■Z3I m „Golf oorlog is stokje met aan beide kanten poep „De Boer" op=op Na reconstructie Kielwinde- weer ook Sluisweg aanpakken Hoogezand heeft buik vol van gemeenschappelijke regelingen Pittige discussie over monopolisering gemeentelijke informatie yrouwen jn ç\e natuur Sexuele intimidatie HET NIEUWSBLAD Turkse schrijver Aziz Nesin: Raadslid R. Coops: e&ingboet!ek il Isaâc da Costa (1798 -1860) was een Nederlands schrijver, dichter, theoloog en politicus van Portugees-Israëlitische af- komst. Onder invloed van de schrijver Willem Bilderdijk ging hij over tôt het Chris- telijk geloof en werd één dei voorvechters van het ,,Re- veil", een orthodox- pro- testantse beweging tegen geest der verlichting en voor de ver- dieping van het christelijk ge loof. De publicatie in 1823 van zijn brochure ,,Bezwaren te gen de geest der eeuw", bracht een vloedgolf van protesten en verbijstering te weeg. In zijn grote tijdzangen is Da Costa een ,,orator". De gedichten zijn een soort hoogdravende redevoeringen, van een ooster- se levendigheid. Bij Raadsbesluit van 18 de- cember 1959 werd de Da Cos- tastraat naar hem genoemd. De Da Costalaan Isaâc da Costa werd op 14 ja- nuari 1798 in Amsterdam ge- boren, als enig kind van Da niel da Costa en Rebecca Ri- car do. De Da Costa's waren een koopmansfamilie van Por tugees-Israëlitische afkomst. Vader Da Costa was cargadoor en wijnkoper in Amsterdam. Isaâc krijgt een klassieke opleiding en wordt opgevoea in het Joodse geloof. Het is 1803. In de Portugees-Is raëlitische synagoge gaat de 5-jarige Isaâc da Costa aan de hand van zijn vader naar het gestoelte van de voorlezer. In zijn hand de zilveren leeswij- zer om de heilige roi niet zelf aan te raken, leest hij over- luidt de Hebreeuwse tekst uit Habakuk 3 voor. Vanaf zijn 8ste jaar bezoekt Isaâc de La- tijnse school, op zijn 13e wordt hij student aan het atheneum. Nog geen 15 jaar oud wordt hij lid van Concordia, het Por tugees-Israëlitische genoot- schap, waarvan hij 2 jaar later tôt voorzitter wordt gekozen. Dompers Als jong aankomend dichter komt Isaâc da Costa in aanra- king met Willem Bilderdijk, die op veel terreinen zijn leer- meester wordt. Tijdens zijn studiejaren in Leiden (rechten en letteren) raakt hij bevriend met de gebroeders Van Hogen- dorp en met zijn neef Abra ham Capadose. Het kwartet wordt uitgescholden voor dompers" omdat zij de con- tra-revolutionaire denkbeel- den van Bilderdijk overne- men. Na zijn studie vestigt Da Costa zich als advocaat in Amster dam, waar hij weinig succès heeft. Hij is dan nog lid van de Portugeesch Joodse gemeente. Een historisch onderzoek dat hij doet naar het verleden van de Joden in Spanje en Portu gal doet bij hem de overtui- ging groeien dat Christus toch de Messias was. Op 20 oktober 1822 laat hij zich samen met zijn beeldschone vrouw Hanna Belmonte en zijn neef Capado se tôt Christen dopen in de Leidse Pieterskerk. In 1823 verschijnt dan het vlugschrift: „Bezwaar tegen de geest derEeuw". Een aan- klacht tegen de gevolgen van de Franse revolutie, tegen de eigenwaan van zijn tijdgeno- ten die menen dat de 19e eeuw de beste van aile eeuwen is. Da Costa hekelt de verdraag- zaamheid op godsdienstig ge- bied, de wetenschap die geen rekening houdt met Gods Openbaring, de démocratie en zelf s de roep om afschaffing van de slavernij. ,,Goddeloos" noemt hij die roep. Evenmin een goed woord heeft hij over voor een meer menswaardige behandeling van misdadigers, de constitutionele monarchie, de inentingen tegen ziekte en- zovoort. Later is Da Costa bii- gedraaid, hoewel hij het ge- schrift nooit heeft verloo- chend. Dat de tijd kon worden teruggedraaid tôt vôôr de Franse revolutie geloofde hij toen niet meer. Tôt droefheid van zijn geestverwanten ver- dedigde hij in 1848 zelfs de li bérale grondwet van Thorbec- ke. Prulschrift Overal in het land riep het ge- schrift van Da Costa felle ver- ontwaardiging op. Van Maa- nen, de toenmalige minister van Justitie noemde het een prulschrift" dat ,,misschien misdadig geacht zoude kunnen wordenMaar de grondge- dachte: het christendom dient het leidinggevend beginsel te zijn ook voor het maatschap- pelijke en openbare leven, heeft ook nu nog talrijke aan- hangers. Was Bilderdijk de vader van het Reveil in Nederland, Da Costa was er de profeet van. Al zijn gedichten en werken getuigen ervan, zoals „Vijf- en twintig jaren", ,,Hagar"en ,,Wachter, wat is er van de nacht", grote tijdzangen, die hij schreef tussen 1840 en 1850 Uit het Reveil is later de anti- revolutionaire partij voortge- komen. Da Costa zelf was in 1851 de initiatiefnemer tôt de oprichting van de anti-revolu- tionaire kiesvereniniging Ne derland en Oranje. Iji 1856 stapt hij eruit. De ideeën beantwoorden niet meer aan zijn denkbeelden. Verdieping van het geloof was het doel van het Reveil. In kleine groe- pen kwamen mensen uit over- wegend aristocratische krin- gen bij elkaar. Zoekend naar gemeenschap met God door een hartstochtelijk geloof, met overgave van hart en verstand aan Gods wil. De zondagscho- len, de jongelingsverenigingen en de christelijke scholen zijn eruit voortgekomen. Door de ,,Bezwaren" als advo caat in een isolement geraakt, geeft Da Costa collèges over taal, over kerkgeschiedenis, houdt hij bijbellezingen en pu- bliceert weer een vlugschrift tegen de christelijke verslap- ping. Van 1834 tôt 1839 is hij redakteur van het tijdschrift ,,Nederlandsche Stemmen over Godsdienst, Staat, Ge schied- en Letterkunde. In 1852 gaat hij les geven aan het Schotse seminarie in Amster dam. Erkenning In 1844 was de situatie van Ne derlands financiën zo slecht dat men een naderend ban- kroet verwachtte. Minister Van Hall stelde een buitenge- wone belasting voor op bezit en inkomsten en schreef een vrijwillige lening uit voor 150 miljoen. Groot was het verzet in het land. Maar Da Costa wekte in een open brief zijn landgenoten op wel in te schrijven, ,,gelijk het christe- nen betaamt". Als dank nodig- de Koning Willem II hem uit voor een diner. Da Costa, blij met deze erkenning, beschrijft in het gedicht: ,,Aan Neder land in de lente van 1844" hoe Nederland menigmaal door God uit degevaren werd gered. Hij die hoogzit in de heem'len, laag op aarde nederziet Hij die watervloed en stormen en beteugelt en gebiedt sprak tôt al die oceanen, tôt die stromen hol en droog Treedt terug, zij Neerlands bo- dem onbeschadigd, vrucht- baar, droog Isaâc da Costa heeft een moei- lijk leven gehad. Van de zes kinderen uit het huwelijk met Hanna overleefden slechts drie hun vader. Het gezin kon hij nauwelijks onderhouden. Het kapitaaltje dat zijn vader hem had nagelaten was spoe- V V ISAAC DA COSTA dig opgesoupeerd. Bezield van zijn werk als profeet leefde hij van de hand in de tand. De hulp die zijn vrienden Groen van Prinsterer en de Van Ho- gendorps boden kon hij maar moeilijk aanvaarden. Maar hij geloofde in een beter leven in het hiernamaals. Daarover gaan de psalmen en gezangen van zijn hand zoals het ,,He- melvaartslied". Tussen de Joodse en de Nederlandse Christelijke beschaving zag Da Costa duidelijke overeen- komsten. Da Costa stier op 28 april 1860. Op zijn graf in de Nieuwe Kerk in Amsterdam staan de dichtregels ,,0, Ne derland, Gij zult eens weer het Israël van het Westen wor den 5 5 HOOGEZAND-SAPPEMEER - „De Golfoorlog is voor Turkije als een stokje met aan beide kan ten poep. Aan de ene kant zit poep. Dat zijn de Amerikanen en Europeanen Aan de andere kant zit ook poep. Dat is Saddam Husayn. Maar als je dan het midden wilt beetpakken zit daar ook noen" dat zei de bekende Turkse schrijver Aziz Nesin maandagavond voor een talrijk, voorna- melijk Turks publiek in het Kielzog in Hoogezand. Het kon met uitblijven. De vragen die hem gesteld werden, waren doortrokken van de spanning die de Turkse gemeenschap in Hoogezand- Sappemeer in deze dagen volledig in haar ban houdt: de oorlog in de Golf. Nesin (75) was in het Kielzog op uitnodiging van de Centra le Bibliotheek Boekhoven, na- dat hij 's ochtends in Gronin- gen al de Universiteit en de bi bliotheek had bezocht. Van zijn werk, dat in 35 talen werd vertaald en waarvoor hij ver- schillende Internationale prij- zen heeft gekregen is onlangs de eerste vertaling in het Ne derlands verschenen. Een bloemlezing met prachtige sa- tirische en filosofische verha- len getiteld ,,De Vetersympho- nie", uitgegeven door het Ne derlands Bibliotheek en Lek- tuurcentrum ter gelegenheid van het Internationale Jaar van de Alfabetisering. In zijn lezing hekelde Nesin het onderwijs in Turkije dat opvoedt tôt gehoorzaamheid aan de staat of de mensen in- doctrineert met de Islam vol- gens de strenge soennitische leer, hoewel dat op de scholen officieel verboden is. Begrip toonde hij voor de behoefte van de gastarbeiders zich vast te klampen aan de eigen cul- tuur: ,,Komend van het Turk se platteland verbijsterden ze zich over deuren die vanzelf open gingen, over mensen die vrijden op straat. Door zich te rug te trekken in hun eigen wereld verdedigden ze zich te gen de vreemde buitenwereld, met als gevolg dat ze nu vaak conservatiever zijn dan de mensen op het Turkse platte land. Allemaal het gevolg van slecht onderwijs". Hodja, mijn Hodja Volgens Nesin kun je sommige dingen van je cultuur maar be ter afschaffen. ,,Vernieuwing is nodig". De Turkse dichter HOOGEZAND-SAPPEMEER - Nu er na de voltooiing van de re constructie van het dorp Kielwindeweer 286 duizend gulden minder blijkt te zijn uitgegeven dan waarop de gemeente had gerekend wil fractievoorzitter R. Coops van de WD dat ook de Sluisweg wordt opgeknapt. Voor een reconstructie van de Sluisweg waren aanvankelijk onvoldoende middelen be- schikbaar. Een nieuwe riole- ring kwam er wel. ,,De Sluis weg lijkt nu net een uitgestuk- te broek", vond Coops in de commissie financiën. Hij kan het weten omdat hij er zelf woont. ,,Naast de weg zijn die- pe kuilen. Levensgevaarlijk voor de kinderen die aan de kant moeten als er een auto langs komt. Ik zie het dage- lijks uit mijn raam". Hij be- Fehmi Ozgôz uit Muntendam bracht Nesin een soort ode ,,U hoort tôt het leger van schrij- vers en dichters met als enig wapen de gedachte. Hodja, mijn hodja, moge u duizend jaar leven. A toom tijdperk Het publiek verwachte van Nesin vooral wijze antwoor- den op moeilijkevragen: ,,Wat is er aan de hand in Turkije. Wie is er aan de macht. Zijn het fascisten, is het een repu- bliek, een dictatuur of een dé mocratie", klonk een harte- kreet uit de zaal. Het ant- woord: ,,Een démocratie, het is het niet, maar soms lijkt het erop. Een dictatuur, nee, maar het lijkt erop. Zijn de religieu- ze leiders de baas? Ook niet, maar van binnen gebeuren veel dingen die daar op lijken. In Turkije regeert momenteel een imperialistische hoofd- god". Wat is de oplossing, zo vroeg men de meester. ,,Mijn oplossing is vooral nadenken hoe het is gegaan en waarom het zo is gegaan", sprak de schrijver filosofisch. ,,Terwijl de wereld via het atoomtijd- perk en de ruimtevaart terecht kwam in de technologie van de chip stonden wij als toe- schouwers aan de kant. Be- denk hoe het is gegaan en waarom". Nesim verklaarde zich tegenstander van deelna- me van Turkije aan de Gol- foorlog. Toch denkt hij dat Irak Turkije niet zal aanval- len. ,,Stel dat de oppositiepar- tijen aan de macht waren de- den we dan ook mee aan de oorlog?", werd hem gevraagd. ,,De 2 oppositiepartijen zeggen dat ze tegen de oorlog zijn, Aziz in 't Kielzog. maar wat ze zouden doen als ze de macht hadden weet je niet. Vraag het ze zelf". Topzwaar Dit antwoord was te verwach- ten van de man die zijn leven wijdde aan de mondigheid van de mensen, een overtuiging die hij beeldend illustreerde met het verhaal van de wijze Hodja die 800 jaar geleden leefde toen de mensen nog dachten dat de wereld plat was: ,,De mensen moeten niet allemaal dezelfde weg gaan, dan zal de wereld topzwaar worden en omvallen. Datzelf- de geldt nog steeds, maar je moet het niet letterlijk, maar figuurlijk nemen", aldus Ne sin. pleitte ervoor de zaak aan die kant van de gemeente netjes af te ronden, zodat de gemeen te er tientallen jaren geen om- kijken meer naar heeft. Net als in Westerbroek is gebeurd Chef Financiën T. van de Berg vond het niet zo'n goed idee. ,,Het geld moet terugvloeien naar de potten waar het van- daan is gekomen: het fonds stads- en dorpsvernieuwing, de reserve voor groot onder- houd van de wegen en het fonds ter vervanging van de rioleringen". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Allerminst enthousiast is de commissie Algemene Zaken over gemeenschappelijke regelin gen. Het voorstel van B en W om toe te treden tôt de Eems-Dol- lard Regio kosten 1600 gulden per jaar en de aanstelling van een secretaris van het gouden driehoeks overleg, kosten een kleine tienduizend gulden, leverde een fikse discussie op. De argumen- tatie van hurgemeester J.L.D. van der Linde dat je erbï.t inoe zitten om invloed uit te oefenen overtuigde de raadsleden met echt. W. Berghoef van D66 is bang voor de bureaucratie en vindt de controleerbaarheid van ge meenschappelijke regelingen slecht. R. Stâbler van de PvdA vindt dat het stroomlijnen van subsidies en het uitzetten van bovengemeentelijke beleidslij- nen een taak van de provincie is. Aan de betaling van de secre taris voor het AGO willen de raadsleden meedoen onder het motto. ,,Als je iets doet moet je het goed doen". Blijkt ech- ter dat het AGO niet goed functioneert dan wil Hooge zand de vrijheid hebben zich terug te trekken. Ondanks de kritiek stond de raadscommissie B en W toe om aan de Eems-Dollard Regio mee te doen. Stâbler vatte de discussie samen met: ,,Wij ho- pen maar dat we ooit spijt aan u moeten betuigen omdat het samenwerkingsverband onze gemeente zoveel oplevert". Overigens onderschrijft Van der Linde het bezwaar van de raadsleden dat gemeenschap pelijke regelingen vaak slecht controleerbaar zijn. Hij wil zich dan ook inspannen om de vergaderingen openbaar te la- ten zijn, zodat direct of via de pers de burgers kunnen wor- den geïnformeerd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Je kunt niet een krant verhef- fen tôt een gemeentelijke staatsblad", zo vatte R. Coops van de WD zijn reactie samen op het voornemen van B en W om de ge meentelijke advertentie niet langer te laten rouleren over de drie plaatselijke huis-aan-huisbladen. Ook de rest, behalve CDA-er H.J. Visker, van de commissie Algemene Zaken had be zwaar tegen het B en W voorstel, dat overigens al tôt uitvoering is gehracht. ASSEN - In Assen wordt door de Stichting Landschapsbeheer Drenthe (S.L.D.) een speciaal vrouwenprojekt opgezet voor vrij- willigerswerk in het Drentse landschap. Vrouwen van 18 jaar en ouder kunnen meehelpen de Drentse natuur te onderhouden. De gemeentelijke advertentie en info-pagina verschijnen mo menteel in de HS-krant, ter- wijl volgens het roulatie- systeem het Nieuwsblad aan de beurt was. ,,Het zou best zo kunnen zijn dat het roulatiesysteem de beste méthode is", zo stelde R. Stâbler van de PvdA. De PvdA-fractie moet zich nog een oordeel vormen over de kwestie. R. Ronda verbaast zich erover dat B en W ineens af willen stappen van de rou- latie-methode, terwijl er nooit een seintje is gegeven dat het systeem slecht functioneerde. Ook van burgers zijn daar nooit klachten over ontvan- gen. ,,Eén krant een monopoli- positie geven, dat is een slech- te zaak", dat stelde W. Berg hoef van D66. De suggestie van Coops dat de kritische opstelling van de twee andere kranten B en W niet gelegen komt en dat daar- om is gekozen voor de HS- krant, wekte grote ergernis bij Van der Linde. ,,Dat is perti nent onjuist", aldus de burge- meester. Alleen H.J. Visker van het CDA heeft geen bezwaar tegen het terzijde schuiven van het roulatiesysteem. Hij wil het systeem gewoon na een jaar evalueren. B en W gaan zich naar aanleiding van de discus sie in de commissie opnieuw over de kwestie buigen. j PARTYCATERING KANT EN KLARE WARME MAALTIJDEN De S.L.D. heeft dit projekt op gezet om meer vrouwen de kans te geven om in de natuur te werken. Op dit projekt kun nen alléén vrouwen werken. De werkplekken bevinden zich in Oudemolen, tussen As sen en Zuidlaren. De S.L.D. biedt de vrouwen reiskosten- vergoeding, werkkleding, ver- zekering, begeleiding naar scholing/betaald werk, en kursusmiddagen over natuur en landschapsbeheer. De duur van het projekt is een half jaar. Ook daarna kunnen vrouwen vrijwilligster blijven bij de stichting. Het projekt gaat van start zodra vijf vrou wen zich hebben aangemeld. Er wordt een voorlich- tingsmiddag over dit projekt georganiseerd op donderdag 7 februari om 14.00 uur. Zowel voor de voorlich- tingsmiddag als voor het pro jekt kunnen vrouwen zich aanmelden bij Pauline Arends, Rodeweg 25 te Assen, telefoon: 05920-16616. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Vrouwenprojekt Hooge zand-Sappemeer organiseert 26 januari 1991 een informatiemid- dag met als thema „Sexuele Intimidatie". Uit recent onderzoek blijkt dat één op de zes vrouwen te maken krijgt met sexueel ge- weld. Met deze wetenschap vindt het vrouwenprojekt het dan ook van belang hier aan- dacht aan te besteden. Het is de bedoeling om naar aanlei- Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 Net even anders en niet duur. ding van de onderwerpen lastig gevallen, aangerand, verkracht, de volgende aktivi- teiten te organiseren: - fototentoonstelling van stich ting Amazone - informatiestands van ver- schillende instanties - videopresentatie van Tegen haar wil - workshops met 3 spreeksters - optredens van theatergroep Vrouwvolk - muziekoptreden van Lianne Abeln Iedereen is van harte welkom op deze middag in 't Kielzog te Hoogezand tussen 14.00 en 18.00 uur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 24 JANUARI 1991 - PAGINA 3 Wonen aan de.... Da Costalaan 1. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 TTnAnnriAXTn C ADDrMFFP To Iznnl mpf ppn krflïlt VPrnPI- w ALLE MERKEN UITLATEN EN TREKHAKEN VOOR DOE HET ZELVERS OF SNELLE MONTAGE DOOR ONS 1 BEL VOOR DE LAAGSTE PRIJS! AUTOSHOPS "TronînJïrT- Ri|k»weg 129a (D Gro») Tel 050 412458 Hoogezand .Meini VeningaEiraai X Tel 05980 91120^ Deze maaltijden van f 12.50 kunt u telefonisch bestellen. Per 2 maaltijden is bezorging mogelijk. Samenstelling van de maaltijd is: vleesgerecht, 2 soorten warme groente, rauwkostsalade, gekookte of gebakken aardappelen Bestellen voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL /t -

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3