\\/A N\l V|\\ s «M SKIËN: VAN AMERIKA TOT RUSLAND ANVR V/\ BUSPENDELS NAAR DE WINTERSPORT CANARISCHE EILANDEN MEER DAN GRAN CANARIA i IlIflIË Ha A* v fmËMMM REISVERZEKERING GEEN OVERBODIGE LUXE "TOERKOOP Reisburo MET DE TREIN NAAR DE SNEEUW. ANVR- REISADVIESBURO RE!SADV1ESBURO TOERISTIEK: ALLES OVER DE VAKANTIE- BESTEMMING ADVERTENTIE CANCUN IN HET SPOOR VAN DE MAYAS. CP0 Excl. olietoeslag SKI S: HUREN OF KOPEN De bus is in enkele jaren uitgegroeid tôt een van de meest populaire vervoermiddelen naar de vele wintersportbestem- mingen in de Alpenlanden. De steeds luxere touringcar is een van de goedkoopste manieren om er te komen en de bussen komen bijna overal in Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland, Italie, Zuid-Duitsland en Joegoslavië. lÊÉafll rf T NIEUWSBLAD - DONDERQAG 20 DECEMBER 1990 Bij ANVR-Reisadviesburo's kai} de keus waarheen op vakantie te gaan nog beter worden gemaakt. Ieder ANVR-Reisadviesburo beschikt over de Toeristiek-documentatie, waarin aile informatie over de winter- en zomervakantiebestemmingen opge- nomen. De Toeristiek-informatie is bij de ANVR-Reisadviesburo's voor de (aanstaande) vakantieganger be- schikbaar. Met Toeristiek kan een vakantie op maat worden gekozen en is de kans dat de vakantieganger voor onverwachte (en onplezierige) verrassingen komt te staan uitgeslo- ten. Toeristiek is uniek in de reiswereld. De meer dan 25 medewerkers van Toeristiek zorgen er als onafhanke- lijke deskundigen voor dat de in de computer opgeslagen gegevens steeds actueel zijn. Zij rcizen daar- voor het hele jaar de verschillende landen af en bezoeken er de hôtels, appartementen en andere vakantie - verblijven. Ook daarvan wordt ob- jectief en nauwgezet in Toeristiek verslag gedaan. Toeristiek is een be- langrijke aanvulling op de soms niet zo uitgebreide informatie die in de brochures van de verschillende reis- organisaties te vinden is. PAGINA 10. In veel gevallen kan bij de ANVR- Reisadviesburo's de volledige Toeri stiek-informatie rechtstreeks uit de grote Toeristiekcomputer worden opgevraagd. Hoeveel skiliften zijn er, wat is de capaciteit ervan, hoe ver- houdt dat aantal zich tôt het aantal bedden in die wintersportplaats? Het zijn zo maar wat vragen waarop Toeristiek het antwoord geeft. Maar ook de afstand van het hôtel tôt het dalstation, of er een skischool is en zo ja waar wordt verzameld. Het aantal kilometers skipiste is op te vragen, evenals de moeilijkheids- graad ervan. Blauw voor beginners, rood voor de wat meer gevorderden of zwart voor de echte kanonnen? Zijn er wandelpaden, langlaufloipes, rijdt er een skibus en is die gratis? Toeristiek vertelt het allemaal. Uit- Voor wintersporters die per bus rei- zen en meer comfort wensen dan de 'gewone' luxe touringcar biedt, be- staat de mogelijkheid om per Royal Class touringcar de sneeuw op te zoeken. De Royal Class-pendels zijn uitgerust met slechts 32 plaatsen, waardoor voor iedereen zo'n 20 tôt 30 centimetcr meer beenruimte be- schikbaar is. Zo'n vijftien jaar geleden was Can- cun niet meer dan een kleine Maya- nederzetting waar nog slechts hon- derden van deze oorspronkelijke be- woners leefden. Cancun heeft zich sindsdien ontwikkeld tôt een van de modernste en grootste toeristen- plaatsen van Mexico waar de rijke Maya-cultuur een extra dimensie geeft aan een vakantie in dit deel van het Caraïbisch gebied. Cancun beschikt over de ideale eombinatie van strand en cultuur. De gemiddelde temperatuur van bo- ven de 27 graden, de witte stranden en de turkoois-blauwe zee vormen de basis van een uitgebreid assorti ment aan strand en watersportat- tracties. De fraaie koraalriffen en de vele kleurrijke subtropische vissen nodigen uit tôt snorkelen of diepzee- duiken. Het Palancar rif, wat als het tweede grootste koraalrif ter wereld geldt, ligt voor het eiland Cozumel in de directe nabijheid van Cancun. gebreide informatie dus, ook over de skipassen en niet te vergeten het après-ski. En hetzelfde geldt voor strand, zee en zwembad wanneer het om de winterzon in warmere streken gaat. Naast de plaatsbeschrijving en de opsomming van de faciliteiten be- staat de informatie van Toeristiek verder uit exacte plattegronden van aile beschreven bestemmingen. De informatie wordt compleet gemaakt met gedetailleerde beschrijvingen van hôtels, pensions en appartemen ten. Die varieren bijvoorbeeld van de situatie waarin deze zijn gelegen, de exacte afstanden naar strand, skihel- ling ofcentrum, de faciliteiten intern en extern tôt de accommodatie van de kamers, de restaurants en bars (ook in de omgeving) en het feit welke talen er worden gesproken, of er huisdieren zijn toegestaan en of er sport- en spelfaciliteiten aanwezig zijn en er avondanimatie wordt ge- boden. Toeristiek is bovendien ook actueel waar het om de nog beschikbare aanbiedingen gaat. Dagelijks zijn die door de ANVR-reisadviseur op te vragen. De Maya-cultuur is terug te vinden in en rond Cancun. dat inmiddels een inwonertal van circa 350.000 heeft. Cancun ligt op een 21 kilometer lang en 400 meter breed schiereiland. Het heeft een rijk gevarieerde, soms futuristische architectuur. De woon- cultuur van de oude Maya's is nog terug te vinden bij velen van de huidige bewoners. Zij wonen ook nu nog in de ovaalvormige paalhuizen die voorzien zijn van een gedroogd bladerdak. Vanuit Cancun zijn vele Maya ruines bereikbaar Indrukwekkend zijn de ruines van Chichen Itza, Coba en Tulum. Tulum is in tegenstelling tôt de meeste Maya-steden niet in het oerwoud gebouwd, maar ligt hoog op een rots aan de Caraïbische kust. Elke ANVR-reisadviseur heeft uitge breide informatie en documentatie over zon- en rondreizen naar dit deel van Mexico. <2. ànvr De ervaren wintersporter heeft ze inmiddels zeker zelf aangeschaft, de ski's en skischoenen. De vakantie ganger die zich voor de eerste keer op de lange latten waagt hoeft dat zeker niet te doen. Het is zelfs ver- standiger zo'n eerste keer het mate- riaal te huren. Zowel in Nederland als ter plaatse is dat mogelijk. In een aantal gevallen kan er zelfs al bij het boeken van de reis bij het ANVR- Reisadviesburo skimateriaal worden gereserveerd. Dat voorkomt niet alleen tijdverlies ter plaatse omdat ski's en schoenen klaar liggen in de uitgekozen vakan- tiebestemming, maar biedt ook de zekerheid dat het goede materiaal beschikbaar is. Voor de huur van ski's en schoenen moet voor zes dagen gerekend wor den op een bedrag van ongeveer 125 gulden. Langlaufski's en schoenen kosten ongeveer de helft. Vrijwel aile pendelbussen zijn uitge rust met bar, toilet, dubbele begla- zing en uitstekende stoelen met verstelbare rugleuning. In de meeste touringcars worden ook gratis videoprogramma's vertoond en er is altijd een muziekinstallatie. De baga- geruimte is er natuurlijk op be- rekend dat ook de ski's, stokken en schoenen zonder problemen kun- nen worden mecgenomen. De prijzen van de buspendels zijn relatief laag. Voor de reis (het gaat bij de pendels uitsluitend om vervoer al worden er ook meer complété rei- zen aangeboden maar daarover kan het ANVR-Reisadviesburo ailes ver- tellen betaalt men naar Oostenrijk in een luxe touringcar circa 150 gulden. Die prijs ligt op de vertrekda- gen in het topseizoen iets hoger. Voor een slaapbus wordt een toeslag van ongeveer 50 gulden berekend. De stoel wordt 's-avonds een com- fortabele ligplaats compleet met kussentjes, plaid en slofjes. De populariteit dankt de buspendel naast de concurrercnde prijs ook aan het feit dat een touringcar (bijna) overal kan komen. De bussen rijden vanuit vele plaatsen in Nederland naar aile belangrijke wintersport- plaatsen in aile Alpenlanden. Tijdens de krokusvakantie wordt het uitgebreide routenet zelfs nog ver der vergroot. Ook aile informatie over opstapplaatsen en bestemmin gen is op het ANVR-Reisadviesburo beschikbaar. Voor veel wintersporters begint de vakantie al op het station. Per spé ciale trein wordt veilig, snel en com- fortabel naar de sneeuw gereisd. Dat betekent uitgerust op de plaats van bestemming aankomen, zonder files of gladheid en volop bewegingsvrij- heid tijdens de reis. Met de nacht- trein reizen betekent bovendien dat de ski's eerder ondergebonden kun- nen worden. De Alpen Exprès is de meest bc- kende wintersport vakantietrein. Deze trein met zit- en slaaprijtuigen rijdt vanuit Nederland naar aile win- tersportgebieden in Oostenrijk, Zwitserland, Italie, Frankrijk en Joe goslavië. Terwijl de Alpen Express met een flinke gang richting piste rolt kan sfeervol (en betaalbaar) worden gedineerd en bestaat de mogelijkheid een gekoeld (muzi- kaal drankje in het bar/buffetrijtuig te nuttigen. In de Alpen Exprès gaan de ski's uiteraard gratis mee in het afgeslo- ten ski-compartiment. Tijdens de ge- hele reis zijn in de trein ook Neder- landse stewards en stewardessen aanwezig om de reiziger met raad en daad terzijde te staan. Er zijn verschillende reismogelijkhe- den met de Alpen Exprès: van com- fortabel tôt luxe. Standaard wordt gereisd in comfortabele zitrijtuigen met maximaal zes personen per compartiment. De Toeristenklasse is als Standaardklasse, maar nu met maximaal vier personen per compar timent. Voor dit breed-uit treinen bedraagt de toeslag 25 gulden per enkele reis. Liggend reizen kan ver der op drie manieren. In Ligrijtuig 'Lig-6' wordt het bed gespreid in een couchette ligplaats met maximaal zes personen per compartiment. De- ken, kussen en schone lakens wor den verstrekt evenals een ontbijt. De toeslag op de standaardprijs is 60 gulden. In Ligrijtuig Lig-4' wordt als Lig-6 gereisd alleen met vier personen per compartiment. Er wordt 80 gulden toeslag per enkele reis berekend. Het toppunt van luxe in de Alpen- Expres richting Oostenrijk is het Slaaprijtuig. Er wordt dan gereisd in ruime 2- of 3 persoons slaapcompar- timenten die van aile gemakken zijn voorzien zoals een eigen wasgele- genheid. Uiteraard is het ontbijt in- begrepen. De toeslag bedraagt 125 of 200 gul den enkele reis (resp. 3 of 2-per- soons compartiment Voor een beperkt aantal reizigers is het ook mogelijk de auto per trein mee te nemen. Er rijdt ook dit jaar weer een autowagen van 's-Herto- genbosch naar Innsbruck mee. Aile informatie, ook over de tarieven, is verkrijgbaar bij het ANVR-Reisad viesburo. -«s De Canarische eilanden zijn meer dan Gran Canaria alleen. Het zijn er om precies te zijn zeven. Ook Tenerife en de minder bekende eilanden Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, Hierro en Gomera maken deel uit van het zonovergoten stukje Spanje in de Atlantische Oceaan voor de Noordafri- kaanse kust. Al valt niet te ontkennen dat de stranden in het zuiden van Gran Canaria met het befaamde Playa del Ingles en Maspalomas het mooist en tegelijk het drukst zijn. gezellige boulevard en terrasjes, het oude vissersdorp Los Gigantes en het noordelijke Puerto de la Cruz, fraai gelegen aan de gezellige Oceaanboulevard. Rustig is het nog noorde'lijker in Bajamar, Punta Hidalgo of San An- dres, dat een mooi zandstrand heeft en in de onmiddellijke nabijheid ligt van de eilandhoofdstad Santa Cruz. Echte rustzoekers kunnen ook in de winter goed terecht op Lanzarote en Fuerteventura. twee eilanden die landschappelijk duidelijk afwijken van Gran Canaria en Tenerife. Elk ANVR - Reisadviesburo heeft over aile andere Canarische eilanden uit gebreide informatie beschikbaar. De Canarische eilanden hebben meer te bieden dan alleen maar zon, strand en zee. Zo heeft Tenerife bijvoorbeeld als grootste van de ei- landengroep een mooi en gevari- eerd landschap. Indrukwekkend en woest bergland met ruige kusten, maar ook groene valleien met pal- men en bananenplantages. De noordkant van het door een 3700 meter hoge berg verdeelde Tenerife is groen, de zuidkant droog en warm. Daar liggen ook de meest populaire vakantieplaats'en en stran den als El Medano. Sfeervol zijn het aan de zuidkant van Tenerife aan een baai gelegen Los Cristianos, compleet met een haven. Kwaliteit en betrouwbaarheid zijn zaken die zeker waar het om vakan tie- of zakenreizen gaat steeds be- langrijker worden. De ANVR-Reis adviesburo's bieden beide. De kwaliteit blijkt uit de goed opgeleide en gekwalificeerde adviseurs van de buro's, de betrouwbaarheid wordt gewaarborgd doordat aile ANVR Reisadviesburo's zijn aangesloten bij de SGR, de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Reizen adviseren is een vak en de ANVR-buro's handelen er naar. Aan die extra kwaliteit hangt echter geen extra prijskaartje. De ook bij de ANVR aangesloten touroperators kunnen doordat zij in het groot inkopen aanzienlijke kortingen be- dingen. Die worden aan de klant doorgegeven. ANVR-Reisadviesburo's zijn altijd in de buurt en herkenbaar aan het vignet. fc «jyjj&K*®* Van Amerika was het al enige tijd bekend: voor wie daar op winter sport gaat gaan hele nieuwe werel- den open. Aspen en Snowmass in de Rocky Mountains staan daar met hun extreem goede, droge poeder- sneeuw borg voor. Over die crispy cracking powdersnow, het trendy Aspen en de mogelijkheden die de lage dollar de Nederlandse skier biedt kan het ANVR-Reisadviesburo uiteraard ailes vertellen. Dat geldt ook voor de Perestroika Ski of moet gezegd worden Gorbatski? Feit is in ieder geval dat Rusland dit jaar het meest opmerkelijke nieuwe wintersportgebied voor de Neder landse skiër is. Zo'n 2000 meter hoog in de Kaukasus zijn er moge lijkheden die in het verwende Ame rika niet zouden misstaan. Inclusief het helicopterskiën over de maagde- lijke, onbedorven hellingen met z'n toppen Elbruz en Kazbek die tôt ruim boven de 5000 meter pieken. Goedkoop is het er niet in Rusland en wat dat betreft is er een groot verschil met veel andere Oosteuro- pese bestemmingen in bijvoorbeeld joegoslavië, Tsjechoslowakije, Roe- menië en Bulgarije. Door de ontwik- kelingen in Oost-Europa is het aan- bod dit jaar wat groter en bestaat de kans dat tôt nog toe bijna onbekende gebieden als de Bulgaarse Alpen en de Roemeense Karpaten met plaat- sjes als Paiana Brasov en Sinaia een meer bekende klank gaan krijgen. Een echte doorbraak zit er echter nog niet in. Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Noord-Italië en Zuid-Duitsland vor men ook dit winterseizoen weer de absolute top van de wintersportbe- stemmingen. Echt nieuwe gebieden zijn daar niet meer te vinden. Iedere berg waarop kan worden geskied is inmiddels wel gevonden. Het aan- bod bij de ANVR-Reisadviesburo's is desondanks toch weer groter dan vorig jaar. Met name is uitbreiding gezocht in de meer sneeuwzekere gebieden waar de pistes tôt boven de 2000 meter uitstijgen. Voor wie Amerika en Rusland te extreem zijn, het in ontwikkeling zijnde Oost- Europa nog te weinig aantrekkings- kracht heeft en de traditionele Al penlanden ook cens een jaar niet hoeven is Noorwegen wellicht het alternatief. Met name de langlaufers komen er met de duizenden kilome ters loipes volop aan hun trekken. Met plaatsen als Beitostolen, Fefor, Geilo, Gola, Hemsedal, Lillehammer en Sjusjoen is Noorwegen dit jaar volop bij de ANVR-Reisadviesburo's vertegenwoordigd. Niemand hoopt natuurlijk dat het gebeurt en nu is de kans om tôt die enkele tientallen pechvogels te be- horen gelukkig uiterst klein. Maar het is toch wel een veilig gevoel om voor het geval dat er tijdens een sneeuw- of zonvakantie eens iets gebeurt ook niet nog eens voor de vaak vele extra kosten van hulpverle- ning en transport op te moeten draaien. In dat geval is het immers dubbel pech. En datzelfde geldt na tuurlijk voor andere geneeskundige kosten voor dokters- of ziekenhuis hulp. Of, nog erger, bij een ongeval met als gevolg overlijden of blij- vende invaliditeit. Een reisverzekering is in al deze gevallen, maar ook wanneer het om verloren, gestolen of beschadigde bagage gaat, geen overbodige luxe. Het loont zeker de moeite daar voor de vakantie over na te denken. Het maakt daarbij geen verschil of er per auto, trein of vliegtuig wordt gereisd. De reisverzekering is overi- gens geen vervanging van de eigen ziektekosten- of autoverzekering, maar altijd een heel goede aanvul ling daarop. Er zijn zelfs spéciale reiscascoverzekeringen voor het ge val er per auto wordt gereisd en deze niet volledig casco is verzekerd. Verzekeren is altijd een persoonlijke zaak. Wat wel en wat niet? En vooral: verzeker ook niets dubbel. Elke ANVR-reisadviseur kan er als getrainde verzekeringsspecialist ai les over vertellen. Ook over de spéciale wintersport- en langlaufverzekeringen en niet te vergeten de annuleringsverzekering, die bij een onverhoopt wegens ziekte of ongeval afgebroken vakan tie het niet genoten gedeelte van de vakantie terugbetaalt. OC

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 10