Fietsen in weer en wind Fa N&OREN Uit de levende natuur Snelheids- controles 500 W FIETSPLEZIER 100 W FITNESSPLEZIER Hoogezand-Sappemeer tijdens de tweede wereldoorlog Vakantiewerk in Amerika BYOB in Nije RADIO COMPAGNIE JUKEBOX Singer Van Geuns Blauwe visser Wiener Sangerknaben zingen Mozart Spanning VVV-Agenda Van de driehonderd Joden die voor de oorlog in Hoogezand- Sappemeer woonden heeft maar een handjevol de oorlog overleefd. Het merendeel werd afgevoerd naar de ver- nietigingskampen. In het boek „Hoogezand-Sappemeer tij dens de tweede wereldoorlog" treffen we het verhaal aan van de familie Geuns. Eén van de weinige gezinnen die de oorleg wel overleefde was de familie Van Geuns, sla- ger en veehandelaar in Sappe- meer-Oost. Toen het bevel kwam dat aile Joden zich moesten melden, stond Van Geuns voor een moeilijke beslissing. Het was melden of onderduiken. Hij besloot om met zijn vrouw voor het laat- ste te kiezen. Ook zoon Arnold ging onderduiken. Zijn doch- ter Julia, in 1942 in aile haast, misschien wel na een seintje uit het gemeentehuis van Sap- pemeer, getrouwd met Jan Zuidema, zou waarschijnlijk geen gevaar lopen omdat Zuidema geen Jood was. Het was dus een gemengd huwe- lijk. Zij hoefden zich voorlopig nog niet te melden. Op een dag in 't begin van 1942 klopten te- gen 11 uur 's avonds vader Van Geuns en schoonzoon Jan Zuidema aan bij de familei A. van Kampen, sluismeester te Jipsinghuizen. Via de firma Smit en Dontje aan de Borger- compagniesterstraat hadden ze dit adres gekregen omdat de sluiswacherswoning zo een- zaam en afgelegen stond. Besloten werd dat Van Geuns in ieder geval eerst enige da- gen zou blijven om ondertus- n 3 irg «r® 3 WîBSfîjtïjtfSS rn w *11351 Bttfi sen uit te zien naar een ander, meer definitief schuiladres. Het zou anders komen. Omdat het verdwijnen van de beken- de slager en veehandelaar voor niemand onopgemerkt bleef, ook niet voor de ,,ver- keerde" kant, zou Me vrouw Van Geuns gevaar kunnen lo pen door de Sicherheitspolizei gearresteerd te worden. Enige weken na haar man dook ook zij onder bij de familie Van Kampen. Julia dacht aanvankelijk dat ze safe was. Keer op keer werd haar door Jan Douma en ie- mand van de Grûne Polizei ge- vraagd waar haar ouders wa- ren. Op 13 februari kwam niet de Grûne Polizei maar de Si- cherheits Dienst in haar win- kel, om haar te arresteren. Waarschijnlijk hadden Julia en haar man een vluchtplan bij mogelijke arrestatie door- gesproken. Julia vroeg de SD'ers of ze nog even haar jas mocht halen. Via een open dakraam, de dakgoot en een stukje plat- dak, belandde zij in de tuin, waar haar man, ondertussen thuis gekomen, haar opving. Vandaar naar het huis van Geert Gorter, waar al een fiets KIELWINDEWEER - Als we alleen zouden luisteren naar de vele, verontrustende berichten over de natuur die ons dagelijks bereiken, zou er geen natuur meer over zijn! Maar als je er op uit gaat en goed om je heen kijkt, valt er nog heel veel te genieten. Maar je moet het wel opzoeken, want de natuur komt niet naar je toe. Ikzelf doe dat geregeld en het is verbijsterend te merken, hoe weinig andere mensen de natuur willen opzoeken. Zul- len we samen eens een klein tochtje maken? Vanmorgen om tien uur stap- pen we op de fiets en gaan langs het Kieldiep, richting Kielwindeweer. Het weer is niet wat je noemt erg aanlok- kelijk, maar dat nemen we maar voor lief, want je kunt per slot ook niet ailes hebben. Na nog maar een klein stukje gefietst te hebben (we zijn net even de zendmast van Radio Noord voorbij) ontdekken we een Blauwe Reiger, die doodstil langs de kant van het Kieldiep staat. We stoppen even om te zien wat dat beest daar doet en we staan nog maar nauweljks stil, of ra- zendsnel gaat de kop van de reiger het water in, en komt weer boven met een visje in de snavel. Om het visje recht in de bek te krijgen, gooit de rei ger het visje tweemaal de lucht in en slikt het dan in. Dan laat hij ook merken, dat hij ons allang gezien heeft, want met statige passen, klimt hij bij de wal omhoog en gaat dan op de wieken. Een majestueus gezicht, die brede, grote vleugels, die het vogelli- chaam dragen in de lucht. Even verderop in de polder, strijkt de reiger neer bij een klein zijkanaaltje. Het Joodse kerkhof aan de Knijpslaan in Kolham. voor haar klaar stond om te vluchten. Binnen enkele ogen- blikken was ze aan de Boerge- compagniesterstraat, bij de moeder van Willem Pik. 's Avonds heeft De heer Dontje haar naar haar vader en moe der in Jipsinghuizen gebracht. Jan Zuidema werd als wraak voor de vlucht van zijn vrouw gearresteerd. Zeven weken verbleef hij op het Scholten- huis in Groningen, maar kwam toch weer levend in Sappemeer terug. Van de fa- SLOCHTEREN - De Rijkspoli- tie groep Slochteren heeft de beschikking gekregen over ra- darapparatuur van het Regio- naal Orgaan Verkeersveilig- heid te Groningen (R.O.G.), om langs de weg de snelheid van de verkeersdeelnemers te meten. De bestuurders kunnen ter plaatse zien hoe snel zij rijden doordat dit wordt aangegeven op een soort electronisch score- bord. U kunt deze contrôle op willekeurige tijdstippen en willekeurige plaatsen binnen de gemeente Slochteren tegen- komen. De politie is van plan om de zichtbare contrôle af en toe te combineren met een on- opvallende radarcontrole met apparatuur van de politie wel- ke wel is geijkt. Gerekend vanaf 1 juli 1990 tôt 31 december 1990 werden er binnen de gemeente Slochte ren in totaal 56 radarsnelheid- scontroles uitgevoerd door de politie. Tijdens deze contrôles werden in totaal 1648 bestuur ders bekeurd voor het te snel rijden. Snelheidscontroles zijn dus beslist niet overbodig, om dat de te hoge snelheid in vele gevallen (mede) oorzaak is van verkeersongevallen. Flirtpartij Als wij wat verder fietsen, zien we het gemaaltje „de Wa- ker" aan de overkant van het water liggen. Hier spelen drie mannetjes van de Wilde Eend om de gunst van een vrouwtje. Wie uiteindelijk haar partner zal worden staat nog lang niet vast, want ze beslist daarover pas bij het begin van het nieu- we jaar. Nog even verder scharrelt een Waterhoentje langs de wallekant z'n kostje bij elkaar en een paar Meer- koeten doen hetzelfde in het water. Fietsend langs de huizen van de Sluiskade in Kielwinde weer, valt het ons op, dat er nog zoveel bloeiende planten in de goed verzorgde tuintjes staan. Rozen, vlijtige Liesjes, Petunia's en Afrikaantjes staan op veel plaatsen nog in voile bloei en even verder pronkt zelfs nog een Lupine- plant met z'n blauwe trossen. De lucht ruikt hier niet zo lek- ker (mestoverschot?), en we gaan gauw verder. Geknot? Even voorbij het café ,,De Viersprong" zien we knotlin- de's voor de huizen staan. Ge- wone lindebomen, die echter door de mensen geknot zijn, als waren het wilgebomen. Toch wel een mooi en vooral strak gezicht. Je moet ervan houden. De lucht begint nu be- ter te ruiken, want we fietsen voorbij een fabriek, waar al- lerlei lekkers wordt gebak- ken. Even verderop staat een auto van het kadaster langs het kanaal en de ambtenaar staat op een bruggetje, de wa- terkant te inspecteren. Nieuwsgierig als we zijn, vra- gen we de ambtenaar of er hier iets gaat veranderen, maar hij stelt ons gerust enzegt, dat er al wat veranderd is. Het ka naal heeft hier nieuwe be- schoeiingen gekregen en dat moet op de kadasterkaarten worden ingetekend. We gaan een bruggetje over naar de an dere kant van het water en kunnen nu over een nieuwe weg de Kielsterachterweg be reiken. Vlakbij het BP tankstation steken we de weg Het stille water en de diepe grond van het Kieldiep over en fietsen verder richting Hoogezand. Hier aan de druk- ke Kielsterachterweg is het wel heel anders fietsen, dan langs het stille kanaal. De au- to's scheuren ons voorbij en het is geen moment meer stil. Op een dikke boom zien we iets groenachtigs zitten en bij nadere beschouwing blijkt het een kleine, maar mooie sprinkhaan te zijn. Pingpongballetjes Verder lijkt het of hier aan de ze drukke weg niet veel te be- leven valt. Maar dat is maar schijn en dat merken we even later, als we in het struikge- was naast het fietspad een troepje staartmezen ontdek ken. Een soort pingpongballet jes in het roze en bruin, met hele lange staarten, die over elkaar heenklauteren en dui- kelen dat het een lust is. Elk takje wordt door de kleine vo- geltjes afgezocht naar insek- ten, wormen en ailes wat eet- baar is verdwijnt in hun hon- (kopen of huren) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Twee en half jaar is er non- stop aan het boek gewerkt. Op 10 april zal het van de per- sen rollen. „Hoogezand-Sappemeer tijdens de tweede we reldoorlog". ,,Een boek waar behoefte aan is", stellen de schrijvers K.G. en J.H. Bos. Bos (K.G.) was jarenlang di recteur van de openbare basisschool Théo Thijssen, zijn zoon J.H. is adjunct directeur op dezelfde school. Van hun hand verscheen eerder een lesbrief over de problematiek. De reacties van de kinderen daarop maakten duidelijk dat er aan een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen in de duistere oorlogsjaren grote behoefte is. Niet aile namen van de mensen die in de oorlog een belang- rijke roi speelden zijn terug te vinden. Soms omdat het gaat om onverwerkt verdriet, vaak om de nabestaanden van collaborateurs niet op te straffen voor iets waar ze part noch deel aan hebben gehad. Daar waar namen in krantenartikelen en archiefstukken staan vermeld zijn ze overgenomen. Het boek is zo geschreven dat het makkelijk leest. Er is een tijdtabel opgenomen waardoor gebeurtenissen die in de ge meente plaats vonden kunnen worden gerelateerd aan ge beurtenissen op nationaal- of wereldniveau. Een boek voor iedereen, zo hopen de schrijvers, maar zeker ook voor het onderwijs. Om u een indruk te geven van de inhoud drukt Het Nieuwsblad hiernaast een deel van het hoofdstruk De Jo denvervolging af. milie Geuns is er gedurende de hele oorlog niets vemomen, totdat ze na de bevrijding le vend voor ieders neus stonden. Hieronder een deel uit een brief van Julia die ze recent schreef. ,,De dagen duurden lang, le- zen, kaarten en hopen op bete- re tijden. Gelukkig hadden we radio. De stemmen van Den Doolaard en Lou de Jong zal ik nooit vergeten. Dolle Dins- dag gingen we de schoenen poetsen in deveronderstelling het is zo ver", maar helaas. We kregen wel eens bezoek DEN HAAG - Camp Counse- ors USA, is een organisatie die gespecialiseerd is in het se- ecteren van counselors voor Amerikaanse zomerkampen. Daarvoor is de organisatie op zoek naar studenten in de leef- tijd van 19 - 28 jaar en die geïn- ueresseerd zijn om komende zomer te werken in een Ameri- taans vakantiekamp. CCUSA biedt een programma aan, waarbij open, verant- woordelijke en zorgzame en thousiaste mensen 9 weken in de zon, lesgeven en meedoen aan aktiviteiten met een groep kinderen in de leeftijd van 6 - 16 jaar. Als je werk in het kamp erop zit heb je de moge- lijkheid om tôt maximaal 6 weken rond te trekken in Amerika. Mocht je informatie over het CCUSA programma willen hebben, bel of schrijf dan naar: Camp Counselors USA, Ko ninginnegracht 35, 2514 AC Den Haag. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Morgenavond speelt de hard core-metal band BYOB, af- komstig uit Dwingelo, in de Nije in Hoogezand. BYOB staat voor: Bring your own beer. Het belooft een groot feest te worden, overigens, de naam moet je niet serieus ne men! De zaal is open om 21.00 uur en het begint om 21.30 uur. gerige keeltjes. Het is een prachtig gezicht om deze vo- geltjes bezig te zien en we blij ven dan ook een kwartiertje kijken en fietsen dan door naar huis. De lucht is onder tussen helemaal blauw gewor- den en als je buiten bent, heb je geen idee, dat het al novem- ber is. Maar hopelijk hebt u nu wel een indruk gekregen, van ailes wat er buiten nog te ge nieten is. F.G. van meneer Smit uit Sappe meer en later ook van m'n man. Die wisten waar we za- ten. Dan was het feest, maar de angst dat ze werden ge- volgd was er altijd. Als ze maar eerst een paar dagen weer weg waren dan waren we weer rustig. Hoe wel rust kende je niet meer. Twee jaar en twee maandenis lang, om er niet te mogen zijn, maar toen de bevrijding er eenmaal was, wist je ook met jezelf geen raad. Een heel andere wereld. Verder le ven? Waarom? Je mag het niet zeggen. De fami lie Van Kampen en m'n man GRONINGEN - De Wiener Sangerknaben, het beroemd- ste jongenskoor ter wereld geeft 5 februari een bijzonder concert in de Groningse Oosterpoort. Ter gelegenheid van het Mozartjaar, brengen de Sangerknaben in dit feeste- lijke concert een ode aan Mo zart. Een optreden van de Wiener Sangerknaben is nog altijd een gebeurtenis en in de Oosterpoort kan onder de beste omstandigheden genoten worden van dit levende monu ment van de muzikale geschie- denis van het aloude Wenen. In Wenen is het nog altijd een enorme eer als men wordt aan- genomen voor dit koor. Slechts één van de dertig jon- gens wordt na een vooroplei- ding aangenomen. Een optre den van de Wiener Sangerkna ben is een ode aan Amadeus, Schubert en Brahms, maar vooral een ode aan de schoon- heid en puurheid van het kind. Elke vrijdag kunt u uw favoriete plaat in de jukebox plaatsen. Bel tussen 18.00 en 21.00 uur naar de studio (96688). Zeg welke twee platen uit de onderstaande lijst moeten wor den gegooid en plaats twee nieuwe platen naar keuze in de lijst. Drie mensen kunnen er aan het spel meedoen. Onder hen wordt in het laatste uur een doos tompoucen verloot. Radio Compagnie is te vinden FM 105.2 op de kabel 94.4. hadden hun leven voor ons in de waagschaal gestld. Doordat je jong bent, gaat het ook wel weer langzamerhand. Maar nu je ouder wordt komt het meer en meer terug. Dit mag nooit meer gebeuren. Waar ik nog heel veel houvast aan heb ghad, was m'n mooie onbe- zorgde jeugd. Dat kon me niet meer worden afgenomen. Voor de familie Kampen in Jipsinghuizen is het verlenen van onderduikmogelijkheid zeer riskant geweest. Op het verlenen van een onderduika- dres aan Joden stond immers de doodstraf. Keer op keer leek het mis te gaan. De SD kwam soms aan de deur. En toen in 1944 bij de sluis een B-52 bommenwerper neer- stortte van de geallieerden volgden huiszoekingen in de hele buurt, omdat de beman- ning van de bommenwerper was verborgen. Gelukkig werd bij de huiszoeking het huis van de sluiswachter over- geslagen. Een volgende bedrei- ging vormde het plan van de Duitsers om aile bruggen in het Ruiten A-Kanaal op te bla- zen. Dan zou ook het huisje aan de sluis vemietigd wor den. De sluiswachter had al een evacuatieadres gekregen, maar waar moesten de onder- duikers heen. Gelukkig werk- ten de gebruikte bommen niet en werden de bruggen met de hand afgebroken. Overdag waren Duitse militairen bij de sluiswachter ingekwartierd. 's Nachts sliepen ze gelukkig in de school. Bevrijd werd het sluis wachtershuis door vijf tanks va de eerste Poolse tankdevisie. De familie Kam pen kreeg later een hoge Israë- lische onderscheiding. Evenementen 23/1 De Kern: Bridge-drive, aanvang 13.30 uur 24/1 Wijkcentr. Woldwijck: Jeugdsoos, vanaf 12 jaar, akti- viteit: knutselen, 18.30 - 20.30 uur 25/1 De Nije: Hardcoreband BYOB (Bring your own beer), aanvang 21.30 uur 26/1 Vrouwenprojekt Hooge zand-Sappemeer: Informatie- middag over seksuele intimi- datie, 't Kielzog, 14.00 - 18.00 uur (alleen toegankelijk voor vrouwen!) Buurtver. Gorecht: Toneel- avond Exposities: Gemeentehuis: 'Zeven op een rij', etsen van gevels en huizen in de Veenkoloniën door Ema van Mondfrans, de hele maand januari Bibliotheek Boekhoven: 'Te- rugblik op Hoogezand-Sappe meer in 1990', de hele maand januari Galerie 'De Smederij' (De Vos- holen 58a): Batikwerk van Lies Kliphuis en keramiek en plastieken van Hillie Abbring en Henny van Dijk, 5 januari t/m 2 maart, geopend dinsdag t/m zaterdag 13.30 - 16.00 uur Galerie Inside: Olieverfschil- derijen en gouaches van Wil van Leeuwen, t/m 26 januari 'De Klabbe' Foxhol: Penteke- ningen van Klaas Pruisman, de hele maand januari, geo pend op werkdagen van 15.00 - 17.00 uur Galerie Kropswolde: Foxart exPress: tentoonstelling 'Peri- odiek NOLS nr. 3', bijdragen van 18 kunstenaars, 13 januari t/m 3 februari, en het projekt 'Kunst aan het station', door Magda Lagerwerf, de hele maand januari geopend donderdag t/m zon- dag van 13.30 - 18.00 uur en volgens afspraak St. Probe: Corry Bijma-van Venrooy, aquarellen, tôt 15 fe bruari Kinderboerderij Gorechtpark: geopend maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 15.00 - 16.30 uur; woensdag, za terdag en zondag van 14.00 - 16.30 uur Voor verdere informatie en in- lichtingen kunt u terecht bij de VW Hoogezand-Sappe meer, Hoofdstraat 12, Hooge zand, tel. 05980 - 91441. Geopend maandag t/m vrij dag van 10.00 - 16.00 uur Mocht u nog een evenement or- ganiseren dat in aanmerking komt voor plaatsing in de VW-evenementenagenda, geef het dan tijdig aan de VW door, dan wordt het gratis in deze agenda opgenomen. htl NltUWSBLAL) - UONUtRUAti 24 JANUMHI l9tn - RACilNA b. De Jodenvervolging in HS i >'S U *«MM» m «H y* w"V<» >mt S.1H fflLTOF 118(1? PSiwHASmT <t nr: artiest(en): 1. Maastreechter Staar 2. Mathias Reim 3. Henk Wijngaard 4. Living Color 5. Pe Daalemmer Rooie Rinus 6. Mathias Reim 7. The sweet 8. Nick Kamen 9. Trockener Kecks 10. Queen 11. Bangles 12. BZN 13. Simple Minds 14. Pavarotti 15. Bon Jovi 16. Everything but the Girl 17. Vicky Brown 18. Wham! 19. George Michael 20. Hot Chocolat 21. Frank Farian 22. Vaya Con Dios 23. Icehouse 24. Robert Plant 25. Normaal 26. Supertramp 27. Rick Astley 28. David Parton Tony Steward 29. Corry Konings 30. Nicole 31. Chris Montes 32. Quincy Jones 33. Orig. Naabtal Duo 34. Havenzangers's 35. Jantje Koopmans 36. Creedence Clearwater Revival 37. Pink Floyd 38. Foreigner 39. Die Flippers 40. Depeche Mode 41. Manhattan Transfer 42. Paul Simon 43. Roxy Music 44. Marillion 45. Joe Cocker 46. Terence Trent d'Arby 47. The Carpenters 48. Hi Power 49. Enigma 50. Frank Boeyen Groep SE.K.-Produkties dankt Diko Computers en R.S.Audio Produkties titel: gestort in afl: De 12 rovers 35 Verdammt ich lieb' dich 35 He Suzie 35 Love rears its ugly head 32 Hoornse plas 27 Ich hab' getraumt von dir 29 The blockbuster 29 I promised myself 10 Met hart en ziel 24 Breakthru 26 Eternal flame 26 Christal gazer 20 Waterfront 28 Passione 31 Livin' on a prayer 24 Take me 31 Guess I never will 19 Last Christmas 32 Différent corner 25 Started with a kiss 25 Rocky 27 What's a woman 8 Touch the fire 1 Big log 36 Oerend hard 23 Cannonball 1 Cry for help 36 Isn't she lovely 30 Mooi was die tijd 32 Ein bisschen Frieden 34 Let's dance 27 Tomorrow 8 Ein alter baum bluht 35 Nachts na tweeën 24 Rode rozen 34 Suzie Q 23 Another brick in the wall 10 Waiting for a girl like you 21 Die rote sonne von Barbados 35 Enjoy the silence 31 Operator 36 Diamonds on the soles of... 29 Avalon 30 Kayleigh 36 You're so beautiful 33 Sign your name 1 Top of the world 29 The cuit of snap 22 Sadeness 31 Zeg me dat 't niet zo is 35

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 6