatschappelijke sociale vernieu- wingsdiskussie en D66 worstelde met de prangende vraag: Is sociale vernieuwing hetzelfde als bestuurlijke vernieuwing? Antwoord van wethouder Mo- bers: Sociale vernieuwing is bestuurlijke vernieuwing, maar bestuurlijke vernieu wing is geen sociale vernieu wing. ,,Nou begrijp ik het ein- delijk...", zei fractievoorzitter W. Berghoef van D66. Hij wel! Dikke nota's over sociale ver nieuwing mogen er in elk ge- val niet verschijnen, daar is iedereen het over eens. Hoog- stens 4 A4-tjes. En ook al weet lang niet iedereen wat het is, geld heeft de raad er wel voor over. Het P.v.d.A. voorstel om 150duizend gulden extra pa- raat te houden uit het fonds werk- leerprojecten paraat te houden boven de lOOduizend gulden die al klaar ligt voor fi- nanciering van banenpools ontmoette geen enkel verzet. Misschien is die brede maat schappelijke diskussie die het CDA suggereert zo gek nog niet. ,,De stem van de indivi- duele burger moet gehoord worden voor er beleid ge- maakt wordt. Het maatschap- pelijk middenveld moet erbij worden betrokken", sprak CDA-voorzitter H. Visker ferm. En dat lijkt heel erg op wat in Rotterdam zo goed geslaagd is. Op een ,,dag van de inzet" kwamen 60 vertegen- woordigers van de bevolking in 5 minuten vertellen wat volgens hen sociale vernieu wing is. Een opmerkelijk voorstel kwam van de WOW, de ,,Wijze oude wijven". Ze willen een arbeidspool voor 50- plusvrouwen, om de brood- nodige aanvulling van hun in- komen te verwerven. Mis schien heeft het CDA in Hoo- gezand-Sappemeer ook wel van die WOW-sters HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wie veel vervuilt moet veel be- talen. Dat standpunt huldigen D66 en Groen Links in de ge- meenteraad. Al gebruikt Groen Links liever het motto ,,de ver- Vuiler moet minder vervuilen". D66 wil meer rechtvaardig- heid bij de afvalstoffenheffing bereiken door een streepjesco de op de huisvuilzak. Appara- tuur op de vuilnisauto weegt je vuil en registreert hoeveel je hebt ingeleverd. Betalen per kilo vuil, net als per kilo hond. Wethouder Mobers ziet nogal wat technische problemen. Hoe duur wordt dan de vuilni sauto? Bovendien is de af valstoffenheffing een be- lasting en volgens de wet moet iedereen daar evenveel van be talen. Aile partijen zijn voorstander van afvalsplitsing. Groente fruit en tuinafval (GFT) moet apart worden ingeleverd en worden gecomposteerd. Ook milieuwethouder Mobers is er een warm voorstander van. Toch kan het nog wel tôt 1993 duren voor het zover is, zo voorspelt hijDat komt om- dat de provincie niet wil heb- ben dat iedere gemeente zelf gaat composteren. Dat moet centraal gebeuren op een nog nader te bepalen plaats. En voor is uitgeknobbeld waar dat is is het zomaat 1993. De progressieve lijst Ronda wil een eigen afvalverwer- kingsfabriek in Hoogezand- Sappemeer, waarin ook het grofvuil voor hergebruik ge- schikt gemaakt wordt. Boven dien moet de gemeente ophou- den chemische bestrij- dingsmiddelen te gebruiken. De motie die Ronda daarover indiende werd verworpen. ,,We gebruiken het al uiterst selectief", luidde het ant woord van de wetrhouder. Jan Anneveldt (Gemeentebe- langen) vroeg zich vertwijfeld af wanneer de minicontainer nu eens wordt ingevoerd. Poli- tiek is dat besluit vorig jaar genomen. ,,Alleen gekoppeld aan gescheiden inzameling", vindt Mobers. En dan is het zo maar 1993. Groen Links pleitte als enige voor het stellen van zwaardere milieu-eisen bij het bouwen. Zwaardere isolatienormen en een verbod op schadelijke bouwmaterialen (verven, pur- schuimen en pvc). Bovendien moeten bouwers en slopers hun afval scheiden om bodem- verontreiniging te voorko- men. Dit ailes ware volgens Groen Links te regelen via de bouwverordening. Intéres sant" vond de wethouder. Maar ook nu had hij weer zeer veel ,,maren". Heel binnenkort moet elke ge meente precies dezelfde nor- men hanteren. Extra milieu-ei sen stellen mag dan niet meer. En nu maar hopen dat die nor- men streng genoeg zijn. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Vanaf deze week gaat bij het het Nieuws- blad de aktie Bruids paar van de Maand" van start. Bent u pas ge- trouwd of gaat u binnen kort trouwen dan kunt u meedingen naar deze ti- tel. En die levert u behal- ve een publicatie van uw trouwfoto in de krant ook een waardecheque op van 150 gulden. Wat moet u doen: Stuur uw trouwkaart en uw trouwfoto naar Het Nieuwsblad Postbus 18 9610 AA Sappemeer of naar Gorecht Oost 30. Verleen ons toestemming (in samenwerking met uw fotograaf) de foto gra tis te publiceren. Inzen- dingen moeten binnen zijn vôôr 20 december. Foto's en trouwkaarten krijgt u natuurlijk weer terug. Over de uitslag kan niet worden gecor- respondeerd. (Zie ook ad- vertentie elders in deze krant). Frekie: ,,Ik mout vannaacht noar schoul. Meester wil ons moansverduustern zain loa- ten". Moeke:,,Niks der van, dat dut e overdag mor". VeeZ bekijks trekt momenteel het werk aan de rotonde op de Abraham Kuypersingel. Nu is de aanleg van een rotonde tegenwoordig de normaalste zaak van de wereld. Elke zichzelf respecte- rende gemeente legt zo'n ding aan. Allemaal volgens het Engelse model. Voorrang heeft het ver- keer op de rotonde. Bijzonder aan het projekt in Hoogezand is dat het Kieldiep ,,even" verlegd moest worden. Nu is dat geen woest stromende rivier, maar toch ook meer dan een slootje. Complex was ook het pro- bleem van de kabels en leidingen. Over de duiker die het Kieldiep onder de weg door laat stro- men lagen gigantisch veel nutsleidingen. Gas, water, electriciteit, maar ook de zendkabel van Ra dio Noord. Momenteel wordt aan weerskanten van de nieuwe duiker een betonnen kade gestort. Eerder werd de vijver die ooit het nieuwe politiebureau moet gaan sieren al gegraven. Op onze vraag of de duiker onder de rotonde zo hoog wordt gemaakt dat je er met een kano onderdoor kan, antwoordde de directeur gemeentewerken aanvakelijk enthousiast ,,ja". Een halve dag later kwam er een minder enthousiast telefoontje. De doorvaarbare duiker is wegbezuinigd. Jammer, dat vinden wij en gek dat de raad dat heeft geaccepteerd. Winkelen of naar de bibiliotheek met je kano vanuit de Dreven of zelfs vanuit Kielwindeweer dat is toch leuk. Tel. 05990-17975 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als het aan D66 ligt wordt Hoo- gezand-Sappemeer van een ,,stad aan de snelweg" een ,,stad aan de rotonde". Tijdens de algemene beschouwingen opperden de democraten het idee om op de dam bij Hôtel Faber en op de hoek van Winkelcentrum Groot Gorecht een tweede en een der- de rotonde aan te leggen, volgend op die eerste die nu aan de Kuypersingel in aanleg is. In de ogen van D66 is de aanleg van rotondes in de slagader van de gemeente, de Kerkstraat, het middel om het oude winkelge- bied met het nieuwe te verbinden. De rotonde tussen Gorecht en Kerkstraat moet worden omzoomd door café's en restaurants met leuke terrasjes. Het gebied ten noorden van de spoorlijn moet bestemd worden voor dienstverlenende bedrijven. Een sector die volgens D66 zwaar ondervertegenwoordigd is in onze industriegemeente. Fractievoorzitter W. Berghoef geeft het collège 10 jaar de tijd om het plan te realiseren: ,,Het zou aardig zijn als het in het jaar 2000 zover was". Hoogezand-Sappemeer - Een boek met kopieën van antieke fo to's van de gemeente kreeg Burgemeester van der Linde maan- dag tijdens de begrotingsvergadering aangeboden van de D66 fractie. De burgemeester boek van D66. krijgt het HOOGEZAND - Zodra asiel zoekers en personeel op een fatsoenlijke manier uit het tij- delijk asielzoekerscentrum in het voormalig bejaardente- huis ,,Voor Anker" zijn ver- trokken naar het nieuwe cen trum in Veendam, moet het ge- bouw worden afgebroken. Met die boodschap gaat Wethouder Mobers nog deze week praten met de eigenaar NCHB. Het vertrek van de asielzoekers wordt begin december ver- wacht. Afbraak zou zo moge- lijk nog voor de jaarwisseling moeten plaatsvinden om van- dalismeproblemen te voorko- men. Frekie tegen pappegoai: ,,Kinst doe proaten?" Pappegoai:,,Kinst doe vlai- gen?" Fractielid Frans ten Hom maakte foto's van de foto's uit het boek dat burgemeester LA. Van Royen bij zijn af- scheid in 1926 kreeg aange boden en dat nu eigendom van een ver familielid van de voor- malige burgemeester. ,,Niet omdat we terug willen naar die tijd van bouwvalligheid en armoede", zei fractievoorzit ter W. Berghoeff tôt Van der Linde, ,,maar zodat u kunt zien hoeveel fraaie panden er toen stonden en hoeveel bo- men de gemeente rijk was". Met het geschenk wil D66 sti- muleren dat er eindelijk een beleid tôt behoud van karak- teristieke panden van de grond komt, zodat niet nog meer historische gebouwen worden afgebroken. D66 wil ook een stimuleringsprijs in- stellen voor inwoners die zich positief opstellen tôt behoud van dit soort historische objec- ten. De motie die daarover werd ingediend werd op verzoek van wethouder H. Mobers niet in stemming gebracht, maar ,,aangehouden" tôt het mo ment waarop er een dergelijk beleid zal zijn. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Saai en weinig efficiënt is de manier waarop in Hoogezand-Sappemeer de gemeente- begroting en het beleidsplan wordt behandeld. De ochtend- zitting is wel het llersaaiste. Drie uur lang lezen de fractie- voorzitters voor uit eigen werk. De grootste fractie het eerst, de kleinste het laatst. En niet iedereen is de kunst van een boeiende voordracht gegeven. De anderen lezen de tekst mee die hun is uitgereikt. Braaf. Zonder interrupties. Uitziend naar het volgende kopje koffie. De rokers af en toe even wegwippend naar het snel blauw staande rookka- mertje waar de les via een luidsprekertje gevolgd kan wor den. Vroeger had de Progressieve lijst Ronda nog wel eens een stunt (Zwarte Piet voor Visker en dergelijke), maar ook die partij prevelt braaf het lesje op. ,,Toch maar eens overleggen of het volgend jaar wat effi- ciënter kan", zei burgemeester Van der Linde maandag- avond om elf uur toen de begroting was goedgekeurd en wethouder M. Laaning van financiën in de kantine op een drankje mocht trakteren. Want Van der Linde is het niet zo gewend. Althans de laat- ste 3 jaar niet meer. In zijn vorige gemeente Made en Drim- melen ging het anders. Vrijdagswerden tussen de fracties onderling de teksten van de algemene beschouwingen uit gereikt. In het weekend lekker lezen. De maandag erop 5 minuten tijd voor elke fractievoorzitter om even de hoofd- punten aan te stippen (volgorde van sprekers bij loting vastgesteld), daama diskussie tussen raad en collège in twee rondes. Voordelen: het saaie voorlezen is vorbij, de partijen kunnen ook op elkaars opmerkingen reageren en het collège heeft meer tijd de antwoorden voor te bereiden. Volgens Van der Linde wordt de diskussie er boeiender door. Het is te hopen dat het de burgemeester lukt snel dit systeem in Hoogezand-Sappemeer in te voeren. Want elk systeem is beter dan het huidige. In Made en Drimmelen lukte het pas na vier jaar. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De lage opkomst dit jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen heeft practisch aile politieke partij en tôt enig navelstaren gebracht. Zo bleek maandag tijdens de algemene beschouwingen. Fractievoorzitter T. Niemeyer (GPV/RPF) wil niet lijdzaam afwachten tôt de rapporten en voorstellen de Raad bereiken. Samen met zijn schaduwfrac- tie neemt hij zelf het voor- touw. Momenteel wordt ge- werkt aan een nota over alcohol- en gokverslavingsbe- leid en aan een plan voor wer- kloosheidsbestrijding. Begin 1991 zijn ze klaar. Vijf jaar ge- leden, de partij had nog geen raadszetel, diende het GPV al een plan in tôt gedeeltelijke afbraak van Woldwijck. La- cherig werd het van de hand gewezen. Vorige maand besloot de raad tôt sloop van 70 woningen en 134 garage- boxen indezelfde wijk. Overigens worden aile voor stellen over bestuurlijke ver nieuwing" tijdens de begro tingsvergadering gedaan, ,,meegenomen", naar een ko- mende diskussie over functio- neren van Raad en Commis- sies. Om de burger opnieuw bij het bestuur te betrekken wil D66 een tweede termijn voor in- sprekers bij de commissiever- gaderingen en een soort rond- vraag voor het publiek vooraf- gaand aan de raadsvergade- ring. De P.v.d.A kwam met een opmerkelijke ommezwaai. Werd totnutoe steeds gepleit voor besturen op hoofdlijnen, plotseling moet er in gemeen- teraads- en commissievergade- ringen net als vroeger weer ge- praat worden over de kleinere politieke zaken. Uit wijkbe- zoek is het de sinds de verkie- zingen danig gekrompen P.v.d.A-fractie gebleken dat het juist de kleine dingen zijn die het bij de kiezer doen. Van- daar. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zes agenten kreeg het politie- korps van Hoogezand-Sappemeer extra toegewezen, voor het verwerken van de enorme administratie die de komst van de asielzoekers, aan het begin van het jaar veroorzaakte. Zes bleek echter niet genoeg. Tôt grote tevredenheid van burgemeester J.L.D. van der Linde hebben het ministerie van binnenlandse zaken en WVC besloten daar een extra kracht aan toe te voegen. Ook als de asielzoekers op 20 december naar Veendam ver- huizen blijven de agenten bij het korps in dienst. Dat kan, omdat uitbreiding van het korps was gepland. Politieagent G. Jonkers, die aanvankelijk bij de vreemde- lingendienst in Hoogezand werkte, is inmiddels door- gestroomd. Hij is gehooramb- tenaar geworden bij het mi nisterie van justitie. Een ge- hoorambtenaar schrijft een rapport over het vluchtver- haal van de asielzoeker. Op basis van dat rapport beoor- deelt justitie of er een vluchte- lingenstatus kan worden ver- leend. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een hardwerkende Hongaarse immigrant in de Verenigde Staten, een aardige opa en vader, wiens zoon zelfs in Vietnam voor zijn land heeft gestreden, een vriendelijke buurtbewoner wordt op een dag van de meest ver- schrikkelijke nazi-misdaden beschuldigd. Hij zou lid zijn ge- weest van de geheime politie in Boedapest en na de oorlog niet als boer - zoals hij zelf altijd zei - maar als vluchteling naar Ame- rika zijn gekomen. Hij roept de hulp in van z'n dochter, die advocate is, om hem in de rechtzaal te verdedigen. Kortom Music Box". Net als in zijn vorige films laat Constantin Costa Gavras de vrouwelijke hoofdpersoon geleidelijk ontdekken hoe de wereld in elkaar zit. Rollen Jessica Lange, Amim Mueller-Stahl en Frédéric Forest. Kaarten vanafl9.30 aan de zaal. Centrum Theater Sappemeer. Organisatie: Filmliga. HOOGEZAND - Zaterdag 1 december staat het Kielzog in Hoo gezand helemaal in het teken van de pop. Het gaat niet om ,,pop" muziek, maar om echte poppenkinderen waarvan er vele honderden op deze beurs/annex tentoonstelling te zien zullen zijn. Er zijn poppen van zelfharden- de en van kunstklei, van wol tricot en nylon, van porcelein, van brooddeeg en touw. Ge maakt door meer dan dertig poppenmaaksters (geen -ma- kers). Op de beurs wordt een beeld gegeven van de populaire hob by die het poppenmaken de laatste jaren is geworden. De deelneemsters komen uit heel Nederland. Maar er is extra aandacht voor het werk van de Groningse poppenmaak sters. Voor de verzamelaars zijn er ook antieke poppen. Een aantal deelneemsters de- monstreert de door haarzelf ontwikkelde technieken en al lemaal geven desgevraagd graag advies. Behalve poppen zijn ook ma- terialen en accessoires ver- krijgbaar. Losse kantjes en bandjes, maar ook patronen tôt en met complété gardero- bes, pruikjes en schoentjes. En er is een poppendokter. Een lui oogje, loshangend armpje of erger? Dokter Henk Hemkes uit Den Haag weet raad. Emstiger gevallen moe ten mee naar de poppenkli- niek en kunnen op een volgen de beurs weer opgehaald wor den. De poppenbeurs in het Kiezog is geopend van 10.30 tôt 16.30 uur. GRONINGEN - Op 1 december organiseert het Noordelijk Plat- form Jongerenwerk, het samenwerkingsverband van de noorde- lijke begeleidingsorga- nisaties PROBE, Delta, Stip, Bof en de Rijkshogeschool Groningen, een aktiviteitenmarkt voor het jeugd- en jongerenwerk in de 3 noordelijke provincies. Bedoe- ling is dat beroepskrachten en vrijwilligers ideeën opdoen voor programmering binnen hun eigen jongerencentrum, jeugdsoos of buurthuis. De dag is opgebouwd uit di verse onderdelen. Er is een in- formatiemarkt met stands van diverse organisaties en instel- lingen, zoals CAD, Basisge- zondheidsdienst, Steunpunt Vrijwilligers werk, FNV-jon- geren, werkleerprojekten. Ook kunnen de bezoekers deelnemen aan diverse works- hops, die onderverdeeld zijn in Doe- en Informatieworkshops. Ook vinden er demonstraties plaats van handboogschieten, zelfverdediging en dans. Bo vendien kan genoten worden van podiumaktiviteiten op het gebied van muziek, cabaret en toneel. Deze aktiviteitenmarkt vindt plaats van 12.00 - 18.00 uur in de Brinkhof, Brink 1 te Norg. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 - PAGINA 3 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxbol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7