Kinderen op Operettepad bij Pro Burletta opheffing Rembrandtschool I Provinciale zwemkampioenschappen geestelijk gehandicapten uniek AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Melding discriminatie straks ook in Hoogezand-Sappemeer HET NIEUWSB1AD Radio Compagnie Jukebox EDZES Uit het persuurtje ICDA en Groen Links twijfelen over ,,Bossen" bij Imca Paravisie Cyriel bij meneer Kaktus Caravana '91 Oplossing Oudejaarspuzzel Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws HOOGEZAND-SAPPEMEER - Meer dan 100 mensen zijn betrokken bij de voorbereidingen van Gràfin Mariza", de operette Van Emmerich Kalman die Pro Burletta op 23 februari, 2 en 9 maart in het Kielzog ten tonele zal brengen. Onder hen 9 kinderen tussen de 9 en 12 jaar. Of ze ooit grote sterren zullen worden kan niemand voorspellen, maar het enthousiasme waarmee ze zingen en dansen rondom de vrolijke Graaf Tassilo belooft veel. De gemeente gaat subsidie „Wir bringen dir, wir singen dir" zingen de zigeunerkinde- ren in de operette. Bloemkool, varkensspek, paprika en bloe- men brengen ze mee voor de verarmde Graaf Tassilo (Henk Jonker) die onder de schuil- naam Tôrok als rentmeester werkt voor Gravin Mariza (Martha Stering) op een land- goed ergens in de Balkan ter- wijl de gravin zich elders amu- seert elders met haar vele aan- bidders. De kinderen zijn dol op de rentmeester. ,,In het echt is hij ook heel aardig", zegt Carolien. Geen bestaand koortje is het. Gewoon kinderen van leden van de Operettevereniging en van vrienden en kennissen. Allemaal meisjes, al hebben Linda en Nina een jongensrol. Nina komt uit Stadskanaal evenals haar aardige ,,Oom Henk" Jonker, Graaf Tassilo dus. Linda heeft een beetje een hoofdrol. Ze speelt een ondeu- gend jongetje dat tussen de be- nen van de graaf doorkruipt, zijn neus snuit en dergelijke. Dat doet ze „geinig", vinden de anderen. De kinderen treden alleen op in het eerstc bedrijf. ,,Maar we blijven de hele avond en ook op het bal na afloop", zegt Cynthia die met de Duitse tekst van het lied geen enkele moeite heeft. ,,Dat leer je ge- makkelijk. Eerst is ons uitge- legd wat het betekent". Ope- rettemuziek is in het daaglijk- se leven bij de meisjes niet favoriet, al vinden ze de melo- dieën best mooi. De meesten houden van ,,Clouseau". Maar ook BZN, Gloria Estafan en „New Kids on the block", heb ben bewonderaars. Hond Op de repetities wordt heel wat afgelachen. ,,Laatst had iemand een hond bij zich en die wou steeds meedansen op het toneel", vertelt Cynthia. Margriet vertelt hoe iedereen ,,besmet" raakte met de gaap- ziekte van Cynthia en Caro lien moet nog steeds lachen om die keer dat ze voor Radio Compagnie met de groten mee moesten doen met de stemoe- fening: „Wa, wa, wa, wa, wa, wa, wa In deze laatste weken voor de uitvoeringen is het bestuur van Pro Burletta zo ongeveer dag en nacht in touw. Er moet verschrikkelijk veel worden geregeld. Gelukkig is er hulp van zusterverenigingen en van vrienden. Want 40 leden zijn te weinig om ailes zelf te doen. Het décor wordt gehuurd, het ballet komt uit Stadskanaal, het orkest Orpheus/Kalma uit Groningen. Een groepje vrou- welijke vrijwilligers naait de costuums. De leden van de HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Anti-Discriminatiebureau in Groningen zal meer aan de weg gaan timmeren in Hoogezand- Sappemeer. Er komen een doorsluistelefoonnumer een spreek- uur en allerlei foldermateriaal om de inwoners erop te wijzen waar ze terecht kunnen als ze denken gediscrimineerd te wor- UUaer6nT66Sl den. Al deze zaken waren al veel eerder toegezegd, maar het bu reau is er door problemen bij de Stichting Mensenrechten Noord Nederland nog niet eerder aan toegekomen. De gemeente Hoo gezand-Sappemeer subsidieert het bureau met 2000 gulden per jaar. Jeugdige operettezangeressen met aardige oom „Tassilo" vereniging vormen het koor en spelen de kleinere rollen. Voor de hoofdrollen zijn Henk Jon ker, Martha Stering, Jelle Dijkstra en Nina Vissering in gehuurd. Aan regisseuse Her- ma Plat je de zware taak er een sprankelende voorstelling van te smeden. Voor Pro Burletta dat al 32 I jaar bestaat is het wel de vraag of devereniging op deze voet door kan gaan. Er komen weinig jonge leden bij. Veran- dering van repertoire richting musical is wel eens overwo gen, maar voorzitter Marino Kuipers is bang dat dan de ou- dere leden afhaken, mensen als Annie Schnuck die op de repetitie in de bloemetjes werd gezet omdat ze al 30 jaar lid is. Voorlopig echter is het Gràfin Mariza die aile gedachten be- heerst. Een operette die bol staat van romantische verwik- kelingen met overbekende me- I lodiën als „Schwesterlein", ,,Komm Zigany" en ,,Einmal I mocht ich wieder tanzen". Drie avonden krijgen de lief- hebbers hun kans. Elke avond I bal na! GRONINGEN - In haar pro gramma ,,Nog eem noasoezen" op zondag van 10.00 - 11.00 uur krijgt Imca Marina bezoek van de heren Klaas en Jacob Bos. Zij praten met haar over het door hen geschreven boek ,,Hoogezand en Sappemeer tij- dens de Tweede Wereldoor- log". gemeente gaat aanvragen voor een project bestuurlijke criminaliteitspre ventie bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Erg veel kans op subsidie heeft geen van de aanvragers want er is voor heel Nederland maar 2.8 miljoen beschikbaar. Burge- meester J.L.D. van der Linde vindt het toch nuttig dat er subsidie is aangevraagd, om dat daardoor aile betrokkenen zich weer eens goed hebben moeten realiseren wat ze nu doen aan criminalteitspreven tie en wat er beter zou kunnen, ware er meer geld. Haarverzorging Larkens in Gorecht-Oost wil de zaak gaan vergroten met 145 vier- kante meter. B en W vinden dat goed en willen wel grond verkopen. Prijs 475 gulden per vierkante meter. De Raad moet ook nog instemmen. B en W willen vrijwillig vijfhonderd gulden bijdragen aan het 125-jarig jubileum van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. De kleedaccomodatie op de bijvelden van het sport- park De Kalkwijck worden aangepast. Dat kost 33.500 gul den. De werkzaamheden wor den in eigen beheer door de voetbalvereniging HS 88 uit- gevoerd. GRONINGEN - Op 24 februari wordt in de Martinihal in Gro ningen een Paravisie Mani- festatie georganiseerd, waar- op ongeveer 100 deskundigen op het gebied van helderzien- de waameming en altematie- ve geneeswijze, lezingen, de- monstraties en adviezen aan het publiek geven. De mani festatie vindt plaats van 10.00 - 18.00 uur. Voor informatie kan gebeld worden met: 035- 218041. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op dinsdag 19 februari zal de uit Hoogezand- Sappemeer af- komstige Cyriel Bodewes zijn liedje ,,Op 't laatste nippertje" zingen in ,,De Grote Meneer Kaktus Show". Het program ma wordt uitgezonden op Ne derland 1 om 18.28 uur bij de VARA. ZUIDLAREN - Voor de 31e keer organiseert de Prins Bemhardhoeve de Caravana van 13 tôt en met 19 februari. Naast informatie over cara- vans, campers, tenten en aan- verwante accessoires, is er ook een kilometer lange boulevard over vakantiebestemmingen en campings in binnen- en bui- tenland. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met een omtrekkende beweging heeft wethouder M. Lantinga (P.v.d.A.) van Hoogezand-Sappemeer gisteren in de commissie onderwijs geprobeerd steun te krijgen van coalitiepartners CDA en Groen Links voor haar voorstel om de Rembrandtschool per augustus 1992 op te heffen. „In de eerstkomende raadsvergadering gewoon het besluit nemen, maar in augustus nog eens bekijken of er redenen zijn om het niet door te laten gaan", was haar merkwaardige aanbod aan de twijfelaars. In de septembervergadering vorig jaar had de gemeente- raad al een besluit genomen de school in de Noorderpark- buurt op te heffen per au gustus van dit jaar. Toen was de stemverhouding nog duide- lijk. Collegepartijen v'o'or, oppositie tegen, netals het co mité van verontrustte ouders. Al vond R. Zuidema (Groen Links) ook toen al dat het besluit, vanwege de haast waarmee het werd genomen, niet de schoonheidsprijs ver- diende. Maar het Raadsbesluit moest worden teruggenomen omdat de wet op het basisonderwijs nog niet voorziet in de vrijwil- lige opheffing van een school die meer leerlingen heeft dan de opheffingsnormvan 75. Het Collège wil nu dat de Raad on- middellijk weer hetzelfde besluit neemt, maar dan voor een jaar later. Inmiddels is het verzet van de ouders geweldig toegenomen, wil de Woningstichting Volks- belang meer woningen in het Noorderpark toewijzen aan gezinnen met schoolgaande kinderen en heeft staatssecre- taris J. Wallage nieuwe getals- kriteria gelanceerd waaraan scholen moeten voldoen willen ze blijven bestaan. Voor P.v.d.A. en voor de oppo- sitiepartijen D66, WD, PLR en Gemeentebelangen was er niets veranderd. Voor Groen Links en CDA was de ophef fing van de school nu minder vanzelfsprekend.Uitstel van de besluitvorming wilden ze, tôt er meer duidelijkheid zou- zijn en daar zat wethouder M. Lantinga duidelijk mee in haar maag. Haar betoog dat uitstel de fusiebesprekingen met de Van Heemskerckschool zou verstoren kon de weife- laars niet over de streep trek- ken. Toen kwam ze met een laatste bod: „Nu tôt opheffing besluiten, maar al in augustus weer heroverwegen". H. Vis- ker (CDA) toonde zich gewon- nen. Zuidema (Groen Links) hield nog een slag om de arm. Hij wil eerst nog een fractie- bespreking. De Verontrustte ouders van de Rembrandtschool hebben in middels een pact gesloten met de werkgroep buurtverbete- ring Noorderpark. Aile bewo- ners van de Noorderparkwijk zijn via een pamflet opgeroe- pen mee te strijden voor het behoud van de school in hun wijk. In het pamflet wordt een link gelegd naar de verkiezin- gen voor Provinciale Staten op 6 maart aanstaande. ,,Pas uw stemgedrag aan!" luidt de oproep. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor de tweede maal worden zaterdag de provinciale zwemkam pioenschappen voor mensen met een verstandelijke handicap gehouden in het Bob Bruinsbad m Hoogezand-Sappemeer. Er zullen 220 zwemmers en zwemsters aan de start verschijnen. De kam pioenschappen worden om de drie jaar gehouden. Organisatie van een dergelijk evenement is uniek in Nederland. I Elders worden nog geen pro vinciale kampioenschappen gehouden. ,,Districten organi- seren wel wedstrijden en daar- op vindt ook wel een selectie I voor de nationale kampioen- schappen plaats, maar zo goed als het in Groningen is georga- niseerd, dat is uniek", stelt een woordvoerster van de Ne- derlandse Sportbond voor mensen met een Verstandelij- ke Handicap. De organisatie van het toer- nooi is in handen van de zwemclub ,,De Inktvis", Stich ting De Brug en de Rotary Hoogezand-Sappemeer. Laatsgenoemde organiseert j ook jaarlijks de sportdag voor geestelijk gehandicapten. „Wij zijn zeven jaar geleden j begonnen met het organiseren van deze evenementen. Het Devait prima. Wij zijn ook ze- ter van plan ermee door te gaan. Als je ziet hoe veel ple- zier wij de sporters bezorgen, dat is keer op keer hartver- warmend. Als er al ergens een Olympische gedachte levend is, dan is dat zeker in deze groep. Opvallend is de sportie- ve opstelling", aldus W. Hulse- bos van de Rotary. Er wordt gezwommen over 25 of 50 meter. De sporters wor- In maart vorig jaar werd het ADB met veel bombarie door Minister d'Ancona geopend. Kort daama ging directeur J.B. Meijer van de Stichting Mensenrechten Noord Neder land wegens conflicten met ziekteverlof. Hij is nog steeds niet terug, maar wordt sinds december vervangen door Siep Buurke. Of Meijer terug- komt is onzeker. Hoewel de problemen bij de Stichting Mensenrechten nog niet definitief zijn opgelost wil men de decentralisatie van het Antidiscriminatiebureau nu toch serieus gaan oppak- ken. Inwoners van Hooge zand, Winschoten en Delfzijl zullen hun klachten over dis criminatie straks kwijt kun nen via een plaatselijk tele- foonnummer en op een spreek- uur. De behandeling van de Tel. 05990-17975 klachten gebeurt door vrijwil ligers en stagiaires, vaak stu- denten. Voor coôrdinatie en begeleiding zal vrijwel zeker een beroepskracht worden aangesteld. Drie juristen staan zijn op afroep beschikbaar voor juridische zaken. Volgens vrijwilliger Oskar Rômer heeft melden van dis criminatie wel degelijk zin. ,,Veel zaken worden in onder- ling overleg opgelost. Soms volgens zelfs excuses". Rômer is van Antilliaanse afkomst. Hij studeerde Intemationaal recht. Hij doet het werk om dat hij wel eens wilde kijken hoe Internationale verdragen worden gehanteerd. Uit zijn contacten met slachtoffers trekt hij de conclusie dat al lochtonen met een goede haan, die bovendien de Nederlandse taal goed beheersen minder last hebben van discriminatie. ,,De vooroordelen onder de Nederlanders komen ook het meest voor bij de laagste inko mensklassen. Juist zij zien de buitenlanders als een soort concurrenten", aldus Oskar Uit het jaarverslag dat hij be- zig is op te stellen blijkt dat het ADB sinds maart 1990 on geveer 50 klachten heeft be- handeld. Achttien daarvan la- gen in de persoonlijke sfeer, 11 op het terrein van arbeidssitu- atie, 7 hadden betrekking op de politie en 5 lagen in de woonsfeer. Uit Hoogezand- Sappemeer kwamen, waar- schijnlijk door onbekendheid met het meldpunt, slechts drie klachten. Twee van Turken, FOXHOL - Afgelopen zater dag werd er feest gevierd in het dorpshuis de Klahbe te Foxhol. Niet een gewoon feest voor iedereen, maar dit keer een feest speciaal voor de wat oudere ingezetenen of oud-in- gezetenen van Foxhol. Na het nuttigen van een broodmaaltijd met soep, wa ren om 19.45 uur de heren Bé Zuur en Henk Puister aan de beurt om de aanwezigen te vermaken met een muzikale show in het Groninger dialect. Verder werd met veel aan- dacht enwaardering geluisterd naar de voordrachtskunst van mevr. Nomden. De avond ver- liep heel gezellig en was voor velen veel te snel ten einde. Een goede oplossing had er zo uit moeten zien: 1 K13 D 2 114 F 3 L15 T 4 H16 N 5 G17 R 6 S18 J 7 A19 O 8 X20 P 9 V21 W 10 E22 B 11 U23 C 12 M24 Q één van een nederlandse vrouw. Oskar benadrukt dat het bureau er niet alleen is voor allochtonen. Wie zich ge discrimineerd voelt als vrouw, homo of wat dan ook, kan er terecht. Voorlopig alleen op het adres: Stationsstraat 9Groningen, telefoon 050 - 126212. De Radio Compagnie-Jukebox werkt als volgt. Zoek uit de onder- staande lijst 2 platen die je uit de lijst wilt schrap- pen, en bedenk welke 2 je er voor in de plaats wilt zetten. Bel op vrijdagavond vanaf 18.00 uur naar de studio (tel.96688) en geef de wijzigingen die jij wilt doen aan ons door. Een kaartje sturen mag ook. Postbus 30 9600 AA m Hoogezand. De geschrapte platen worden nog een keer ge- draaid. Het spel wordt in de vrijdagavondshow (van 18.00 tôt 21.00) drie maal gepeeld. Onder de drie kandidaten wordt in het laatste uur een doosje tompoucen verloot. De complété jukebox-lijst wordt 4 keer per jaar gedraaid in een extra uitzending van de vrijdagavondshow. Radio Compagnie FM 105.2 kabel 94.4. den niet ingedeeld op handi cap. ,,Hoofdprijswinnaars zul len er zijn. Maar iedereen die meedoet is een winnaar, daar- om is er voor iedereen een mé daillé", stelt Hulsebos. De kampioenschappen zullen worden geopend door wethou der M. Lantinga van Hooge zand-Sappemeer om 10.30 uur. De nationale kampioenschap pen worden gehouden op 25 mei in Amsterdam. PERSBURO Morgen, vrijdag 15 februari, openen wij ons buro vanaf 16.30 uur Marjon Edzes Rita Koppejan Corry van Hoorn Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980-94105 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 - PAGINA 3 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 ici./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktïe: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt nr: artiest(en): titel: gestort in afl: 1. Maastreechter Staar 2. Mathias Reim 3. Cocktail Trio 4. Living Color 5. Rooie Rinus Pe Daalemmer 6. Mathias Reim 7. The sweet 8. Nick Kamen 9. Trockener Kecks 10. Queen 11. Johny Hoes 12. Johny Jordaan 13. Cuby and the Blizzards 14. Brook Benton 15. Bon Jovi 16. Everything but the Girl 17. Vicky Brown 18. Wham! 19. George Michael 20. Hot Chocolat 21. Frank Farian 22. Madonna 23. Icehouse 24. The Sunstreams 25. Normaal 26. Supertramp 27. A-ha 28. Stevie Wonder 29. Chris Deburgh 30. Nicole 31. Jimmy Hendrix 32. Dire Straits 33. Orig. Naabtal Duo 34. Clouseau 35. Vanilla Ice 36. Creedence Clearwater Revival 37. Pink Floyd 38. Foreigner 39. Die Flippers 40. Depeche Mode 41. Manhattan Transfer 42. Paul Simon 43. Roxy Music 44. Marillion 45. Gérard Joling 46. Terence Trent d'Arby 47. The Carpenters 48. Hi Power 49. Enigma 50. Frank Boeyen Groep De 12 rovers Verdammt ich lieb' dich De sleutel van de jukebox Love rears its ugly head Hoomse plas Ich hab' getraumt von dir The blockbuster I promised myself Met hart en ziel Breakthru De smokkelaar Een pikketanessie The sky is crying Baby Livin' on a prayer Take me Guess I never will Last Christmas Différent corner Started with a kiss Rocky Justify my love Touch the fire De sluizen van IJmuiden Oerend hard Cannonball I call your name Isn't she lovely Lady in red Ein bisschen Frieden Red house Money for nothing Ein alter baum bluht Daar gaat ze Ice ice baby Suzie Q. Another brick in the wall Waiting for a girl like you Die rote sonne von Barbados Enjoy the silence Operator Diamonds on the soles of... Avalon Kayleigh Corazon Sign your name Top of the world The cuit of snap Sadeness Zeg me dat 't niet zo is 35 35 39 32 27 29 29 10 24 26 39 38 38 38 24 31 19 32 25 25 27 39 1 38 23 1 37 30 38 34 38 37 35 39 39 23 10 21 35 31 36 29 30 36 37 1 29 22 31 35 S.E.K.-Produkties dankt Diko Computers en R.S.Audio Produkties RECEPTIE Adres: Postbus 29, 9610 AA Sappemeer Telefoon 05980-97145 Telefax 05980-80218

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3