Wonen aan de.... Schimmelpennincklaan 'Mevrouw Bijl' veroverde Kielzog met sprankelende voorstelling OP=OP e&ingboetiek Opbrengst dierenbescherming Dorps- vernieuwingsplan Opening Spoor- straat/Kerkstraat Sint beloont kleurplaten Sint leest slecht kranten Pentekeningen Pruisman in de Klabbe Advents-Vesper Derde stand Revolutie Raadspensionaris ,,Kutpoppen" Toetjes HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 - PAGINA 3 jD Rutger Jan Schimmelpen- ninck (1761 -1825) was een Ne- derlands staatsman en politi- cus, die leefde van 1761 tôt 1825. Van patriottisch student en advocaat werd hij lid van de Nationale Vergadering van de Bataafse Republiek, die bestond van 1795 tôt 1806. In opdracht van Napoléon brach- thij in januari 1805 een nieuwe grondwet tôt stand. Enkele maanden later werd hij door toedoen van Napoléon geko- zen tôt de laatste raadspensio- naris van de Bataafse Repu bliek. Met de goede bedoelin- gen een moderne democrati- sche eenheidsstaat te stichten had Schimmelpenninck zich door Napoléon laten gebrui- ken als instrument om Neder- land bij Frankrijk in te lijven. Al na een jaar werd hij aan de kant geschoven, om plaats te maken voor koning Lodewijk Napoléon, een broer van de keizer. Bij raadsbesluit van 29 juli 1960 werd de Schimmelpen nincklaan naar hem genoemd. De Schimmelpennincklaan Rutger Jan Schimmelpen ninck werd gehoren op 31 ok- tober 1761 in Deventer. Hij was de 2e zoon van Gerrit Schimmelpenninck en Her- manna Koolhaas. Zij vader oe- fende het eerzaam en winstge- vend heroep van wijnkoper uit. De familie Schimmelpen ninck behoorde tôt de doops- gezinden. Ter wille van zijn protestantse vrouw Hermanna laat vader Schimmelpenninck zijn zoon Rutger dopen in de hervormde kerk omdat de doopsgezinden in die tijd van aile staatsambten waren uit- gesloten. „Kees" In Deventer heeft Rutger Jan een onbezorgde jeugd. Hij gaat er naar het Atheneum, doet veel aan open veldsporten en raakt in contact met de vrij- denker Simon de Vries. De Amerikaanse onafhankelijk- heidsverklaring (1775) maakt grote indruk op de jonge Rut ger Jan. Vanaf 17 september 1781 gaat hij studeren aan de Leidse Universiteit. Daar wordt hij een vurig patriot, een ,,kees" een tegenstander van de oranjegezinden, de aan- hangers van stadhouder Wil lem V. Als in juni 1784 een oproer met plunderingen uit- breekt onder het oranjegezin- de gepeupel (zogenaamde ,,Oranje-furie) begeeft Rutger Jan zich samen met andere pa- triottische studenten in straat- gevechten om het oproer te dempen. Wat is er in die tijd in ons land aan de hand? Nederland is in verval geraakt. Stadhouder Willem de Vijfde is niet tegen zijn taak opgewassen. De re- genten willen de stadhouder kwijt, maar zijn zelf corrupt en reactionair. Een derde stand is in opkomst, de kleine- re regenten, gezeten burgers, kooplieden en intellectuelen. Tôt hen behoort Rutger Jan Schimmelpenninck. Ze vere- ren Van Oldenbarneveldt en de gebroeders De Wit. Uit hen ontstaat de anti-stadhouderlij- ke beweging, de patriotten oî ,,kezen", waar al wat republi- keins is zich bij aansluit. In het begin ook de regenten, tôt ze merken dat door de demo- cratische principes hun belan- gen geschaad worden. Het ge- wone volk leeft in armoede en ellende, maar is Oranjegezind. Als de Republiek der Zeven Provinciën in oorlog raakt met Engeland en Pruisen wordt de toestand steeds slechter. Veel patriotten wor den gedwongen naar Frank rijk uit te wijken, waar in 1789 de revolutie uitbreekt. In 1795 vallen de uitgeweken patriot ten onder generaal Daendels samen met de Fransen Neder land binnen. Intussen was Rutger Jan Schimmelpenninck op 11 de- cember 1784 gepromoveerd op een een proefschrift getiteld: ,,De imperio populari caute temperato" (over een gematig- de volksregering) waarin hij de leer der volkssoevereiniteit van de Franse wijsgeer Rous seau verdedigt. Met het volk bedoelde hij de burgerij, niet het gewone volk. Schimmel penninck vestigt zich als advo caat in Amsterdam waar hij al snel adviseur wordt van de Amsterdamse patriottische kooplieden en veel succès boekt bij het verdedigen van journalisten die de censuurbe- palingen overtreden. Op 26 augustu 1788 trouwt Rutger Jan met Catharina Na- huys, die hem een groot ver- mogen en nog meer relaties in de handelswereld oplevert. Zij krijgen twee kinderen: Gerrit, die later minister van buiten- landse zaken zal worden en een dochter Catharina. In Am sterdam is Schimmelpenninck medeoprichter en één van de leidende figuren van de ,,Va- derlandsche Sociëteit" en van het kunst- en letterlievend ge- zelschap ,,Doctrina et Amici- tia", een dekmantel voor ge- heime patriottische bijeen- komsten. Als bij de zogenaamde ,,fluwe- len revolutie" in 1795 de Ba taafse republiek wordt gesticht, in navolging van de Franse, wordt Schimmelpen ninck, een provinciaal uit Overijssel, voorzitter van het nieuwe stadsbestuur van Am sterdam. De tijden zijn wel veranderd! Een jaar later komt hij in de Nationale Ver gadering (zeg maar le kamer), waar hij spoedig aanvoerder wordt van de gematigde vleu- gel, ook wel de ,,moderaten" genoemd. Ze zijn voorstander van een nationale eenheid, waarbinnen de provincies wel enige zeggenschap blijven be- houden. Schimmelpenninck pleit voor matiging, rechtvaardigheid, eerlijkheid en billijkheid als de beste grondslagen voor een nieuwe regering, beginselen die hij vastlegt in het ,,Dikke Boek". Voor algemeen kies- recht is hij niet. In 1798, na de staatsgreep van Daendels, wordt Schimmel penninck gekozen tôt lid van de 2e Nationale Vergadering, maar hij bedankt voor de functie. Dan wordt hij aan- gesteld als gezant in Parijs waar hij in 1799 meemaakt dat Bonaparte zich van de rege ring meester maakt. In 1802 vertegenwoordigt Schimmel penninck de de Bataafse Re publiek bij de uiterst moeilij- ke vredesonderhandelingen met Engeland en Frankrijk in Amiëns. Schimmelpenninck weet voor zijn land de meeste koloniëen terug te krijgen en- bemiddelt zelfs voor het door hem verfoeide Oranjehuis: Uit eerbied voor de traditie". Op 27 maart 1802 tekent hij namens de Bataafse Repu bliek de vredesovereenkomst. In november van hetzelfde jaar vertrekt Schimmelpen ninck als gezant naar Londen, maar in 1803 na het uitbreken van de oorlog tussen Engeland en Napoléon keert hij terug naar Frankrijk als ambassa deur in Parijs. Dan besluit Na poléon in te grijpen in de Ba taafse republiek. Hij wijst Rutger Jan Schimmelpen ninck aan als leider van de nieuwe regering en geeft hem de opdracht een nieuwe grond wet samen te stellen. Bij die grondwet, wordt het Bataafse staatsbewind in 1805 vervan- gen door een eenhoofdig lei- derschap. De leider is Schim melpenninck zelf, die zich de titel Raadspensionaris aan- meet, zoals Van Oldenbarne veldt eens was. Ondanks veel pessimisme zijn toch ook ve- len bereid met Schimmelpen ninck een poging te wagen tôt herstel van de staat. Rhijnvis Feith, een provinciegenoot van hem dichtte: Ja, Schimmelpenninck! u te zingen Is wellust voor 't Bataafse hart. In het leven van Schimmel penninck begint een période vol pracht en praal. Met hof- stoet en lijfwacht van 1500 personen vestigt hij zich in Huis ten Bosch in Den Haag. Hij laat zich rijden in rijk bespannen koetsen, gecom- mandeerd door garde-officie- ren met fraaie uniformen, die perstuk 700 gulden kosten. Maar vanwege hun uitbundig leven worden de Schimmel- pennincks met spot en hoon overladen. Rutger Jan wordt koning uit het gemeen" en ,,de slijmgast Schimmelpen ninck", ,,de halfblinde" ge noemd. Dat laatste omdat hij door staar blind dreigt te wor den. Napoléon heeft inmiddels an dere plannen. Met behulp van zijn admiraal en gunsteling Carel Hendrik Verhuell laat hij Schimmelpenninck aftre- den als raadspensionaris. Zo- genaamd omdat deze vanwege zijn blindheid niet langer kan regeren. In werkelijkheid om dat hij de Bataafse Republiek bij Frankrijk wil inlijven. Op 14 maart 1806 laat Napoléon laten weten dat hij de repu bliek wil veranderen in een koninkrijk. Op 4 juni 1806 wordt Schimmelpenninck een- voudigweg aan de kant gezet en Lodewijk Napoléon, de broer van Bonaparte, geinstal- leerd als koning van het Ko ninkrijk Holland. Door zich tôt raadspensionaris' te laten benoemen had Schim melpenninck de weg vrijge- maakt voor inlijving en dicta- Rutger Jan Schimmelpen ninck: Republikein zonder re publiek. tuur. Hij probeerde wel verzet ite bieden tegen Napoléon, maar het kleine Holland met zijn goedbedoelende raadspen sionaris bleek niet opgewas sen tegen het machtige Frank rijk. In de korte tijd heeft de rege ring Schimmelpenninck wel veel goeds gedaan. Er werd een nieuwe schoolwet en een nieuw belastingsstelsel ont- worpen. Er waren plannen om het leger in te krimpen en het landsbestuur te reorganiseren. Rutger Jan Schimmelpen ninck blijft Fransgezind. Na het tijdperk vanLodewijk Na poléon wordt hij benoemd tôt senator in Parijs. De vrees van het politieke toneel te moeten verdwijnen deed hem die post accepteren. In de hoop toch nog iets te kunnen doen voor zijn land. Op 10 april 1811 ont- vangt hij uit handen van de keizer zelfs de orde der Drie Gulden Vliezen. Pas na de val van Napoléon in 1814 keert hij voorgoed terug naar ons land. In 1815 wordt hij door Koning Willem I benoemd tôt lid van de eerste kamer. Ondanks een toenemende verlamming neemt hij deel aan de be- raadslagingen, zowel in Den Haag als in Brussel. Hij is fel tegenstander van het despo tisme van de Koning en van de te zware staatsschuld. Na 1821 trekt Schimmelpen ninck zich terug uit het open- bare leven. Op 25 maart 1825 overlijdt hij in Amsterdam. HOOGEZAND - De voorstelling vorige week Donderdag van Martine Bijl in het Kielzog was een lust voor oog en oor. Sprankelend bracht ze het programma getiteld Mevrouw Bijl" voor het voetlicht. Voor een enthousiaste, helaas niet helemaal voile zaal, waar van zeker tweederde uit vrouwen bestond. Mevrouw Bijl is een theaterpersoonlijkheid van groot formaat. De onderwerpen zijn wel een beetje ,,trendy". Een hapto- noom is een soort psychiater die zijn handen niet kan thuis houden en daarvoor moet jij betalen. Het publiek dat voor ailes klapt krijgt diverse ve- gen uit de pan en blijft deson- danks voor ailes klappen. De strijd tegen de incest wordt flink gerelativeerd. „Vaders durven hun kinderen niet meer aan te raken, alleen nog te slaan". Een prachtige act is die met de anatomische pop- pen waarvan sommige hulp- verleners zich bedienen en die haar kleine nichtje ,,kutpop- pen" noemt. ,,Mijn buurman maakt ze en is er zo rijk van geworden dat hij de voorruit van zijn auto ,,min 3" heeft la ten slijpen", net als zijn bril".Het milieu komt aan bod in ,,Op is Op, Weg is Weg", een indringende tekst van Robert Long die je doet wensen dat hijzelf nog op de planken stond. De roi van de moeder van het ,,gevoelige" meisje dat komt repeteren voor de play-back show is vlijmscherpe satire. Ook kunst is ,,in" en dus rijp voor intelligente grappen. Een stoel van ,,Finkerkraut", de sign, postmodern. ,,Het bete- kent niks en hij zit verrot" Voor de pauze is het program ma leuk, na de pauze overdon- derend. Mevrouw Bijl viert haar 25 jarig artistenjubileum (,,Toevallig ben ik in Hooge- zand begonnen) als een ware diva. In een prachtige parodie is ze een combinatie van Heintje Davids (maar wie kent die nog), de Zangeres zon der naam en Mary Dressel- huys. Cliché volgt op cliché: ,,in wezen ben ik een diep ge- lovig mens". Natuurlijk heeft de jubilaresse een boek ge- schreven en er is een Jubileum Elpee. Drie procent van de op- brengst gaat naar de zeehond- jes. ,,Hoogezand bedankt". Knap, heel knap is de omme- zwaai naar het prachtige bijna Brechtiaanse lied van ,,De geest van Janmaat en zijn rap". Een nieuw TV-programma heeft Martine bedacht voor Joop van der Ende: Neem je laatste boodschap op de video op. Uitzending via ,,Joop van der Ende condoleert". Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur. Het sterkste nummer was voor mij ,,Jaap", de leuke knul die Nathalie opdeed via een advertentie. Vrijgezel, dacht ze. Alleen gek dat ie al leen maar toetjes lust". Maar dan belt zijn vrouw Barbara bij wie hij ailes eet behalve toetjes. In een heel lang tele- foongesprek komen vriendin en vrouw elkaar zo na dat ze zelfs hun intieme ervaringen met Jaap uitwisselen. Niets wil Nathalie (Martine) meer met hem te maken hebben. Maar als ie komt laat ze hem toch maar boven ,,Heb je al ge- geten?". In dit nummer is er plotseling minder afstand. Is de ondertoon ,,wij stomme wijven" en niet ,,jullie stom me wijven". Wie de loopbaan van Martine Bijl door de jaren heen een beetje heeft gevolgd, zag en hoorde haar veranderen van een lief verstolkstertje van ,,Makelaar Jansen uit Scha- gen" in een echt theatermens, dat af en toe vlijmscherp uit de hoek kan komen. Ze groei- de bij elk nieuw programma. Misschien daarom viel deze voorstelling toch een heel klein beetje tegen. Want er zat niet zoveel vernieuwing meer in. Haar sterke kanten zijn nog verder geperfectioneerd en om bepaalde typetjes neer te zetten heeft ze geen inge- wikkelde verkleedpartijen meer nodig. Een shawl of een bril volstaat. Ze is goed, ze is uitstekend, ze is soms fabelachtig maar on- willekeurig vraag je je af of Martine Bijl dit hoge peil kan volhouden of zelfs nog over- treffen. Alleen het volgende programma kan die vraag beantwoorden. De collecte van de Dierenbe scherming Afdeling Hooge- zand-Sappemeer e.o. in de week van 4 oktober heeft dit jaar niet op zo'n grote schaal plaatsgevonden. Toch werd de volgende opbrengst behaald: scholen f 1656,50, Kolham, Froombosch en Slochteren 629,95, Oosterbroek ±31,60, Zuidlaren f 1918,50 en Hooge- zand-Sappemeer j 3407,75. Volgend jaar zal er weer op grotere schaal gecollecteerd. DE GROEVE - Vanavond zal er een informatieavond gehou- den worden waar een plan voor de dorpsvernieuwing van De Groeve zal worden ge- toond. Er zal dan ook gelegen- heid zijn tôt het stellen van vragen. De informatieavond begint om 20.00 uur en vindt plaats in het watersporthotel aan de Hunzeweg. Collège op de autoped ZUIDBROEK - Met de nade- rende voltooiing van de re- constructie van bovengenoem- de straten is een belangrijke stap gezet in de uiteindelijke verfraaiing van het dorps- beeld in Zuidbroek. De reconstructie had tôt doel de verkeersfunctie en winkel- functie van de straten te vere- nigen. Uitgangspunten waren daarbij onder andere het te- rugbrengen van de snelheid, het creëren van meer parkeer- mogelijkheden, het aanbren- gen van asverspringingen, het maken van een wandelwin- kelstraat, aanpassing van de weg, het brengen van meer groen alsmede het aanbrengen van meer verlichting. Nu de reconstructie nagenoeg is vol- tooid zullen er vrijdag in de Spoorstraat een aantal festivi- teiten plaatsvinden. Om 15.30 vindt er een autope- drace tussen de burgemeester en de wethouders van Ooster broek plaats. Het startschot zal worden verricht door Sin- terklaas, die eveneens vanaf 15.00 uur met zijn knechten aanwezig zal zijn. Als sluitstuk vindt er een ballon- nenwedstrijd voor de school- jeugd van Zuidbroek plaats. HOOGEZAND - Haal een kleurplaat bij Kien. Kleur hem prachtig, stop hem in een oude schoen en lever hem op 4 december in bij Kien in Groot Gorecht. In de nacht van 4 op 5 december zal Sinterklaas aile kleurplaten gaan bekijken. Hij heeft beloofd dat aile schoenen met iets lekkers ge- vuld zullen worden, maar wie het allermooiste heeft ge- kleurd krijgt een spellenpak- ket ter waarde van 100 gulden. Op woensdag 5 december tus sen 14.00 en 16.00 uur kunnen de gevulde schoenen weer wprden opgehaald. Kado's kinderen AZC HOOGEZAND-SAPPEMEER - De FNV vrouwenbond dis trict Groningen heeft tijdens haar vergadering geld ingeza- meld voor de kinderen van het asielzoekerscentrum in Hooge- zand-Sappemeer. Een inzame- lingsactie was nodig, omdat Sinterklaas niet wist dat er plotseling uit zoveel landen kinderen in Hoogezand-Sappe- meer waren komen wonen. Er was dus te weinig geld uit Spanje meegenomen. ,,Stom is dat wel, we hadden beter de kranten moeten lezen", zegt de Administratie Piet. Sint maakt z'n foutje goed. Hij wil de kinderen in het AZC graag persoonlijk ontmoeten en doet dat aanstaande woensdag op z'n verjaardag. FOXHOL - In dorpshuis ,,De Klabbe" in Foxhol zijn van 1 december 1990 tôt en met 31 ja nuari 1991 een twintigtal pen tekeningen te zien van Klaas Pruisman. Het zijn tekeningen van bekende personen en her- kenbare plaatsen uit de verga- ne glorie van Foxhol en Mar- tenshoek, voorzien van aan- vullende teksten. De Klabbe staat aan de Gerrit Imbosstraat 14 in Foxhol. Openingstijden: Maandag tôt en met zaterdag van 15.00 tôt 17.00 uur en van 19.00 tôt 22.00 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Door de gezamenlijke kerk en zal zondag een Advents- Vesper worden gehouden in het gebouw van het Leger des Heils, Meint Veningastraat 41 te Hoogezand. Het begint om 17.00 uur. U bent allen van harte uitge- nodigd voor deze dienst! immeiperwinc Mtk

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3