Wonen aan de.... Abel Tasmanstraat r Wim Bulle liet advents- krans te water Dagvoorziening voor demente bejaarden in d'Oetkomst Verzachtende maatregelen voor zwemclubs Brandweer blijft op stee Lasiqp HET NIEUWSBLAD „Stierman" Terug naa.r Indië Spiegeltjes Wreedheid Lutjegast Uit het persuurtje Fakkeloptocht van Amnesty Frekie Uit het persuurtje Uit het persuurtje WÈrâ Abel Jansz. Tasman was een Nederlands ontdekkingsreizi- ger en zeevaarder, die leefde van 1603 tôt 1659. Op 24 no- vember 1642 ging Abel Tas man in opdracht van de Oost- Indische Compagnie op zoek naar het Terra incognita, het onbekende Zuidland. Hij vond het niet, maar ontdekte wel de eilanden Nieuw Zeeland en Tasmanie dat hij Anthony van Diemenslandt noemde, naar de toenmalige gouverneur-ge- neraal van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) in Nederlands Indië. Pas in 1855 werd de naam van het eiland ten zuiden van Australië veranderd in Tasma- nië. Bij raadsbesluit van 3 au- gustus 1950 werd de Abel Tasmanstraat naar hem ge- noemd. Abel Janszoon Tasman werd geboren in 1603 in het Gro- ningse Lutjegast. Over zijn jeugd, schoolopleiding en zijn ouders is nagenoeg niets be- kend. Wel weten we dat Abel kon lezen en schrijven, in die tijd een uitzondering. Van zijn reis in 1642 hield hij een soort logboek bij, waar hij deze handtekening onder zette. De Abel Tasmanstraat Abel Tasman ging al op jonge leeftijd naarzee, maar woonde als varensgezel ook enige tijd in Amsterdam. Daar trouwde hij met Jannetie Tjaers. Dat blijkt uit het Amsterdams ker- kregister waarin op 27 decem- ber 1631 staat geschreven: Ondertrouw Abel Jansz. van Luttiejast, va- rentsgezel, out 28 jaren en woonende in de Teerke- telsteech, weduwnaar van Claesgie Heyndriks, en Janne tie Tjaers van Amsterdam, 21 jaren out geassisteerd met ha- re zuster Geertie Tjaers, woo nende in de Palmstraet. De 28-jarige A bel Tasman was dus al weduwnaar, maar over zijn eerste huwelijk is verder niets bekend. In 1633 vertrekt Abel met het schip de Banda" naar Indië. Door de Oost-Indische Com pagnie wordt hij belast met het zoeken en in kaart brengen van een betere route van Am- bon naar Banda. In een doku- ment dat bewaard wordt in het ,,oudkoloniaal archief" vertelt de Lutjegaster zeeman dat hij op 18 februari 1634 als ,,stierman" (stuurman) aan boord van de ,,Weesp" uit Ba tavia was vertrokken en via Bandjermasin en Makassar op 4 mei voor het Nederlandse kasteel Victoria op Ambon was gearriveerd. Op 20 april 1635 staat Tasman aan het hoofd van enige ,,kie- len", die in de Molukse wate- ren op de vijand moesten krui- sen. De vijanden dat waren in die tijd de Portugezen. In sep- tember 1636 keert hij terug naar Batavia om drie maand later (30 december) scheep te gaan op de Banda" voor de terugreis naar huis. Schipper van de Banda was de bekwa- me zeeman Thijs Quast en tôt de stuurlieden behoorde Abel Tasman. Voor het vertrek legt de bemanning de plechtige verklaring af dat zij ,,geene di- amanten, gout, ofte eenige an- dere Indische coopmanschap- pen, ofte oock contant gelt" mee hebben genomen, behalve het geen door hen aan de be- voegde autoriteit is opgege- ven. Met het oog op de Spaan- se oorlogsschepen en de ka- pers bij Duinkerken beloven ze niet via het Kanaal naar huis te varen, maar achter om Engelandt.Irlandt (Ierland) en Schotland, ,,om d'havenen van het vaderlandt aen te doen en- de te beseijlen". Na enige klei- ne tegenvallers bereiken ze op 1 augustus de rede van Texel. Na meer dan drie jaar kan Abel zijn vrouw Jannetie in de armen sluiten. Zij woonde aan de Palmdwarsstraat in Am sterdam en had zich ondei meer bezig gehouden met het opstellen van een testament. Erg lang blijft Abel Tasman niet in Holland. In april 1638 vertrekt hij alweer naar Indië, maar niet alleen. De Hoge He- ren van de Indische Compag nie hadden pas besloten dat de officieren ,,hunne vrouwen naar die verre gewesten moch- ten meenemenen dus gaat Jannetie met hem mee. Ze rei- zen op de ,,Engel", een zoge- naamd Fluitschip, waarop Tasman tôt gezagvoerder (schipper) is aangesteld. In ok- tober arriveren ze in de haven van Batavia. Op 2 juni 1639 gaat Tasman voor het eerst op ontdekkings- reis, als onderbevelhebber on der zijn vroegere commandant Thijs Quast. Ze zoeken een heel groot landt ofte eylandt, uitermaten rijck van gout en- de silver, bewoont met wel ge- portioneert ende vrundelijck volck". Ergens ten oosten van Japan moest het liggen, maar ze vin- den het niet. In de jaren daar- na wordt hij naar de Chinese zeeën gestuurd om handel te drijven en om jacht te maken op Portugese schepen. Die worden overvallen, de rijke lading in beslag genomen. In 1640 heeft Tasman het bevel over de ,,Oostkappel", die deel uitmaakt van een vloot van 11 schepen, met een geza- menlijke lading van ongeveer 6 miljoen gulden. Op die rei- zen doet hij Formosa, Cam- bodja en vooral Japan aan. In 1642 krijgt hij opnieuw de ge- legenheid zich te onderschei- den. Met een ,,geheime lading" vertrekt hij in april naar Pa- lembang en keert in de loop van de zomer terug naar Bata via. Al eerder waren er ontdek- kingsreizigers geweest die een deel van Australie hadden ont- dekt (zoals de Hollander W. Jansz. in 1605), maar nu wil Gouvemeur-Generaal Antho ny van Diemen weten hoe groot dat onbekende Zuidland oftewel Terra australis was. Abel Tasman kreeg opdracht dit te onderzoeken, ,,ter meer- dere eer en glorie van de VOC". Twee schepen met ruim 100 koppen worden uit- gerust voor de expeditie onder bevel van Abel Tasman als ,,schipper-commandeur". Het zijn de ,,Heemskerck" en het fluitschip de ,,Zeehaen". Met aan boord spiegeltjes, porse- lein en specerijen ter waarde van ongeveer 3000 gulden, om als koop- en ruilwaar te die- nen. Voomaamste doel: de zuidkust van (het tegenwoor- dige) Australië nader verken- nen, het Zuidland zo mogelijk rond te varen en te onderzoe ken of dit land één geheel vormde met Nieuw Guinea. Op 14 augustus 1642 steken ze van wal. Eerst richting Mauri- tius en vandaar naar het zui den en oosten. Na meer dan 8000 kilometer constateerden de opvarenden van de Zeehaen op 24 november 1642 ,,land in zïcht" op 42 graden zuider- breedte. Het is het eiland voor de Zuid-Oost kust van Austra lië, dat nu naar zijn ontdekker ,,Tasmanië" heet, maar toen Anthony van Diemensland werd genoemd. De expeditie zeilt vervolgens verder en drie week later ontdekken ze weer een eiland, het huidige Nieuw Zeeland, dat Tasman toen ,,Staten-Landt" noemde. Via de noordkust van Nieuw Gui nea keren ze terug naar Bata via. Daarmee was gebleken dat Australië (ook wel Nieuw Holland genoemd) niet ver- bonden was met het veron- derstelde Zuidpoolland. Abel Tasman maakt daama nog vele reizen, maar grote ontdekkingen doet hij met meer. Een gemakkelijk heer- schap schijnt hij niet geweest te zijn. In 1645 treedt hij met ,,laakbare wreedheid" op te- gen de inboorlingen van Enga- no en in 1648, het jaar waarin hij door de kerkeraad tôt ou- derling was gekozen, wordt hij zelfs voor de Raad van Jus- titie gedaagd wegens mishan- deling van zijn schepelingen. Als straf wordt hem zijn com- mandeursrang ontnomen. Maar in 1651 volgt eerherstel. Eind 1652 verlaat Tasman de dienst van de V.O.C. Hij be- gint voor zichzelf en drijft met eigen vaartuigen handel voor de kust van Java. Op 10 april 1657 maakt Abel Tasman zijn testament ,,siek naer den lichaeme, sijn sinnen memorie ende verstandt wel hebbende" (dus ziek van li- chaam, maar goed bij zijn ver- stand). Daaruit blijkt dat hij toen buiten Batavia woonde en een dochter had uit zijn eerste huwelijk. Zijn geboorte- plaats Lutjegast is Abel Tas- Abel Tasman samen met zijn vrouw en dochtertje, die ge- duldig thuis in Batavia zaten te wachten terwijl hij zijn gro te ontdekkingen deed. Wijst hij op de wereldbol aan waar Tasmanië ligt? man nog niet vergeten. In het testament staat:Vooreerst le- gateer ick aen den armen van het dorp genaempt Luytge- garst de somma van vijff en twintich guldens eens a veer- tich groot yder". Wanneer Abel Tasman precies is overleden staat niet vast, wel dat zijn uiterste wil op 22 oktober 1659 bij de Weeska- mer te Batavia werd gere- gistreerd. Zijn weduwe treur- de kennelijk niet lang om hem. Ze bleef in Batavia wo nen en hertrouwde op 5 febru ari 1661 met Jan Meynderts Springer. In de Nederlands Hervormde kerk in Lutjegast heeft de re- gering van Tasmanië een ge- denkplaat laten aanbrengen ter nagedachtenis aan de ont- dekkingsreiziger. SAPPEMEER - Een adventskrans van 12 meter doorsnede drijft sinds vorige zaterdag in het Borgercompagniester- diep. Niet in het water maar op de antieke „snikke" van Museumwerf Wolthuis. De krans, die te water werd gela- ten door Wim Bulle (van Kwekerij Bulle) trekt veel be- kijks. Automobilisten gaan langzaam rijden of blijven stilstaan om emaar te kijken. In de adventskrans werd duizend kilo coniferen- en denne- groen gebruikt, versierd met paarseblauwe linten. Er staan vier electrische kaarsen op, waarvan er nu eentje brandt, omdat het de eerste adventsweek is. ,,Advent bete- kent verwachting. We verwachten het kerstfeest", zegt Bulle. ,,Elke week komt er een kaars bij. Met Kerstmis branden ze aile vier". Hij heeft er anderhalf jaar overge- daan om deze stunt Tel. 05990-17975 De lokale omroep krijgt geen jaarlijks terugkerende subsidie van de gemeente Hoogezand-Sappemeer. Met de startsubsidies, van 20 dui zend in 1991 en 5000 in 1992 moet de omroep het doen. Voor de rest moet ze geld gaan verdienen met het uitzenden van reclame. Er komt elk jaar een feest voor het gemeentepersoneel. Dat hebben B en W besloten, omdat het onlangs georgani- seerde feest een succès was. Borgercompagnie in advents- feer HOOGEZAND-SAPPEMEER - Evenals voorgaande jaren wordt er door Amnesty Inter national leden in Hoogezand- Sappemeer op 10 december een fakkeloptocht georgani- seerd om te herdenken dat op 10 december 1948 de Universe- leverklaring van de rechten van de mens werd onderte- kend. De eerste fakkel zal aangesto- ken worden door wethouder C. Drost. De fakkeloptocht start om 17.00 uur bij het Ge- meentehuis van Hoogezand- Sappemeer. Vanaf 16.45 uur kunt u fakkels kopen voor 2 gulden per stuk. De tocht duurt ongeveer 30 minuten. Iedereen is van harte welkom mee te lopen! Voor informatie of aanmel- ding als aktief lid van Am nesty kunt u ook bellen naar L. van Bon (94332) of R. Hui- ting (98415). Kapper: ,,Joen hoar wordt aal gries" Pa: ,,Schait din ook op". SAPPEMEER - De provincie Groningen heeft toestemming ver- leend de dagvoorziening voor ouderen d'Oetkomst in huize Sint Jozef uit te breiden. Begin januari gaat de huidige opvang van drie naar vier dagen. Bovendien komt er op de woensdag een spéciale dagopvang voor 7 demente bejaarden, waarbij de na- druk ligt op individuele begeleiding. Om zo lang mogelijk zelf- standig te kunnen blijven wo nen maken steeds meer oude ren gebruik van dagvoorzie ning d'Oetkomst, waarvoor Stichting Welzijn Ouderen en het verzorgingstehuis geza- menlijk verantwoordelijk zijn. Het zijn mensen die om allerlei redenen weinig meer het huis uitkomen en daardoor in een isolement geraken. In d'Oetkomst wordt dit isole ment doorbroken. Door geza- menlijk dingen te doen wor den allerlei sociale contacten aangeknoopt. De belangstel- ling is zo groot dat er een wachtlijst bestaat. Dat is het ene probleem. Het andere probleem vormen de ouderen met een beginnen- de dementie. Door hun vergee- tachtigheid kunnen zij zich moeilijk staande houden bin- nen de groep. Zij hebben een veel individuelere begeleiding nodig. Beide problemen lijken opge- lost. De ,,gewone" dagopvang wordt uitgebreid met de vrij- dag en voor 7 dementerende bejaarden komt er spéciale op vang op woensdag. Voor hen worden nieuwe vrijwilligers en een beroepskracht aange- trokken. Vrijwilligers kunnen zich mel- den bij Sint Jozef (05980 - 93237). Ouderen die voor plaatsing in aanmerking wil- len komen kunnen vanaf he- den aangemeld worden bij de Stichting Welzijn Ouderen (05980 - 23454). HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als de raad ermee instemt zul- len de tarieven voor de zwemclubs die op stapel staan geleide- lijk stijgen. Het eerste jaar met 60 procent, vervolgens met 30 en het laatste jaar met 10 procent. Dat hebben B en W besloten De zwemclubs moeten veel meer gaan betalen aan huur van het bad voor die activitei- ten die ook door de gemeente worden ontplooid zoals het trimzwemmen en de zwemles- sen. De tarieven bij de clubs voor bijvoorbeeld zwemlessen liggen nu zo laag, dat de clubs belangrijke concurrenten zijn voor de gemeente. ,,Dat vin- den wij een verkeerde situatie. En we voelen er niets voor om het geven van zwemlessen he- lemaal over te laten aan het particulier initiatief. Wij vin- den dat we daarin een taak hebben en hebben daarvoor dan ook personeel in dienst", zegt wethouder M. Lantinga. Overigens worden de zwem lessen van de gemeente duur- der. Momenteel wordt f 16,20 per maand betaald, dat wordt 25 gulden. De hele kwestie van de tarie ven wordt, natuurlijk in het openbaar, besproken in de raadscommissie onderwijs en recreatie op woensdag 12 de cember om 17.00 uur. B en W hebben besloten, dat ze mensen die acties voor Rusland organiseren door zul- len verwijzen naar de landelij- ke actie. Het lijktB en W beter dat de zaak centraal wordt ge- coôrdineerd. B en W willen toetreden, tôt de Eems-Dollard Regio. Dat kost 2290 gulden per jaar. Argumentatie van B en W. Je kunt er maar beter bijzitten, stel je voor dat je bij één of an- der project de boot mist, om dat je geen lid bent. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De prachtige plannen om de brandweer van Hoogezand-Sappemeer van een nieuw onderdak te voorzien gaan niet door. Op de huidige lokatie naast gemeen- tewerken moet de brandweer haar huisvestingsproblemen in sa- menspraak met gemeentewerken oplossen. Dat hebben B en W besloten. Voor het onderzoek stellen ze 10 duizend gulden beschik- baar. Totaal kan er aan ver- nieuwbouw een half miljoen worden besteed. Tegenover de brandweerkazeme bevindt zich een braakliggend speel- terreintje waar vroeger een school stond. B en W sluiten niet uit, dat op dat terrein stal- lingsruimte komt. Met het besluit van B en W zijn de an dere lokaties, het pand van Volksbelang, de oude gebou- wen van de Trio-bedrijven en nieuwbouw naast het nieuwe politiebureau afgevallen. Te weinig kantoor- en instruc- tie ruimte, een stallingsgarage waar tevens onderhoud moet plaatsvinden, het ontbreken van een damestoilet zijn de be- langrijkste euvelen waarmee de brandweer momenteel kampt. Casino Bunde kiedt zijn gasten 3 roulettetafels met de bekende "24-er oLservatieroulette" en ket kaartspel 21-en een spel dat voor Black Jack spelers koge kansen kiedt. De entree is vrij 4» Verfrissende drankjes zijn gratis 4k Dagelijks een koud of warm buffet Voldoende ruimte voor parkeren 35 We zijn dagelijks van 17.00 uur tôt laat in de nacht geopend. dagelijks van geopen Casino Blinde, Kirchring 51, 2955 Bunde Tel.: 09/49/4953/8427 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 - PAGINA 3 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Groningen Hoogezand Wlnscnottn ^unde

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3