i Tariefsverhogingen Bob Bruinsbad minder extreem Ronda schendt ere-code Uitslag Wima-puzzel OP=OP Waar oh waar moet de brandweer naar toe OnderdeleN 75.- el/dorenbos ONDERDELEN elidorenbos HET NIEUWSBLAD Geen kerstkoekjes van eigen deeg Een jaar in beeld B en W willen herstel klok steunen Bidden voor vrede e&ingboetiek Frekie KAPPA winnaar 10.000 km pakket voor de 'doe-het-zelver Willem Jelle Berg uit Borger- compagnie werd op 8 april 1945 in de bossen van Norg in koelen bloede door de Duitse bezetters gefusilleerd omdat hij had gedaan wat hij als fel tegenstander van het nazisme als zijn plicht beschouwde: mensen die vervolgd werden helpen aan een onderduika- dres en anderen voorzien van levensmiddelen. Bij raadsbesluit van de ge- meente Sappemeer van 31 ja- nuari 1947 werd de straat in het uitbrei- dingsplan Noord-Zuid naar Willem Berg genoemd. Willem Jelle Berg werd op 3 mei 1898 geboren in Borger- compagnie op de boerderij de ,,Willemshoeve", als zoon van Willem Berg en Martha Mede- ma. Zijn jeugd bracht hij door op en rondom de boerderij van zijn ouders. Hij ging naar de lagere school in Sappemeer en vervolgens naar de Rijksland- bouwschool in Veendam. Na zijn studie ging hij werken op de ouderlijke boerderij, die hij later zou overnemen. Omstreeks 1920 bracht hij sa- men met de bekende aardap- De Willem Bergstraat pelkweker Geert Veenhuizen een bezoek aan Noord-Italië. Dit op verzoek van de W.A. Scholten aardappelmeelfa- briek in Foxhol, die de fa- brieksaardappelteelt wilde in- troduceren in de Povlakte. Op latere leeftijd nam Willem Berg deel aan politieke en maatschappelijke organisa- ties. Hij was onder meer dia- ken bij de gereformeerde kerk in Sappemeer en zat in het bestuur van de gereformeerde lagere school in Sappemeer. Op 3 mei 1924 trouwde hij met Geertruida Ritzema. Uit het huwelijk werden negen kinde- ren geboren. Onverbloemd Wanneer ons land betrokken wordt bij de 2e wereldoorlog zijn de gevolgen ook in Hooge- zand en Sappemeer merkbaar. Willem Berg, een joviale man die altijd bereid is wat voor anderen te doen, kan geen on- recht verdragen. Met die in- stelling begeeft hij zich in het verzetswerk, in de illegaliteit Hij verspreidt illegate blaad- jes zoals Vrij Nederland en Trouw, helpt onderduikers aan een verblijfplaats op zijn eigen boerderij, waar ze wer ken als zogenaamde volontairs of brengt hen bij anderen on- derdak. Daarnaast helpt hij mensen die onderduikers in huis hebben aan bonkaarten, geld en levensmiddelen, zoals melk van zijn eigen bedrijf. Berg hield zich duidelijk niet aan de door de bezetter opge- legde regels. Hij wist waar hij mee bezig was en welke risi- co's daaraan verbonden wa- ren. Hij wist ook dat er in zijn omgeving mensen waren die ,,fout" waren, maar durfde toch onverbloemd zijn mening te zeggen. Men nam dit van hem. Maar waar lag de grens? Vluchtelingen Ongeveer 100 meter van de boerderij van Willem Berg woonde destijds de familie L. Meijer. Ze verteïlen dat er eens drie vluchtelingen aan- kwamen in Borgercompagnie. In de omgeving van Scheemda waren ze uit de trein van Westerbork naar Duitsland gesprongen. Ze kwamen te- recht bij de familie Berg. Bij Berg was altijd plaats. De heer Meijer: ,,In die tijd was er al voedselschaarste. Levensmid delen waren niet overal meer te krijgen. Berg ging dan met paard en wagen richting Scheemda en gooide zijn wa gen vol metgraan. Daarover- heen kwam bietenloof zodat het niet opviel dat hij graan vervoerde. Daar hielp hij de mensen weer mee. In het 01- dambt waren grotere graanbe- drijven". Mevrouw Meijer ver- telt: ,,Op een keer was er een razzia bij de familie Bem Vanuit onze bedstee zagen we de militaire wagens langsrij- den naar hun boerderij. Er is bij hen wel 3 keer een razzia gehouden. Bij de laatste keer hebben ze Willem Berg meege- nomen en later doodgeschoten. Verschrikkelijk!" Bijltjesdag Door de Binnenlandse Strijd- krachten was Willem Berg aangezocht om na de bevrij- ding mee leiding te geven aan het tijdelijk militair gezag in Sappemeer. Hij zou helpen een ordedienst te organiseren om te voorkomen dat er een bijltjesdag" zou plaatsvin- den, waarop het volk wraak zou nemen op NSB-ers en col laborateurs. De term dateert uit 1787, toen Oranjegezinde scheepstimmerlieden in opstand kwamen tegen de pa- triotten. Berg moest ook voor komen dat lieden die altijd aan de kant hadden gestaan en zich afzijdig hielden zich na de oorlog zouden opwerpen als verzetsstrijders. In zijn uitla- tingen over NSB-ers is Berg mild geweest. Hij maakte on- derscheid tussen de meelopers en de echte landverraders, die mensen hadden laten wegvoe- ren naar de kampen. ,,Hij vond dat je ze niet allemaal op één hoop k on gooien", vertelt een familielid. ,,De laatste groep moest, zo vond hij, zwaarder gestraft worden, dan de meelopers. Het opkomen voor mensen die verdrukt en vervolgd werden was voor hem een zeer besliste princi- piële keuze". Razzia Vanwege het risico dat Willem Berg verraden kon worden of opgepakt bij een razzia, sliep hij vaak ergens anders. In de tuin in het kippenhok, achter op het land of bij anderen. Dan had hij nog een kans om weg te komen. De onderdui kers op de boerderij sliepen tussen het opgetaste hooi of graan in de schuur, achter in het korenveld en zelfs wel in een grote lege waterbak boven de paarden. Dat laatste alleen bij erg groot gevaar vanwege de sterke ammoniakstank in de stal. t 1 april 1945: Weer een razzia bij de familie Berg. Vroeg in ochtend, nog vôôr 7 uur. Mili taire wagens stoppen voor de boerderij. Het is de beruchte S.D.groep van Lehnhoff van uit het Scholtenshuis in Gro- ningen. De boerderij wordt omsingeld. Na een kort ver- hoor nemen ze Willem Berg mee naar het hoofdkantoor van de S.D. in Groningen. Een week wordt hij daar vastge- houden. Dan wordt hij samen met een grote groep, dertig man, allemaal fel anti- Duits, afgevoerd naar de bossen van Norg. De familie zou Willem Jelle Berg niet meer levend te- rug zien. In die bossen vond op 8 april 1945 een afschuwelijk drama plaats. Terwijl het ein- de van de oorlog in zicht was en de Fransen al in de omge ving waren geland, werden de 30 mensen, waaronder Willem Berg, als represaille doodge schoten. Jachtgeweer Willem Berg heeft niet willen berusten in het lot dat hij in de bossen zou worden gefusil leerd. Zeer waarschijnlijk heeft hij nog een vluchtpoging gedaan om aan zijn dood te ontkomen. Bij die poging is hij vermoedelijk doodgeschoten. Willem Berg Bij de ontdekking van het massagraf in Norg werden in de jas en in het lichaam van Willem Berg allemaal gaatjes aangetroffen,vermoedelijk af- komstig van een jachtgeweer. De anderen hadden allemaal een nekschot gekregen. Heeft Willem Berg tôt het laatst gestreden en verzet geboden? Zijn stoffelijk overschot werd overgebracht naar Sappemeer en is daar op 16 april begra- ven, 3 dagen na de bevrijding van Hoogezand-Sappemeer. Zijn vrouw had op die 8ste april 1945 behalve haar man ook twee broers verloren. Ook zij werden gefusilleerd. Zij was een geweldig kordate vrouw, ook na deze vreselijke gebeurtenis. Toen ze onderdui kers in huis hadden moest ze naast haar normale werk het eten verzorgen voor 14 15 personen. Na de oorlog werd het boerenbedrijf door haar oudste zoon voortgezet. Me vrouw Berg is nu 92 jaar oud. Ze woont niet meer in onze ge- meente. In de Nieuwe Provinciale Gro- ninger Courant van 26 april 1945 stond deze advertentie: Onze familie werd zwaar ge- troffen doordat voor ons Va- derland vielen onze innig ge- liefde Man en Vader Willem Jelle Berg, bijna 47 jaar oud te Norg en onze geliefde Broers en Ooms Rentje Ritzema, 40 jaar oud, gevallen door 't moordend lood te Leens en Martinus Ritzema, slechts 34 jaar, gevonden in het massa graf te Bakkeveen. De courant van 27 april 1945 zegt ons dit: Bestuur en per- soneel van de gereformeerde lagere school en kleuterschool te Sappemeer, geven kennis dat hun waarnemend voorzit- ter Willem Jelle Berg op wree- de wijze te Norg van het leven beroofd werd". Na 40 jaar Na 40 jaar, op 4 mei 1985 zijn in Norg, met medewerking van de bevolking, twee monu- menten geplaatst ter nage- dachtenis aan aile mensen die daar destijds zijn doodgescho ten. Eén daarvan vormt een cirkelvormige muur, bijna gesloten. Als symbool dat de oorlog bijna voorbij was. Wil lem Berg en de andere slacht- offers hebben dat moment niet mogen beleven. Hopelijk blijft zijn naam en die van al die anderen die hun leven opgeofferd hebben in on- 'ze herinnering voortleven, me- de door de naar hem genoemde Willem Bergstraat". Met dank aan onder meer de familie L. Meijer en anderen. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Collège van B W van Hoo gezand-Sappemeer zal de tarieven voor het overdekte Bob Bruinsbad in Hoogezand-Sappemeer minder fors gaan verhogen dan aanvankelijk de bedoeling was. Tegen de verhogingen was vooral door de zwemverenigingen en de ouderenraad fel gepro- testeerd. De commisie sportzaken gaf onlangs een verdeeld ad- vies, maar drong, naar nu blijkt met succès, vooral aan op een lager tarief voor de oudere zwemmers. Ouderen die meedoen aan het project „meer bewegen voor ouderen" gaan inclusief een jaarabonnement op het bad 150 gulden in plaats van 220 gulden betalen. Via het ge- meentelijk stimuleringsfonds kan hen nog een tegemoetko- ming van 35 gulden worden verstrekt, bij een inkomen la ger dan 110 procent van het minimum loon. Voorzitter van de Ouderenraad A. den Besten toont zich blij verrast: „Op zichzelf vind ik dit een prach- tig bericht. Prima dat er nu een gecombineerd abonne ment komt". Den Besten had ook voorgesteld de bijdrage van het stimuleringsfonds di- rekt met het abonnement te verrekenen. Die wens heeft het collège niet ingewiligd. ,,Het zij zo, ik ben toch rede- lijk tevreden", aldus Den Besten. De verenigingen hebben met hun protesten bereikt dat voor gebruik van het bad bij kleu- terlessen nu 90 gulden per uur moet worden betaald evenals voor andere doelgroepaktivi- teiten (aanstaande moeders, ouder en kindzwemmen, trim- zwemmen e.d.) en geen kosten- dekkend tarief van ruim 140 gulden. Voor zwemlessen aan volwassenen blijft dit wel gel- den. Voorzitter C. Holthausen van zwemclub ,,De Inktvis" rea- geert met enige opluchting. ,,We zitten nu niet meer zo hoog in de boom, al betekent het toch nog meer dan een ver- dubbeling van het huidige ta rief". De kleuters zullen bij de Inktvis evenals bij de gemeen- te nu 20 gulden per maand moeten gaan betalen in plaats van 15 gulden nu. Door de nu voorgestelde aan- passing van de tarieven wordt één der doelstellingen van het projectplan, het tekort op de begroting van het zwembad met een kleine 60 duizend gul den te verminderen, maar voor de helft gerealiseerd. Het exploitatietekort van het zwembad bedroeg in 1989 on geveer drieënhalve ton. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zeer verbolgen reageerde burge- meester J.L.D. van der Linde deze week tijdens de raadsverga- dering in Hoogezand-Sappemeer op het schenden van de ge- heimhoudingsafspraak door het raadslid R. Ronda van de ge- lijknamige progressieve lijst In een besloten commissie had wethouder M. Laaning de raadsleden op de hoogte ge- bracht van het feit dat er een bedrag van 55 duizend gulden zou worden uitbetaald, als Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 Tel. 05990-17975 gouden handdruk aan een per- soneelslid dat moest worden ontslagen. Ronda was het met die gang van zaken niet eens en gooide de zaak daarom gis- teravond in de openbaarheid. ,,Dat u de zaak op deze wijze speelt vindt ik hoogst ern- stig", aldus de burgemeester. Overigens kon Ronda zijn op- merkingen ongestraft maken, omdat er slechts sprake is van een ere-code en niet van een wettelijk opgelegde zwijg- plicht. ,,Zo'n zwijgplicht kan raadsle den wel worden opgelegd. Dat gebeurt bijvoorbeeld als het om sollicitatie procédures van burgemeesters gaat. Bij het schenden van die geheimhou- dingsplicht kunnen er straf- rechtelijke maatregelen tegen het raadslid worden geno- men", legt gemeentesecretaris J. Sagel uit. MARTENSHOEK - De oplos- sing van de Wima-kerstpuzzel luidde ,,Zet hulst in kerst- boom overal, hopend dat het vrede brengen zal". Uit de gro te stapel goede inzendingen zijn de volgende prijswinnaars getrokken: De Hoofdprijs, een waardebon van 200 gulden, gaat naar A.v.Oosten, J.v.Ruysdael- straat 31, Hoogezand. Een waardebon van 100 gulden werd gewonnen door me vrouw R. v.d.Laan, W. Berg straat 4, Sappemeer en de waardebonnen van 25 gulden gaan naar W.H. Wierth, Thor- beckelaan 6, Hoogezand; C. Smit, Pionier 11, Hoogezand; H. Schneiders, Kleinemeer- sterstraat 105, Sappemeer en M. Vogel Poolster 82 Hooge zand. Aile prijswinnaars har- telijk gefeliciteerd. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Veerkamp Mannenmode in Martenshoek. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Knullig is de gemeente omge- gaan met de kerst- nieuwjaarskadootjes voor het gemeentelijk personeel. Die mening is een groot deel van de raad van Hooge zand-Sappemeer toegedaan. Het onderwijzend personeel en de raadsleden kregen een kerstkrans. De politie kreeg voor 175 gul den kadobonnen, de rest van de gemeentelijke ambtenaren kreeg 100 gulden aan VVV-bonnen. ,,Kerstgratificaties moeten worden betaald uit de algeme- ne middelen en niet zoals dat nu is gegaan uit de pot belo- ningsdifferentiatie", zo stelde J. Anneveldt van Gemeentebe- langen. ,,En raadsleden hoe- ven helemaal geen kado. Die kerstkrans smaakte mij niet. Ik heb hem weggegeven", al dus R. Ronda. Die bovendien vindt dat aile ambtenaren de- zelfde attentie moeten ontvan- gen. Burgemeester Van der Linde verdedigde zich door te stellen dat het georganiseerd overleg, een soort gemeentelijke onder- nemingsraad, akkoord is ge gaan met de getroffen rege- ling. Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het aantal mogelijke locaties voor een nieuwe brandweerkazerne in Hoogezand-Sappemeer valt al niet meer op de vingers van één hand te tellen. Keer op keer duiken nieuwe mogelijkheden op. De Trio-bedrijven, naast het nieuwe politiebureau, het gebouw van Volksbelang. Ik weet er ook nog een paar riep Roelof Stâbler deze week in de raad bij wijze van grap. ,,De spelhal misschien of het voormalige asielzoekerscen- trum". Geruchten voldoende. In de ogen van B en W komt er echter helemaal geen nieuwe kazerne. Voor aanpassing is maar een half miljoen beschik- baar en daarvoor doe je niet zoveel. De brandweer moet dus aan de Rembrandtlaan blijven naast gemeentewerken en mag hoogstens een lapje grond tegenover haar garage annexeren. De motie die de progressieve lijst Ronda in- diende in de raad om gemeen tewerken naar de oude Triobe- drijven te laten verhuizen en de brandweer op te laten schuiven naar de gebouwen van gemeentewerken haalde het dan ook niet. Voor tiendui- zend gulden wordt er nu een plan getekend voor de ver- nieuwde kazerne aan de Rem brandtlaan. Gelukkig is de brandweer daarmee zeker niet. Ze wil het liefst een ka zerne naast het nieuwe politie bureau, daarvoor is echter zo'n 2 miljoen nodig. ,,Onverstan- dig", noemt burgemeester J.L.D. Van der Linde het dat die wens doorlopend publieke- lijk wordt geventileerd. Het aanwenden van de belo- ningsdifferentiatie voor dit doel kwam in de picture, om dat het systeem nog niet in de praktijk wordt toegepast. Het geld is niet bedoeld voor kert- kado's maar voor het belonen van mensen die extra preste- ren op het werk. Roelof Stâ bler van de PvdA zei met de gang van zaken geen moeite te hebben. ,,Het gaat gewoon om een groepsgratificatie in het kader van de beloningsdiffe- rentiatie. En zo hebben we het binnen de fractie ook ge noemd", aldus Stâbler. Weer een grapje, denken wij van de krant. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gedurende de gehele maand januari kan men in de Centra le Bibliotheek Boekhoven te- recht voor de expositie ,,1990 een jaar in beeld". HOOGEZAND-SAPPEMEER - De beeldbepalende klok in de gevel van het oude gemeente- huis aan de Hoofdstraat is ka- pot. De eigenaar van het pand, Bouwonderneming Keuning b.v. wil graag dat de gemeente bijdraagt in de kosten van re- paratie van de klok. B en W hebben de firma geschreven dat ze aan de raad voor willen stellen om voor 10 procent van de kosten bij te dragen, ruim 1700 gulden. 10 procent dat is te weinig zo vindt de firma Keuning. B en W stellen de raad daarom nu voor om de helft van de kosten te betalen, 8890 gulden. Argumenten om bij te dragen zijn de histori- sche band met de klok en haar bijdrage aan de monumentale gevelindruk van het oude ge- meentehuis. Frekie bie kapper:,,Wat is t hier kold. Mag k mien muts ophol- den?" HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gezamenlijke kerken in Hoo gezand-Sappemeer hebben het voornemen om op maandag- avond 14 januari, een gebeds- dienst te houden voor vrede in de Golf. Het Beraad van Kerken roept de mensen op deze dienst bij te wo nen. De dienst wordt gehouden in de Doopsgezinde Kerk te Sappe meer, Noorderstraat 51 en begint om 19.00 uur. HOOGEZAND prijs plus de - De eerste wisselbokaal vasn het zaalvoetbaltoernooi dat de Nije organiseerde op 2 januari is gewonnen door Kappa-Schoten uit Sappe meer. Er werd gevoetbald in 2 poules van vijf teams. Twee tweede prijzen gingen naar M.Z.V.V en naar het team van Bert Venema. kichtfilter contactset klepdekselpakking jB? 5 liter olie ruitensproeier anti vries mm m Hoogetand- Tel 05980-95700 Komplete uitlaat systemen incl. pakking, montage materiaal en btw. voor zeer scherpe prijzen Corsa 1.2 S 255.- 299. Kadett C 185.- 220. Kadett D 1.2 N 235. 270.- Kadett E 1.2 S 280.- 320. Ascona B 1.6/1.9 210. 245.- Rekord E 2.0 S 255.- 300.- Onderdelenshop voor Doe-het-zelvers HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 10 JANUARI 1991 - PAGINA 3- Wonen aan de Willem Bergstraat Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwotde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhurzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt 4 bougies c oliefilter J inkl. btw Openingtuidtn: mitndtg l/m vrl/dtg: 07.30-17 00 uur, itfrdag: 09.00-12 00 uur. Mi isw« OmcleeJ Ope* deaie» Amoacntsweg* Type Afge haald Gemon- teerd (ook open op zalerdag van 9.00-12.00 uur) Oi'-c-eei Op«i Oea'er Ambachtsweg4 Hoogeianct- Tel. 05980-95700

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3