Nieuw dan „Door Irispanning Ontspanning" Volksdansen meer alleen ,,bewegen" Bejaardentehuis: Voor als het echt niet anders kan Bustochten Bronnenbad ook in 1991 Wel ,,inleunwoningen", nog geen verpleegtehuis Rondom de Kerst Rondom de Kerst Rondom de Kerst BETER THUIS FINANCIERINGEN Financieringen M Heren Appeltaart Wachtlijst Nooit te oud om te leren Bel de.... Genees- middelenlijn Bejaarden- kerstfeest Leger des Heils Pleister «RHKMimQNBKWH» Concerten Diverse Kerst ak ti vi tei ten Kerstfeesten Voor een persoonlijke lening of een doorlopend krediet kunt u eenvoudig even bellen of langs komen Een persoonlijk en deskundig advies staat bij ons nummer één Parallelweg 93 Hoogezand Telefoon 05980-99800 Samen met de mdaktie van Het Nieuwablad maakt de Stichting Wel.ijn Ouderen 50-p-us Nieuwe Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJIM OUDEREN - TAK VAN Stichting Welzijn Ouderen 361 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON O598Q-23454 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op 23 oktober 1978 ging in wijkcentrum ,,De Kern" de eerste volksdansgroep voor ouderen van start met 22 personen. Het was meteen een vliegende start. Een jaar later waren er al drie groepen en zo is het nog. Ze heten DIO 1, DIO 2 en DIO 3. DIO betekent „Door Inspanning Ontspanning". Aile drie groepen dansen in de Kern, op dinsdagmiddag vanaf kwart over een. Bij het volksdansen voor ouderen gaat het niet alleen om het leuke en gezonde „bewegen" ook het sociale contact, zeg maar de gezelligheid, is heel belangrijk. In september 1978 kwam mevrouw C. Kruize - Van der Veen in de Vrouwen- raad met het voorstel, een volksdansgroep op te rich- ten. Het voorstel werd aan- genomen en uitgewerkt. Dat het een succès is gewor- den blijkt duidelijk uit het enthousiasme waarmee de leden van de drie groepen samen komen om te dan sen. De groepen draaien zelf- standig met een eigen bestuur maar de samenwer- king tussen de groepen is prima. Mevrouw Kruize: ,,DIO 2 noemt zich een beet- je een bevoorrechte dans- groep, want van de 32 leden zijn er 10 heren. Door ziekte moet af en toe iemand afha- ken. Dat vinden wij heel erg maar we blijven contact met hen houden. Wij zijn niet alleen een volksdans groep, maar we zijn ook een vriendenclub geworden". De leeftijd van de volks- gemiddeld 75 oudste deel- al 84 ,,Maar ze als een jonge aldus me- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met het klimmen der ja- ren kunnen zich bij oudere mensen problemen voordoen, die hen afhankelijk maken van hulp van anderen. In de jaren 1950-1960 lag opname in een bejaardentehuis dan voor de hand. Sindsdien is er heel wat veranderd. Het be jaardentehuis heet nu verzorgingstehuis en opname is pas mogelijk op het moment dat zelfstandig wonen echt niet meer gaat. De indicatiecommissie verzorgingstehuizen en verpleegtehuizen bepaalt wanneer het zover is. Maar er bestaan ook nu nog wachtlijsten. dansers is jaar. De neemster is danst nog meid van 20!", vrouw Kruize. Na afloop van het dansen wordt er onder het genot van een kopje koffie of thee nog even gezellig nage- kaart. Dan ook worden er mededelingen gedaan. Soms komt iemand met een leuk voorstel, bijvoorbeeld over de dagreis. Een keer per jaar wordt zo'n dagreis gemaakt, eventueel met partners en vrienden. Met kerstmis gaat de groep ge- zamenlijk kegelen. Voor de winnaars zijn er kleine prijsjes. Voor iedere deelne- mer een presentje. Regelmatig wordt er ge- danst met de andere DIO- groepen. Dit wordt dan ge- regeld tussen de beide do- centen, mevrouw Bunt en mevrouw Brouwer (DIO 1). Ook wordt de groep vaak gevraagd te dansen in te- huizen, en niet alleen in Hoogezand-Sappemeer maar ook daarbuiten. Op het 10-jarig bestaan in 1988 is besloten nieuwe kleding aan te schaffen. Daar wordt nu druk aan gewerkt. De kostuums blijven eigendom van de volksdansgroep. Het geld voor de aanschaf van de kleding wordt verkregen uit de opbrengst van ba- zaars en rommelmarkten en van lotenverkoop. On- langs werd een zo'n bazar gehouden. Van het be- drijfsleven kwamen heel wat prachtige prijzen bin- nen waardoor het een groot succès werd. ,,Maar je moet er wel wat voor doen", al dus mevrouw Kruize die de meeste contacten met het bedrijfsleven voor haar re- keningneemt. Ook door het meedoen aan de collecte voor het Anjerfonds kwam geld binnen. Ook op de volksdansgroep DIO 2 heerst een prettige sfeer. Eens per jaar heeft deze groep een uitwisseling met een andere groep, men gaat uit dansen in bejaar- dentehuizen, in ,,De Karre" in Groningen, en men is al een paar keer in Dennen- oord geweest. Tussen sin- terklaas en kerstmis is er een gezellige middag en de laatste middag voor de va- kantie wordt er gedanst in Foxhol, bij de volksdans groep waarvan mevrouw Brouwer ook docente is. Zij trakteert dan op eigenge- bakken appeltaart. DIO 3 heeft door omstan- digheden enige leden verlo- ren en wil er daarom graag wat nieuwe blij. Be- langstelling? Loop gewoon De DIO's dansen er op los eens binnen om de leuke sfeer te proeven. Ook echt- paren zijn welkom. Voor één probleem hebben de DIO-groepen nog geen oplossing gevonden. Door- dat aile drie groepen op de dinsdagmiddag dansen is er bijna geen gelegenheid an dere verenigingen uit te no- digen. Dat kan alleen maar als er een groep uitvalt. Voor dit probleem is nog geen oplossing gevonden. Volksdansen bij DIO bete kent méér dan ,,meer bewe- gen voor ouderen". Ook ge zellig bij elkaar zijn en (heel belangrijk) de mensen die alleen zijn achtergeble- ven door een moeilijke pé riode heen slepen. Over het algemeen lukt dat goed. Dit bleek duidelijk uit het ge- sprek met mevrouw Krui ze. N. Sap-Akkerman In de jaren 50/60 schoten de bejaardentehuizen als pad- destoelen uit de grond. Nog heel vitale bejaarden na- men er hun intrek, ook om huisvesting voor jongeren vrij te maken. Tegenwoor- dig zien overheid, direktie van bejaardentehuizen en bejaarden zelf in, dat niet in aile gevallen opname in een tehuis nodig is. Eigen- ûjdse voorzieningen stellen ouderen in staat hun zelf- standigheid zo lang moge- ijk te behouden. Zoals be- jaardenhulp, wijkverple- ging, maaltijdvoorziening (Tafeltje-dek-je), alarme- ring en dagvoorziening in let bejaardentehuis, nu verzorgingstehuis ge- noemd. Bovendien bestaan er aangepaste huisvestings- mogelijkheden, die zelf standig wonen bevorderen. De verzorgingstehuizen zijn bestemd voor die ouderen die daaraan niet voldoende hebben, voor wie het mo ment is aangebroken dat Omdat de bustochten voor 55-plussers naar het Bronnen bad in Nieuwe Schans vanaf het begin een groot succès waren (de tocht van 9 november was binnen een kwartier uitverkocht) hebben Stichting Welzijn Ouderen, Gado en bronnenbad voor 1991 nu al een aantal bustochten gere- geld. Voorlopig voor de volgende data: 11 januari, 8 febru- ari, 8 maart, 12 april en 10 mei. De kaarten zijn te verkrijgen op 11 december vanaf 14.00 uur in zaal 3 van de Reensche Compagnie. Het aantal kaarten is heperkt. Wees er dus op tijd bij GRONINGEN - Nooit te oude om te leren is de titel van een boekje uitgegeven door de Provinciale Kerngroep Oude ren Educatie in samenwerking met het Platform Ouderen Educatie van de stad Gronin gen en zeer veel instellingen uit de provincie Groningen. In het boekje staan nagenoeg aile cursussen aangegeven in stad en provincie Groningen voor oudere cursisten en daar- naast die cursussen waar veel 50-plussers aan deelnemen. Het ligt ter inzage in aile plaatselijke bibliotheken en bij de instellingen voor Ge- koôrdineerd Ouderenwerk. Dit boekje is ook van waarde voor instellingen die van plan zijn nieuwe educatieve aktivi- teiten voor oudere deelnemers te organiseren. Verdere infor matie is te verkrijgen bij stich ting PEWO 050-138015 en/of Steunpunt Welzijn Ouderen 050-130134. zelfstandig wonen echt niet meer gaat. Sinds 1977 die- nen zij zich voor een advies te melden bij de indicatie commissie in hun gemeen- te. Sinds 1989 geldt dat ook voor opname in een ver- pleeghuis. Vindt de indica tiecommissie opname in een verzorgingstehuis noodzakelijk, dat volgt een positief advies. Maar dat betekent nog geen recht op opname. De oudere komt eerst op een wachtlijst. Wie er opgenomen wordt en wanneer, wordt bepaald door de direkteuren van de tehuizen, vaak in overleg met de Indicatiecommissie. Voor informatie kan ieder- een terecht bij de Indicatie commissie verzorgingste huizen en verpleegtehuizen, Secretariaat: Bestuurscen- trum, Gorecht-oost 157, Hoogezand Telefoon: 05980-27700, toestel 228. T.M. Verveld-Blokzijl, maatschappelijk werk ster. Hebt u vragen over ge- neesmiddelen? Op ini- tiatief van de beroep- sorganisatie van apo- thekers is een spéciale telefoonlijn voor u geo- pend, als aanvulling op de folders die bij de apotheken verkrijg- baar zijn. Het nummer is 06-09998877 Het bellen naar dit 06-nummer is gratis. De lijn is dagelijks be- reikbaar van 11.00 uur tôt 14.00 uur. Aan de te lefoon zitten meer dan 20 apothekers die een spéciale cursus hebben gevolgd. Zij kunnen u ailes vertellen over het gebruik van medicij- nen en over de eventue- le bijwerkingen. Het informatienet wordt fi- nancieel ondersteund door het Ministerie van WVC. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zaterdag 22 december ver- zorgt het Leger des Heils een kerstviering voor bejaarden in de Reensche Compagnie Hoogezand. Aanvang m 15.30 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met het wegtrekken van een gordijntje onthulde gedeputeerde H. Vos maandagmiddag het bordje met het opschrift ,,250 A t/m G", de huisnummers van de 7 in- leunwoningen die door de woningbouwvereniging Ds. A. Talma binnen het verzorgingste uis „De Burcht" in Hoogezand zijn gerealiseerd. Een feestelijke gebeurtenis, maar De Burcht heeft er wel 14 verzorgingsplaatsen voor moeten m- leveren. En dat is slechts de eerste fase. Volgens het provinciaal plan voor de bejaardenoorden moe ten De Burcht nog 24 verzor gingsplaatsen inleveren. ,,Toen we dat in 1988 hoorden waren we wel geslagen, maar niet verslagen", zei voorzitter J. Veldman van het Stichtings- bestuur. De pleister op de wonde, reali- sering van een dépendance van het verpleeghuis „Dilg- toord" in Haren, groot 60 plaatsen is wel toegezegd, maar het zal zeker nog een jaar duren voor de schop daar- voor de grond in kan. ,,Het is triest en onmenselijk dat 200 mensen met een verpleegindi- catie wachten op een plaats. En het is nog wel de dag van de rechten van de mens", vond Veldman. De Stichting en de gemeente Hoogezand-Sappe meer willem dat op korte ter- mijn een aantal verzorgings- bedden bij De Burcht wordt omgezet in verpleegbedden. ,,Inleunwoningen zijn een tus- senvorm. Er is grote behoefte aan wat ema komt", aldus wethouder C. Drost. Ook di recteur B. Munneke van wo ningbouwvereniging Talma die per 1 januari het hele ver zorgingstehuis in eigendom ovemeemt, benadrukte de grote behoefte aan aangepaste huisvesting voor bejaarden. ,,Bij onze aanleunwoningen bij verzorgingstehuis Sint Jo- zef bestaat een theorethische wachttijd van 28 jaar!" Noodpliin Gedeputeerde Vos vindt dat Hoogezand-Sappemeer niet zo- veel te klagen heeft: ,,Met 2 gloednieuwe verzorgingste huizen, en een gecombineerd verzrogings-verpleegtehuis vervult u straks een voor- beeldfunctie waarvoor u zich- zelf rustig op de borst mag kloppen. Die dépendance van het verpleegtehuis komt er wel, maar we moeten bij WVC door barrières heen". De gedeputeerde verklaarde later desgevraagd wel moge- lijkheden te zien in wat hij een ,,noodplan" noemde: snelle vervanging van een aantal verzorgingsbedden door ver pleegbedden. ,,Het lijkt me lo- gisch dat er tussentijds geen plaatsen behoeven te worden ingeleverd", aldus Vos. HOOGEZAND-SAPPEMEER en omgeving - Omstreeks deze tijd worden elk jaar weer diverse evenementen en aktiviteiten georganiseerd die betrekking hebben op de komende feestda- gen. Ook dit jaar is het aanbod weer groot, er kan maar uitgeko- zen worden. Om het geheel wat overzichtelijker te maken leek het de redaktie handig een globaal overzicht te geven, dat hier- onder volgt. Op zaterdag 15 december vindt er een kerstconcert plaats in de N.H.-kerk te Noordbroek Het begint om 20.00 uur. Op het pro- gramma staan: Koorzang door Cantate Domino, samenzang van kerstliederen, vioolsolo door Paul Mollema en orgelbespe- ling door Peter Westerbrink. Tevens treedt er een fluitgroep op. De toegang is gratis. Op zondag 16 december orga- niseert de Maatschappij tôt Nut van 't Algemeen „Duurs- wold" een koffieconcert in Kerstsfeer in de Nederlands Hervormde Kerk van Hélium, verzorgd door het koor ,,de Famondio singers" uit Hooge zand. Het begint om 11.00 uur. Zondag 16 december verzorgt het Roder Jongenskoor onder leiding van Bouwe Dijkstra een Adventsconcert met En- gelse koormuziek in de N.H.-Kerk te Vries. Het con cert begint om 15.30 uur. Zaterdag 22 december treedt het Roder Jongenskoor samen met Venite Cantemus nog een keer op met een Kerstconcert in de St. Jozefkerk te Gronin gen. Dit keer staan de Messiah (deel I, Christmas carols en hymns op het programma. Aanvang 20.00 uur. Voor mensen die niet op 22 de cember kunnen is er op 23 de cember om 15.00 uur een her- haling, terwijl op 26 december het Roder Jongenskoor de Evensong ten gehore brengt in de N.H.-Kerk te Norg om 15.00 en 16.30 uur. Op zondag 16 december wordt er een Volkskerstzang gehou den in de R.K. Kerk te Sappe- meer. Het thema van deze middag zal zijn: ,,Geeft Kerst nog licht?" De zangmiddag be gint om 16.00 uur. Radio Compagnie zal de Volkskerstzang van 18.00 - 19.00 uur uitzenden. Op 15 en 16 december organi- seert de Hortus Haren een Kerstmarkt. Op deze markt staan vele stands van bedrij- ven en particulieren met een uitgebreid assortiment aan kerstversiering, kerststukjes, kerstkaarten, prentenboeken en kerstspecialisteiten. Speci- aal voor de kinderen is er een levende kerststal gepland met een voorleeshoek waarin kerstverhalen worden voorge- lezen. Ook kunnen er kerststukjes gemaakt worden. Tôt en met 31 december wor den er ook verschillende expo- sities gehouden: ,,Kerstgebrui- ken", ,,Kerstgroen" en een kunstexpositie in de orange rie. Op woensdag 19 december wordt door de Burg. J. Tuin- school ook een gezellige Kerst markt gehouden. Deze vindt plaats in het schoolgebouw aan de Aalbersestraat 2 en be gint om 18.00 uur. Tijdens deze Kerstmarkt kunt u zelfge- maakte kerststukjes, kerst kaarten en andere kerstartike- len kopen. Kinderen kunnen knijpertjes bakken en er zijn tevens oliebollen te koop. Speciaal voor kinderen wor den er van 22 december tôt en met 6 januari vakantieactivi- teiten georganiseerd in het Na- tuurmuseum in Groningen. Er is van ailes te doen en te zien. Het natuurmuseum is geo- pend: dinsdag tôt en met vrij- dag van 10.00 tôt 17.00 uur za terdag en zondag van 14.00 tôt 17.00 uur. Eerste en Tweede Kerstdag is het muséum geslo- Donderdag 20 december is er een kerstviering voor ouderen broodmaaltijd) van de wij- ken Hoogezand-Sappemeer, Korpswolde en Kiel-Winde- weer in de Hervormde Kerk (Vonkgebouw) te Hoogezand. Aanvang 16.00 uur tôt onge- veer 18.30 uur. Opgave voor dinsdag 18 december bij on- derstaande adressen: mevr. De Wolf, Orion 118, tel. 20874 mevr. Gels, Van Heems- kerckstraat 2, tel. 96547. Voor vervoer kan zonodig worden gezorgd. Op maandagmiddag 24 decem ber wordt er van 14.30 uur tôt 17.30 uur een groot Kerstbal georganiseerd voor aile A.O.W.-ers, W.A.O.-ers en zo- genaamde Vutters woonachtig in de provincie Groningen in het instituut Lesterhuis aan het Boterdiep 20 A in Gronin gen. De entree is gratis. 1 II "H I I IL I .1 i HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 - PAGINA 5, 5HO duft l IL 1 ri 3L Ji

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7