Gemeente wil eigen organisatie doorlichten Ook geen trouwregister voor Homoparen 444444 444444 Expositie Wil van Leeuwen Prijsuitreiking Griffelkwis in de Bieb tAai& Stel uw eigen Jukebox samen HET NIEUWSBLAD Wij bezorgen uw Kerstdiner of Kerstsalade graag bij U aan huis! Inaezonden Eet geen kalfsvlees! Wist u dat? Frekie if Kerst- tussendoortjes Verkoopexpositie Frekie Ontbijt- of brunchtips Weekendexpositie Gemeente wordt bosbouwer Geneesmiddelen- lijn negentje minder Bij Radio Compagnie: HOOGEZAND-SAPPEMEER - Hoewel er geen onvrede is over de kwaliteit van het personeel gaat de gemeente toch aan een gespecialiseerd bureau opdracht verstrekken voor een doorlichting van de secretarie, de sociale dienst en de dienst gemeentewerken. Uit het onderzoek moet blijken hoe effeciënt en effectief de gemeente functioneert en hoe het staat met de dienstverlening naar de bevolking. Het collège van B W stelt zich geen doelen vooraf, ook geen bezuinigingsdoelstel- ling. Maandag werden de commissie voor Georganiseerd Overleg en het personeel over het voor- genomen onderzoek geinformeerd. Niet omdat er onvrede is over de kwaliteit en niet om te be- zuinigen zal het functioneren van de belangrijkste gemeen- telijke diensten in Hoogezand- Sappemaar onder de loupe worden genomen. Volgens burgemeester J.L.D. van der Linde wordt de aanleiding ook niet gevormd door interne pro- blemen, al legde enige maan- den geleden de medezeggen- schapsraad van Gemeentewer ken uit onvrede het bijltje er bij neer en hield die van de So ciale Dienst er al eerder mee op. Die zaken worden wel bij het onderzoek betrokken. Re- denen voor de doorlichting zijn, volgens de burgemeester, verandering en uitbreiding van gemeentelijke taken, de toegenomen mondigheid van de burgers en vragen als: wer- ken we voldoende klantvrien- delijk, hoe is het met de ar- beidsvreugde en zijn de struc- turen nog adequaat. Meer een soort evaluatie van een orga nisatie die al vele jaren op de- zelfde manier draait. De opdracht die het uitverko- ren bureau krijgt is zeer ruim gesteld. Geen doelen stelt het Kalfsvlees wordt nog in veel restaurants - en bij de slager - aangeprezen als een délicates se. Zo fraai gegarneerd op een bordje zou je ook bijna verge ten dat dit stukje vlees af- komstig is van één van de meest geplaagde dieren uit de bio-industrie: het mestkalf. De omstandigheden waarin de kalveren hun korte leven moe- ten slijten, is ronduit verschik- kelijk. De meeste kalveren staan moederziel alleen op gesloten in een krappe, donke re box met een hardhouten roostervloer. Zonder stro. Zon- der drinkwater. De voeding bestaat uit twee maal per dag een emmertje kunstmelk. Dat is ailes. De reden achter dit schamel voedselpakket komt voort uit het idee dat kalfs vlees blank behoort te zijn Dus wordt de dieren kunstma- tig bloedarmoede toegebracht door ze op een ijzerloos dieet te stellen. Het ligt voor de hand dat hierdoor de kalveren een slechte gezondheid heb ben. Maar ook daar heeft de bio-industrie wat op gevon- den: het dier wordt op de been gehouden met anti-biotica en andere middelen. Dat het dier zich constant beroerd voelt, doet niet ter zake. Een half jaar duurt deze lijdensweg, dan mogen ze naar buiten strompelen (als ze ûberhaupt kunnen lopen), richting slach- thuis. Jaarlijks 1,2 miljoen Gelukkig eten Nederlanders a. weinig kalfsvlees, maar juist in de feestmaand stijgt de con- sumptie enorm. Wij dringen er bij u op aan geen kalfsvlees te eten. Dierenbeschermingsor- ganisaties dringen er bij de overheid op aan dat kistkalve- ren verboden moeten worden Wat dat betreft kan men een voorbeeld nemen aan Enge land, waar kistkalveren défi nitief verleden tijd zijn. (Met dank aan Lekker Dier voor de informatie.) Dierenbescherming, afdeling Hoogezand-Sappemeer e.o. Collège zich vooraf. ,,De aan- Develingen waarmee het bu reau op de proppen komt zul- en op hun mérités worden be- oordeeld en - het lijkt een open deur - in principe serieus geno men". Begin januari worden oriënte- rende gesprekken gevoerd met gespecialiseerde bureaus. Daarvan selecteert het collège er 2. Een begeleidingsgroep Destaande uit de burgemees ter, wethouder M. Laaning, de drie diensthoofden en eventu- eel een vertegenwoordiger van let Georganiseerd Overleg zal de definitieve keuze maken. Omstreeks maart 1991 wordt dan de opdracht verstrekt. Voor het onderzoek is een be- drag van een ton plus een p.m.post in de begroting aan- wezig. Afstudeeropdrach t Drie jaar geleden al vonden de eerste discussies plaats over een onderzoek naar het functi oneren van de gemeentelijke organisatie in Hoogezand-Sap pemeer. Een student verricht- te al een onderzoek als afstu- deeropdracht. Het verslag daarvan is kennelijk in een diepe la verdwenen. Een inter ne begeleidingsgroep kreeg opdracht zich te buigen over zaken als clientgerichtheid, doelmatigheid, productge- richtheid, bestuurbaarheid en dergelijke. In april 1988 kwam er een notitie van de gemeen- tesecretaris en de directeur ge meentewerken die in januari 1989 leidde tôt een B W besluit waarin sprake was van stroomlijnen van werkwijzen en procédures, vermindering aantal organisatie-eenheden, afstemming en afbakening van taken, besturen op hoofd- lijnen en uiteraard klantge- richtheid, in tegenstelling tôt nu was er toen wel een duide- lijk doel namelijk ..reorgani- satie". Vanuit de P.v.d.A.fractie kwam vervolgens de roep om een extern onderzoek, maar pas na de burgemeesterswisse- ling en de gemeenteraadsver- kiezingenGemeentesecretaris J. Sagel opperde het idee eerst een peiling te houden onder de burgers naar de beeldvorming omtrent de gemeente. In de be groting 1990 werd alvast een ton uitgetrokken. Verborgen agenda's Die peiling onder de bevol king komt er dus niet. Het ex tern onderzoek wel. Opval- lend is dat burgemeester Van der Linde de huidige opzet presenteerde als losstaand van de drie-jarige voorgeschiede- nis. ,,Tot een plan van aanpak is het nooit gekomen en de fol- low-up was ook niet al te best", aldus de burgemeester. Het G.O. (georganiseerd over leg) zal omstreeks half januari ween definitief standpunt in- nemen. Renkema, ABVA-ver- tegenwoordiger in dat GO, denkt dat er tegen de nu be- doelde doorlichting" minder weerstand zal bestaan als te gen het destijds bedoelde ,,re- organisatie-onderzoek". ,,Het gaat nu minder krampachtig, minder vooringenomen en om dat er geen doel vooraf is gesteld is het wellicht ook minder bedreigend", aldus Renkema. Of het G.O. iemand zal afvaardigen naar de bege leidingsgroep is nog niet be- kend. Volgens Renkema zal het G.O. in elk geval de hele gang van zaken nauwlettend blijven volgen en erop toezien dat er niet met verborgen agenda's wordt gewerkt: ,,Ze kunnen niet om ons heen". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Afwijzend wil het Collège van B en W reageren op het verzoek van het homopaar Kuipers-Stello om naast het wettelijk huwelijksregister een apart trouwre gister aan te leggen. Zo'n register zou moeten dienen om de na- men te registreren van homoparen die in hun relatie dezelfde rechten en plichten willen als hetero-paren, maar ook voor aile andere relatievormen (moeder/zoon, broers, twee nonnen of priesters) die niet voor een burgerlijk huwelijk in aanmerking komen. Het Collège van B W stelt de gemeenteraad voor het ver zoek te weigeren omdat de Tweede Kamer de Minister van Justitie heeft gevraagd een wettelijke vorm van ,,ge- registreerd partnerschap" mo- gelijk te maken. ,,De Minister heeft toegezegd deze zaak bij voorrang te onderzoeken", al dus de conceptbrief van het Collège. Op de uitkomsten van het onderzoek willen Burge meester en Wethouders niet vooruit lopen, afgezien van de vraag of zo'n trouwregister zich verdraagt met de bestaan- de wetgeving. Het woord ,,stol" is een oud woord voor ,,stut". Voor het bakken van de Kerststol wordt soms een bakvorm ge- bruikt, die de Kerststol in de oven „stut". Vandaar het woord. Bovendien is volgens de historié de vorm van de stol een symbool voor Christus, een wikkelkind. Maar men zag deze vorm ook wel als een symbool van vruchtbaarheid. De Kerststol was in het begin een geschenk van de bakkers aan de landsheren en de geestelijken. De geschiedenis van de Kerststol gaat terug tôt 1329. Meester:,,Woarom vlugt n heks op n bezzem?" Frekie:,,n Stofzoeger is te swo- ar." Een paar voorbeelden van broodtussendoortjes: - een uitgehold minipuntje ge- vuld met garnalen en een beet- jecocktailsaus - een tijgerbolletje besmeerd met cremepaté en daarop wat cranber ries - een bruin party-broodje met sesamzaadjes, roerei en daar- opplakjes tomaat en wat tuin- kers. - een wit party-broodje met veldsla, creme fraiche en ge- rookteforelfilet, versierd met schijfjes wortel en wat venkel- groen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In de zaak ,,Selekt Wonen" van woninginrichting Wortel- boer aan de Noorderstraat in Sappemeer verzorgt de vereni- ging Arista een verkoopexpo sitie tôt 4 januari. Antje:,,Hebben ie veul last van wotter ien t nije hoes?" Frekie:,, Kiek mor ais. Ien moezevaal zit n vis." Doe het dit jaar eens anders. Een paar voorbeelden: - een sneetje Kerstbrood, besmeerd met honing en bestrooid metgehakte wal- noot. - een croissantje met chocola- deboter - een bruine sesamboterham met kalfsfricandeau en man- darijntjesen een toefje groen. Snelgroeiend bos in babyfase. Binnenkort te zien op 5 hecta re industrieterrein in Wester broek SIDDEBUREN - Het komende weekend zal er in galerie ,,Het Hoefblad" een weekendexpo sitie worden gehouden met ré cent werk van Geert Hoefste. De opening zal worden ver- richt door Rob Hoefste, een broer van de exposant op vrij- dag 21 december om 20.00 uur. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00 tôt 23.00 uur, zater- dag van 14.00 tôt 20.00 uur en zondag van 14.00 tôt 18.00 uur. Volgens Kuipers en Stello en de Stichting ,,Vrienden van de Gaykrant" is zo'n trouwre gister volkomen legaal. De he le huwelijksprocedure kan ge- woon plaatsvinden. Vooraf gaat een akte van aangifte van een huwelijksvoornemen. Wettig getrouwd wordt er pas als de wettelijke beletselen uit de weg zijn geruimd. Ui diverse onderzoeken is ge- bleken dat een grote meerder- heid van de Nederlandse be volking gelijke rechten en plichten wil toekennen aan pa- ren van hetzelfde geslacht. HOOGEZAND-SAPPEMEER Op een 5 ha groot perceel van îet industrieterrein Wester- Aroek/Hoogezand/West, ten Westen van Silenka zal snel groeiend bos worden aange- plant. Het betreft een in het verleden ruw opgehoogd ter- rein dat als industrieterrein onverkoopbaar is gebleken en niet geschikt is voor agrari- sche doeleinden. Op dit mo ment is het tijdelijk in gebruik als paardenland. Straks wui- ven er de populieren. Het Collège van B W heeft besloten gebruik te maken van de voor de gemeente zeer aantrekkelijke offerte van de Heidemij. Door de grote subsidies wordt er al direkt winst gemaakt. De investeringskosten bedragen 35 duizend gulden. Van econo- mische zaken komt 15 duizend gulden subsidie en van het mi- nisterie van landbouw nog eens ruim 39 duizend gulden. Direct al een kleine 5 duizend gulden winst. Die wordt op rente gezet om bij voorbeeld de waterschapslasten en de naar verwachting geringe onder- houdskosten te betalen. Daar komt dan over 15 a 25 jaar nog de opbrengst van het hout bo- venop. Uitgaand van huidige houtprijzen gemiddeld 10.000 gulden per hectare, maar dat is onzeker. Een ijzelstorm zoals enkele ja ren geleden kan die opbrengst, die sowieso pure winst is, uiteraard negatief beinvloe- den. De gemeente heeft ook beke- ken of nog meer gemeentelijke gronden voor een dergelijke lucratieve constructie in aan merking komen. Maar dat viel tegen, omdat de meeste gron den een bestemming hebben (woningbouw, industrie) die men op veel kortere termijn hoopt te realiseren. Hennepfabriek In hetzelfde industrieterrein Westerbroek wil men boven dien 20 hectare reserveren voor vestiging van een heel groot bedrijf zoals een moge- lijke hennepfabriek. Twee rui- ge terreintjes (het wilgenbos op de uiterste westpunt en een gebiedje bij het Foxholster- meer) worden voorgoed prijs gegeven aan de natuur. De dan nog resterende 15 ha weiland is vanwege de onderliggende veenlaag ongeschikt gebleken voor bosbouw. De bomen zou- den bij een klein stormpje al omwaaien. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Tôt en met 26 januari is in Gale rie Inside, Kerkstraat 10 in Hoogezand, werk te zien van Wil van Leeuwen, lid van de Amsterdamse Vereniging van beelden- de kunstenaars ,,De Brug". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gistermiddag werden in de jeugdbibliotheek de prijzen uitgereikt van de Griffelkwis". Meer dan 50 kinderen hebben vragen beantwoord over de boe- ken die tijdens de kinderboekenweek met een griffel werden be- kroond. Op 7 na waren aile formulieren goed ingevuld. Uit de goeie inzendingen werden in drie verschillende leeftijdscatego- riën een winnaar getrokken. Johan Bunk (5 jaar), Nicolien zijlstra (9 jaar) en Cindy Kalk (11 jaar) waren de gelukkigen. Op de foto krijgt Cindy het boek ,,De kunstrijder" van Jan Terlouw uitgereikt. Cindy werd bij het invullen geholpen door haar vriendin Claudia. Die kreeg geen prijs, maar mag natuurlijk wel het boek lezen. De meisjes houden van stripboeken en van spannende boeken. Dus dat komt goed uit! De Brug ontstond in 1926 als reaktie op de oprichting van de Duitse vereniging ,,Die Brûcke". Reden hiervoor was de nieuwe zakelijkheid, die zich aankondigde als reaktie op de politieke en culturele ideeën die toen geldend wa ren. Wil van Leeuwen heeft al ten- toonstellingen door heel Euro- pa gehad en diverse werken van hem werden aangekocht door de gemeente Amsterdam en door het Stedelijk Muséum Amsterdam. In 1985 kreeg hij een grote overzichtsexpositie in Muséum ,,Aemstelle" te Amstelveen. Ongeveer 120 werken werden daar geëxpo- seerd. Enkele daarvan zijn nu bij Galerie Inside te zien. Openingstijden: dinsdag tôt en met zaterdag van 10.00 tôt 12.00 uur en 13.30 tôt 18.00 uur, echter vrijdag tôt 21.00 uur en zaterdag tôt 17.00 uur. Wie vorige week heeft gepro- beerd de geneesmiddelen-lijn te bereiken via het nummer dat in deze krant was afge- drukt moest teleurgesteld de hoorn neerleggen. Het zetdui- veltje had gezorgd dat er een negentje teveel werd afge- drukt. Onze excuses. Het juiste nummer voor des- kundige informatie over ge- neesmiddelen luidt: 06 - 0998877 Helaas, helaas, ook deze keer geen plaats voor Wonen aan de....". Maar de straat komt terug. Dat beloven we. 9ù>tel-'dfce&/mvvtsib- i/lar/yx a/ermg Korte Groningerweg 47 - FOXHOL - Telefoon 05980-93066 Wilt U met de Kerst gezellig dineren in uw eigen omgeving met uw familie en U heeft geen zin om te koken? Het Kerstmenu zenden wij U gaarne toe HOOGEZAND-SAPPEMEER - Deze keer voor het eerst in deze krant de complété jukebox-lijst van Radio Compag nie. De .jukebox" bestaat uit 50 platen die door luisteraars als hun favoriet worden aangegeven. De jukebox veran- dert elke week. Tijdens de vrijdagavondshow (van 18.00 tôt 21.00 uur) bellen luisteraars naar de studio, noemen hun eigen twee favoriete platen en zeggen op welke plaats die in de ,,juke-box" geplaatst moeten worden. Daardoor ver- dwijnen 2 andere platen. Voor ze verdwijnen worden ze nog één keer gedraaid. Het spel wordt in de vrijdagavonds how (van 18.00 tôt 21.00) drie maal gespeeld. Het telefoon- nummer van Radio-compagnie is 05980-96688. Vier keer per jaar wordt de complété jukebox-lijst ge draaid in een extra uitzending van de vrijdagavondshow (van 21.00 tôt 00.00 uur). De complété jukebox-lijst zal van- af nu regelmatig worden afgedrukt in onze krant, zodat u veel gemakkelijker een keuze kunt maken. Radio Compag nie is te vinden op FM 105.2 en op de kabel 94.4. titel: gestort in afl: HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 - PAGINA 3. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwotde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Watefhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 >y nr: artiest(en): 1. Phil Collins 2. Van Morisson 3. Jimmi Hendrix 4. Tanita Tikaram 5. Pe Daalemmer Rooie Rinus 6. Mathias Reim 7. The Sweet 8. Nick Kamen 9. Trockener Kecks 10. Queen 11. Bangles 12. Bzn 13. Simple Minds 14. Pavarotti 15. Bon Jovi 16. Everything but the girl 17. Vicky Brown 18. John Miles 19. George Michael 20. Hot Chocolat .',i. Frank Farian 22. Vaya con Dios 23. Icehouse 24. Bryan Adams 25. Normaal 26. Supertramp 27. Johnny Cash 28. David Parton Tony Steward 29. Herman Finkers Hilde Cor 30. The Rubettes 31. Chris Montes 32. Quincy Jones 33. Fairground Attraction 34. Havenzangers 35. Toto 36. Creedance Clearwater Revival 37. Pink Floyd 38. Foreigner 39. Ronnie Tober 40. Depech Mode 41. Clint Eastwood General Saint 42. Paul Simon 43. Roxy Music 44. Pierre van Dam 45. Simple Minds 46. Terence Trent d'Arby 47. The Carpenters 48. Hi Power 49. Enigma 50. Nigel Kennedy In the air tonight 31 I'il tell me ma 29 Voodoo Chile 26 Twistin' in my sobriaty 30 Hoornse plas 27 Ich hab' getraumt von dir 29 The blockbuster 29 I promised myself 10 Met hart en ziel 24 Breakthru 26 Eternal Flame 26 Christal Gazer 20 Waterfront 28 Westside story 31 Livin' on a prayer 24 Take me 31 Quess I never will 19 Music 30 Différent Corner 25 Started with a kiss 25 Rocky 27 What's a woman 8 Touch the fire 1 Run to you 26 Oerend hard 23 Cannonball 1 A boy named Sue 1 Isn't she lovely 30 Achter het ijzeren gordijn 18 Sugar baby love 29 Let's dance 27 Tomorrow 8 Walking after midnight 31 's Nachts na tweeën 24 Hold the line 28 Suzie Q 23 Another brick in the wall 10 Waiting for a girl like you 21 Voor altijd en eeuwig 26 Enjoy the silence 31 Stop that train 22 Diamonds on the soûls of... 29 Avalon 30 Dat bruine café 15 This is your land 28 Sign your name 1 Top of the world 29 The Cuit of Snap 22 Sadness 31 Spring - Vivaldi - 28

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3