Weigeren bouwvergunning lijkt op willekeur Grootse Malam Maluku Badendang LM Huisvesting brandweer: Zoveel hoofden zoveel zinnen 179, Roi directeur gemeentewerken diskutabel Bezwaren tegen Chinees vinden weinig gehoor 4-jaargetijden dekbed KOMPLEET met overtrekset HET NIEUWSBLAD Eerbetoon Grote Mannen Live-concerten NNO Radio Compagnie wil geld ,Zeven op een gemeentehuis Zwembad tarieven Dorpsfilm Meeden Van Gogh in Kern SelektWmni Vleugels Recht Transport Visio Verschil WORTELBOER wooncomfort om de hoek HOOGEZAND-SAPPEMEER - Geen bouwvergunning heeft de familie Bethlehem aan de Chopin- laan in Hoogezand-Sappemeer gekregen om op de bovenverdieping van hun woning extra slaap kamers voor de kinderen te realiseren. De familie Bethlehem kan de afwijzing alleen verklaren uit het feit dat twee buren schuin achter hen aan de Kalkwijk, bezwaren hebben tegen het uitbrei- dingsplan. Een van die buren is de heer B.K. Noorman, directeur van de dienst gemeentewerken Volgens mevrouw Bethlehem heeft hij gezegd: „Wij willen het niet hebben, het is een inbreuk op onze privacy". Twee slaapkamers heeft de fa milie Bethlehem op dit mo ment op de etage van hun bun galow. In de ene slapen de ou- ders, in de andere de 4 kinderen van 5 tôt en met 9 jaar. Door de zuidmuur van de woning op te trekken ontstaan 5 lichte slaapkamers. ,,Sinds de ernstige ziekte van onze jongste zoon willen we onze kinderen graag kunnen horen als er wat is. Bovendien geven ,,ongenode gasten" die 's nachts langs komen ons bene- den een onveilig gevoel. Socia le redenen die ze bij hun aan- vraag hebben aangevoerd. De nok van de woning wordt door de verbouwing 90 centi- meter hoger en niet 2 meter zo- als B W schrijven in hun af wijzing. Hoewel de verbou wing niet past in het bestemmingsplan had de fami lie van gemeentezijde geen echte problemen verwacht. Immers aan de voorschriften van het vigerende bestem mingsplan uit 1963 voldoet vrijwel geen enkele woning in de buurt. De maximale nok- hoogte van 5 meter is vrijwel overal overschreden. Vleugels en serres werden aangebouwd, verdiepingen op platte bunga lows gezet. Verdilaan 1 kreeg zelfs toestemming voor een bijgebouw van 2 verdiepingen. E'en van de leden van de com- missie van beroeps- en be- zwaarschriften die de kwestie dinsdag behandelde sprak van ,,een bestemmingsplan dat voor geen meter deugt". Van ailes is er oogluikend toe- gestaan. En zo leek het ook te gaan met de familie Bethlehem. Het overleg met Bouw- en woning- toezicht in januari verliep soe- pel. Twee gesprekken met wethouder H.Mobers verlie- pen positief. Toen, na lang wachten, rolde eind september een afwijzing in de bus. ,,Om- dat het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan en omdat de welstandscommissie vindt dat het bouwplan niet past in zijn omgeving wordt aan een vrijstellingsprocedure geen medewerking verleend". De familie Bethlehem kan voor die afwijzing maar een reden bedenken. Door de in- vloed van directeur Noorman van gemeentewerken, wordt hun niet toegestaan wat bij HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Molukse Welzijnsstichting Moetiara uit Hoogezand-Sappe meer orgamseert een grootse eindejaarsviering in 't Kielzog op 28 december. Het Moluks kinder- koor opent de avond. Er treden drie groepen van naam op. 1 9g Uit Groningen het Tifa collec- tief Tabaos, een trommel- groep. Begonnen als een ,,on- der ons" muziekgroepje is de formatie uitgegroeid tôt een elf mans band die alom succès oogst in het Noorden. De tweede muziekband is het Moluccan Moods Orchestra uit Amsterdam. Veel mensen ken- nen deze band, maar hebben nooit de kans gehad de groep live te zien optreden. Juliana Makaloy, tweede rij derde van links, zingt bij Candy Dulfer en als Prince in het land is, is ze ook van partij. Tenslotte treedt de JoSi band uit Bo- vensmilde op, een vijfmans formatie die uitsluitend Malei- se liederen en eigen composi- ties brengt. Dit jaar won de JoSi band de prijs voor de beste Maleistalige band. Een heel bijzonder onderdeel van het programma zijn de ge- dichten van Njonja Manuhutu uit Foxhol. Zij zal haar werk zelf voordragen. Njonja Manu hutu verwoordt in haar ge- dichten de effecten die de ont- worteling op haar hebben. Ze The Moluccan Moods Or chestra blikt terug op het .transport" vanuit Indonesië maar be- schrijft ook de moderne Mo lukse gemeenschap. Aan het begin van de avond is er een markt met Molukse cultuur en natuurlijk hoe kan het ook an- ders zijn er heerlijke Molukse hapjes. Iedereen is welkom. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten f 10,-aan de kassa van 't Kiel zog. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De toekomstige huisvesting van de gemeentelijke brandweer in Hoogezand-Sappemeer belooft een feuilleton te worden van vele afleveringen. Een College- voorstel om de brandweer te laten verhuizen naar de gebouwen van de Triobedrijven in Sappe meer werd in augustus ijlings teruggefloten toen de brandweer had aangetoond dat de uitruktij- den vanaf die plek tôt meer dan een kwartier zouden oplopen. Maandag in de commissie Algeme- ne Zaken bleek dat elke fractie met de brandweer iets anders wil. Tienduizend gulden vraagt het Collège nu voor het maken van een discussieschets tôt verbetering van de huis vesting op de huidige plek aan de Van Neckstraat volgens een stappenplan. Rekening moet daarbij worden gehouden met de toekomstige expansie van Tel. 05990-17975 buurman Gemeentewerken" als het afvalbeleid met ge- scheiden inzameling daar tôt groter ruimtebeslag leidt. Eén van de stappen is mogelijk de verplaatsing van een deel van de brandweer naar de gemeen telijke grond aan de overkant van de straat. ,,Toch ook weer Trio onderzoeken", vond H. Visker (CDA). ,,Niks expansie gemeentewerken" vonden R. Coops (WD) en Th.Niemeijer (GPV). Gemeentewerken ge- deeltelijk privatiseren. Dan krijgt de brandweer vanzelf de nodige ruimte". R. Ronda (PLR) wil dat niet de brandweer maar de dienst ge meentewerken naar de Trio- locatie verhuist en is tegen een onderzoek van 10 duizend gul den ,,er is hier al veel te veel geschrijf en gewrijf". Ook W.Berghoef (D66) verklaarde zich ,,allergisch" voor dit soort onderzoeken. ..Weggegooid geld" en ,,Laat de dienst ge meentewerken zelf eens een visie geven, daar willen ze al leen maar dat de brandweer verdwijnt". De P.v.d.A. had moeite met het stappenplan: ,,Liever in één keer, dan zijn we goedkoper uit". Bovendien wil fractievoorzitter Stàbler dat ook het onderzoek naar het functioneren van de ge meentelijke organisatie bij de besluitvorming over de brand weer wordt betrokken. Dat het allemaal niet meer zal kosten dan het halve miljoen dat ervoor staat betwijfelde iedereen. Burgemeester J.L.D. van der Linde verdedigde de dienst ge meentewerken: ,,Zolang er geen regionaal beleid is over de toekomst van de afvalinza- meling weten zij ook niet waar ze aan toe zijn. Maar daar kan de brandweer niet op wachten". Na enige aandrang van zijn kant werd de lOduizend gulden voor een on derzoek gevoteerd. Ronda bleef tegen. andere woningen in de buurt geen problemen opleverde. Dat Noorman en zijn twee-on- der-een kap buurman bezwa ren hadden tegen de verbou wing wisten ze. Hij had dat duidelijk kenbaar gemaakt. ,,Maar we hadden gehoopt dat het recht zou zegevieren", zegt mevrouw Bethlehem. Directeur Noorman ontkent gering van de bouwvergun ning. ,,Ter wille van de objec- alle betrokkenheid bij de wei- VEENDAM - Van 15 december tôt en met 1 maart organiseert het Veenkoloniaal Muséum in Veendam een tentoonstelling met de titel Eerbetoon aan Grote Mannen". In deze tentoonstelling wordt aandacht besteed aan monu menten die op initiatief van de Groninger hoogleraar Theodo rus van Swinderen in de eerste helft van de negentiende eeuw zijn opgericht. Enkele van zijn belangrijkste monumenten waren die voor de Pekelder onderwijsvemieuwer Hendrik Wester en graaf Adolf. De ten toonstelling wordt op 15 de cembgr geopend door burge meester Arlman van de ge meente Pekela tijdens de Winkler Prinsdag in het Veen koloniaal Muséum aan de Win kler Prinsstraat in Veendam. De Winkler Prinsdag begint om 13.30 uur. Tijdens deze dag zal tevens de uitreiking van de H.J. Keu- ningsprijs aan de archeoloog Henny Groenendijk plaatsvin- den. tiviteit heb ik me daarvan los- gemaakt. Als burger herhaalt hij zijn bezwaren: ,,Onze pri vacy wordt geschonden. Wij hebben destijds voor ons huis een bepaald plekje gekozen, als burger mag je dan toch aannemen dat er niet in strijd met het bestemmingsplan wordt gehandeld". Adjunct-directeur W.Nauta er- kent wel dat er vaak gebouwd en verbouwd is in afwijking van het bestemmingsplan maar schuift de verantwoor- delijkheid daarvoor naar B W. Dat tegenover de familie Bethlehem de indruk zou zijn gewekt dat het plan zou kun nen doorgaan bestrijdt hij. ,,We vonden dit een verkeerde ontwikkeling. Een ander plan, zonder optrekken van de gevel had wel toegestaan kunnen worden". De familie Bethlehem wacht intussen in spanning op de beslissing van de commissie beroeps- en bezwaarschriften. GRONINGEN - Radio Noord, Omroep Friesland en Radio Drenthe gaan komend half jaar zes concerten van het Noord Nederlands Orkest (NNO) rechtstreeks uitzenden. De eerste van de zes uitzendin- gen is op 18 december vanuit theater de Muzeval in Emmen. Het NNO staat die avond on- der leiding van dirigent Mar tin Turnovsky en solist is Tor- leif Thedeen op cello. De wer- ken die op het programma staan zijn: Alborado del graci- oso van Ravel, Celloconcert van Elgar en Symfonie nr. 4 van Martinu. De andere concerten die even- eens met medewerking van de Nederlandse Gasunie, recht streeks worden uitgezonden, worden gegeven op: 17 januari en 14 maart in de Lawei te Drachten, 5 mei in de Muzeval in Emmen, 22 februa- ri en 15 mei in de Oosterpoort in Groningen. De stereo- uit- zendingen beginnen telkens om 20.00 uur en duren gemid- deld twee tôt tweeënhalf uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Om goed radio te kunnen ma ken heeft Radio Compangie 45 duizend gulden per jaar nodig. Van de gemeente wil Compag nie een garantie voor dat be- drag. Daarvoor voelt de ge meente niet. Er wordt alleen een startsubsidie gegeven. D66 stelde gisteren in de commis sie voor om na te gaan of Com pagnie mogelijk uit het geld voor sociaal culturele activi- teiten kan putten. Overwe- gend adviseerde de commissie om als gemeente zendtijd bij Compagnie te kopen en via re clame de omroep middelen te verschaffen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De pogingen van de heer D.J. Swarts om vestiging van een Chinees restaurant in het pand Hoofdstraat 21 in Hoogezand tegen te houden lijken weinig kans te hebben op succès. Gisteren lichtte Swarts in de commissie voor beroeps- en bezwaarschriften van de ge meente Hoogezand-Sappe meer zijn bezwaren toe tegen het besluit van de gemeente om via een voorbereidingspro- cedure de vestiging van het restaurant mogelijk te maken. Als eigenaar van één der ,,Damflats" vreest hij dat het woongenot van hem en de me debewoners van de flat emstig zal worden aangetast door stank- en geluidsoverlast. De keuken van het restaurant zal gebouwd worden op slechts 4 meter van hun slaapkamers. Voor de commissie voerde Swarts bovendien aan dat Hoogezand aan de 14 bestaan- de eetgelegenheden (waarvan 4 Chinese) meer dan genoeg heeft. ,,Nog eentje erbij en ten- minste 4 gelegenheden hebben geen bestaan meer zodat ze moeten sluiten", aldus Swarts. Toekomstig eigenaar van het restaurant de heer Hu kon geen garantie kon geven dat zijn restaurant reukloos zal zijn. ,,De overlast wordt zo veel mogelijk beperkt, maar er zal een verschil zijn met nu". Toch lijkt de commissie geneigd de vestiging toe te la ten. De bezwaren van Swarts werden verwezen naar de ko- mende hinderwetprocedure en de wet op de geluidshinder. Ook een eventueel overschot aan eetgelegenheden werd als irrelevant" beschouwd. Dat ook anderen belangstelling zouden hebben voor het be- rij" in HOOGEZAND - Van 10 de cember tôt 14 januari een bij- zondere expositie met werk van Erna van Mondfrans in het gemeentehuis van Hooge zand-Sappemeer. Erna van Mondfrans maakte een ontdekkingstocht langs de Kanaalstreek en legde haar in- drukken van de architectuur van de huizen vast in 20 grafi- sche prenten, etsen, zeefdruk- ken en enkele foto's. Vanwege de zeven plaatsen (Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Wil- dervank, Oude Pekela, Nieu- we Pekela en Stadskanaal) treeg de tentoonstelling de ti- :el: Zeven op een rij- van Hoogezand tôt Stadskanaal". Tijdens de expositie is ook het gelijknamige boek te koop voor 30 gulden. Hierin staan foto's die dienden als basis voor de grafische werken. On- der het omslag zit een genum- merde zeefdruk van Erna van Monfrans. treffende pand waar tôt voor kort een damesmodezaak was gevestigd, werd door wethou der H.Mobers wel bevestigd ,,maar alleen van de heer Hu hebben we een aanvraag ont- vangen". Op 16 januari 1991 doet de commissie uitspraak. Swarts heeft al aangekondigd de pro cédure door te willen zetten tôt de Raad van State. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het laatste woord over het nieuwe tarieven systeem voor het zwembad in Hoogezand- Sappemeer is zeker nog niet gesproken. Zeer verdeeld ad viseerde de commissie voor re- creatie gisteren wethouder Meia Lantinga. De wethouder gaat de zaak in B en W op- nieuw bespreken. Een nieuwe adviseringsronde komt er niet. Het voorstel, misschien iets gewijzigd, wordt behan- deld in de raad van januari. Een groot deel van de commis sie pleitte voor een eenheidsta- rief voor de bejaarden van 75 gulden. Lantinga voelt daar niet voor. Via het stiumule- ringsfonds kunnen de bejaar den reductie krijgen op de ta rieven. ,,Wel wil ik in overwe- ging nemen of bejaarden met een abonnement korting kun nen krijgen op - meer bewegen voor ouderen -", aldus de wet houder. Het argument dat de stichting welzijn ouderen en de voorzitter van de ouderen- raad aanvoerde dat ouderen niet naar een loketje gaan voor reductie spreekt Lantin ga niet aan. ,,Ook andere men sen zullen moeite hebben met zo'n stap. Ouderen moeten niet worden behandeld als kinderen". Het voormalig gemeentebe- stuur van Meeden heeft in 1989 het initiatief genomen om, voordat 1 januari 1990 de her- indeling een feit werd, een dorpsfilm te laten maken. Deze videofilm is nu gereed, zodat nu medegedeeld kan worden dat de presentatie van de film zaterdag plaatsvindt in het dorpshuis te Meeden om 20.00 uur. De entree is gratis. Als extraatje wordt nog de toeristische film over de pro- vincie Groningen vertoond. HOOGEZAND-SAPPEMEER In de maand december kan men in het bibliotheek filiaal ,,De Kern" terecht voor de ex positie ,,Met pen en penseel". De expositie geeft een beeld van het leven en werk van Vincent van Gogh. Door gezamenlijke inkoop is het voor ons mogelijk u een Polydaun 4-jaargetijden dekbed, kompleet met over trekset aan te bieden voor een ongelooflijk lage prijs. Het dekbed met witte katoenen tijk is gevuld met superzachte holle polyestervezel en bestaat uit twee delen. U heeft dus ieder jaargetijde het juiste dekbed. Kompleet met een fraaie overtrekset van 100% katoen. dekbed en overtrekset (1-persoons uitvoering) NU normale winkelwaarde 229,- Ook in 2-persoons- en lits- jumeaux-uitvoering, uiteraard ook heel voordelig. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 - PAGINA 3. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwofde, Zuîdbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt ■ii Noorderstraat 95-203, Sappemeer, tel 05980-92373

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3