Te late innovatie nekt Silenka VISON „De Boer" 500 NI2 FIETSPLEZIER 100 M2 FITNESSPLEZIER ~éd Fa NffîRFN Industriebond FNV: 417 ontslagen onaanvaardbaar Ronda niet blij WINTERSPORT? Silenka op een rijtje Marktverwachting directie Silenka KEU ENS Laatste nieuws Silenka I Moeder Onaan vaard baar Ai Uitvoering Fanfarecorps 'H-S' Omhouw KANT EN KLARE WARME MAALTIJDEN 1\ H weekblad voor Hoogezand-Sappc -Sappemeer en wijde omgeving r (kopen of huren) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Doormiddel van een keiharde operatie wil de directie van Silenka het bedrijf omsmeden van een arbeidsintensief, specialistisch glasvezelbedrijf in een producent van bulk. De boodschap die de medewerkers deze week ontvingen is duidelijk, maar vreselijk. Een derde van het personeel moet weg. De arbeidsproduktiviteit moet worden verdubbeld. WESTERBROEK - De stemming onder het personeel van glas- vezelfabriek Silenka in Westerbroek is na het bekend worden van het reorganisatieplan om te snijden en te schieten. Gewerkt wordt er amper. Gediscussieerd des te meer. Iedereen kijkt naar zijn buurman „Moet jij eruit of ik", dat is de indruk van onder- nemingsraad voorzitter J. Boekhoudt. Districtsbestuurder Her- man Pol van de Industriebond FNV noemt het ontslag van 417 werknemers „onaanvaardbaar". Zowel vakbonden als onderne- mingsraad zijn van mening dat er bij Silenka iets moet ge- beuren. Maar of het dinsdag gepresenteerde reorganisatie plan de juiste en enige moge- lijkheid is, dat wordt de ko- mende weken bekenen. ,,We vragen de mensen geduld te hebben. Hoe moeilijk dat ook is", zegt OR voorzitter Boek- houdt. Sinds eind 1989 heeft de Ondernemingsraad de proble- men al zien aankomen. Toen werd er voor het eerst meer ge- produceerd dan verkocht. ,,Be- gin januari 1990 hebben we de directie al gevraagd hoe dat kon", zegt Boekhoudt. ,,Een tijdelijke dip in de markt", was het antwoord. De cliënten Ongebruikelijk stil was gemeenteraadslid Roelof Ronda toen in de raadsver- gadering werd gesproken over de aangekondigde nïassa-ontslagen bij Silen ka. ,,Hij zal wel blij zijn", werd er gefluisterd ,,hij wou toch altijd dat Silen ka dicht ging". ,,Ik ben helemaal niet blij", zegt Ronda desge vraagd. ,,Het is helemaal niet om te lachen als 400 mensen op straat komen met 70 procent van hun in- komen. Dat is armoede. Dat wens ik niemand toe. Maar de jarenlange strijd dan die hij tegen Silenka heeft gevoerd? ,,Het ging er niet om het bedrijf weg te krijgen. Het zijn kwade tongen die dat beweren. Ik wil dat de milieuvervui- ling stopt en dat is tech- nisch ook mogelijk. Dat heeft Silenka mij zelf ver- zekerd". Waarom was het altijd zo spraakzame raadslid dan zo stil bij dit agendapunt? ,,Ik weet niet of het massa- ontslag terecht is. Ik kan niet in de keuken kijken. Silenka is nooit een stabiel bedrijf geweest. Het zou me niet verbazen als over een jaar de vlag weer in top gaat. Dan zijn de ont slagen achter de rug en is de arbeider net als altijd weer het slachtoffer ge weest van het kapita- lisme". SKI-BOXEN SNEEUWKETTINGEN IMPERIAALS Verkoop Verhuur I hadden gehamsterd. Maar de voorraden bleven zich opsta- pelen en daarmee de zorgen I van de O.R. ,,Het was volko- men in strijd met aile voor- spellingen. Vanaf begin 1989 groeiden de bomen tôt in de I hemel. Ontwikkeling van nieuwe technologie was niet nodig. Ailes was immers ver- koopbaar en tegen hoge prij- zen. Produceren was het de- vies. Iedere ton was meegeno- men. Halverwege 1989 werd gezegd dat ailes wat we in 1990 zouden produceren in feite al verkocht was", aldus Boek houdt. Ook in strijd met de verwach- ting was de uitkomst van het onderzoek van organisatibu- I reau Little: Een veel te lage ar beidsproduktiviteit en dus een te dure produktie. De overname van Silenka I door het Amerikaanse bedrijf PPG werd door de onderne mingsraad met open armen verwelkomd. Boekhoudt ziet het Amerikaanse concem dat Silenka ooit heeft opgericht nog steeds als de moeder die haar kind Silenka niet in de steek zal laten. „Ze hebben ons niet gekocht om ons te ver- nietigen, maar om een poot in de Europeesche markt te krij gen. Ze hebben niet zoveel geld uitgegeven om er niets voor terug te krijgen. Dat doen Amerikanen nooit". (Het bedrag dat PPG voor de over name van de Akzo en NOM- aandelen heeft betaald is nooit bekend geworden). Overleven Volgens Boekhoudt is het be- langrijk nuchter te blijven on- danks de pijn en de onrust. ,,We moeten kijken wat het meest realistische plan is. Niet mierenneuken over enkele ar- beidsplaatsen meer of minder. Het gaat om overleven. Liever nu een drastische ingreep, met een goed sociaal plan, en ze- kerheid voor de toekomst, dan aan het eind van het jaar een liquidatie. Al is het voor de betrokkenen en voor de regio een ramp". Hoe zeker is die toekomst? ,,Zo onzeker als de hel! Maar dinsdag is wel een stap in de goederichting ge- daan. Ik heb het gevoel dat de directie bereid is de zaak open te spelen en dat er niets wordt achtergehouden" Districtsbestuurder Herman Pol van de Industriebond FNV noemt 417 ontslagen bij Silen ka onaanvaardbaar. ,,We zijn wel van mening dat er iets moet gebeuren met betrek- king tôt de voorraad en tôt de kostprijs, maar bij deze mas- saontslagen zetten we grote vraagtekens. We moeten het reorganisatie plan nog goed bestuderen, maar ik begrijp dat de directie verwacht dat de markt in 1991/1992 weer aantrekt. Dan gaat het dus om een tijdelijk probleem, waar- voor een tijdelijke oplossing nodig is". Zoals? „Bijvoor- beeld een tijdelijke werktijd- verkorting om de voorraad te rug te dringen". Vandaag houdt de Industriebond FNV twee vergaderingen om haar leden in te lichten. Op 24 januari praten de vak bonden weer met de Silenka- directie. Hamvraag is natuurlijk hoe het mogelijk is dat Silenka dat bekend stond als een specia- list, een bedrijf dat precies het vezeltje produceerde dat de klant vroeg. In eenmaal om moet schakelen op bulkpro- duktie. Volgens de directie is de oorzaak louter technisch. Betere afwerklaagjes rond de vezels en vemieuwing van de harsen waarmee de vezels bij- voorbeeld tôt plaatmaterialen worden verwerkt hebben er voor gezorgd dat het niet meer belangrijk is of je specialisti- sche vezels kunt leveren. Goedkoop dat is het enige dat telt. HOOGEZAND-SAPPEMEER Op de zaterdagen 12 en 19 ja nuari geeft het Fanfarecorps „H-S" haar jaarlijkse uitvoe- I ring in 't Kielzog. Aanvang van de voorstelling is op beide avonden om 20.00 uur. Voor de pauze zal een traditio- neel concert door de diverse onderdelen worden gegeven. De malletband zal op deze avonden voor het eerst optre- den met hun nieuwe instruk- teur Jos H. Boerland. Daarna zal het majorettepelo- ton haar succesvolle show van het jaar 1990 opvoeren. In na- volging van de jubileumuit- voering ,,9.0-jaar entertain- ment" van vorig jaar, zal het Fanfarecorps ,,H-S" na de pauze wçer een sl^ow opvoe ren. Het thema van de show 1991 is ..Muzikale tegenstellin- gen tussen Oost en West". En goedkoop is Silenka niet. Per man wordt er 40 ton vezels geproduceerd. ,,Veel te wei- nig", aldus directeur M. Roest. ,,In twee sprongen moet de produktiviteit naar 80 ton per man". Silenka gaat daarom de ko- mende vijf jaar 200 miljoen in- vesteren. Die investering kan uit eigen middelen worden op- gehoest. De oven die op 15 februari wordt stilgelegd wordt omge- bouwd tôt een oven met twee niveau's. Verder zal het pro duktie procès zo worden aan- gepast dat er zo min mogelijk arbeid nodig is. De gehakte glasvezels zullen dadelijk na het spinnen worden gemaakt. Nu worden de vezels eerst ge- droogd en opgerold en pas daarna gehakt. Er komt een automatische spoelenwisse- laar, zodat ook daarvoor geen mankracht meer nodig is. En ook de spinplaten zullen een veel grotere capaciteit krijgen. Op dit moment bestaat een spinplaat uit vier tôt zeshon- derd gaatjes. Nieuwe technie- ken maken het mogelijk om zelfs platen met 2700 gaatjes te gebruiken. De spinnerij bij Silenka met voormalig directeur S.Minne- ma, toen eind 1986 de dui- zendste xverknemer in dienst werd genomen. (archieffoto Nieuwsblad) Onderstaand een overzicht van de ontwikkelingen bij Silenka. Het overzicht stelden wij samen aan de hand van ons archief. WESTERBROEK - Ondanks de sociale ellende die zich momen- teel bij Silenka afspeelt straalde de directie op de deze week ge- houden persconferentie optimisme uit. ,,De glasvezelmarkt groeit nog steeds harder dan de économie en wij verwachten dat dat de komende tien jaar zo blijft", stelt directeur M. Roest. Donkere wolken pakken zich samen boven Silenka in Westerbroek ,,De markt is cyclisch, zo is dat altijd geweest. Momenteel zijn er overschotten. Wij zijn niet de enigen die ovens stil moe ten leggen". In 1996 hoopt Silenka 90 dui- zend ton glasvezel te kunnen produceren. ,,Wij zitten dicht bij de grootste markt. Duits- .iand en die is recent nog groter geworden. De door ons voor- gestelde operatie maakt het mogelijk, ook omdat we nu onderdeel zijn van PPG, om een inhaalmaneuvre uit te ha- len. Het is hard maar in de sa- lami-techniek die andere con- cems hanteren geloven we niet". gespecialiseerd in 1?é PARTYCATERING HOOGEZAND - Tijdens de bijeenkomst vanmorgen van de Industriebond FNV in Wijkcentrum Woldwijck heeft de bond aangekondigd zeker de NOM te zullen aanspreken voor de kosten van het sociaal plan, als mocht blijken dat Si lenka daarvoor te weinig re serves heeft. De NOM heeft volgens de industriebond veel verdiend aan de verkoop van haar aandelen Silenka aan de PPG in mei van dit jaar. De stemming onder de 100 aanwe- zigen was er een van ,,de bon- den moeten zich harder opstel- len". De mensen vinden ook dat eerder dan 24 januari met de directie onderhandeld moet worden, omdat anders de kans bestaat dat men een sociaal plan „door de strot geduwd" zal krijgen. Natuurlijk ver- loop blijkt geen soulaas te bie- den voor verminderen van ar- beidsplaatsen. Bij Silenka werken vooral jonge mensen. Opgemerkt werd dat het onts- laan van spinners een grote kapitaalvernietiging bete- kent. Het opleiden van één spinner kost 15 duizend gul- den. 1961 - Silenka wordt opgericht door Akzo en PPG. 1963 - Prins Bemhard schiet Silenka open met een uit glas vezel gemaakte pijl en boog. De produktie bedraagt zo'n 4000 ton per jaar. 1969 - De bomen lijken tôt in de hemel te groeien. Een in vestering van 150 miljoen een uitbreiding van het personeel van 400 naar 1500 in 1975 wordt aangekondigd. 1974 - Het gemeentebestuur van Hoogezand-Sappemeer schrijft aan de bevolking van Westerbroek niet vaker dan tweemaal per week boeren- kool te eten en al het fruit af te wassen. Silenka stoot teveel fluoride uit. 1970 - De investeringen wor den opgeschort. De hoge ren- testand en gestegen lonen wor den als argument voor het af- blazen aangevoerd. Silenka krijgt het zwaar. Rode cijfers, arbeidstijdverkorting en drei- gend ontslag voor de zeshon- derd medewerkers. 1977 - De oliecrisis slaat toe. De NOM schiet het bedrijf te hulp. Voor 10 miljoen wordt door de NOM in het aandelen- kapitaal bijgedragen. Akzo en PPG bleven niet achter en pompen 20 miljoen in Silenka. 1978 - De bevolking van Westerbroek wordt uitgebreid onderzocht om na te gaan of de Fluoruitstoot effecten voor de gezondheid heeft. Boeren kla- gen over fluorosis bij het vee. Duidelijke conclusies worden er niet getrokken. In de loop der jaren lukt het Silenka de uitstoot terug te brengen tôt maximaal 6 kilogram fluoride per uur. 1979 - Er wordt voor het eerst weer winst gemaakt 1.3 mil joen. 1984 - Opnieuw komt Prins Bemhard op bezoek. Hij opent een nieuwe oven. 1986 - Aan het einde van het jaar wordt de duizendste werknemer begroet. Het opti misme is grenzeloos. 1989 - Silenka zet inmiddels 230 miljoen om. Produceert 49 duizend ton vezels en heeft 7-1-1991 - De provincie zegt dat Silenka voldoet aan de milieu- eisen. Er wordt niet meer dan 6 kilogram fluoride per uur uitgestoten. Milieu-eisen spe len geen roi bij het besluit om in te krimpen. ruim 1300 medewerkers. Aan de vraag naar glasvezel kan niet worden voldaan. ,,Wij kunnen alleen onze langjarige relaties beleveren", stelt voor- lichter R.D. Oosterhoff op 8 maart van dat jaar. Als gevolg van de krapte gaan de klanten hamsteren. 14-3-1989 - De eerder aange kondigde bouw van de vierde oven gaat niet door. Silenka wil haar produktie niet in Westerbroek, maar in het Spaanse Vall d'Uxo uitbrei- den. Later wordt dat Xilxes. Geplande produktie 240 mil joen, werk voor 400 Spanjaar- den. Investering een 25 mil joen. december 1989 - Directeur S. Minnema wordt opgevolgd door M. Roest. Verbazing bij directie en personeel over het feit dat er deze maand plotse- ling minder verkocht wordt dan verwacht. 1-4-1990 - Onderzoeksbureau Arthur D. Little wordt in de arm genomen om het bedrijf door te lichten. Conclusie. Ar beidsproduktiviteit veel te laag. 1-6-1990 - Akzo en NOM laten zich uitkopen door PPG. Si lenka is voor honderd procent een Amerikaans bedrijf ge worden. Geen gedwongen ont slagen. Een overname waarbij iedereen gelukkig is laten de bonden optekenen. december 1990 - Silenka draait nog met een winst van onge- veer 10 miljoen. Het Spaanse avontuur, dat een 25 miljoen heeft gekost, drukt de resulta- ten in de min. De omzet is over 1990 200 miljoen, de produktie 43 duizend ton. 8-1-1991 - De directie kondigt een teruggang in het aantal ar- beidsplaatsen 417 naar 1247 aan. De arbeidsproductiviteit moet worden verdubbeld. Januari aktiemaand! 10-87 f lieeor-nu f 16.990.- Andere merken R0NDEB0SIAAN 17 FARMSUM/DELFZIJL TEL 05960 16475 HET AJieuwsj LAD DONDERDAG 10 JANUARI 1991 45e JAARGANG NO. 2 k Stemming bij Silenka om te snijden en te schieten De grootste keuze Alléén kwaliteits- produkten! Skiboxen van Jetbag, Kamei, Fabri-Skibox Sneeuwkettingen: Kônig Imperiaals: Automaxi - Fapa Kom langs of bel voor in- formatie autoshops Groningen, Rijksweg 129a (D-Gros) Telefoon 050-412458 Hoogezand, Meint Veningastraat 30 Telefoon 05980-91120 keukens, functioneel' en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 Deze maaltijden van f 12.50 kunt u telefonisch bestellen. Per 2 maaltijden is bezorging mogelijk. Samenstelling van de maaltijd is: vleesgerecht, 2 soorten warme groente, rauwkostsalade, gekookte of gebakken aardappelen Bestellen voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Een menulijst wordt op verzoek toegezonden Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL Audi 801.8 S div. extr. 3-89 f &MF nu f 32.550 - Audi 801.6 mod.'86 12-85 fl*99tT-nul 12.990.- Jetta 1.6 C diesel 5 bak 7-87 nu f 18.800 - I Jetta 1.3 "Rianr uitv. 2-86 f 15.880 -nu f 13.990.- Golf 1.8 Manh. Automaat 4-89 f 2£80(r- nu 126.880- Golf 1.6 GL Diesel extr. 2-87 f2L990~-nul20.550.- Golf 1.3 "Famé II" 1-88 fifcôW- nu f 18.550 - Golf 1.6 CL 5 drs. 7-86f l&MT- nu f 15.900 - Golf 1.3 "Avance" Polo 3 drs. 1.3. 2-89 fl&r&fKT- nu 115.990, Polo Coupé Pointer 6-87 f 13r99tT- nu f 12.990.- Ford Escort 1.4 CL 5-88 fUMâtr- nu f 16.990 - Ford Fiesta 1.1 CL 3-86 fl&rSSCT-nuf 9.880 - Opel Kadett 1.3 4 drs. 3-88 fl&SStT- nu 116.990.- Opel Ascona 10-84 UHfôtGnuf 8.750.- Honda Accord 2.0i EX 3-89 f^^tT-nu f 26.990, Nissan Sunny 1.3 SLX 2-87 fl*55tT-nu» 13.250, Volvo 340 DL Diesel 1-86 1USW- nu f 10.990. Vrijdaqavond koopavond

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 1