Boze AJS-leerling forceert slot van kantinedeur Toenadering tussen lijst Ronda en Volksbelang Manifestatie Turkse vrouwen ,,Het naakte leven" bijzonder boek Klaas en Thomas Pruisman brengen crisistijd tôt leven Raad Hoogezand besliste Kan tinedienst FREKIE Frekie Geradbraakt Dubbeltje spek Bonen Gekke Fibo Zonderling ,,Bossiekwaber" HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 - PAGINA 5 HOOGEZAND - Dinsdagmorgen heeft een leerling van de Aletta Jacobsscholengemeenschap (AJS) het slot van de ketting waarmee de deur van de kantine was afgesloten met geweld openge- broken. De leerlingen waren boos dat de kantine sinds afgelopen donderdag in de ochtendpauze voor iedereen is gesloten omdat een kleine groep er een bende van maakte. De kantine van de AJS scho- lengemeenschap voor Mavo, Havo en VWO werd enkele ja- ren geleden bij wijze van expe- riment ook tijdens de ochtend pauze opengesteld. Tôt vorige donderdag, toen zat er een ket ting op de deur en waren me- dedelingen opgehangen: Kantine 's morgens tôt nader bericht gesloten". De school- leiding was tôt deze maatregel overgegaan omdat een kleine groep er zo'n bende van maak te dat de concierges wel een uur bezig waren de rommel op te ruimen. ,,Ik ben er een keer bijgeroepen", zegt Havo-con- rector F. Jonker „Er was over- gegeven op de tafels, er lag een enorme plas met bekertjes er- in en in de spéciale rookhoek was de as met koffie ver- mengd tôt een vieze drab". Jonker geeft toe dat slechts een vrij kleine groep leerlin gen zich hieraan schuldig maakte, maar ,,de groep was niet zomaar te isoleren". Daar- om besloot de schoolleiding de kantine tijdelijk te sluiten tôt een oplossing zou zijn gevon- den. Behoudens extreem slech- te weersomstandigheden. De goedwillende leerlingen. pikten niet dat zij met de kwa- den moesten lijden. Het slot van de ketting werd gefor- ceerd en de kantine door hon- derden leerlingen in beslag ge- nomen. Na vele boze woorden van de concierges besloten de leerlingen de kantine weer te ontruimen. Vervolgens zouden conrectoren een aantal klassen zijn rondgegaan met het drei- gement: ,,Als de dader zich niet meldt gaat de kantine ook in de middagpauze dicht". Dit laatste wordt door conrector Jonker ontkend. ,,Daar is door mij in elk geval niet mee ge- dreigd en voor zover ik weet wordt het ook niet overwo- gen". Inmiddels heeft de dader zich vrijwillig gemeld. Als straf moet hij kantinedienst doen en meewerken aan een oplossing voor het probleem. Jonker verwacht dat de kanti ne binnenkort ook tijdens de ochtendpauze weer open zal zijn. Gedacht wordt aan de vorming van een soort canti- necommissie bestaande uit leerlingen, die de verantwoor- delijkheid op zich neemt dat het niet weer een rotzooitje wordt. Overigens vindt de conrector het veel gezonder voor de leer lingen als ze in de pauze een luchtje gaan scheppen in plaats van in de kantine blij- ven hangen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De verhouding tussen de Pro- gressieve lijst Ronda (PLR) en de woningstiehting Volksbelang lijkt te verbeteren. Er heeft tussen de besturen van beide orga nisâmes een gesprek plaats gevonden waaaruit lijst Ronda heeft geconcludeerd dat bij Volksbelang een andere wind lijkt te gaan waaien. Nog niet zo heel lang geleden verklaarde de gemeenteraads- fractie van lijst Ronda geen enkele verantwoordelijkheid te willen dragen voor het be- leid van woningbouwcorpora- tie Volksbelang. De corporatie werd ervan beschuldigd geen rekening te houden met de huurders. Lijst Ronda deed Volksbelang ,,in de ban". Elk officieel contact tussen beiden was vanaf dat moment uit- gesloten. Onlangs is dat veranderd. Op initiatief van het bestuur van lijst Ronda is men om de tafel Pa:,,Woar is dien report?" Frekie:,,Heb k aan Appie oet- laind". Pa:„Hou dat?" Frekie:,,Hai wil ol heer schrikken loaten". gaan zitten en de hernieuwde kennismaking is zelfs positief uitgevallen. In het partijblad Ronda Aktueel" wordt deze stap als volgt gemotiveerd: Omdat er veel gaat gebeuren op het terrein van de Volks-' huisvesting wil lijst Ronda niet langer buitenspel staan. Bovendien zitten er nogal wat nieuwe ,,mensen van goede wil" in het bestuur van de Wo ningstiehting. ,,Het is te vroeg om te stellen dat we dikke maatjes zijn, maar er zijn vol- doende voorwaarden om weer met Volksbelang in gesprek te komen", aldus Ronda Aktu eel". Frekie:,,n Retourkoartje daar- de klas". Loketist Woarhen? Frekie:,,Hierhen vanzulf". HAREN - Zaterdag 1 december wordt in het Postiljon motel in Haren een grote manifestatie gehouden voor aile Turkse vrou wen en meisjes in de provincie Groningen onder het motto ,,Werken aan de toekomst" De manifestatie bestemd voor aile Turkse vrouwen en meis jes vanaf 12 jaar, wordt geor- ganiseerd door een vijftal Turkse vrouwen- en meis- jesprojekten in de provincie Groningen. Er is een algemeen informatief gedeelte over op- voeding, scholing en arbeid, verzorgd door drie landelijk bekende vrouwen van Turkse afkomst. N. Dogan (Paspoort - NOS), P. Nalbantoglu (schrijfster van: ,,Wegens emancipatie geslo ten") en M. Gûrsel (bekend van haar artikelen over ar- -beid) zijn vrouwen die uit er- varing kunnen vertellen wel- ke lange en moeilijke weg ze hebben moeten afleggen om te bereiken wat ze nu zijn. Daarna volgen groepsgesprek- ken, waarin de deelnemers zich zullen buigen over een aantal stellingen die hun posi- tie beschrijven. Het is de bedoeling van de or- ganjsatoren dat de vrpuwen via deze manifestatie zelf een begin maken met het naden- ken over hun positie en die van hun dochters, zodat ze zich meer bewust worden van de mogelijkheden die ze hebben. De manifestatie wordt feeste- lijk besloten met een optreden van de Turkse muziekgroep Misket uit Rotterdam. Plaats: Postiljonmotel Haren. Aanvang: 13.30. Aan welke eisen de kin- deropvang in Hoogezand-Sap- pemeer moet voldoen is door de raad vastgesteld. In de ver- ordening zijn zaken als groeps- grote, het aantal vierkante meters per kind dat beschik- baar moet zijn en eisen te- naanzien van slaapgelegen- heid opgenomen. De gebroeders Pruisman. Sa- men zorgden ze voor een bij zonder boek. Vooraan staat Thomas de tekstschrijver. Te- kenaar Klaas ook nu ,,de man op de achtergrond", zoals hij zichzelf noemt. De Sluis, het hart van het dorp, Waarvan mijn vader vertrok naar Jipsinghuizen, met kussensloop en schop op zijn rug. Wanneer hij thuiskwam stonk Hij naar lysol, zure zweet en kuch Voor een hongerloon lag hij dan geradbraakt op de grond. ,,Wij ondergingen de zegenin- gen van de christelijke rege- ring", schrijft Thomas Pruis man ironisch. Zijn vader moest naar Jipsinghuizen om de heide te ontginnen. HOOGEZAND - Een bijzonder boek over het gezin in de crisisja- ren komt deze week uit bij uitgeverij Stubeg in Hoogezand. „Het naakte leven" bestaat uit verhalen van Thomas Pruisman en pentekeningen van zijn broer Klaas. Nauwgezet, onopsmukt, heel gedetailleerd geven ze in uiterst sobere bewoordingen en lijnen een indringend beeld van die grauwe, uitzichtloze tijd, be gin dertiger jaren, waarin ze opgroeiden rond de Sluis in Mar- tenshoek: „Nog nooit was de grauwheid van het bestaan zo groot geweest". Tekeningen en verhalen vullen elkaar zodanig aan dat „Het naakte leven" veel méér is geworden dan een nostalgisch werkje over vervlogen tijden. Eerder een kroniek, bijna een sociaal dokument. ,,De Sluis, het hart van het dorp - de sluis het hart van mij - zonder wie ik niet was, die ik ben". Het zijn de eerste regels van het gedicht waarmee ,,Het naakte leven" begint. ,,De Sluis" is de sluis van Martens- hoek, in de crisistijd de centra le plaats in het leven van het grote gezin Pruisman en van zoveel anderen. Waar ze ploe- terden om het hoofd boven water te houden. Op de rand van het bestaan. De sluis, in betere tijden een plek met gro te levendigheid, veel scheeps- werven, scheepvaart en ne- ringdoenden. Door de crisis stil gevallen. De werfjes verla- ten, de houten schragen in een hoek in het gelid, de kleine kranen roerloos, de terreinen met onkruid overwoekerd. De scheepvaart beperkt tôt de aardappelen- en bietencam- pagnes en de beurtschippers. Grote werkloosheid en ge- dwongen ,,werkverschaffing". Het boek is vanaf 1 december verkrijgbaar bij de boekhan- delaar voor 24 gulden. Van- daag en morgen kan het nog telefonisch besteld worden voor 19 gulden. Uitgeverij Stubeg: 05980 - 27381. ,,Een schreeuw van onrecht" noemt Thomas de uitbuiting, maar in de naar lysol stinken- de keten kregen de mannen tenminste nog te eten. De moe- ders moesten zich thuis met hun grote kinderschare maar zien te redden. Als 8-jarig jongetje op witte klompjes van het armbestuur voor een dubbeltje spek halen van de slager, en dat ook nog op de pof. In die tijd al werd bij het jongetje Thomas de kiem gelegd voor de strijdbare CPN-er, die na de oorlog het dagblad ,,De Waarheid" mee opbouwde en 37 jaar raadslid was in Hoogezand-Sappemeer, waarvan 4 jaar wethouder. ,,Het is je jeugd dieje toe komst bepaalt", zegt hij nu. Broer Klaas, 8 jaar jonger, be- leefde de zorgen van de cri sistijd veel minder bewust, maar maakte dezelfde politie- ke keuze. Binnen de CPN en als ondernemingsraad- en vak- bondslid was hij aktief, maar ,,Ik was meer een achtergrond- figuur". zwemmen, bramen en frambo- zen plukken en vechten met belagers uit Foxhol. De teke- ning van Klaas Pruisman geeft er een goede indruk van. Ook bij de sluis was altijd wel wat te beleven, vooral als een schip er niet doorheen kon, en appeltjes jatten of deurtje bel- len was ook toen al leuk. Op een opslagplaats van ,,Stads- bezittingen" op de hoek van de Werfkade en de Molensloot werd gespeeld op boomstam- metjes, bestemd om tôt be- schoeiingsplaten te worden ge- zaagd. Net zolang tôt de arm van Rika Bruins ertussen werd verbrijzeld. Toen werd het terrein omheind. De grote- ren deden ook spelletjes die bij ons wat ,,rauw" overko- men. Grote slungels lieten de invalide ,,oude Klinkhamer", die eigenlijk niet oud was en het ook nooit is geworden, voor 5 sigaretten de Konings- laan op en neer rennen. Tien sigaretten extra kreeg hij, als hij het nog eens deed in zijn onderbroek. ,,Dat waren van die momenten, waarom men nog eens lachen kon". Tja, zo erg veel anders was er ook niet om te lachen. Het stukje spek op de pof werd gegeten met aardappels die na het rooien op het veld waren achtergebleven, bijeen- geraapt door de kinderen. En met bonen, bruine, witte, droge, zoute, snij- en wat voor bonen niet allemaal". Uit de tuin achter het huis. Of met groente, verzameld op de stin- kende stort bij de groentevei- ling in Sappemeer. Bloem- kool, spitskool, komkommers en tomaten bestemd om te worden doorgedraaid. Terwijl velen honger leden! Gegeten in de huiskamer zonder mat op de vloer, met enkel een tafel met stoelen en een kachel. Aan de muur een koekoeksklokje verkregen op spaarbonnen. Op de schoorsteenmantel de flessen levertraan en wormo- lie. Op de tekeningen van Klaas Pruisman ook heel wat rustige huiselijkheid. Het gezin 's avonds om de tafel bij de olie- lamp en de kachel. Hond en kat altijd présent. Er wordt gelezen, krant of boek, en een spelletje gedaan. Bij slecht weer wordt er gespeeld tussen de bedden op zolder. De ge- zichten staan allemaal ernstig, haast uitdrukkingsloos, maar dat kan ook liggen aan de be- perkte vaardigheden van de tekenaar. Gezichten tekenen is niet zijn sterkste punt. Het portret van ,,moeder aan het aardappelschillen" heeft op onbeholpen wijze meer zorge- lijke expressie gekregen. x')(a>v f:*f- Waar, als er iemand doodging, de kist gewoon in de huiska mer stond, terwijl de kinderen eromheen speelden. Zoals de gebrekkige Fenna, die het le ven niet vervloekte ondanks de ellende waarin ze zat en die men de dag voordat ze aan borstkanker stierf nog had ho- ren zingen. ,,Nu in de kist bleek pas hoe mooi ze altijd geweest was". Een prachtige tekening heeft Klaas Pruis man van dit tafereel gemaakt evenals van de wekelijkse wasbeurt: allemaal in volgor- de van leeftijd in de tobbe, in hetzelfde water. De kist van mooie Fenna staat in de huiskamer In ,,Het naakte leven" maken we kennis met allerlei prachti ge dorpstypes, die veel oudere lezers een glimlach van her- kenning zullen ontlokken. Zo als ,,Schele Kok" met zijn gla- zen oog dat hij in andermans bier liet zakken, zodat de eige- naar het niet meer lustte maar hij nog wel. Zoals onderwijzer Fibo ten Cate met zijn viool, bij wie het in de klas een puin- zooi was. Slaag gaf hij je met een lange kaartstok of duizend strafregels en hij schold je uit voor ,,Schurk, schorem pat- jakker, pestneger, schurftige hond en luizevreter", weet Thomas Pruisman zich nog al tijd feilloos te herinneren. De hele dag moest er bij gekke Fibo" gezongen worden ,,alsof je leven er vanaf hing". twee rijen van 70 meter aar- dappelrooien), de baby mee in de wagen. De was op maan- dag, de zorg om elke dag het eten op tafel te krijgen voor 8 of 9 gulden per week, het eeu- wige verstellen en sokken stoppen. Nogal wat van die vrouwen hebben er een ne- rinkje bij. Christiene Bouw- man, door een ongelukkige liefde tôt een zonderling ge maakt, had een snoepwinkelt- je. ,,Als je haar 's avonds roer loos in de deur zag staan, schrok je je rot". Sientje Kraster had behalve een win- keltje ook een café. Ook bij vrouw Gibcus kon je voor snoep terecht, als je een cent had, maar favoriet was het winkeltje van de dames Vene- ma, naast de school. Opval- lend dat zoveel vrouwen zoe- tigheid verkochten. Met veel warmte beschrijft Thomas Pruisman de vrouwen in zijn kinderleven. Met duide- lijk respect voor de manier waarop ze probeerden het te rooien. Ook letterlijk. Het zware pandrooien (zes maal Elisabeth was een simpel vrouwtje, in huis genomen bij de oude koloniaal Bosman, die haar half liet verhongeren. Maar toen de koloniaal stierf kwam ze terecht bij de scheepsjager ,,Takke" Brugge, die haar zoveel te eten gaf dat ze het loodje legde. Ieder voor zich waren de ge broeders Pruisman bezig hun herinneringen vast te leggen. Toen directeur Staas van uit geverij Stubeg wel iets zag in de tekeningen stelde deze voor Thomas de tekst te laten schrijven. Maar dat hoefde al niet meer. Thomas had nog wel wat liggen. En zo werd het verhaal bij de tekening ge- zocht of omgekeerd. Alleen het gedicht aan het begin schreef Thomas speciaal voor het boek. Hier een couplet. In het dorp, met in zijn hart de Sluis Stond stiekum een jongen op een hooghoutje Met getuite lippen boven de schipper Hij wikte en woog, voordat hij spoog Totdat de schipper alleen op het schip, Machteloos zijn vuist hief naar hem omhoog. Maar het is niet allemaal kom- mer en kwel in ,,De Naakte tijd". Er was ook tijd om te spelen zoals 's zomers bij de ,,bossiekwaber", een stuk on- ontgonnen grond, waar je kon Het hart van Martenshoek: De Sluis Wie was het jongetje? Thomas of Klaas? In elk geval hadden ze toen niet kunnen dromen dat ze samen ooit een boek over die tijd zouden maken. ,,Mogen jongeren door deze te keningen en tekst, welke bei de geen enkele pretentie heb ben, de sfeer van de dertiger jaren proeven en de oudere ge- neratie zichzelf in die barre tij den weer terugvinden. Men constatere ,,Wat zijn we erop vooruit gegaan", schrijft di recteur R. Staats van uitgeve rij Stubeg in zijn voorwoord. Vanmiddag wordt ,,Het naak te leven" gepresenteerd in het Veenkoloniaal Muséum in Veendam. Directeur Eddy de Jonge, die ook een inleiding schreef, zal het eerste exem- plaar in ontvangstnemen.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5