,,Vreemde" gasten waren welkom m f# Hoe is het nu met Wê - 9999 dTIEi Buikdansen en Kiepkerel bij Radio Compagnie 1990: Krant in beweging Hoogezand-Sappémeer en de wereld En toenwerd het stil Fantastische foto's Frekie Frekie Oudejaarsavond I Dat we als inwoners van Hoogezand-Sappemeer niet kunnen zeggen: „Wij hebben met de rest van de wereld niets te maken" is in 1990 wel heel duidelijk gebleken. De situatie in de hele wereld werd ons letterlijk thuis bezorgd in de vorm van de vele ..vreemde" gasten die op bezoek kwamen om korte of langere tijd in ons midden te vertoeven. Welkom waren ze vrijwel allemaal, behalve natuurlijk de Italianen die het op de banken hadden gemunt. Maar die hadden we ook niet uitgenodigd. Maar verder toonde de bevolking van Hoogezand- Sappe- meer, op een enkele uitzondering na, zich erg gastvrij. Nogal wat van die welkome gasten vertelden hun verhaal aan onze krant. Kent u ze nog? Asielzoekers In januari werd het voormali- ge bejaardentehuis ,,Voor An- ker" een tijdelijk opvangcen- trum voor asielzoekers. Wat was er een opschudding toen hun komst werd aangekon- digd. Maar wat is het meege- vallen. Gewone mensen ble- ken het. Uit 25 verschillende landen, die niet voor niets huis en haard hadden verlaten. Ze fietsten wat slingerend over de Hoofdstraat. Maar meer last had je er niet van. Ze kre- gen baby's net als wij, gingen trouwen, net als wij en al gauw hadden ze een plekje in ons midden. En die racistische leuzen en de nepbom moeten we maar heel gauw vergeten. En nu zijn ze al weer weg. Naar Veendam. Waarom ei- genlijk? Omdat de afspraak slechts gold voor één jaar? Nou en! Er is toch nog steeds een groot tekort aan opvang- plaatsen. Heel veel mensen, vooral de vrijwilligers, vinden het jammer dat het voorbij is. Het is ons een raadsel waarom het oude ,,Voor Anker" geen asielzoekerscentrum kan blij- Zuid-afrikaanse vrouwen te- gen apartheid ven. Apartheid Ook in januari, Nelson Mande la zat nog steeds gevangen, kwamen twee Zuid-Afrikaan- se vrouwen op bezoek. Pamela Nandi en Emma Mamamela, deelneemsters aan de Mali- bongue-conferentie in Amster dam. In het gemeentehuis ver telden zij over het gevecht van zwarte vrouwen tegen het apartheidsregime: ,,Moeders sterven liever zelf dan dat ze hun kinderen zien sterven". Een hartstochtelijk pleidooi hielden ze voor het voortzetten van de economische boycot. Vanaf begin juni was de Zuid- afrikaanse veldwerker Boyce Williams samen met zijn vrouw Doreen zes weken te gast bij de doopsgezinde ge- meente Sappemeer- Noord- broek. Mandela is dan al vrij. ,,Maar de apartheid is nog lang niet verdwenen uit de hoofden van de mensen", zei Williams. Schrijnend zijn de verhalen die hij vertelde over uitbuiting en vervolging van de zwarte bevolking. Koppen in het nieuwsblad van de Zuidafrikaanse raad van ker- ken: ,,500 mensen gedreig met uitsetting", ,,Plaasskole se kinders ly honger",,,Oral on- geletterde mense". Zuidafrika heeft nog een lange weg te gaan. De Russen kwamen Waren we vroeger misschien bang dat de Russen zouden ko- men. De laatste jaren geloof- den maar weinigen meer in een dreiging vanuit het oosten. Toen begin februari per onge- luk de BB-sirenes loeiden, maakt niemand zich daar druk om. Maar even later kwamen ze echt, de Russen. Op onze uitnodiging. Op 29 mei arriveerde een groep gemeenteraadsleden uit aile delen van de Sovjet-Unie. Ze bezochten de SBHS, Avebe, maakten een rondvaart over het Zuidlaardermeer en waren reuze enthousiast. Toen al hoorden we over de ellende die via de TV nu dagelijks De Russische raadsleden kre- gen uitleg bij de SBHS Familie Szekeres uit het Roe- meense Sibiu Afscheidbarbecue Noord-Ierse woelwatertjes over ons heen wordt gestort: slechte ziekenhuizen, voedsel- schaarste, slechte wegen, mi- lieuproblemen en corruptie. Op 10 oktober weer een groep Russen op bezoek. Dansers van het balletgezelschap uit Ivanovo, naar Hoogezand ge- haald door de inspanningen van Bernadette Kamstra. Ze gaven een prachtige voorstel- ling en er ontstonden nauwe vriendschapsbanden. Na veel omhelzingen vertrokken ze met een bus vol goede gaven terug naar hun land waar de vrijheid veel groter, maar de strijd om het bestaan steeds moeilijker is geworden. Nog meer Russen kwamen er, als asielzoeker, of gewoon op vakantie bij vrienden of fami lie in Hoogezand-Sappemeer die ze soms vele tientallen ja ren niet hadden gezien. ,,Flink moe maken" Moe, maar voldaan waren de gastouders toen de 20 woelwa- ters uit het Noord- Ierse Bel fast met hun begeleidster weer naar huis waren vertrokken. De Noord-Ierse kinderen be- schikten over een onuitputte- lijke energie. ,,Flink moe ma ken", bleek de enige remedie. De kinderen, veelal afkomstig uit gezinnen met grote proble- men, waren in tweetallen (één protestant en één katholiek kind) in de gastgezinnen on- dergebracht. De plaatselijke werkgroep van Pax Christi had zich het vuur uit de slof- fen gelopen om hun komst mo- gelijk te maken. Omwenteling Door de omwenteling in hun land konden in juli Adria en Antonia Szekeres uit het Roe- meense Sibiu de familie Bou- land komen bezoeken. Ze had den er een onvergetelijke tijd. ,,Het kan in Roemenie alleen maar beter worden", dachten ze toen. Wie de berichten van de laatste tijd hoort is daarvan niet meer zo zeker. In oktober publiceerden we een brief van hun collega's die correspon- dentievrienden zochten. Hebt u daarop gereageerd? Laat het ons eens weten. Over de roi van de kerken bij de omwenteling in Oost-Duits- land vertelden Manfred en Brigitte Goldberg uit het Oost- Duitse Zodel, vlak aan de Poolse grens. Begin augustus logeerden ze bij de familie Van Straten. Dat Oost- en West Duitsland weer herenigd zou den worden konden ze nog bij- na niet geloven. ,,Dat de rege- ring ons zo bedrogen heeft, dat het zulke misdadigers waren hadden we niet gedacht". Oost-Duitsers (of moet je ze nu ,,oostelijke" Duiters noemen) kwamen er nog veel meer. De contacten van de kerkelijke gemeenten met de Evangelisch Lutherse kerk in Lambrechts- hagen raakten uit het .stillle circuit". Individueel kwamen ze ook. Ze bezochten zelf s onze campings, net als WestDuit- sers, Fransen, Engelsen en Scandinaviërs. Maar dat wa ren we al veel langer gewend. Het bezoek van een Zweedse ambassadeur is natuurlijk ook best aardig, maar niet echt op- zienbarend. Waarom vinden we die ande- ren interessanter. Omdat ze heel indringend een stukje bij ons thuis brachten van die in- gewikkelde, problematische wereld waarvan we deel uit- maken. Zullen deze kleine asielzoe- ken aan hun verblijf in Hooge- kertjes met plezier terugden- zand-Sappemeer? Diekman: ,,Hou old bist?" Frekie: ,,TThoes dattien, ien traain negen". Wegens inventarisatie zijn wij woensdag 2 januari Moeke: ,,dij snijpop liekt ja net op n mens". Frekie: ,,Gain wonder, pa zit der ien". GRONINGEN - Van 19 januari tôt en met 16 februari wordt in de Tentoonstellingszaal Har- moniegebouw in Groningen de expositie Fantastische foto's gehouden. Er is dan werk te zien van R. Boonstra, T. Hocks, G. van der Kaap, E. Olaf, T. Sixma en H. Tas uit de collectie van het Groninger Muséum. Aletta Jacobs? 11 januari: Bijna pagina-groot artikel over de film die topre- gisseuse Nouchka van Brakel gaat maken over het leven van Aletta Jacobs. De gemeente gaf 7 duizend gulden stimule- ringssubsidie. En toen werd het stil. Gaat de film niet door? Zeker wel", zegt mevrouw A. Weert, penningmeester van de stichting die het initiatief nam. ,,We hebben stug doorge- werkt". De synopsis (een voor- Lopig scénario zonder dialo- gen) is klaar. De produktie- maatschappij wordt ,,Juca" uit Amsterdam. Nu moeten we verder met de fondsenwerving voor het scénario. Wanneer wordt de film opgenomen? ,,We hopen nog in 1991. Dan kan hij in 1992 uitkomen". Wie gaat de hoofdrol spelen? ,,Daar mag ik nog niets over zeggen". Dus de film gaat wel door? ,,Absoluut, maar we vinden kwaliteit belangrijker dan snelheid". De rotte kies? Hoogezand trekt 230 duizend gulden uit voor rotte kies" kopte het Nieuwsblad op 1 fe bruari. De rotte kies is de flat aan de Huygenstraat, midden in de opgeknapte wijk Spoorstraat Kieldiep. Per ap partement moet er 30 duizend gulden worden verspijkerd, waarvan 20 duizend gulden voor rekening van de eige- naar/bewoner. Een bedrag dat de meesten niet kunnen op- brengen. En toen....werd het stil. Plan van de baan? ,,Nee, er is nog hoop", zegt Auke Veenstra na- mens de gemeente. ,,Er is het hele jaar gepraat. Ook met het landelijk ombudsteaum stads- vernieuwing. Het financiële probleem is nog niet opgelost. Aanvullend geld is nog niet gevonden. De 230 duizend blijft gereserveerd". HOOGEZAND-SAPPEMEER - In „Puur Cultuur" bij Radio Compagnie geeft Tineke Rouw uit Groningen op oudejaarsa vond een cursus buikdansen voor beginners en kiepkerel Jaap Westerdiep uit Westerbroek neemt gebeurtenissen van het bijna afgelopen jaar op de korrel. Puur Cultuur begint om 19.00 uur. In het sportprogramma dat al om 17.00 uur begint worden inter views gehouden over sportieve gebeurtenissen van 1990. Voor de muzikale afwisseling zorgen onder meer Erwin de Vries uit Zuidbroek met zang, gitaar en keyboard en Harrie Kooi uit Hoogezand met draaiorgel. Stilstand is achteruitgang. Uw Nieuwsblad zat in 1990 bepaald niet stil. De groot- ste verandering was natuur lijk het nieuwe formaat. Het Nieuwsblad is weer groot. De meeste mensen vinden de nieuwe opmaak een grote verbetering. En- kelen hadden kritiek. ,,Het was zo'n handig krant je". Ook in 1990 verschenen en kele nieuwe rubrieken. In januari ,,50-plus" nieuws en in april ,,Wonen aan de door Henk Booy. Geweldig gewaardeerd, zo blijkt uit de talrijke reacties. Vooral als de straat genoemd is naar echte oud- Hooge- zandsters of oud-Sappe- meersters. Dan krijgen we post uit het hele land. Ooit geweten dat het Nieuws blad ook gelezen wordt in Nijmegen en Emmeloord? En o wee, als de straat we gens plaatgebrek eens niet verschijnt. Ongeruste tele- foontjes: ,,Jullie houden er toch niet mee op? Ik heb er een speciaal plakboek voor aangeschaft". Nee hoorl Wo- nen aan de verschijnt ook in 1991. Er zijn nog straat- namen genoeg om over te vertellen. Vorige week verscheen voor het eerst ,,de jukebox", van Radio Compagnie. Van uw reacties zal afhangen hoe lang we daar mee doorgaan. Hebt u ideeën, wensen of kritiek? Neem geen blad voor de mond, maar laat het ons weten. Wij zullen ons best doen de kwaliteit van Het Nieuwsblad even hoog te houden als in 1990. De redaktie SHOP DE TABAKSPOT Grool Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 WENST U' EEN VOORSPOEDIG 1991 Het Achterdiep? In de zomer van 1987 sloeg het noodweer toe in Sappemeer en 350 meter noordoever van het Achterdiep werd emstig be- schadigd. Ruzie tussen ge meente en waterschap. Wie moet voor de schade opdraai- en? Desnoods moet de Kroon maar beslissen, vond de ge- meenteraad in februari 1990. ,,Maar begin wel vast met het herstel". En toen....werd het stil. Waar zit m' dat nou in? ,,Het bestek is nog niet klaar", zegt een ge- meentelijk woordvoerder, ,,maar dat komt in het eerste kwartaal 1991". Waarom duurt het zo lang? Nog steeds die ruzie? ,,Nee, met het wa terschap is een compromis be- reikt. Er was ook een twist- punt met het ministerie over de uitvoering van de dam. Dat heeft allemaal veel tijd ge- kost. Het is nu wel een doorlo- pend projekt. Na herstel van de 350 meter wordt ook de rest van het Achterdiep opge- knapt". Het Aktiviteiten centrum? Nog steeds is de eerste steen nog niet gelegd voor het Akti- viteitencentrunm voor Surina- mers en Antillianen. Op 6 maart ging de raad akkoord met een krediet van ruim een miljoen. Reden voor een feest- je. Maar toen ....werd het stil. Tôt eind oktober. Toen bleek dat er 120 duizend gulden bij moest. Weer ging de raad ak koord. Bouwen maar. En toen ....werd het weer stil. Op de plek aan de rand van sport- park Kalkwijk staat nu een hek. Meer niet. Waarop is nu na 4 jaar nog het wachten? ,,Op een besluit van de Raad van State over een schorsings- verzoek van de Sportraad. Dat wordt begin januari behan- deld. Op die beslissing wach ten we nog maar even", zegt coordinatorminderhedenbe- leid Gérard Renkema. Hoe zal die beslissing uitvallen: ,,Ik reken erop dat het verzoek wordt afgewezen". En anders? ,,Dan is Leiden in last, dat lijkt me vrij duidelijk". H> 1ÉA De drollen? Opstand in de Lutherse Kerk- straat. Moeten wij onze sloot schoonmaken? We piekeren er niet over. Het gemeentelijk ri- ool komt er op uit. De drollen zie je gewoon voorbijkomen". De overstort tussen riolering en sloot werd dichtgemaakt. En toen ....werd het stil. Bewo- ner Jan Buurke gebeld. Hoe is het met de drollen? ,,Die zien we niet meer. Maar er sijpelt nog wel rioolwater door de af- sluiting". la de sloot schoonge- maakt? ,,Dat gebeurt in het najaar van 1991". Wie betaalt dat? Gemeente en Waterschap delen de kosten". Stroomt het riool nu over als het plenst? ,,Nee, gelukkig niet. De ge meente pompt eens per 14 da- gen het riool leeg". Niet meer boos op de gemeente? ,,Nee hoor, er is nu prima overleg tussen het bewonerscomité, gemeente en waterschap". Dus eind goed al goed? ,,Pas als we een nieuwe riolering hebben". Wanneer is dat? ,,Waarschijn- lijk in 1992". De ontbijtshow? Heel klantvriendelijk was de middenstand in Sappemeer. Op 12 mei werd een enorme ontbijtshow georganiseerd. Mede dankzij de vrijwilligers van de buurtverenigingen een enorm succès. Duizend mensen gingen aan tafel. Dat doen we vaker zei de ,,40". En toen.... werd het stil. Komt er in 1991 weereen ontbijtshow? ,,Beslist", zegt Jaap Wagt na- mens de ,,40". Wanneer? Re ken maar op juni. Maar eerst komt er een geweldige brade rie op koninginnedag. Niet al leen voor de ,,40", maar voor de hele gemeente. We nodigen aile winkelcentra uit". Tjonge, waar laat je al die kramen? ,,Als er veel deelname is vra- gen we de gemeente of we de Noorderstraat op die dag mo- gen afsluiten". De sloot aan de Lutherse Kerkstraat is nu aan de bete- rende hand Het tropisch hardhout? Hevige discussies begin dit jaar over een mogelijk verbod op het gebruik van tropisch hardhout. De gemeente ge- bruikt het zelf niet meer en via een motie besluit de ge- meenteraad een verbod op tro pisch hardhout in de bouwve- rordening op te nemen. Tegen het Collegestandpunt in. WD woedend!. ,,We zullen het besluit ter vemietiging voor te dragen bij de Kroon". En toen ...werd het stil. Is die bouwve- rordening eigenlijk ooit gewij- zigd? Nee dus. Waarom niet? De persoon die erover gaat is met vakantie. Misschien von- den ze het juridisch niet houd- baar", zegt A. Veenstra. Wat doet gemeentewerken? ,,Als iemand een bouwvergunning aanvraagt praten we erover. We proberen de mensen be- wust te maken. Maar verbie- den kunnen we het niet, zo- lang de verordening niet is ge- wijzigd". Raar, de raad neemt een motie aan. Die wordt nooit uitgevoerd en geen raadslid die zich er druk om maakt. De discriminatie? Op 19 maart opende minister Hedy d' Ancona het Anti-dis- criminatie buro in Groningen. Daar kan je een klacht indie- nen als je gediscrimineerd wordt. Ook als je woont in Hoogezand-Sappemeer omdat de gemeente het buro subsi- dieert. En toen....werd het stil. Geen folders, geen adverten- ties, en dat was wel beloofd. Bestaat het buro eigenlijk wel? Worden er vanuit Hooge zand-Sappemeer klachten in- gediend? We bellen 050 - 126212. Een telefoonbeant- woorder: ,,Wij zijn met vakan tie van 17 december tôt 2 janu ari. Prettige feestdagen". En nu maar hopen dat die feestda gen niet door discriminatie verpest worden. Met verslagenheid hebben wij kennis geno- men van het overlijden van ons erelid en oud hoofdbestuurslid DIRK POT Zijn persoonlijke inzet en zijn grote toewij- ding aan onze vereniging zullen bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Hij mocht ruim 51 jaar lid zijn van onze club. Foxfol, 21 december 1990. Namens de voetbalvereniging F.V.V. H.B. Addens, voorzitter S. Meijer, secretaris HET NIEUWSBLAD - MAANDAG 24 DECEMBER 1990 - PAGINA 3. GESLOTEN Noorderstraat 192 Sappemeer Telefoon 93382 I

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3