i#T LAHPOR B.V. lililililililL Wie sprak de gedenkwaardige woorden OP=OP il il il il il Warner Rowaan even terug uit De Golf m Winnen is leuker dan verliezen VISON 't Was me 't jaartje wel KEI U E NS 500 M2 FIETSPLEZIER 100 M2 FITNESSPLEZIER Fa N&ORFN eàingboetiek r Zaalvoetbal- toernooi NIEUWJAARSKAARTEN KALENDER 1991 VERJAARDAGSKALENDERS AGENDAS 1991 SHOP 'DE TABAKSPOT' CENTRA AKKU'S PRIJSKRAKERS weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving Verkoop: 29 - 31 december Vuurwerklijsten nu verkrijgbaar bij: Meint Veningastraat 14 Hooogezand Als een jaar bijna is afgelopen is het een goed gebruik nog even terug te kijken voordat het nieuwe begint. Ook uw redaktie bla- derde de kranten van 1990 door en constateerde hoe vluchtig het nieuws is. Wat de ene week de voorpagina haalde leek soms de volgende week alweer vergeten. We doen een volstrekt wille- keurige greep: Avebe bouwde een nieuw botenhuis aan het Foxholstermeer. De kemgroep milieuzaken voerde actie tegen overtollige ver- pakking, de eerste blikcontainer werd geinstalleerd en de grond onder de panden van Manon en Ruchti bleek zo emstig vervuild - dat er (gedeeltelijk) moet worden afgebroken. Een manege lijkt definitief van de baan en een historische munt keerde terug naar Hoogezand-Sappemeer. (Waaris ie trouwens gebleven?) Bij de Kinderboerderij werden een kalkoen en 7 konijnen gestolen. Wijkcentrum de Kern vierde 3 maanden lang feest en Prinses Margriet opende het nieuwe ,,Voor Anker". Ook kwam er een bewaakte fietsenstalling, de Hema verhuisde naar Groot Go- recht en Scapino naar de Hema. Boeren blokkeerden de wegen, de Turkse vrouwencommissie bestond 10 jaar, twee keer was er brand bij Molnlycke, de Amro-bank werd overvallen en de sub- sidie op oud papier werd verhoogd. Radio Compagnie ging de ether in, honden moeten in het vervolg aan de lijn, en pitbulls gemuilkorfd. 100 jaar Javaanse contractarbeid werd herdacht, slager Timans maakte een stadhuis van vet en Pim de Bruine werd benoemd tôt directeur van Volksbelang, en, je kunt er niet om heen: de nieuwe burgemeester Jaap van der Linde haalde haast elke week de krant. Maar al bladerend blijkt 1990 vooral een jaar geweest te zijn van politieke omwentelingen. In het Oost-blok, in Zuid-Afri- ka en in Hoogezand- Sappe- meer. Belangrijk genoeg om nog even bij stil te staan. Lees erover in ,,Vreemde gasten waren welkom" en „Winnen is leuker dan verliezen". Al bla derend merkten we ook dat een aantal ,,kwesties" als het ware is blijven hangen. Veel publiciteit en toen ....werd het stil. We pakten de telefoon en informeerden. Het resultaat leest u in het artikel: ,,Hoe staat het nu met...?" Het hele jaar door hebben we regelmatig een beroep gedaan op onze lezers. We vroegen in- formatie over mensen naar wie straten zijn genoemd. We deden een beroep op uw ken- nis over historische gebouwen. We vroegen u zelfs naar de be- tekenis van het woord ,,hang- molen". Met uw talrijke reac- ties waren we reuze blij. Voor ons het bewijs hoe goed deze krant wordt gelezen. Ook in 1990 zijn er door allerlei mensen belangrijke, leuke, gekke en opmerkelijke uitspra- ken gedaan. Opmerkelijke genoeg om de krant te halen. Hieronder drukken we 24 van die uitspraken af. Emaast een lijst van de mensen die ze gezegd hebben, maar in willekeurige volgorde. Aan u de opgave de juiste uitspraak aan de juiste persoon te koppelen. Om u een beetje te helpen hebben we hun functies of hun woonplaats erbij vermeld. Een voorbeeld: „Niet ailes is oplosbaar en niet ailes kan tegelîjk" dat zei Wethouder Mo- bers over de Sociale Vemieuwing. Stel: de uitspraak staat op nummer 1 en de naam van de wethouder onder de letter C, dan is de oplossing: l.C. Alleen die oplossingen hoeft u in te zenden. Dit zeiden ze: 1. Ik ben misschien een beetje streng, maar als ik in de- keuken kan kijken en de kok is goed moet het geld er ookkomen 2. Stel maar een Turkse beheerder aan bij wijkcentrum Spokie. 3. WC-papier en drollen zie je gewoon voorbijkomen. 4. Als ze de dieren opeten, hoop ik dat ze erin stuikken. 5. Als ik de jaarlijkse feestavond in Struvé open voel ik de band met de Sappemeersters zinderen. 6. Toen ik die maquette zag, werd het helder in mijn bol. Ik zag de school helemaal voor me. 7. Naar binnen toe was u mevrouw Hesselink een soort moeder van de compagnie. 8. Ik vind het ook niet leuk dat iedereen in het bestuur al- tijd ja en amen en niks zegt. 9. Aïs het buitengebied verpaupert gaat dat ten koste van de leefbaarheid. 10. Als gemeente en bedrijfsleven niet snel over de brug komen zullen we het jaar 1991 mogelijk niet halen. 11. Ik zou aile 3000 kinderen wel op vakantie willen stu- ren. 12. Wat nu aan het licht komt over incest, sexueel mis- bruik en mishandeling beschouw ik pas als het topje van eenijsberg. 13. Als ik minder zorgen had zou ik nog beter voetballen. 14. De bewoners van Voor Anker kunnen toch niet als ..grootwild" beschouwd worden. 15. Wie de bijbel leest van kaftje tôt kaftje kan nooi in- stemmenmet een huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht. 16. Ik ben als de argeloze lezer die in de dienstregeling van de Nederlandse spoorwegen alleen die ene lijn met be- grip beschouwt. 17. Ik wil het spoor laten zien, zoals het echt geweest is. Niet alleen de romantiek, maar ook de harde werke- lijkheid, de kou, het zware werk, stof en roet. 18. Weed moet vrij te koop zijn, net als tabak en alcohol. Aan weed is nog nooit iemand dood gegaan, aan alco hol wel. 19. Dat er op de thuiszorg bezuinigd wordt vind ik ,,bloo- dyshame". 20. Om u voor uw sprookje te bedanken zullen we u van- avond een sprookjesvoorstelling geven. 21. Ik zal wel als een huilende roepen en sterven in de woestijn. 22. De Van Heemskerkschool staat misschien wel op de schoonste plek van de gemeente. 23. Waar houdt de KNVB zich mee bezig. Een storm in een glaswater. Ver beneden peil! 24. De burgers worden hier opgeofferd aan het collecti visme. Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur. De Sprekers A. Jan Sagel (gemeentese- cretaris) B. Meia Lantinga (wethou der) C. Herman Visker (raadslid) D. Sharif Mohammed (asiel- zoeker) E. Maarten Rietveldt (VVV) F. Roel Zuidema (raadslid) G. Geert Jan Meijer (,,40") H. Steffie van der Veen (Kinderboerderij) I. Wim Berghoef (raadslid) J. Jan Veen (Westerbroek) K. Ger Jacobs (raadslid) L. Jan Buurke (Lutherse Kerkstraat) M. Cor Drost (wethouder) N. Gérard Beukema (gede- puteerde) O. C.W. van der Werf (huis- arts) P. Valentina Lisovskaja (balletdanseres) Q. Reg Koops (raadslid) R. Riekje Buivenga (Wester broek) S. Meester Broekema (Westerbroek) T. Théo Niemeijer (raadslid) U. Sherrie Moore (Belfast) V. Jaap van der Linde (bur gemeester) W. Roelof Ronda (raadslid) X. Tjeerd Veenstra (Volks belang) Prijzen Het Nieuwsblad looft een hoofdprijs uit van 100 gul- den, een tweede prijs van 50 gulden en een derde prijs van 25 gulden. Bovendien zijn er 5 troostprijzen te winnen van een tient je en een prijs van 25 gulden voor de origineelste inzending. Inzendingen moeten binnen zijn op maandag 7 januari. Opsturen aan Redaktie Het Nieuwsblad, postbus 29, 9610 AA Sappemeer, of inle- veren bij ons kantoor in Groot Gorecht. Veel succès! Nu aan het eind van het jaar mag u nog een keer reageren en deze keer zijn er leuke prij zen te winnen. In onze oude jaarspuzzel vragen wij u wel- ke bekende persoon die leuke, bijzondere of gekke uitspraak heeft gedaan. Meer onder de kop: ,,Wie sprak de geden kwaardige woorden 1991 Wat zal 1991 brengen? De soci ale vemieuwing gaat door. De rotonde wordt voltooid, de Kerkstraat gedeeltelijk afge- graven. We zullen veel minder asielzoekers tegenkomen. Maar verder? Zal de scheeps- werf Wolthuis geredworden? Komt er éénrichtingverkeer in de Kerkstraat? Wordt de hon- denbelasting weer ingevoerd? Zal het paaltje van Sappemeer blijven bestaan? Zullen P.v.d.A., CDA en Groen Links even goede maatjes blijven als nu? Nu nogt koffie dik kijken, maar op al die vragen zult u de antwoorden kunnen lezen in deze krant. Dat het u goed mag gaan in 1991! HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zielige verhalen over heimwee en ondragelijke spanningen vallen eruit de mond van Golfganger Warner Rowaan(27) uit Hoogezand-Sappemeer niet op te tekenen. ,,Je bent bij de marine, ook als het oorlog is en daarover moet je niet moeilijk doen". Hij gaat, als de situatie in het Midden-Oosten zich niet wijzigt, in april dus gewoon opnieuw naar de Golf. Warner is sinds z'n achtiende beroepsmilitair. De lust om te reizen de mateloze interesse voor vliegtuigtechniek deden hem die keuze maken. Hij is helicoptermonteur. Twee heli- copters had de Pieter Florisz aan dek. Het preventief onder- houd van één heli vraagt dage- lijks zo'n vijf tôt zes uur werk, daamaast zijn er de grote klussen in de havens. ,,Het is natuurlijk geen auto. Een heli- copter kan moeilijk even stil gaan staan als er een onder- deel uitvalt. Veiligheid staat voorop. Zo spoelen we om de 25 vlieguren de motoren". Ver- baasde blikken van uw ver- slaggever, spoelen? ,,Ja, met water en zeep, nee dat is geen grapje. De motoren zijn na tuurlijk van hoogwaardig ma- teriaal, dus het kan". Veel last hadden de monteurs, die in een shift van 12 uur op, 12 uur af, werkten, van geel poedersuikerfijn stof. De zan- dige omgeving maakte het ook onmogelijk om de huid van de heli's met een laagje vet te be- schermen. Dat verergerde de zaken alleen maar. ,,Heel veel aandacht moesten we aan cor- rosie en aan verstoppingen van leidingen geven", Massa's oliesjeiks Aan het nut van de reis heeft Warner geen moment getwij- feld. ,,In de Golf van Oman la- gen we tussen 50 lege olietan- kers. Dan zie je ineens hoe goed de blokkade werkt. We hebben het ook best druk ee- had. Zo'n 600 schepen hebben we gecontroleerd". Hoogtepunt van spanning was de passage van de Rode Zee, langs Jemen dat Irak steunt. Hoogtepunt van ontspanning een excursie naar de Egypti- sche piramiden. Wamer be- klom voor het eerst van zijn leven een paard. Over het pas- Wamer Rowaan thuis in de fa- miliekring. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Even een nieuwe gemeenteraad kiezen op 21 maart. Wie had kunnen denken dat de gevolgen zo groot zouden zijn: De P.v.d.A. van 12 naar 8 zetels. Weg meer- derheid. D66 grote winnaar. GPV eindelijk in de raad. Nieuw- komer Groen Links haalt 2 zetels en -had u het gedacht- mocht een wethouder leveren in de persoon van Cor Drost. Een waar- lijke politieke aardverschuiving. Maar er waren voortekenen. De eerste al in 1989. Kijk maar naar de koppen in deze krant. September 1990: *Concept-verkiezingsprogramma P.v.d.A.: SBHS en AJS moeten fuseren. *Rector Aletta Jacobs: Bij fusie worden we te groot. Oktober 1989: *Scholenfusie blijft in P.v.d.A.-program November 1989: *Pedagogisch studiecentrum ontraadt fusie voortgezet onderwijs December 1989: *Enquete AJS zet ouders op verkeerde been. *Geen objectieve criteria tegen fusie SBHS en AJS. Januari 1990: *Ouders AJS leerlingen tegen fusie met SBHS. Maart 1990: *Fusie scholen over verkiezingen getild Dat haal je de koekoek! Op donderdag 22 maart luidde de kop: Aardverschuiving in politiek Hoogezand-Sappemeer". De bijl was gevallen. Was het echt de scholenfusie die dat allemaal had veroorzaakt? Had het minimabeleid dat Groen Links voorstelde ook een roi gespeeld. Of de advertentie van de huurdersvereniging waarin het P.v.d.A.-beleid funest werd verklaard voor huurders? Of landelijke zaken? Alleen de kiezer die het weet. De advertentie van het emancipatie-overleg had in elk geval heel weinig effect. ,,Geef vrouwen meer stem in de politiek". Het werd minder stem. Van de 4 vrouwen bleven slechts 2 over. De klap kwam hard aan voor P.v.d.A. fractievoorzitter R. Stabler Zware bevalling En toen kwam de Collegevor- ming. Een krantenkop: .Be valling collège zwaar en lang- durig". Weer was het de fusie die de boventoon speelde. WD en D66 vielen erdoor bui- ten de boot. Groen Links bleef erbinnen. Drost werd wethou der. Mobers en Lantinga (PvdA) en Laaning (CDA) mochten blijven. Fusie werd integratie en of dat nu hetzelf de is of iets anders? Dat zal 1991 moeten leren. En wie ach- teraf toch anders had willen stemmen krijgt in 1991 weer een kans. Dan zijn de verkie zingen voor Provinciale Sta- ten. gespecialiseerd in (kopen of huren) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 sagieren legt Wamer minder enthousiasme aan de dag. Bar- retjes, bioscopen en theaters heeft hij niet gezien in al die exotische steden. ,,Bij de grote hôtels kon je je een beetje ver- maken. Drankje drinken, zwemmen. Toeristen waren er echter helemaal niet. Alleen massa's gevluchte oliesjeiks. Aan boord was te merken dat de reis verschilde van eerdere ondememingen. ,,Er werd veel meer frisdrank gedronken dan bier. De meesten realiseerden zich drommels wel, dat een heldere kop van levensbelang kon zijn". Het vermaak aan boord bestond uit droogroei- en, lezen en vooral video kij ken. Hoogtepunt was in de ha vens het arriveren van de post van familieleden en vrienden. ,,Ik heb een lamme arm gekre- gen van het schrijven. Kreeg brieven van mensen waarvan ik het helemaal niet had ver- wacht. Prachtig". Wamer houdt voorlopig vakantie. De lange latten onder en lekker afkoelen in de sneeuw. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Stichting Welzijnsbevor- dering organiseert op 2 januari een zaalvoetbaltoemooi. Het toemooi vindt plaats in de Eu- ropahal te Hoogezand. Aan- vang 09.00 uur. Het toemooi eindigt om ongeveer 16.30 uur. De deelname staat open voor personen tussen 14 en 23 jaar. De kosten zijn 25 gulden per team maximaal 8 perso nen). Voor meer informatie en opga ve kunt u terecht bij: Stichting Welzijnsbevorde- ring, Heveapad 183 Hooge zand, tel. 05980-94148 (H. Raspe). Groot Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 36 amp. nu 79.- 43 amp. nu 89.- 44 amp. nu 79.- 55 amp nu 109.- 60 amp. nu 99.- 63 amp. nu 129.- 66 amp. nu 139.- 88 amp. nu 169.- HET IEUWS0LAD VUURWERK 44e JAARGANG NO. 52 MAANDAG 24 DECEMBER 1990 1990: Het jaar van de omwentelingen Oudejaarspuzzel keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Slliiskadc 30 Wmkrlcentrum Martcnshook 9601 LC Hoogezand 05980 93405 Met 1 jaar garantie Tevens zijn wij lever an cier voor BERGA en VARTA akku's met twee jaar garantie Bei voor een voordelige prijsopgave AUTOSHOPS Groningen, Rijksweg 129a (D-Gros) Telefoon 050-412458 Hoogezand, Meint Veningastraat C Telefoon 05980-91120

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 1