Kerst sport en spel instuif IUBILEUM-MODELLEN BIJ PEUGEOT APK-gekeurd LAURENS BV TiiV-Rapport: Toyota Carina kwalitatief de beste î&d) Tel. 05970 -13792 ftflEUWSfl Het merk-met-de-leeuw bestaat een eeuw Een "grote" auto in de wereld van de mini's 0 Avondje „Plat" LAD Tijdens de zwemvierdaagse worden de volgende randacti- viteiten georganiseerd: Maandag 24 december 09.00 opening 10.30 - 12.00 uur spelletjes en luchtkussen Donderdag 27 december 10.30 - 12.00 uur spelletjes en lucht kussen 13.30 - 15.00 uur spelletjes en luchtkussen 17.00 - 19.00 uur kinderdisco Vrijdag 28 decemberl0.30 - 12.00 uur spelletjes en lucht kussen 13.30 - 15.00 uur spelletjes en luchtkussen 17.00 - 19.00 uur kinderdisco Zaterdag 29 december 10.00 - 10.45 uur bejaarden koffieu- urtje conférence Erwin de Vries HOOGEZAND-SAPPEMEER - In de kerstvakantie kunnen kin-| deren zich helemaal uitleven tijdens de Kerst Sport- en Spel-In- stuif en de Zwemvierdaagse. De Instuif vindt plaats in de Euro- pahal en de 4 aanliggende gymnastieklokalen van de Dr. A. Ja- cobsseholengemeensehap aan de Nieuweweg in Hoogezand, en wel op 27 en 28 december van 09.30 -12.00 uur en van 13.00 -15.30 uur. Beide dagen voor aile leeftij- den. Kinderen die tussen de middag niet naar huis gaan, kunnen gebruik maken van de kantine van de Europahal. De entree voor de instuif is f 3,50 voor één dag en f 6,- voor twee dagen. De kaarten kun je kopen op de dagen zelf in de entreehal van de Dr. A. Ja- cobsscholengemeenschap Aangeraden wordt om gym- nastiekkleren en gymnastiek- schoenen mee te nemen. De traditionele Zwemvier daagse wordt ook dit jaar weer gehouden in het ,,Bob Bruinsbad" in Hoogezand. Het houdt in dat je gedurende 4 dagen telkens 500 meter moet zwemmen. Heb je dit vier dagen gedaan dan verdien je een Zwemvierdaagse-me- daille. De zwemvierdaagse wordt ge houden op de volgende dagen en tijden: Maandag 24 december09.00 - 10.00 uur bejaarden/gehandi- capten 10.00 - 10.30 uur ouders met jonge kinderen 10.30 - 16.00 uur allen Donderdag 27 december 09.00 - 10.00 uur bejaarden/gehandi- capten 10.00 - 10.30 uur ouders met jonge kinderen 10.30 - 20.30 uur allen Vrijdag 28 decemberidem Zaterdag 29 december09.00 - 10.00 uur bejaarden/gehandi- capten 10.00 - 10.30 uur ouders met jonge kinderen 10.30 - 18.00 uur allen Er is dus geen inhaaldag! Als je persé één van de 4 dagen niet kunt zwemmen, mag je op één van de andere dagen twee keer zwemmen. Kaarten kosten f 6,-. Je kunt ook een Combinatiekaart ko pen. Die kaart kost tien gul den, waarmee je zowel kunt meedoen aan de Instuif als aan de Zwemvierdaagse. 13.30 - 15.00 uur spelletjes en luchtkussen 14.00 - 17.00 uur muziek door Drive-In-Show ,,Roxanna" Dagelijks worden er boven- dien videofilms vertoond. WESTERBROEK - Een ge- noeglijk avondje ,,plat" wordt morgen gehouden in dorpshuis ,,Aalmanshuus" in Wester- broek. De schoolkinderen van de Jan Ligthartschool treden op met voordrachten en zang, het Duo Karst zorgt voor de muziek en Kees Visscher zal een aantal van zijn prachtige verhalen voorlezen. Kaarten zijn ver- krijgbaar bij het postkantoor en in het dorpshuis. Aanvang 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. BMW 315 1982 106.000 km. van 1e eigenaarf 5.950,- Opel Kadett 12S 1983 110.000 kmf 6.450,- Ford Escort 1600 Diesel 1986 130.000 km Laseruitvoeringf 11.750,- Mitsubishi Lancer F 1984 85.000 km. 4-drsf 5.850,- Nissan Sunny Kombi 1983 124.000 km. LPGf 5.850,- Lada 1200S 1986 90.000 km LPGf 3.750,- Nissan Stanza 1600GL 1983 106.000 kmf 5.850,- Mazda 626 1984 71.000 km. automaatf 7.950,- NissanMicra 1986 slechts 17.000 kmf 8.950,- Volvo 340 DL 1985 72.000 km LPGf 9.950,- Winschoten Papierbaan 5-7 PLANNEN PR0FIELEN oum PORTIEREN PASSAGERS PRESTATIES P0TENTIE PRQZEN .HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 - PAGINA 9 1NIEUWSL Il wmkbtod voor HoogtMnd Saopcmpe Wie een groot aantal jaren met een au to wil rijden die een absoluut minimum aan problemen geeft, kan niet anders dan voor een Toyota Carina kiezen. Uit een zojuist gepubliceerd onderzoek van de Duitse TuV blijkt namelijk dat bij on derzoek onder auto's van drie en vijf oud de Toyota Carina met overmacht als kwalitatief beste auto uit de bus kwam. De TuV is de otganisatie achter de Duit se 'APK'. Zij organiseert de verplichte, zeer strenge keuringen van Duitse au to's en houdt nauwkeurig bij wat aan ai le gecontroleerde auto's mankeerde. Jaarlijks vinden bij 500 keuringsstations zo'n 9 miljoen keuringen plaats. In het onderzoeksrapport worden alleen au to's opgenomen waarvan in een be- paalde leeftijdscategorie minimaal 500 exemplaren zijn gecontroleerd. Bij onderzoek naar auto's van drie jaar oud bleek dat van de gekeurde Toyota Carina-modellen slechts 0.8 procent een probleem vertoonde. Tweede op de fanglijst is de Toyota Starlet, vierde de Toyota Corolla! Bij auto's van vijf jaar oud staat de To yota Carina opnieuw soeverein boven- aan de lijst, als auto waarvan bij het TuV-onderzoek het minst mankeerde. Als een Carina acht jaar oud is, blijkt het nog steeds een zeer goede auto te zijn. Een kwart van aile onderzochte au to's werd als onveilig gekarakteriseerd. Maar de Carina bewees opnieuw z'n kwaliteit. Hij bracht het er met een der- de plaats beduidend beter vanaf dan z'n concurrenten en dan auto's uit een aanzienlijk hogere prijsklasse. De Toyota-organisatie is uiteraard blij met het uitstekende resultaat van de Carina. Het kwam overigens niet als een verrassing. De Carina biedt als za- kenauto bij uitstek, maar tevens als rui- me familie-auto, beproefde techniek, uitstekende rij-eigenschappen, veel ruimte en comfort en inderdaad de kwa liteit om jarenlang probleemloos en met veel plezier auto te kunnen rijden. Dat momenteel bij de Toyota-dealers een aantal extra fraaie en extra aantrek- kelijk geprijsde uitvoeringen van de Ca rina is na het uitkomen van dit TuV-rap- port een aangenaam toeval. Daardoor is het nu hèt moment om ook tôt de zor- genvrije Carina-rijders te gaan horen! Hoe vier je als autofabrikant het honderdjarig bestaan van je bedrijf? Je kunt een groot feest geven, een receptie, een gratificatie voor het personeel, een jubileum-boek uitgeven met al het wel en wee van de afgelopen 100 jaar. Maar als je het feest op gepaste wijze wilt vieren, kun je natuurlijk het best een aantal spéciale jubileum-auto's op de markt brengen. Peugeot, het merk met de leeuw, herdenkt dit jaar het heuglijke feit dat men een eeuw geleden begon met de produktie van gemotoriseerde voertuigen. Als één van de oudste autofabrikanten ter wereld viert Peugeot de mijlpaal van 100 jaar autofabricage met het lanceren van drie jubileum-modellen. Honderd jaar Peugeot automobielen betekent een historisch hoogtepunt voor de Europese autobranche. Via de drie jubileum-modellen laat de Franse fabrikant het publiek meede- len in zijn feestvreugde over het vol- maken van de eerste eeuw. De drie jubileum-modellen dragen het pas- sende opschrift: "Jubilee" en zijn voorzien van veel extra's, die de klant een voordeel geven van ettelijke hon- derden guldens. De Peugeot 205 "Jubilee" is lever- baar als 3- en 5-deurs vanaf 19.990,-. Hij wordt aangedreven door een 1.1 liter benzine-injectiemo- tor of door een 1.8 liter dieselkracht- bron en kost dan vanaf 24.280,-. Het jubileum-voordeel voor de klant be- draagt 1300 gulden. De Peugeot 309 "Jubilee" is even- eens leverbaar in een 3- of 5-deursuitvoering. Kopers hebben keus uit een 1.4 liter benzine-injectie- motor vanaf 24.665,- of een 1.9 liter dieselcentrale vanaf 28.895,-. Het prijsvoordeel bedraagt bij deze jubi- leum-auto precies 2000 gulden. De Peugeot 405 "Jubilee" zet ten slotte zowel als sedan en als break de feestvreugde luister bij. Hij is ver- krijgbaar met een 1.6 liter of 1.9 liter benzine-injectiemotor of met een 1.9 liter dieselkrachtbron. De 405 "Jubi lee" sedan is leverbaar vanaf 33.650,-; de break vanaf 37.495,-. Prijsvoordeel voor de klant: 2085 gui den. Meeneemprijzen NIEUWE DAIHATSU CU0RE: 'MAG HET IETSJE MEER ZIJN Vreemde regels rond het parkeren in drukbevolkte Japanse steden hebben invloed tôt bij ons. Tôt voor kort mochten auto's van maximaal 320 cm lengte in Japan zonder vergunning parkeren. Dus waren de Japanse mini's, zoals de Daihatsu Cuore, Subaru Mini-Jumbo en Suzuki Alto nèt geen 3 meter 20 lang. Sinds kort zijn de afmetingen voor het vrij parkeren verruimd tôt 3 meter 30. Prompt zijn deze mini's met zo'n 10 cm gegroeid. Daihatsu is met zijn bijna 84 jaar het oudste automerk van Japan. Sinds 1966 is Daihatsu actief op de markt van de mini's. In dat jaar verscheen de Fellow. Dit karretje was duidelijk gein- spireerd op de befaamde, eind jaren '50 door Alec Issigonis ontworpen Brit- se Mini. De Daihatsu Fellow met z'n twee-cilinder 2-takt motor van bijna 600 cm3 vond veel aftrek. Sindsdien is Daihatsu een grote producent van klei- ne auto's. Zo bouwde men in de jaren '80 ruim 2 miljoen Cuores. De huidige productie ligt op 20.000 stuks per maand. In zijn vaderland Japan is de Daihatsu Cuore de best verkochte mini. In Ne- derland is de Suzuki Alto marktleider, maar Daihatsu Holland heeft grote plannen met z'n nieuwe kleintje. Als gevolg van de wetgeving rond de 'schone' motoren kwam de Cuore met automaat te vervallen. Door zijn hoge re verbruik kan zo'n automaat-versie niet voldoen aan de strenge U9-normen. Ongetwijfeld weten de technici dit euvel in de nabije toe- komst te verhelpen; immers, aan het autofront staat de techniek niet stil. Auto's worden steeds knapper... Voor Daihatsu Holland is het verdwij- nen van de automaat een tegenvaller, want van de totale Cuore-afzet naam Bij de Cuore koppelde Daihatsu de groei van het model aan een face-lift voor het koetswerk. De carrosserie kreeg rondere vormen met een minder steile achterwand. Tevens zijn de kunststof bum- pers nu in de wagenkleur gespoten. Opvallend is voorts de complété uitrusting. Zaken als in hoogte verstelbare rolgordels, twee buitenspiegels en een van binnenuit te openen achterklep zijn in deze klasse eerder uitzondering dan regel. de automaat zo'n 10 tôt 15 procent voor zijn rekening. Anderzijds ver- wacht Daihatsu met de groter gegroei- de nieuweling beter te kunnen scoren en op jaarbasis zeker zo'n 3500 Cuores te kunnen verkopen tegenover 2500 van het oude model. Voor zijn totale programma gokt Daihatsu Holland in 1991 op een verkoop van 10.000 au to's. De nieuwe Cuore is de derde genera- tie, die in Nederland op de weg komt. Driedeurs Cuore TS. Daihatsu levert deze nieuwe versie voor precies de- zelfde prijs als het oude model. Daihatsu Cuore Anno 1991: compacte afmetingen, flinke daadkracht. Volgens de importeur zijn koetswerk en intérieur totaal veranderd: "er is vrijwel geen schroef gehandhaafd". Bij de jongste versie slaagden de ontwer- pers erin de blokkendoos-stijl van het vorige model om te buigen buigen - letterlijk en figuurlijk - in een meer jeugdige vorm. De koplampen werden platter en ova- ler. Ook de zwaardere voorbumper met spoiler en het toegenomen glas- oppervlak dragen bij aan de vlotte aanblik van het karretje. De nieuweling heeft duidelijk een dynamischer uiter- lijk dan zijn voorganger. De korte, spit- se neus sluit harmonisch aan op de grote voorruit. Twee horizontale pro- fielen accentueren de zijkant. Bij de vernieuwde achterkant biedt de vergrote ruit meer zicht. Helaas mis- sen de basis-modellen een achterwis- ser plus sproeier. Bij de luxere TX en CX is zo'n wis-wasser wel standaard. De forse achterlichten gaan "het hoek- je om" en zijn prima zichtbaar. In de achterbumper is een mistlamp opge nomen (niet bij de TG). De achterklep omvat de hele achterkant. Hij reikt tôt de bumper, wat een minimale tildrem- pel van 60 cm geeft. Persoonlijk vind ik de gemonteerde velgen geen toppunt van schoonheid. Ruim 50 procent van de carrosserie bestaat uit gegalvaniseerd plaatstaal. Dank zij CAD (Computer Added Des ign) computer-technieken en een har- de kwaliteit plaatstaal is de body extra sterk. De zelfdragende carrosserie met kreukelzones voor en achter heeft de zwaarste botsproeven doorstaan. De solide bumpers kunnen beter tegen kleine parkeertikjes. Net als voorheen levert Daihatsu de Cuore met drie en vijf portieren. De typen TG, TS en TX (met de T van 'trois', het Franse woord voor drie) hebben drie portieren; de CS en CX (met de C van 'cinq', wat Frans is voor vijf) hebben vijf deuren. Simple com me bonjour. Uit oogpunt van veilig- heid zijn de portieren voorzien van extra verstevigingsprofielen. Voor het binnengebeuren van de Cuo re verdienen de bouwers veel lof. De auto is keurig afgewerkt. Behalve een uurwerk en een anti-verblindingsstand op de binnenspiegel is de wagen com- pieet. Cuore is het Italiaanse woord voor hart; de Daihatsu-dreumes biedt dan ook ailes wat je hart begeert... Het dashboard heeft een grote snel- heiasmeter, die tôt 160 km/u gaat en twee kleine wijzers voor brandstof- voorraad en koelvloeistoftemperatuur. Er zijn verklikkerlichtjes voor acculaad- stroom en oliedruk. Via druktoetsen kunnen we de achterruitverwarming, het mistachterlicht en de achterwisser aandoen. De verlichting bedienen we met de linker stuurstengel; de ruite- wissers met interval via de rechter hendel. Bij het ventilatie-verwarmingssysteem houdt een re-circulatiestand bij file-rij- den de eventuele vuile uitworp van voorgangers buiten de deur. De aanja- ger heeft drie snelheden. De klimaatre- geling gaat via schuifknoppen. De voorstoelen hebben in hoogte ver stelbare hoofdsteunen en zijn bekleed met een frisse stof. Bij de eenvoudiger uitvoering zijn stoelen en achterbank gedeeltelijk met stof bekleed met skai aan de zijkanten. Van de uitwendige groei en de verlen- ging van de wielbasis profiteerde het intérieur met vijf centimeter. De rest ging op aan vergroting van de bum pers. De breedte bleef onveranderd op 139,5 cm. Ook weer zo'n typisch Ja- panse maat, die we ook tegenkomen bij de Subaru Mini-Jumbo. Wel is de ruimte op schouderhoogte verbeterd. Bij het vorige model namen de wiel- kasten naast de achterbank veel ruim te in beslag. Door de wielbasis te verlengen en de achterste schokdem- pers schuin naar achteren te plaatsen, kon de zitting van de achterbank wor den verbreed. Tevens kreeg de baga- geruimte een gelijkmatiger vorm en meer inhoud. Thans 128 liter met de achterbank omhoog en 240 met neer- geklapte achterbank. Opvallend is dat ook lange passagiers op de achter bank rechtop kunnen zitten zonder met hun hoofd het plafond te raken. De beenruimte achter is sterk afhanke- lijk van de stand van de voorstoelen. In principe is de krachtbron van de oude Cuore gehandhaafd. De drie-pit- ter in het vooronder kreeg een andere nokkenas-timing voor een zuiniger en rustiger loop. Een elektronisch ge- stuurde feedback carburateur voedt de 847 cm3 'grote' 3-cilinder lijnmotor. Hij levert maximaal 30 kW/41 pk bij 5500 tpm. Zijn hoogste koppel bedraagt 65 Nm bij 3200 omw/min. Dank zij een 3-weg katalysator met lambda-sonde voldoet de Cuore aan de strenge US'83 emissie-eisen. Dat zijn knappe prestaties. Dat de Cuore het milieu een warm hart toedraagt, blijkt ook uit andere aspecten, zoals een actief koolstoffilter dat benzinedampen belet in het milieu te komen. Koppakkingen, remvoerin- gen en koppelingsplaten zijn van as- best-vrij materiaal vervaardigd. Door het ontbreken van asbest kan de tem- peratuur bij de remmen nogal oplo- pen. Als remedie bezit de Cuore vôôr geventileerde remschijven; uniek in deze klasse. Even opvallend is de rondom onafhan- kelijke wielophanging met vôôr McPherson veerpoten plus een torsie- stabilisator. Achter zijn twee langs- draagarmen gemonteerd, die onaf- hankelijk van elkaar bewegen. Het geheel wordt afgeveerd met pro- gressieve schroefveren en schuin ach- terwaarts staande schokdempers. Onderweg blijkt de Cuore een rap karretje. Hij ziet er niet alleen kordaat uit, hij gedraagt zich ook zo. Na enige aandringen krijg ik de snelheidsnaald op 150 km/u. Niet gering voor zo'n kleine rakker. Stel dat de meter 10 procent overdrijft, dan komt nog pre cies de officiële top van 135 km/u uit de bus. Z'n potentie blijkt al bij het optrekken. Hij gaat fel uit de startblok- ken. Acceleratie van 0 tôt 100 km/u kan in 17.6 sec. Geef je hem op de snelweg de vrije teugel, dan gaat hij er gezwind vandoor. Als je hem stevig op z'n staart trapt, is de vurige drieci- linder in het vooronder niet fluisterstil aan de slag, maar het stoort niet erg. De voorstoelen zijn goed gevormd en zitten gerieflijk. Gunstig voor lange ritten. De vijfbak schakelt Japans vlot. Aile trappen zijn prima bereikbaar. Veel bedieningsgemak vinden we ook bij het stuurwiel en instrumentarium. Bij het wegrijden uit stilstand gaat de besturing een tikkeltje zwaar. Eenmaal op pad werkt de besturing heel direct en precies stevig genoeg. In de neus van de nieuwe Daihatsu Cuore zijn de koplampen platter en ovaler dan voorheen. De bumpers zijn gespoten in de wagenkleur. Twee bui tenspiegels zijn standaard. Het standaard bekrachtigde remsys- teem met schijven vôôr en trommel- remmen achter laat zich uitstekend doseren. Er zijn geen overmatige krachten nodig om de Cuore eventueel tôt een noodstop te bewegen (bewe gen Dank zij de negatieve schuurstraal bij de voorwielophanging laat de Cuore zich makkelijk herpakken als hij plotse- ling een lekke band zou krijgen of per ongeluk met een of twee banden in een zachte berm terecht komt. Met zijn draaicirkel van 9 meter kan hij met groot gemak in een klein plekje keren of parkeren. In zijn totaliteit maakt de nieuwe Cuo re een volwassen indruk, hoewel de motor met kinderporties genoegen neemt. Volgens de EG-normen ver- bruikt-ie bij 90 km/u 1 op 23,5 (I), bij 120 km/u is dat 1 op 15,9 en in de stad 1 op 16,1. Met een beschaafd rijge- drag is gemiddeld 1 op 17 haalbaar. Het basismodel, de Cuore TG, is 200 gulden in prijs verhoogd en kost nu f 13.395,-. De TS is in prijs gelijk ge- bleven. Echter, voor het bedrag van 14.395,- krijgt u nu wel een compleel nieuwe auto. De TX was 15.495,- en die kost nu 14.995,-, ofwel 500 gui den minder. De vijfdeurs versies zijn 600 gulden duurder dan de vergelijk bare driedeurs.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 9