Amnesty groep in actie voor Myanmar (Birma) Kropswolde voor of tegen Dekro Politie verklaart oorlog aan drugscriminelen Verkiezingskoorts Knopen doorhakken over tweede sporthal Verzorging moet in basisvorminç Gratis zwemmen of kijken in Bob Bruinsbad Plan Dreven kan de inspraak in Nieuwe parketzaak onder flat Overwater Gospels in Vredekerk HET NIEUWSBLAD Rapport Amnesty International w Hobby en Thuis- vlijt Flavium toch In Nije Klaas Jan op Reil-Van Oeckelen Concert op Noord Te water, dat is gezond Frekie Aanwinst voor Hoogezand HOOGEZAND-SAPPEMEER - Amnesty International heeft een schokkend rapport uitgebracht over de terreur van de militairen in Myanmar, het voormalige Birma. De genadeloze onderdruk- king van tegenstanders van de militaire regering houdt het land in een ijzeren greep. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn doodgescho- ten. Tegenstanders van de re gering worden gemarteld. Ve- len worden zonder reden gear- resteerd en er wordt nooit meer iets van hen vemomen. De rechtspraak voldoet niet aan de internationale normen voor eerlijke processen. Na bijna dertig jaar zijn er in mei 1990 weer vrije verkiezin- gen gehouden, maar de mili taire regering heeft de macht nog niet overgedragen aan de gekozen democratische oppo- sitie. Amnesty start een aktie om de aandacht van de wereld op de misstanden in Myanmar te vestigen. Aandacht die van le- vensbelang is voor de slachtof- fers van gevangenschap en marteling. ,,Het is hoog tijd om de sluier van geheimhouding op te lich- ten en de wereld te laten zien HOOGEZAND/KROPSWOLDE - Zeven kwartier heeft de gemeentelijke commissie VROM gepraat over het al of niet sluiten van loonbedrijf Dekro in Kropswolde. Buren brachten hun grieven tegen het bedrijf naar voren, maar andere buren lieten per brief weten dat zij van het bedrijf nooit last hebben gehad. Conclusie van de meeste raadsfracties: „Als het bedrijf zich niet houdt aan de voorschriften van de hinderwet, moet het verdwijnen". Dat Dekro-eigenaar J. Adams zich ooit aan de regeltjes zal houden, de families Trachter en Medendorp/Eisinga lieten de commissie weten er niet meer in te geloven gezien de vele overtredingen van de af- gelopen jaren, die volgens hen resulteerden in stank-, lawaai- en zichtoverlast. ,,Sinds het verlenen van de hinderwetver- gunning 5 jaar geleden is er niets veranderd", aldus me- vrouw Trachter, die al ver voor de komst van Dekro in Kropswolde woonde. Tegen het verlenen van die vergun- ning hebben we destijds be- zwaar gemaakt. Zo'n bedrijf hoort niet in het dorp. De ge- meente beloofde streng toe te zien op de handhaving van de voorwaarden zodat de over- last een aanvaardbaar niveau niet zou overstijgen. Toch zijn er voortdurend strafbare fei- ten gepleegd. De politie weet het, de gemeente weet het, maar opgetreden is er niet". Mevrouw Trachter zei ook niet te geloven in de effectiviteit van een geluidsscherm van 2 meter hoog, omdat de uitlaten van de dieselmotoren zich meer dan drie meter boven de grond bevinden. Sluiting is volgens haar en anderen de enige oplossing. Daarmee zijn de bewoners van de nieuwe woningen tussen Dekro en de Abraham Kuy- persingel het absoluut niet eens. Nooit overlast gehad. Voor ons is sluiting niet nood- zakelijk", aldus de strekking HOOGEZAND-SAPPEMEER - De politie van Hoogezand-Sap- pemeer heeft de oorlog verklaard aan aile vormen van crimina- liteit die met drugs te maken hebben. Dealers, helers, inbrekers en dieven, plus degenen die zorgen voor geluidsoverlast, ver- paupering, angstgevoelens, intimidatie met of zonder pitbulls voor hen geldt voortaan „frapper toujours", of zoals commissa- ris R. Koolwijk het vertaalde ,,schop ze altijd". ,,Wij zijn nu op oorlogssterkte, de geesten zijn rijp", sprak Koolwijk krijgslustig tijdens de commissie algemene zaken. Prioriteit van de politie is het aantal zaken drastisch te ver- minderen en niet zozeer om het oplossingspercentage te verhogen. Van de ruim twee- duizend aaangiften in 1990 had ruim de helft te maken met drugs. Met het Openbaar Ministerie zijn afspraken gemaakt over een passend vervolg na ar- restatie, zodat de drugscrimi- neel niet onmiddellijk weer wordt vrij gelaten en een dag later voor hetzelfde feit wordt gepakt. De afgelopen maan- den heeft de politie droogge- zwommen met de nieuwe aan- pak. In november daalde het aantal feiten daardoor specta- culair, om in december weer gigantisch te stijgen. Wijting Tel. 05990-17975 Dat de politie zich zozeer op de drugs related crimes" gaat werpen is omdat volgens Koolwijk er door samenleving om wordt gevraagd. Een soort ,,u vraagt en wij draaien" principe, dat ailes te maken heeft met het nieuwe imago dat de politie zich denkt aan te meten: ,,Energiek, doelge- richt, resultaat gericht en vooral klantvriendelijk." Of van ,,statisch gesloten" naar ,,dynamisch open". Onder de leuze ,,Een goed imago is je beste amigo". De klant wordt koning. Koolwijk vergeleek de politie met een visboer. ,,Als die alleen wijting ver- koopt en het publiek lust het niet, moet hij op iets anders over schakelen". van hun brief aan de gemeen te. Wat het Collège van B W met het verzoek van de kla- gers gaat doen is nog niet dui- delijk. Wethouder H. Mobers zei alleen dat de contouren van een standpunt zich beginnen af te tekenen. Het advies van de commissie luidde: Dekro moet zich houden aan de voor schriften van de Hinderwet. Kan dat niet, dan kan het be drijf niet aan de Woldweg ge- vestigd blijven. Dekro-eigenaar J. Adams heeft eerder verklaard zich aan de regels te willen houden. Een andere uitrit richting Woldweg zou hij ook wel wil len, of verplaatsing naar een industrieterrein, maar dan op kosten van de gemeente. KROPSWOLDE - Op vrijdag 22 februari van 17.00 - 22.00 uur en zaterdag 23 februari van 10.00 - 17.00 uur zal in 't Kropshuus te Kropswolde de grote Hobby en Thuisvlijt ten- toonstelling worden gehou den. dat in Myanmar de rechten van de mens met voeten wor den getreden", aldus Am nesty. De Amnesty groep van Hooge- zand-Sappemeer geeft u de ge- legenheid steun te betuigen aan de bevolking van Myan mar door uw handtekening te plaatsen op een petitielijst ge richt aan de autoriteiten van dat land. Deze lijsten zijn te vinden in de bibliotheken van Sappe meer, Slochteren, Harkstede, Siddeburen en Hoogezand. Meer informatie kunt u krij- gen bij leden van de Amnesty groep Hoogezand L. Pranger 05980 - 93029 of L. van Bon 05980 - 94332. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vorige week verhinderde slecht weer de komst van Fia vium naar De Nije. Ze komen nu op 5 april. Noteer het in de agenda. SIDDEBUREN - Klaas Jan Mulder zal deze zaterdag een concert geven op het Reil-Van Oeckelen orgel in de gerefor- meerde kerk van Siddeburen. Klaas Jan studeerde aan het Amsterdams Conservatorium orgel en piano. Volgens de or- ganisatoren in Siddeburen is hij een van de bekendste orga- nisten van ons land. Op het programma staan za terdag werken van Bach, Tar- tini, Paradisi, Festing, Zwart en Driffill. Bovendien zal de organist twee werken van zichzelf spelen en een improvi- satie. Het concert begint om 20.00 uur. Klaas Jan Mulder in actie. GRONINGEN - Omrop Fryslan, Radio Drenthe en Ra dio Noord zenden vrijdag 22 februari om 20.00 uur een rechtstreeks uit van het Noord Nederlands Orkest. De vio liste Silvia Marcovici, Roe- tneense, voert het vioolconcert nummero drie van Camille Saint -Saens uit. Het program ma wordt besloten met de Symfonie in D van César Franck. GROEN LINKS - Aanstaande zaterdag komt de Groen Links campagne bus in Hoogezand-Sappemeer. Groen Links staat in het Winkelcentrum van 11.00 tôt 13.30. De bus zit vol met cam pagne materiaal en kandidaten voor deProvinciale Statenver- kiezingen. D66 - Op zaterdag 2 maart organiseert D66 een openbaar Vervoer- dag. Vanuit de stad kan gratis met trein en bus naar de vele toeristische attracties in de provincie worden gereisd. Aanmelden voor deze dag van 26 februari tôt 1 maart dagelijks van 12.30 tôt 16.00 op telefoonnummer 050 - 128778. PVDA - Zaterdag brengt mi- nister Ritzen een werkbezoek aan Slochteren. Om 9.30 uur wordt de minister ontvangen in het dorpshuis van Over- schild. Van tien tôt half twaalf discussieert de minister met vertegenwoordigers van het onderwijs uit de gemeente Slochteren. Daarna luncht hij in Boei-12. 's Middags vanaf 13.00 uur is er een politiek café over de recreatieve ontwikke- lingen rond het Schildmeer in Boei-12. Naast Ritzen zijn aan- wezig de kandidaten voor de provinciale staten van Gronin- gen Gérard Beukema, Mirjam de Meyer, Herman Vos, Rita Jansen, Hankie van Baasbank en Henk van der Leest. GROEN LINKS - De afdeling Hoogezand-Sappemeer van Groen Links organiseert dins- dag 26 februari een politieke avond in de Reensche Com pagnie. Met de statenverkie- zingen in het vooruitzicht, worden zaken belicht, die aile Groningers aangaat. Geert La- meris, tweede op de Groen Linkse lijst, gaat spreken en HOOGEZAND-SAPPEMEER - Er zit opnieuw beweging in de plannen voor de bouw van een nieuwe sporthal in Hoogezand- Sappemeer. Duidelijk is volgens hoofd sportzaken J. Meyer, dat zo'n hal alleen te exploiteren valt als de spelhal in Sappemeer wordt afgestoten en als er gymnastieklokalen dicht gaan. Meyer is op dit moment bezig een advies voor B en W te schrijven. Doel is dat er hoe dan ook duidelijkheid komt over de tweede sporthal. Het gaat door, of het project wordt afgeblazen. Twee jaar geleden werd nog een grote sportsponsoraktie georganiseerd om bij te kun- nen dragen aan de bouw van de hal. Dat geld, zo'n 20 dui- zend gulden wordt vooralsnog beheerd door de Lionsclub. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Collège van B W van Hoo gezand-Sappemeer vindt net als het actiecomité ,,Vak Verzor ging Moet!", dat in de toekomstige basisvorming voor 12 tôt 14-jarigen het vak verzorging voor iedereen verplicht moet zijn. Het proviciehuis vragen beantwoorden over de werkgelegenheid, milieu- vriendelijke landbouw, open baar vervoer en andere the- ma's. Rob Noorda, bestuurslid van de Stichting Welzijn Ou- deren en zeer aktief binnen de ANBO gaat in op het ouderen- beleid. De avond wordt om- lijst met aangename live- mu- ziek. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de toegang is gratis. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor een groot aantal doelgroe- pen worden er in het overdekte Bob Bruinsbad in Hoogezand- Sappemeer zwemaktiviteiten aangeboden onder leiding van speciaal opgeleid personeel. Van 25 februari tôt 1 maart kunt u gratis een kijkje komen nemen bij de diverse aktiviteiten of ge- woon lekker meedoen. Vanaf 55 jaar. Meer bewegen voor ouderen. Donderdag van 10.00 tôt 11.00 en van 14.30 to 15.15 uur. Doel, het leren zwemmen, het onderhouden en vergroten van de lichame- lijke beweging en vrij zwem men met oude- en mogelijke nieuwe bekenden. Aqua fit zwemmen Verbeteren van de konditie, de zwemsla- gen, nieuwe slagen aanleren en snelheid verhogen. Op dinsdag van 13.30 tôt 14.30 voor vrouwen op Donderdag van 19.45 tôt 20.30 voor vrou wen en mannen. Aanstaande moeders In aile rust ontspanninstechnieken aanleren en spieren verster- ken in water van 31 graden. Op de woensdag van 9.30 tôt 10.30 uur. Baby- Ouder Peuter Op woensdag van 9.00 tôt 11.00 uur. Het water is warrri, 31 graden. Ouders met kinderen tôt vijf jaar zijn welkom. Ex-hartpatienten Eventueel samen met uw partner kunt u zich op ontspannen wijze be wegen en eventueel werken aan de verbetering van uw conditie. Dinsdag van 14.30 tôt 15.15 uur. Het actiecomité heeft brieven geschreven aan aile wethou- ders van onderwijs in de Pro vincie Groningen. Daarin wordt gesteld dat maatschap- pelijke veranderingen in het onderwijs om een nieuw aan- bod vragen om de jongeren goed te kunnen voorbereiden op hun taken en positie in de HOOGEZAND-SAPPEMEER - De commissie Ruimtelijke Or- dening heeft positief gereageerd op het ontwerp bestem- mingsplan „De Dreven". Fantasierijk, maar wel duur, zou de samenvatting van de diskussie kunnen luiden. Dat het plan^ in de huidige vorm de inspraak ingaat daar tegen verzette zich geen enkele fractie. Kondukteur:,,Dien koartje" Frekie:,,Koop zulf ain". Een bouwkavel van 500 vier- kante meter in De Dreven zal ongeveer 75 duizend gulden gaan kosten. ,,Voor de gewone man onbetaalbaar", conclu- deerde R. Bodewes (PLR). Maar voor die gewone man is het plan ook niet bedoeld. Het moet een kwaliteitslocatie worden, een plek waar met na- me midden en hoger kader uit het bedrijfsleven graag zal willen wonen. De prijs van 150 per vierkante meter vindt wethouder H. Mobers verant- woord ten opzichte van het produkt dat ervoor wordt ge- leverd. ,,Wat meer kost dan el- ders hoeft niet duur te zijn", aldus Mobers. Een professioneel bureau zal worden ingehuurd om de ka- vels in De Dreven aan de man te brengen. ,,Zo'n verkoop- campagne moet de gemeente- grenzen ver te buiten gaan", vond B. Martens (P.v.d.A.), Dat bleek ook de bedoeling. Volgens E. de Haan (D66) is de Dreven een fantasierijk plan. Vraagtekens zette hij wel bij de relatief grote hoeveelheid bestrating. Aan de brede grote lanen die het plan allure moe- ten geven heeft D66 weinig be- hoefte.Liever grotere en diepe- re tuinen. De 9 jaar die het gaat duren tôt de Dreven vol zal zijn vindt D66 veel te lang. ,,Gooi de kavels maar in hoog tempo op de markt. Dat levert ook rentevoordeel de Haan. Smoel op", aldus Adjunct-directeur W. Nauta van gemeentewerken meent dat de beter gesitueerde liever een brede kavel wil dan een diepe. ,,De koper wil een ka vel met smoel". Op die brede kavel zal de bewoner straks ook zijn ,,blik" moeten stal- len. Voor bezoekers zal per woning slechts 0.4 parkeer- plaats beschikbaar zijn. Met flatachtige bebouwingsele- menten van meerdere woonla- gen met een plat dak heeft de WD nog steeds grote moeite. Toch gaf E. Schmied een voor- lopig groen licht. ,,Van ons mag het plan de inspraak in. Daarna zien we wel verder". veranderende samenleving. Zo'n verandering is, dat in de toekomst van iedereen, vrouw of man, wordt verwacht dat hij/zij aan het arbeidsproces deelneemt. De zogenaamde economische zelfstandigheid. Het actiecomité vindt echter dat ,,zorgzelfstandigheid", het kunnen zorgen voor jezelf en voor je naaste minstens even belangrijk is als financiële zelfstandigheid. En dan na- tuurlijk voor iedereen. Voor jongens en meisjes. Meisjes worden gestimuleerd tôt het kiezen van exacte vak- ken. Hoogste tijd dat jongens leren ook de zorgtaken te ver- vullen. Voor het vak verzorging is een werkplan ontwikkeld door het Landelijk Platvorm Ver zorging. Daarin komen 20 on- derwerpen aan de orde die voor jongeren van 12 tôt 14 jaar belangrijk zijn. In samen- hang, met een theoretisch en praktisch gedeelte. Voor onderdelen van het vak verzorging plaats inruimen binnen de vakken économie en biologie voelt het actiecomité helemaal niets. De samenhang zou verdwijnen en er zou al leen een theoretische benade- ring mogelijk zijn. Het Collège van B W van Hoogezand-Sappemeer onder- schrijft de argumenten van het comité en heeft dat in brieven aan Staatsecretaris J. Wallage van Onderwijs en Wetenschap- pen en aan de Tweede Kamer laten weten. De wet op de basisvorming wordt in mei 1991 door de Tweede Kamer behandeld. Henry Lammerts in zijn nieuwe zaak Vision Parket. HOOGEZAND-SAPPEMEER - ,,Er was nog geen zaak gespecia- liseerd in parket. Hoogezand is een grote gemeente. Dat moet een gat in de markt zijn", zo verklaart Henry Lammerts zijn stap om zelfstandig ondernemer te worden. Vision parket heet de nieuwe zaak. Lammerts runt de zaak voor- lopig in z'n eentje. ,,Van maan- dag tôt en met woensdag lig ik op de vloer. Van donderdag tôt en met zaterdag is de zaak open". Lammerts heeft zes jaar erva- ring in parket. Hij werkte bij een zaak in Groningen. Aile soorten parket zijn bij hem verkrijgbaar. Ook laminaat parket. Bij deze soort bestaat de toplaag uit formica. Lami naat parket is onderhoudsvrij. HOOGEZAND - Zaterdag 23 februari geeft de gospelformatie „No Fake" een concert in de Gereformeerde Vredekerk aan de Van der Duyn van Maasdamweg in Hoogezand. „No Fake" komt uit de omge- ving van Ommen en bestaat uit 9 mensen, die allemaal een muziekstudie achter de rug hebben of daarmee bezig zijn. Ze spelen voomamelijk Ne derlands werk in een stijl die invloeden laat zien van rock, soul, latin, jazz en dergelijke. Het concert is georganiseerd door de Gereformeerde Evan- gelisatiecommissie en de Jeugdsoos .Entre Nous" met financiële steun van het plaat- selijk bedrijfsleven. Het be gint om 20.00 uur. IHET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 - PAGINA 3. H' y) India Bangladesh China Thalland MhriMi Verschifnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktte: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3