Karin Bloemen drijft de overdrijving te ver Stads- en dorpsvernieuwingsfonds verdeeld op=op Niet aile buren willen sluiting van loonbedrijf Dekro Van goudvis tôt rifwachter Bizarre besluitvorming over gemeentelijke advertenties Mensen in ploegendienst kunnen bij brandweer Reisorganisaties maken vliegen aantrekkelijker Wie krijgt wat Raad Hoogezand besliste HET NIEUWSBLAD Ingezonden Boezem ^ingboetiek Frekie HOOGEZAND - Een bijna voile bak zaterdagavond in het Kielzog, waaronder een veertigtal personeelsleden van gemeentewerken plus aanhang en veel Vara en/of P.v.d.A. mensen. Te ver- wachten, omdat Karin Bloemen dankzij de Vara bekend is geworden bij het grote publiek. Marn ai klonk er een daverend slotapplaus toch was niet iedereen even enthousiast over haar ,,Bosje Bloemen". „Het viel me tegen", „Ik zou er niet weer heen gaan", „Teveel lawaai", maar ook termen als „Geweldig" en „Wat een mens!", waren bij de garderobe te beluisteren. ,,Bosje bloemen" is na optre- dens in musicals, cabaret Pur- per en TV- programma's haar eerste soloprogramma. Met ai les erop en eraan. Ingenieus décor, professionele begelei- ding, een komisch koortje van drie dames die weigeren zich op de achtergrond te houden, waanzinnige costuums, bijna mooi van lelijkheid. Temidden daarvan de artiste, letterlijk figuurlijk van kolossaal en formaat. Ze kan vrijwel ailes. Zingen, acteren, het publiek bespelen, imiteren, dansen, zelfs rolschaatsen. En ailes doet ze even overdreven, want op overdrijving is de hele show gebaseerd. Af en toe is dat een beetje teveel van het goede. Het coquetteren met de om- vangrijke altijd gedecollet- teerde boezem, het met vele bolle bloemetjesrokken aan- dikken van de forse kont, eerst werkt het uitermate ko misch, maar na een tijdje wordt het quasi-onhandige gespartel op het podium toch wat gênant. Het conséquent volgehouden „Kijk hoe dik ik ben" is nog wel functioneel in het nummer van de zondagsdichteres die ontdekt heeft dat kunst uit leed wordt geboren en daarom 36 verschillende gynaecologen bezoekt. Lopen kan ze daarna niet meer, dichten des te beter. Maar de meer serieuze num- mers verliezen door dit exhibi- tionisme aan kracht. Zoals het prachtige lied van Jeroen van Merwijk: .Apartheid es ien skone zaak", over de blanke Zuid-Afrikanen die zich zo in Nederland thuis voelen omdat iedereen er (arm bij arm, rijk bij rijk), in zijn eigen wijk woont en de Turken en Marok- kanen ailes schoonmaken. Zelfs als Karin Bloemen de wrang- mooie tekst zingt: ,,Als ik mijn vader was zou ik mij verwennen" verwacht je elk moment een rare bokkesprong of een obsceniteit. Dat ze al die overdrijving niet echt nodig heeft bewijst Karin Bloemen als ze doodleuk op het toneel een appeltje gaat schillen omdat de directeur met de baard (M. Vossen dus. red.) gezegd zou hebben dat het publiek niet eerder weg mag dan om kwart voor elf. Dan zit daar een persoonlijk- heid die de zaal weet te boeien met bijna niets, wat anecdo tes, een paar aardige grappen (,,ik was van na de oorlog, nu ben ik van voor de oorlog"), wat plagerijtjes richting Wil lem en Geeske op de eerste rij, dan is ze meer dan alleen een lollig mens met veel talent. Karin Bloemen op haar hest? Geen halsrekkende toeren hoefden we bij deze voorstel- ling uit te halen omdat we zo gelukkig waren een plaatsje te hebben gekregen op de geim- proviseerde tribune achter in de zaal van het Kielzog. Wat een verschil! Wat zou het heer- lijk zijn als het Kielzog zou be- schikken over een oplopende vloer, zodat ook de wat kleine- ren onder de toeschouwers van een onbelemmerd uitzicht op de voorstelling kunnen genie- ten. Als er dan ook nog iets gedaan zou kunnen worden aan het probleem dat de muziek zo- veel decibellen produceert dat: teksten vrijwel onverstaan- baar zijn, wordt het Kielzog nog eens een echt theater. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Dit jaar zit er 3.3 miljoen gulden in het stads-en dorpsvernieu wingsfonds van Hoogezand-Sappemeer. Een groot bedrag, omdat vorig jaar niet aile geplande projekten zijn uitgevoerd. Dit jaar wil de gemeente stevig aan de slag met de vernieuwing. Een ton zal besteed worden aan de organisatie van het buurtbeheer. Doel is dat aile mensen en organisaties die be- moeienis met een buurt heb ben, werkzaamheden en ideeën op elkaar a'.stemmen. Dat vergt een hoop overleg. Organisator van het buurtbe heer is de heer E. de Visser, die speciaal voor deze klus door de gemeente in dienst is geno- men. Een ton moet er ook ko- men voor het uitvoeren van buurtbeheerplannen. Zover is het haast in Foxhol en Spoortstraat Kieldiep. Vorig jaar zou het buurtbeheer in de ze wijken al daadwerkelijk starten, maar toen slokte Woldwijck-midden teveel tijd op. Het geld is blijven staan, vandaar dat er nu een ton te besteden is. Dit geld wordt niet alleen gebruikt voor orga nisatie maar ook voor concrète verbeteringen in de wijk. Vorig jaar wilde de gemeente de voet van de zender van Ra dio Noord al mooi aankleden. 't Is er niet van gekomen. Dit voorjaar wordt de 35 duizend gulden besteed. Het bezwaarschrift dat de heer D.J. Swarts heeft inge- diend tegen de vestiging van een Chinees restaurant aan de Hoofdstraat is ongegrond ver- klaard. Mogelijke overlast kan worden voorkomen door spéciale voorschriften op te nemen in de vergunningen voor Hinderwet, Wet Geluid- hinder en Drank- en Horeca- wet. Swarts vindt het een schaamteloze beslissing, niet in het belang van de inwoners van de gemeente. Hij verwijt het Koopcentrum Hoogezand dat ze zich niet meer hebben verzet. De klok van het voormalig gemeentehuis kan gerestau- reerd. De gemeente betaalt de helft van de kosten, 8890 gul den, ,,in verband met de histo- rische band met de klok en haar belangrijke bijdrage aan de monumentale gevelindruk op de Hoofdstraat ter plaat- se", zoals dat deftig heet. ,,De klok voor karakteristieke panden mag van mij nog wel harder luiden", vond W. Berg- hoef (D66) ***Baggerspecie is er vroeger door de provincie gestort op de grond in Westerbroek waar een snelgroeiend bos wordt aangelegd. Moet dat niet eerst worden opgeruimd, vroegen een aantal fracties zich af. Vol- gens wethouder Mobers ligt er niets wat het planten van het bos zou belemmeren. Nadere informatie volgt in de commis- sie ***Het Gerontagogisch Insti- tuut in Groningen gaat onder- zoek doen naar de behoeften en probleemvelden van oude- ren. Met de uitkomst wil wet houder Drost de boer op rich ting andere overheden om voor het ouderenbeleid subsi- dies los te peuteren. De kosten van het onderzoek worden ge- schat op 65 duizend gulden. De provincie draagt daarin 15 duizend gulden bij. ***Ruim 21 duizend gulden trok de gemeenteraad uit voor opvang van slachtoffers van sexueel geweld. Die opvang moet door het plaatselijk maatschappelijk werk gebeu- ren, in Hoogezand-Sappemeer door dè Maai, sinds de Stich ting Tegen haar wil" is opge heven. Bovendien is er een te- lefonisch meldpunt waaraan de Madi meewerkt. Roel Zuid- ema (Groen Links) maakt zich zorgen dat de Madi het werk niet aan zal kunnen of dat er andere zaken door in het ge- drang komen. Mocht dat het geval zijn dan zal wethouder Drost de Raasd om meer geld vragen. iiUMH'11 Dit jaar zal er net als vorig jaar 350 duizend vemieu- wingsgeld naar, maar geluk kig niet door, het diep vloeien. In totaal kost het opknappen van beschoeiïng en walkanten ruim 1.6 miljoen. Ook de her- inrichting draagt aan dat be drag bij. Nog steeds hoopt de gemeente dat de particulière flats aan de Huygenstraat grondig kunnen worden aangepakt. Het over leg om tôt gezamenlijke aan- pak te komen loopt nog steeds. Het geld dat voor het project beschikbaar is, 270 dui zend gulden, blijft voorlopig staan. Voor de grote opknapbeurt van Woldwijck-midden stond er nog 7 ton, daar komt dit jaar weer 7 bij. Noorderstraat 166 - Sappemeer Telefoon 05980-99313 KROPSWOLDE - De familie M. Bus die pal naast het loonbedrijf Dekro woont aan de Woldweg is het helemaal niet eens met de mensen die willen dat de gemeente het bednjf gaat sluiten „in de drieënhalf jaar dat we er wonen hebben we nog nooit last van Dekro gehad zegt de heer Bus. De kwestie kwam in de publi- citeit door een brief die de fa milie Bralds aan de gemeente raad heeft geschreven. Dekro zou voor stank-, geluid en zich- toverlast zorgen en regelmatig de voorschriften van de hin derwet overtreden. Zo'n be- drijf hoort niet in een dorps- kern. Daarom moet de ge meente Dekro sluiten, aldus de strekking van de brief. Ook de overburen van Dekro, de familie Trachter, hebben een soortgelijke brief geschreven aan de gemeenteraad. De brie- ven zullen binnenkort worden behandeld in de commissie Ruimtelijke Ordening. ,,Ik begrijp het niet", zegt de heer M. Bus, ,,wij hebben ner- gens last van. Zelfs als 's mor- gens de auto's wegrijden wor den we daar niet wakker van. En stank? Nooit iets van ge- merkt. Als er stank was zou je dat alleen merken bij Noorde- wind en die is er bijna nooit". Het huis van de familie Bus heeft geen extra dikke muren of ramen. Bus verwijt de kla- gers dat ze eerst naast een be- drijf zijn gaan wonen en er dan later over gaan klagen. Dekro B.V. aan de Woldweg in Kropswolde is een landbouw- loonbedrijf dat ook slib- en mesttransporten verricht. Er werken 8 mensen. Een woord- voerder van de gemeentelijke dienst milieuzaken verklaarde vorige week zegt dat er welis- waar meerdere keerde over- tredingen van de hinderwet- vergunning zijn geconstateerd maar ,,het ziet er nu behoor- lijk uit". De geluidhinder is volgens hem wel een pro bleem. Op grond van een me- ting bij één voertuig is de ge- middelde etmaalwaarde bere- kend en die is te hoog. Met een twee meter hoog ge- luidscherm en een uitrijver- bod in avondlijke en nachtelij- ke uren zou dit te ondervan- gen zijn. Jasn Adams, eige- naar van Dekro heeft zich be- reid verklaard deze maatrege- len te nemen. ,,Als ze me ver- tellen wat voor scherm dat moet zijn, dan zet ik het er- neer". Ter illustratie van zijn goede wil wijst Adams op de aanschaf van nieuwe geluid- sarme vrachtauto s waarop hij 12 duizend gulden milieusubsi- die heeft gekregen en op de bouwvergunning die hij heeft aangevraagd voor een extra schuur zodat aile voertuigen onder dak kunnen. Mocht de gemeente toch besluiten dat het bedrijf uit het dorp moet verdwijnen dan zal Adams zich daartegen met hand en tand verzetten. ,,Dan gaan we zeker een een claim wegens be- drijfsschade indienen". Adams wil best naar het in- dustrieterrein verhuizen. Maar dan op kosten van de ge meente. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Iedereen heeft vast wel eens een goudvis gehad. Velen raken na een poosje op het diertje uitgekeken en geven het de ,,vrijheid" in deze of gene vijver. Andere raken gebiologeerd door vissen. Vervangen de goudvis door guppen en black mollies, neontetras en wat dies meer zei. Het summum onder de aquaria is natuurlijk een tropisch zeeaquarium. Het bespaart je dure trips naar de Carribean. Elke avond kun je jezelf snorkelend boven het rif wan- en. John van Iren is zo'n zoutwa- ter enthousiast. Hij kreeg de kans een tweedehands aquari um op de kop te tikken. 1.60 lang, 60 centimeter hoog en diep. ,,Ontzettend wat een gro te", dacht ik toen ik de bak kocht. Bij een tropisch zeeaquarium is de kwaliteit van het water ontzettend belangrijk. Een speciaal filtersysteem is daar- voor nodig. En natuurlijk zijn ook de vissen zeer speciaal. John kocht de dieren bij de Haneburcht in Hoogezand- Sappemeer. Elke veertienda- gen komen hier nieuwe zeevis- sen aan. John is er dan altijd als de kippen bij, want hij wil alleen bijzondere vissen. Alras raakte zijn grote" aquarium vol. Er moest een nieuwe ko men. John hakte de knoop door hij kocht een klein ka mertje. 3 meter 10, bij 60 bij 50 centimeter. De kwaliteit van het water wordt op peil gehou- den met behulp van een mini- reef sproei-systeem. John gè- niet van zijn aquarium enzou iedere zoetwater liefhebber wel over willen halen tôt aan schaf van een zoute bak. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Mensen die in ploegendienst werken zijn vanaf heden wel- kom bij de brandweer. Een hlusgroep wordt vergroot van acht naar tien personen, daar- door hoeft een blusser die toe- vallig net aan het werk is in een ploeg waar hij of zij niet kan worden gemist verstek la- ten gaan. De vergroting van de blus- groepen kost de gemeente 10 duizend gulden. Overigens is de Hoogezandster brandweer haar enige vrouwe- lijke blusgast weer kwijt. Zij is verhuisd. Burgemeester J.L.D. van der Linde nodigt vrouwen van harte uit te solli- citeren naar de functie van vrijwillig brandweervrouw. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De diskussie in de gemeenteraad van Hoogezand- Sappemeer over de plaatsing van de gemeentelijke publicaties in de HS-krant eindigde gisteravond in een bizarre besluitvorming. Met 11 tegen 10 stemmen werd het Collegevoorstel aanvaard om de ge meentelijke advertenties voor drie jaar te gunnen aan laatsgenoemde krant. Bizar was de besluitvorming, omdat wethouder Hans Mobers vab tevoren verklaarde tegen het voorstel te zijn, zodat er eigenlijk slechts 10 raadsleden vôôr en 11 tegen het voorstel waren. Mogelijk toch suhsidie voor het herstel van de houtzagerij. De riolering van Sappemeer- Zuid wordt aangepakt. Ruim 2 ton van de kosten kan worden aangemerkt als vernieuwend. Wethouder H. Mobers deed de ze week de toezegging dat tij- dens de uitvoering van het projekt ook geprobeerd zal worden om iets te doen aan de snelheid van het verkeer in de Middenstraat. Goed nieuws is er voor de fa milie Medendorp in Kropswol de. De gemeente wil bijdragen aan de kosten die gemaakt zijn voor de restauratie van deze karakteristieke houtza gerij Mobers kan nog niet zeg- gen om wat voor bedrag het zal gaan. Net even anders en niet duur. In zijn stemverklaring had Mobers gezegd zich helemaal te kunnen vinden in het stand- punt dat P.v.d.A.-fractievoor- zitter R. Stâbler als een per- soonlijk minderheidsstand- punt had verwoord. Omdat hij echter had verzuimd binnen het Collège dat minder- heidsstandpunt in te nemen wilde Mobers dat in de ge meenteraad ook niet doen. Daarmee zorgde hij ervoor dat het voorstel met 11 tegen 10 stemmen werd aangenomen. ,,De meest beroerde uitslag die je had kunnen bedenken", zei de wethouder achteraf. Even eerder had burgemeester J.L.D. van der Linde al grote opschudding veroorzaakt door vlak voor de stemming de ver- gadering even te schorsen om Karel Reitsma (CDA), die zich op de gang bevond, binnen te roepen. Niemand kon zich her- inneren dat zoiets ooit eerder was gebeurd. Tôt Van der Lin- de's verrassing stemde Reitsma tegen het voorstel. Achteraf verklaarde Reitsma dat hij de stemming had wil len ontlopen. Het binnenroe- pen van Reitsma deed Stâbler stellen, dat nu in het vervolg iedereen ter stemming moet worden opgeroepen. De plaatsing van de gemeente lijke advertenties heeft in po- litiek Hoogezand-Sappemeer al enkele maanden voor beroe- ring gezorgd. In november besloot het Collège af te stap- pen van het al 10 jaar gebrui- kelijke rouleringssysteem van elk jaar een andere krant. Dat zou uit voorlichtingsoogpunt geen goede zaak zijn. Elke krant mocht een offerte uit- brengen en het Collège stelde voor op zakelijke gronden de HS-krant te kiezen. D66, WD en PLR wilden het oude systeem handhaven omdat er nooit klachten over waren ge- weest. W. Berghoef (D66) zei het te verfoeien één krant een monopoliepositie te geven en betichtte het Collège van an dere dan zakelijke overwegin- gen. Voor P.v.d.A. fractievoorzit- ter Stâbler was juist een on-za- kelijk argument reden om te gen het collegevoorstel te stemmen. ,,De journalistieke bijdrage die kranten leveren bij de informatieverstrekking naar de burgers spelen toch een zekere roi", aldus Stâbler. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 - PAGINA 3. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, SchildwokJe, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Wàterhuizen, Foxhol, Zuidiaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Diekman:,,Hou old bist nou?" Frekie:,,Zeuven en as k nait n jo- ar zaik west haar, aacht". HOOGEZAND-SAPPEMEER/BUNNIK - De reisorganisaties die aan- gesloten zijn bij de ANVR garanderen mensen die voor 5 maart een vliegvakantie boeken, dat ze tôt zes weken voor vertrek gratis hun vlie- greis kunnen annuleren of de bestemming veranderen. Bovendien ga- randeren de organisaties, dat de verhoging van de brandstoftoeslagen niet doorberekend zullen worden aan deze groep vakantiegangers. Deze garantie geldt natuurlijk ook voor mensen die al geboekt hebben voor de zomerreizen 1991. Onderzoek toont aan, dat veel va kantiegangers door de voor- gestelde regeling toch besluiten te boeken. Als de golfoorlog plot- seling ten einde is, vervallen de regelingen. Overigens wordt op verzoek van de aangesloten organisaties door de ANVR onderzocht of de gratis annulering ook van toepassing zou kunnen worden verklaard op busreizen. Waar haalt de heer E. de Visser, ge- meentelijk projektleider, de euvele moed vandaan, om over bewoners, die nimmer in de gelegenheid zijn gesteld zich in het openbaar te uiten een negatief oordeel te geven. Als pro- jectleider heeft hij wel de belangen van gemeente en woningcorporaties veilig proberen testellen en door een verstandshuwelijk met de initiatief- groep Woldwijck een democratische participatie geblokkeerd! Deze initia tiefgroep, het geesteskind van De Vis ser, toen nog werkzaam als opbouw- werker, is mede door zijn inzet gepro- moveerd tôt de enige vertegen- woordiging voor Woldwijck- midden. De macht van de initiatiefgroep be- reikte z'n hoogtepunt toen zij de plaatselijk opbouwwerker bij de Stichting Welzijnsbevordering onge- schikt achtte om mee samen te wer ken. Daardoor moeten de bewoners het zonder opbouwwerker stellen als de inspraak (geen participatie) bin nenkort van start gaat. Ik maak van mijn democratische plicht gebruik (mede op uitdagend verzoek van De Visser) door te stel len, dat nog op geen enkele wijze blijkt, dat participatie van de bewo ners van Woldwijck-midden plaats zal vinden. Immers de initiatiefgroep waarvan niemand in Woldwijck-mid den, maar ze sluit wel een overeen- komst met de huurdersraad van Volksbelang om eventuele nieuwe groeperingen uit de wijk aan hen on- dergeschikt te maken. De architect van dit plan is dhr de Visser! Ik sta iedere keer weer verbaasd, hoe ambtenaren er in slagen om enorm in- gewikkelde constructies te bedenken als leiddraad voor verder overleg. In Hoogezand-Sappemeer heb ik tôt dus- ver weinig gemerkt van het in prak- tijk brengen van de sociale vernieu wing. De gang van zaken voor Wold wijck-midden is hiervan een schoolvoorbeeld Voor velen van ons, wonend en le- vend in een sociaal maatschappelijk zwakke wijk zal een schaderegeling over verbouw, herhuisvesting, sloop of koop, om heel veel geld gaan. Ge lukkig behoeven we ons daar geen zorgen over te maken. Immers De Vis ser stelt: We zullen voor een goede re geling zorgen... Begrijp ik zo'n uitleg goed als ik denk dat hun aanbod (in- geschat hoger dan 12 duizend gulden) m'n gespecificeerde inschatting van 10 duizend tôt 12 duizend als vraag, belangrijk overbiedt. Als dit zo is wordt denkelijk op een heel gemakkelijke wijze een hinder- nis voor de bewoners weggenomen. Maar...als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Inmiddels heeft een groep verontruste wijkbewoners in een gesprek met wethouder Mo bers, de hen door de gemeenteraad toegekende rechten van bewonerspar- ticipatie opgeeist. Participatie bete- kent volgens hen: Een gelijkwaardige partner, met bevoegd- en verantwoor- delijkheden, waarin door overleg en democratische besluitvorming, de be langen van de bewoners zullen wor den behartigd. Trouwens waarom worden door gemeente/woningcorpo- raties/initiatiefgroep vier inspraaka- vonden belegd als de meeste bewo ners op voorhand als apatisch worden aangemerkt. Toch twijfel?Tenslotte een oproep aan aile betreffende bewo ners uit Woldwijck-midden: We kun nen best in onderling overleg onze ei gen belangen behartigen, maak daar om van uw democratisch recht gebruik en kom op de inspraakavon- den, want ...morgen is het weer een dag als aile voorafgaande dagen en samen schrijven we zo de geschiede- nis. J. Raspe Woldwijck-midden.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3