Wonen aan het ....Fruinpad Venus en Saturnus moeten kindveiliger AGENTS» NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Puur cultuur bij smidsvuur Nieuwjaars- recepties Klokkeluider zonder hoogtevrees Kiepkerel Jaap Westerdiep prikt Couleur Locale in bieb Roemeense dansavond OPEL HET NIEUWSBLAD Gezag Ontoegankelijk Eretaak Monumentaal Filmarchief Buurtvereniging ,,de Planeten": Storend Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Klussenspreekuur in bieb Verkoopexpositie Slochteren 23.900,- OPEL DORENBOS m Robert Thomas Fruin was een belangrijk rechtshistoricus en rijksarchivaris die leefde van 1857 tôt 1935. Als voorzitter van de Vereniging van Archi- varissen in Nederland (VAN), als Algemeen Rijksarchivaris en als adviseur van de mi- nister had hij grote invloed op het archiefbeleid. Hij reorga- niseerde en moderniseerde het archiefbeheer onder meer door de inrichting van een fotogra- fisch atelier. Samen met J. A. Feith schreef Fruinin 1898 de ,,Handleiding voor het orde- nen en beschrijven van archie- ven" en in 1918 werd de Ar- chiefwet die hij had ontwor- pen van kracht. Door toedoen van Fruin werd in 1919 de Ar- chiefschool opgericht, verbon- den aan het Algemeen Rijk- Het Fruinpad sarchief in Den Haag. Baan- brekend werk deed Fruin ook voor de Iconografie (de be- schrijving van prenten en fo- to's), en voor het bewaren van historisch filmmateriaal. Bij Raadsbesluit van 1 augustus 1966 werd het Fruinpad naar hem genoemd. Robert Thomas Fruin werd op 22 november 1857 geboren in Dordrecht als zoon van de her- vormde predikant Thomas Anthony Fruin en Agatha Eli- zabet Martina Veltman. Ro bert doorliep eerst drie klas- sen van de gemeentelijke HBS in Dordrecht en vervolgens het Erasmus gymnasium in Rotterdam. Vanaf 1877 stu- deerde hij rechten in Leiden, waar hij op 2 oktober 1886 pro- moveerde op het proefschrift „Overzicht der staatsgeschie- denis van het landschap Westerwolde tôt op zijne ver eniging met de XVII (zeven- tien) Nederlanden". Na zijn promotie legt Fruin zich toe op de kennis van de moderne gemeentelijke admi- nistratie, het oude schrift en het archiefwezen. Op 1 mei 1888 wordt hij, op voorstel van de Utrechtse archivaris S. Muller, door gedeputeerde Staten van Utrecht belast met de inventarisatie (het beschrij ven van de stukken) van de gemeente- en waterschapsar- chieven. Op 15 november van dat jaar trouwt Robert Fruin met Catharina Christina Nie- meijer. Uit hun huwelijk wor- den 5 zoons geboren. Pas ge- trouwd wordt hij op 1 decem- ber 1888 benoemd tôt commies-chartermeester bij het Rijksarchief in Utrecht. Daar leert hij de door zijn chef Muller ontwikkelde méthode toepassen voor het ordenen en beschrijven van archieven ge- baseerd op het herkomstbe- ginsel. In 1898 verschijnt de Handlei- ding voor het ordenen en her- schrijven van archieven, die Fruin in samenwerking met Muller en archivaris J.A. Feith heeft samengesteld. De- ze handleiding werd door het persoonlijk en ambtelijk ge zag waarmee Muller en Fruin tientallen jaren het archiefwe zen regeerden, beschouwd als een wetboek voor archiefbe heer. Fruin was jarenlang lid van het bestuur van de VAN, de Vereniging van Archivarissen in Nederland, opgericht in 1891. Van 1900 tôt 1906 was hij rédacteur van het Nederlands Archievenblad, later werd hij secretaris en vervolgens voor zitter. Op 1 januari 1894 aanvaardde Robert Fruin het ambt van rijksarchivaris inZeeland. De Zeeuwse archieven waren op dat moment volstrekt ontoe gankelijk, zowel door de be- perkte ruimte als door het ont- breken van inventarissen. Aan die toestand maakte Fruin een eind, geholpen door uitbrei- ding van personeel en finan- ciën. In Middelburg was hij lid van de gemeenteraad (1902 tôt 1910), voorzitter van het Zeeuws Genootschap der We- tenschappen en voorzitter van de Voogdijraad. Op 14 november 1910 wordt Robert Fruin benoemd tôt hoogleraar in de encyclopédie der rechtswetenschap en in het oud-vaderlands recht in Am sterdam. Als rechtshistoricus had hij toen al naam gemaakt door de uitgave van een groot aantal rechtsbronnen, meest publicaties van de Vereni ging tôt uitgave van het oud vad.erland.sche recht", waar- van hij bestuurslid was vanaf 1895 tôt aan zijn dood. Een commissie van de VAN ont- wierp al in 1907 een regeling voor het archiefwezen. Maar door verschil van inzicht tus- sen de algemeen Rijksarchiva ris Th.H.F. van Riemsdijk aan de ene kant en Fruin en de an- dere rijksarchivarissen aan de andere kant strandde deze ont- werp-wet. Op 1 mei 1912 werd Fruin zelf tôt algemeen rijk sarchivaris benoemd. Toch duurde het nog tôt 1918 voor de Archiefwet werd aangeno- men. Fruin had zeer duidelijke en strikte opvattingen over de wijze waarop een archivaris zijn taak diende te vervullen. Als diens eerste plicht be- schouwde hij het toegankelijk maken van de archieven. Ver volgens kwam volgens Fruin de eretaak", het verzorgen van de bronnenpublicaties. Het verrichten van eigen historisch-wetenschappelijk onderzoek moest, zo vond hij, buiten diensttijd gebeuren. Publicatie van inventarissen van archieven zou volgens hem op veel grotere schaal moeten plaatsvinden. Fruin stimuleerde de aanstel- ling van volontairs en in 1919 wist hij te bereiken dat aan het Algemeen rijksarchief in Den Haag een archiefschool verbonden werd, die nog steeds bestaat. De algemeen rijksarchivaris (Fruin zelf) werd directeur en tevens voor zitter van de commissie die het wettelijk voorgeschreven exa men afnam, Bovendien gaf hij aan de ar chiefschool les in ,,archi- vistiek" (het beschrijven van archief stukken), chronolo- gieën en geschiedenis der rechtsinstellingen. Ook na zijn aftreden als algemeen rijksar chivaris bleef hij lid van de examencommissie. Fruin was ook lid van de per manente internationale com missie voor hethouden van ar- chivarissencongressen en van de commissie van archiefex- perts. Hij had ook grote be- langstelling voor Iconografie (de beschrijving van prenten en foto's) en was sinds 1929 voorzitter van de Nederlandse commissie voor Iconografische Dokumentatie. Als één der eersten heeft Robert Fruin het belang erkend van het bewa ren van historisch filmmateri aal. In 1919 richtte hij samen met anderen de vereniging ,,Het Nederlands Filmarchief" op. Toen hij in 1922 de pensioenge- rechtigde leeftijd had bereikt werd hem gevraagd voorlopig in functie te blijven. Men kon geen geschikte opvolger voor hem vinden. Tien jaar later vroeg hij in verband met zijn gezondheidstoestand ontslag. Twee jaar daama overleed hij op 26 oktober 1935 in Den Haag. Hoewel van nature een vrien- delijk en hulpvaardig man, kon Fruin geen kritiek en te- genspraak verdragen. Schik- ken en schipperen waren hem vreemd. Hij was een be- kwaam administrateur en een voortreffelijk voorzitter. Maar toen eenmaal, vooral door hemzelf, de voorwaarden voor modemisering van het archief wezen waren geschapen bleek hij niet in staat het verworve- ne te behouden en verder te verbeteren. Hij was te weinig inschikkelijk om een jongere generatie de kans te geven tôt eigen verdere ontwikkeling. Bron: Biografisch woorden- boek van Nederland Henk Booy HOOGEZAND - De nog jonge buurtvereniging ,,De Plane ten" in Woldwijek-Oost wil meer zijn dan alleen een gezel- ligheidsclub. Naast het organi- seren van jeugdaktiviteiten, droppings, fietstochten, rom- melmarkten en bingo's zet de vereniging zich in voor de leef- baarheid van de clusters Ve nus en Saturnus. Belangrijk- ste actiepunt op dit moment is de snelheid van het verkeer zodanig te beperken dat de kinderen veilig buiten kunnen spelen. Bij de gemeente heeft de vereniging totnutoe weinig gehoor gevonden. De gemeen telijke prioriteit voor de buurtverbetering ligt bij Woldwijck-midden. ,,Het is voor de kinderen echt levensgevaarlijk om hier te spelen", vertellen de bestuurs- leden Marga de Hoog en Wil- ma Steyn. Dat auto's hier 50 kilometer mogen ri j den is echt veel te hard. Brommers scheu- ren rond de zandbakken en door de brandgangen. En trot toirs zijn er niet". Via de initi- atiefgroep Woldwijck stuurde de buurtvereniging, die toen nog alleen aan de Venus actief was, in april 1989 een brief naar het Collège van B W. Korte inhoud: Er wordt op de Venus veel te hard gereden. We hebben een plannetje ge maakt om daar met verkeers- drempels wat aan te doen. We willen daar graag met u over praten. Na maanden kwam het gemeentelijk antwoord: Verkeersdrempels zijn te duur, onze prioriteit ligt bij Woldwijck Midden en uit uw buurt hebben we nooit klach- ten gehad. Aan een gesprek over de verkeersveiligheid aan de Venus bleek de ge meente geen behoefte te heb ben. ,,Dat het zwaartepunt bij Woldwijck Midden ligt is voor ons heel storend", vindt Wil- ma Steyn, ,,daardoor is er voor onze buurt veel minder aandacht. Ook om extra licht- masten te krijgen op onveilige plekken moeten we wachten tôt de verlichting in Wold wijck midden wordt aange- pakt". Marga de Hoog zit na- mens de buurtvereniging in het samenverwerkingsver- band Woldwijck. ,,Maar ook daar wordt vrijwel ook alleen over de platte dakenbuurt ge- sproken". Buurtvereniging de Planeten is niet van plan het hoofd in de schoot te leggen. Het plan voor de Venus is uitgebreid met de Saturnus. Behalve verkeers drempels wil de vereniging sluisjes of paaltjes in de brandgangen tegen de brom mers. Over het plan zal advies van een verkeersdeskundige worden ingewonnen en dan gaat het weer richting gemeen te. Op aanraden van de wijka- gent gaat de vereniging de be- woners op te roepen hun klachten over te hard rijden bij de politie te melden. Dat zal gebeuren via het wijk- krantje dat eerdaags ver schijnt. Het bestuur wil graag dat ook niet-leden hun klach ten bij de politie deponeren (23456) of bij de vereniging (22183). Tegelijk lid worden is natuurlijk nog beter. Maar het hoeft niet. Over de contacten met de wo- ningstichting Volksbelang is het bestuur van de Planeten heel tevreden. Binnenkort zal aan de Venus een informatie- bord worden geplaatst. Een coproduktie van buurt en ver- huurder. Op het bord is te zien welke huisnummers waar te vinden zijn. Hebben buurt vereniging of Volksbelang iets te melden aan de bewoners dan komt dat ook op het bord. Ook Saturnus krijgt zo'n in- formatiebord. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wat je allemaal kunt doen in creativiteitscentrum ,,De Smederij" aan de Vosholen in Sappe meer wordt aanstaande maandag (19.00 uur) uitgebreid belicht in het programma ,,Puur Cultuur" van Radio Compagnie. Twee wethouders van culturele zaken (M. Lantinga en C. Drost) zullen hun goede voomemens voor 1991 vertellen en er wordt aandacht besteed aan de Roemeense dansavond die morgenavond in het Kielzog wordt gehouden. Bovendien valt de ,,muzikant van de week" te beluisteren. KROPSWOLDE - De vereni ging Dorpsbelangen in Krops- wolde houdt 5 januari om 17.00 uur haar nieuwjaarsreceptie in het Kropshus. FOXHOL - De dorpsvereni- ging Foxhol houdt op 5 januari ,,nieuwjaarsvisite" in dorps- huis de Klabbe. Het echte Fox- holster toneelgezelschap ,,De Eendagsvliegen 1983" gaat in Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980-94105 het Gronings het blijspel ,,Pe- tret van Opa" opvoeren. Stem- mings-en dansorkest ,,Thke Two" zorgt voor de muziek, er is een verloting en het bestuur tracteert op koffie met een nieuwjaarsrolletje. Bent u toch in de Klabbe, bekijk dan ook de pentekeningen van Klaas Pruisman in de ontmoetings- ruimte. Aanvang 20.00 uur, zaal op open 19.00 uur. Toegang gratis voor leden, donateurs en intro- ducé's boven de 16 jaar. GRONINGEN - Speciaal voor aile oud-Indië, Nieuw Guinea- en KNIL-militairen en hun echtgenotes of partners houdt de Vereniging Indië Militairen zaterdag 5 januari een nieuw- jaarsbijeenkomst in de grote zalen van de Veemarkthallen aan de Sontweg 9 in Gronin gen (tegenover de brandweer). Maar ook andere belangstel- lenden zijn welkom. Geboden wordt live-muziek, film en vi deo, zangkoor Rabenhaupt, tombola en u kunt er eventueel oude sobats ontmoeten. HOOGEZAND - Op 13 januari vieren de Turkse vrouwen het nieuwe jaar op een vrolijke manier in wijkcentrum Spokie aan de Erasmusweg. Aile be- langstellende vrouwen en/of -organisaties in Hoogezand- Sappemeer zijn welkom. Er zal een Turks orkest optreden. Het programma begint om 14.00 uur.Deuren open om 13.00 uur. Gerace met auto's en motoren langs de speelplaats van de kleintjes. De bewoners aan de Saturnus zijn het meer dan zat. SLOCHTEREN - De hervorm- de kerkvoogdij van Slochteren is op zoek naar een vrijwilli- ger die het onderhoud van het torenuurwerk van op zich wil nemen. Dat betekent: drie keer per week de gewichten van het uurwerk opdraaien, af en toe smeren en de klok lui- den op de zaterdagmiddag om 5 uur. Het moet iemand zijn zonder hoogtevrees, want een groot deel van het onderhoud moet gebeuren op ongeveer halverwege de hoogte van de toren. Belangstelling? Neem contact op met ouderling kerk- voogd H.W. Helmanten: tele- foon 05980 - 92413 ZUIDLAREN - Op maandag 7 januari van 15.00 tôt 17.00 uur wordt in de bibliotheek in Zuidlaren een klussenspree kuur" gehouden in het kader van de themaavonden over wonen. José Juten, docente aan de Volksuniversiteit in Gronin gen zal spéciale aandacht ge ven aan vrouwen die zelf het gereedschap ter hand willen nemen en niet willen wachten op een handige echtgenoot of buurman. De heer Kleefman, eigenaar van een verf en be- hangcentrum in Zuidlaren zal iedereen raad en advies geven over zaken die met zijn vak te maken hebben. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op oudejaarsavond trad gewe- zen raadslid Jaap Westerdiep op als kiepkerel hij Radio Com pagnie. Hij oogste veel succès. Delen van zijn tekst drukken wij hieronder af. Begin Winketiersverenigingen Asie Izoekerscentrum Koerswijziging PvdA Burgemeester speedboot hon- den ZUIDLAREN - Van 4 janauri tôt en met 15 januari houdt de schilderclub couleur locale" een expositie op de bovenver- dieping van de openbare bi bliotheek in Zuidlaren. Van de negen leden van de club zijn in totaal 30 aquarellen en olie- en acrylschilderijen te zien in aile mogelijke genres, van abstract tôt zeer realistisch, van felge- kleurd tôt zeer ingehouden, van klein tôt groot formaat. SLOCHTEREN - Van 11 tôt 21 februari exposeren in het ge- meentehuis van Slochteren Roeli Rumscheidt uit Noord- broek met schilderijen en Klaas Jan Wind uit Groningen met ruimtelijke objecten. Het is de 8e verkoopexpositie in het kader van de beleidsnota Sculptuur. Reitsma A ktiviteitencentrum Volksbelang HOOGEZAND - Morgenavond moet iedereen die houdt van Roemeense dansen, beslist het Kielzog in Hoogezand bezoe- ken. Niet alleen om te kijken, maar om zelf mee te dansen onder leiding van Theodor Va- silescou. Hij zal de dansenvan zijn nieuwe LP demonstreren. Aanvang 20.00 uur HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 3 JANUARI 1991 - PAGINA 3. Fruin streed voor een goede huis- vesting van de rijksarchieven. De oude monumentale gebouwen vond hij voor dit doel ongeschikt. In Middelburg had hij de nadelen daarvan aan den lijve ondervon- den. In 1921 kwam voor het rijk sarchief in Groningen een nieuw gebouw klaar, waarin ook het ge- meentearchief van de stad onder- dak kreeg. Nu, in 1990 bestaat die situatie niet meer. Het gemeen- tearchief is gevestigd in een eigen gebouw aan de Viaductstraat in Groningen. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Ftedaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Luu hier is din weer de kiepkerel Moar met aangepaste tekst Hier en doar een scholderklopje moar maistied is het toch wat geks le worden 't wel gewoar Ik neemjoe op de koar Onderwaarpen genog te vinden 'k Hoop dat je d'r om lachen kinnnen 't Kin d'r allemaol net met deur Moar ik vroag ook niks d'r veur. Van Winkeliersverains in dit dôrp Hebben we d'r waarachtig drei Ze hebben altied wat te kribben Dat's al joaren zo, dat's nait nei Nou met Bakker Zwaart Het gaait weer haard om haard De bakker mout nou hail end lopen Wil zuch gain elektirisch woagentje kopen Hou het oaflopt ik ben beneid Moar 't blift een krudeniers mentali- teit Komst van 't asielzuikerscentrum Gaf in Noord eerst veul verdrait In vergelieken met andere ploatsen Deed'n ze 't doar zo slecht nog nait Ze muiken zuch staark Deed'n goud waark 't Is doarom zo goud verlopen 't Gebouw gaait plat, laten we dat hoop'n Commitee dee't elk noar 't zin 't is 't Noorderpaark woar ik trots op b in Bie de leste Roadsverkaizing Ging 't met de PvdA nait zo goud Moar zie hebben de oorzoak vonden Zie waiten nou hou of 't mout Over klaine zoaken Wil'n ze voaker proat'n In de krant ston dit verhoaltje Ze hebben proat over Stâbler's poaltje Kiek dat nuim ik adverteren en aadverteren dat dut begeren. Burgemeester ging uut voaren as Berend Botje op Zuidloardermeer doar het e toun een raceboot grepen 't jonge-jong-wat ging d'r heer Dus hai staait zien man Kinder wel wat van 't Is veur pitbulls nait te hopen moar straks zei je hom met 'n lasso lo pen of met 'n dubbelloops geweer Wie zain straks gain pitbull meer. Nou we 't toch over honden hebben schut miet 't volgende deur de kop Honderbelasting dei komt terugge veur honderholders 'n grode strop Betoal'n nou nait per hond moar per kilo stront Dat kin wat wezen veur Hans Mobers dei zôcht waark veur banenpoolers Stuur ze met 'n unster deur het paark Hol je vieftig man aan 't waark In de Commissie Socioale Zoaken doar was Reitsma aan de beurt Moeilijk punt om over te proaten Hai haar d'r leuf ik nog nooit van heurt Misbruuk bei seks? Wat is dat veur geks? Woar kon in de wereld dat gebeuren doar kon je j ou aiglieks nait aan steu- ren Misbruuk beston nait, doar was men met mis Hai zee, seks is toch 't mooiste wat er is 'n Plek veur 't aktiviteitencentrum, is hier in de Gemainte nait te vinden Wat er ook aal bedocht is, de bezwoaren dei stromen weer bin- nen 't Zit hom in heur kleur doarom gaait 't nait deur Sportroad geneert zuch veur zulkse buren Nou zal 't bouwen weer 'n hail zet du- ren Mot'n wie wel zo'n Sportroad begeren dei zo ver duren discrimineren? Volksbelang dei schonk zien huurders Dit joar allemoal aan zakje zoad Hail gemainte mos Oranje Veur 'n rooie Stichting 'n domme doad Moar ze worden nou wakker Directeur is 'n rooie rakker 'n Aandere wind gait er nou waaien 'n Rooie hoan gait Keuning kraaien Ook nei bestuur kriegen ze ducht mie gauw dat worden Meelker en de vrauw. Oméga 2.3 Diesel Wit Bouwjaar 1988 Ambachtsweg 4 HOOGEZAND 05980-95700

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3