5WD Vooral ouderen hebben het moeilijk in Rusland Bestaan Ouderenraad werpt vruchten af VERWARM UW BED EN UZELF 89.90 50-p/us Nieuw op Reisje naar Parijs bij Stiekema MET DONS EN WOL TAPIJT-BEDDEN-SLAAPKAMERS Waarom Ouderendag in Klabbe Oudste inwoner overleden Levensstandaard bij bezoek ii Imca Veurdrachts- festival Notaris Van Buizen overleden I Vaarverbod Expositie Heine Panamees in Kropswolde Groei Bloei wandeling Brandende sigaren %S^nthefiSe^ HOOGEZAND-SAPPEMEER - Rusland, wat weten we er eigenlijk van? Het is een van de landen waarin zich de laatste paar iaren hele grote ontwikkelingen hebben voorgedaan. Voor het eerst sinds 70 jaar lijkt het, alsof dat land een echte démocratise e staat aan het worden is. Is dat werkelijk zo? Waarom vluchten dan zoveel mensen weg uit het land? Een heel klein beetje werd me duidelijk, tijdens een gesprek dat ik had met twee Russische asielzoekers. Direct toen ik in het asielzoe- kerscentrum binnenkwam werd ik een beetje bevangen door de sombere stemming die er heerste. Twee mannen zaten zwijgend te roken, tegenover me. Een gesprek beginnen was niet mogelijk. Het enig vrolij- ke dat ik er zag waren de kin- deren, die blij rond dansten. Ik zag echt tegen het gesprek op, maar het feit dat er een tolk aanwezig zou zijn, maak- te het wat gemakkelijker. In een kaal kamertje vond het gesprek piaats met de heer, Valérie Oedler, 51 jaar en af- komsttig uit Leningrad. Met hem kon ik geen woord wisse- len, hij schreef wel een ver- haal op in het Russisch, maar daar had ik niets aan. Me- vrouw, Vera Smirnova komt ook uit Leningrad. Zij is 52 jaar en spreekt vloeiend En gels. Geen wonder ook, zij heeft een academische oplei- ding gevolgd in Philological and Facultyï Een filoloog is ie- mand die zich aan de weten- schappelijke studie van de taal en letterkunde van een volk wijdt, in haar geval dus Engels. De eerste gedachte die bij mij opkomt als ik hoor over vluch- telingen en asielzoekers is: waarom vluchten mensen weg uit hun vaderland? En waar om vluchten nu het in dat land beter schijnt te gaan? Vera:,,De eerste reden is niet de economische omstandighe- den, maar het ontbreken van de vrijheid jezelf te zijn. In Rusland ben je van de staat en niet van jezelf. Je kan nooit doen wat je graag wilt maar je moet doen wat je opgedragen wordt. Als je jezelf op wat voor gebied dan ook omhoog wilt werken moet je behoren tôt de partij, dat is een absolu- te conditie. Over het algemeen zijn de mensen moe van het vertellen van leugens. Aile be- drijven en boerderijen beho ren aan de staat. „Maar nu er veranderingen op komst zijn, is er dan geen hoop dat het beter wordt?", wil ik weten. ,,Er is geen hoop", zegt ze beslist. ,,Ik geloof niet in de verandering. Het zijn alleen maar woorden. Het wordt niet eerder beter dan over honderd Foxhol - Zaterdag organiseert de Dorpsvereniging Foxhol haar ou derendag in de Klabbe. 't Feest begint om 17.00 uur, met een kop- je koffie met koek, daarna volgt een broodmaaltijd. Na de brood- maaltijd treedt het duo Puister en Zuur op. Voor het gratis maaltijd- feest zijn aile donateurs van 55 jaar en ouder die een uitkering hebben uitgenodigd. Vanaf 19.00 uur is iedereen wel kom die 50 jaar of ouder is. Voor deze mensen is de avond niet gra tis. Van hen wordt een bijdrage van 5 gulden, daar zit dan een kopje koffie bijin, gevraagd. Mensen die vervoersproblemen hebben kunnen 92466 bellen. SLOCHTEREN - \fgelopen zaterdag is op ruim 104-jarige leeftijd de oudste inwoner van Slochteren, mevrouw Pieterke Dijkema, overleden. Oudste inwoner is nu de heer J an Scheltens te Siddeburen, die op 3 oktober van dit jaar 103 jaar hoopt te worden. jaar". Pas sinds 1989 kunnen mensen in Rusland nieuws uit het westen via de radio opvan- gen. Tôt die tijd werden zen- ders gestoord en werd alleen verteld dat het socialistisch ré gime het beste was. Pas in Ne- derland heeft Vera de origine- le tekst gelezen van de Rech- ten van de Mens. De levensstandaard is in Rus land niet erg hoog. Vooral de oude mensen hebben het moei lijk. In Rusland gaan de man nen met 60 jaar met pensioen, de vrouwen met 55 jaar. De pensioenen zijn laag, ze varië- ren wel, maar er wordt geen Oude mensen hebben het ex tra slecht in Rusland. Vera Smirnova en Valérie Oedler. rekening gehouden met de in- latie. Het gemiddeld pensioen nedraagt 100 roebel, het aagste pensioen is 70 roebel en de leden die tôt de partij be- loren krijgen 160 roebel. Als de prijzen gaan stijgen, stijgen de pensioenen niet mee. Oude mensen die dus op een laag pensioen zitten, krijgen in de oop der jaren steeds minder te aesteden en zij lijden dan ook zware armoe. Vera kijkt erg op naar de prachtige tehuizen voor be- jaarden die hier in Nederland zijn. Dit is in Rusland onbe- kend. GRONINGEN - In het Radio Noord programma „Nog eem noasoezen" van Imca Marina op Radio Noord komt zondag de heer Sjoerd Mellies, secre- taris van de operettevereni- ging Pro Burletta, langs. Hij praat met Imca over de uitvoe- ringen die in februari en maart op het programma staan en over het wel en wee van Pro Burletta dat vorig jaar 30 jaar bestond. Stichting Welzijn Ouderen hulp - advies - voorlichting - informatie - verwijzing dagopvang informatie over huisvesting meer bewegen voor ouderen sociale alarmering warme maaltijdvoorziening GRONINGEN - De Stichting ,,Kostverloren" organiseert op vrijdagavond 15 maart en voordrachtfestival. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld zijn of haar favoriete gedicht in het Gronings ten ge- hore te brengen, waarna een deskundige jury eenoordeel zal geven. Het festival, waar- aan overigens geen wedstrijd is verbonden, zal plaatsvinden in het Veenkoloniaal Muséum te Veendam. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Anneke Krijgsheld, tel. 050- 732932 (bij geen gehoor Stich ting Grunneger Toal, tel. 050- 181059). HOOGEZAND-SAPPEMEER - Dit weekend is tijdens een vakantie in Spanje voormalig notaris J. Van Buizen overle den. Van Buizen werd 75 jaar. Hij was van 1960 tôt 1984 nota ris in Sappemeer Van Buizen heeft tijdens zijn leven vele functies bekleed, zo was hij voorzitter van de Han- delsvereniging in Hoogezand- Sappemeer en maakte hij deel uit van het comité dat het feest van het 350-jarig bestaan organiseerde. SIDDEBUREN - Vanwege de ijsgang heeft het waterschap Eemszijlvest afgelopen maan dag een vaarverbod uitgevaar digd op aile waterwegen in zijn beheersgebied. Tôt deze waterwegen behoren onder andere: het Damster- diep, de maren in het Fivelin go-gebied, het Afwateringska- naal van Duurswold, het Slochterdiep, de Groeve, het Schildmeer, het Termunter- zijldiep en aile daarop aanslui- tende wateren. Ook gaat het waterschap de bemaling en af- stroming zoveel mogelijk be- perken. Volledig stopzetten kan niet, zodat het ijs plaatse lijk nog onbetrouwbaar blijft Voorzichtingheid blijft gebo- den! HOOGEZAND-SAPPEMEER Op de Jeugdafdeling van de Centrale Bibliotheek „Boek- hoven" kan men in de maand februari terecht voor een ex positie over het werk van de kinderboekenschrijver Helme Heine. Heine maakte zijn eerste pren tenboek in 1977: ,,Hoe olifant- jes leren tellen". Ook il lustreerde hij verhalen van an deren zoals Christine Nostlin- ger's ,,Het Tomani boek". Bij de expositie is een keuze- lijst gemaakt met daarin een overzicht van de in de biblio theek aanwezig titels van Hei- I ne. ,,Door bij Stiekema Desso-tapijt te kopen heb je de neiging om in huis de vierdaagse te gaan lopen". Dat is de slagzin waarmee Johan Schouwenaar bij woninginrichter Stiekemaa en reisje naar Parijs heeft gewonnen. Naast de slagzinwedstrijd konden ook de kinderen hun hart op halen in een kleurplatenwedstrijd. Een walkman is gewonnen door Alfons Staring uit Oude- Peîce la, een kleurset door Rob Vôllink uit Zuidlaren. KROPSWOLDE - Van 9 febru ari tôt en met 3 maart expo- seert de Panamees Luis Agui- lar Ponce nieuw werk in Gale rie Halte Kropswolde. Zaterdag om 16.00 uur wordt de tentoonstelling geopend door de burgemeester van Bel- lingwedde, de heer E. Drenth. Met muzikale omlijsting van het saxofoonkwartet Rafa le". HAREN - Hortus Haren gaat één keer per maand dieper in op een bepaald thema uit het tijdschrift Groei Bloei. Uit de onderwerpen van het febru- arinummer is gekozen voor de Ceder. Hortus Haren zet een spéciale route uit in de tuin die de be- zoeker langs de ceders voert en andere leden van de dennenfa- milie. De wandeling kan ge maakt worden van 9 tôt en met 15 februari. De Hortus is dagelijks geopend van 10.00 - 16.45 uur. Sinds oktober 1989 bestaat in Hoogezand-Sappemeer een oude renraad, die het gemeenstebestuur gevraagd en ongevraagd ad vies geeft over het ouderenbeleid nu en in de toekomst dat steeds belangrijker wordt omdat het aantal ouderen zo sterk zal toenemen. Helaas weten de meeste mensen niet wat de ouderen- raad allemaal doet. Daarom doe ik als voorzitter graag daar- over een boekje open. Sinds haar oprichting heeft de Ouderenraad zich met tal van zaken bezig gehouden zoals: zwemtarieven, bouwen voor ouderen, gemeentelijk be- eidsplan, informatieverstrek- king, dagopvang, indicatie- commissie, jeu de boulesbaan, Madi, PTT-telefoon en posta- gentschappen en niet te verge- ten het gemeentelijk stimule- ringsfonds dat bijdragen ver- strekt voor deelname aan zaken die het leven leuker ma- ken, zoals theater, zwemmen, bibliotheek, en voor tafeltje dekje, zoals u vorige week hebt kunnen lezen. De ouderenraad weet zeker dat velen van u daarvoor in aanmerking komen omdat ze minder inkomen hebben dan 1804 gulden als (echt)paar of 1262 gulden als alleenstaande. Sommigen van u zullen het vervelend vinden om op hun oude dag nog de hand op te houden. Toch vindt de Oude renraad dat aile mensen die enige hulp nodig hebben zon- der aarzeling gebruik moeten maken van de mogelijkheden van dit belangrijke fonds. In- lichtingen kunt u verkrijgen bij de Ouderenbonden, de Stichting Welzijn Ouderen en de gemeente. Natuurlijk worden niet aile adviezen van de Ouderenraad door de gemeente opgevolgd. Immers de politiek bepaalt het beleid, maar toch werpt het bestaan van de ouderen raad vruchten af. Onze verga- deringen zijn openbaar. We stellen het op prijs als u erbij bent. Door gebruik te maken van het spreekrecht kunt u in- vloed uitoefenen en punten voor bespreking en advisering aanreiken. U blijft deel uitma- ken van de gemeenschap en zo'n uitstapje naar een verga- dering van de Ouderenraad is ook nog gezellig. Tôt ziens dus! VEENDAM - Zondag organi seert het Veenkoloniaal Mu séum een Champ Clark mid- dag", voor veel sigarenlief- hebbers vast geen onbekende naam. Om 14.30 uur wordt de geheel vernieuwde film ,,Van Alba tros tôt Champ Clark" ver- toond. Een documentaire over de voormalige sigarenfabriek Albatros te Nieuwe Pekela. Na afloop bestaat de mogelijk- heid om deel te nemen aan een ,,Sigarenrookwedstrijd". De- gene die het langst zin sigaar brandende weet te houden wacht een fraaie prijs. Deelne- mers dienen zich uiterlijk za terdag aan te melden bij het Veenkoloniaal Muséum Dekbed synthetisch duo 140x200 199.- 200x200 319.- 240x200 379.- Dekbed wol duo 140 x 200 379.- 200 x 200 549.- 240 x 200 639.- Grote kollektie flanellen dekbedden lakens, hoeslakens. Behaaglijk warm voor de komende koude dagen. O.a.: rheumanella, Ariadne en Ten Cate. TEGEN SCHERPE PRIJZEN SLUISKADE 35-39 - HOOGEZAND TEL 05980-93300 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 - PAGINA 5 - i _1„ VA/r>l 7iiii Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad. maakt de Stichting Welzijn Oudoren 50 r>/us Nienwa Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom ST|CHTmG WELZ.JN OUDEBEN TAK X/AIM POORTVL.ETSTHAAT 36 t 96Q2 PJ HQOGEZANO TELEEOON Q598Q 23454 svo Tak van Poortvlietstraat 361 - 9602 PJ Hoogezand De Stichting stelt zich ten doel om de Zelf- standigheid van Ouderen zo lang mogelijk te handhaven U kunt bij ons tercht voor: Maar ook voor: Spreekuren: woensdag van 8.30 uur - 10.00 uur in het Groe- ne Kruis gebouw aan de Melkweg te Hooge zand donderdag van 8.30 uur - 10.00 uur op het kan- toor van de S.W.O., Tak van Poortvlietstraat 361, Hoogezand De S.W.O. is tijdens kantooruren telefonisch bereikbaar op telefoonnummer 05980-23454 fr1 Wol geeft u de warmte en het komfort om de komende winter heerlijk te slapen. Vanzelfsprekend. Wol is een natuurprodukt. Dus met ongeevenaarde eigenschappen. Voortreffelijk isolerend vermogen. Perfekt vochtregulerend, dus altijd een droog en komfortabel bedklimaat. Wol is ideaal als dekbedvulling en een wollen onderlegger geeft nog eens extra warmte. Daarmee gaat u een heel behaaglijke winter tegemoet. Nacht na nacht hebt u daar weer plezier van! Wollen dekbed. 100% Zuiver scheerwollen vulling (500 gr/m!) met IWS wolmerk. Dekbed in buisstep uitvoering. Tijk aan één zijde 100% katoenen tricot, andere zijde 100% katoenen perkal. Warmteklasse 2 (midden). 140x200 vanaf 259.90 200x200 vanaf 389.90 240x200 vanaf 469.90 Vachtwollen onderlegger. Deze komfortabele wollen onderlegger, zorgt tevens voor een goede doorbloe- ding van de huid (géén afknelpunten). Zowel de vachtkant als de vulling zijn 100% zuiver scheerwol, IWS wolmerk (ca. 650 gr/m!). Onderzijde voorzien van soepele lucht doorlatende 100% mako katoenen tricot. 90x190 vanaf 88.00 140x190 vanaf 135.00 Het synthetische dekbed ken merkt zich door een soepele vulling Bovendien hebben de betere kwaliteiten anti-aller- gische eigenschappen Ideaal is het 4-seizoenen dekbed Apart verkriigbaar in licht en médium Het wollen dekbed staat bekend om zijn behaagli|ke warmte en vochtregulerende eigenschap pen Ideaal voor zomer en winter zijn de apart verkrijgbare uitvoe- ringen licht en médium Deze zi|n te koppelen tôt eén dekbed Wollen kussens 100% zuiver scheerwol éénzijdig met tricot verwerkt voor extra veerkracht, andere zijde met vacht afwerking, speclaal voor rheumatische aandoeningen. e

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5