Waar zijn de vlinders in de winter Kern, waar pit in zit ,,Aqualaren" is genieten Camellia in de Hortus Gevaarlijk ijs Johan Huizing in Trips Drukte bij Persburo opening Gemeente wil oud Voor Anker kopen De Jukebox van Radio Compagnie Uit de levende natuur Prijsvraag Stappers sprokkelen Gemeentelijke organisatie doorgelicht Vrouwen kiezen in Zuidlaren Cursus Egyptologie Frekie Dobbeloop Sportvrouw/man/ ploeg verkiezing Menterwolde Uitvoering O.B.K. Lezen amtelijke stukken Vaak hoor je mensen zeggen dat er 's winters geen vlinders zijn. Die mensen hebben maar gedeel- telijk gelijk. Zelfs in hartje winter zijn er wel degelijk vlinders, maar dat zijn nachtvlinders, dus je ziet ze haast nooit. Waar blijven in de winter dan die vlinders waar we in de zomer met zoveel plezier naar kijken? Veel zangvogels trekken in het najaar naar het Zuiden. Er zijn vlindersoorten die hetzelfde doen. Van de Atlanta en de Distelvlinder is bekend dat elk najaar vele dieren zich naar het warmere Zuiden te- rugtrekken, maar de meesten blijven toch hier om te ster- ven. Deze soorten kunnen in ons klimaat niet overleven. Ook de Oranje- en de Gele Lu- zernevlinders en de Reseda- witjes behoren tôt de soorten, die hier niet kunnen overwin- teren. Dat betekent dat er ie- der jaar opnieuw, aanvoer uit het Zuiden, dus immigratie van deze soorten dient plaats te vinden. En zo gebeurt het ook. Elk voorjaar of begin van de zomer trekken honderd duizenden vlinders over de Al- pen, naar het Noorden. Som- migen bereiken zelfs Noorwe- gen en Finland. De aantallen vlinders, die ons land berei ken, zijn echter aan grote schommelingen t onderhevig, waardoor van een bepaalde soort het ene jaar veel meer vlinders worden waargeno- men, dan het andere jaar. Zolders Naast deze trekvlinders zijn er ook soorten die als vlinder overwinteren, zoals de Ci- troenvlinder, Kleine Vos en de Dagpauwoog. De Citroenvlin- der doet dat over het algemeen buiten in de vrije natuur (on- der bladeren, tussen dichte bossages en dergelijke), maar de andere twee soorten komen graag bij de mensen thuis. In schuurtjes, op zolders, kortom op aile plaatsen, waar het een beetje beschut is, kun je ze 's winters tegenkomen. Deze als vlinder overwinterende soor ten zijn meestal de eerste ,,voorjaarsvliegers", die soms al in Februari rond dartelen. Pop De Witjes waarvan er drie soorten bestaan, (het Groot Koolwitje, het Klein Koolwit- je en het Klein geaderd Witje) komen als pop de winter door, evenals sommige zeldzamere soorten, als de Koninginnepa- ge, het Groot geaderd Witje, de Oranjetip en het Landkaartje. Ook van deze vlinders kan ge- zegd worden, dat het voor- jaarsvliegers zijn, evenwel met dien verstande, dat deze soorten in het voorjaar eerst nog uit de pop moeten komen, waardoor ze beslist later in het seizoen vliegen, dan de eerstgenoemden. Dikkopjes Weer een andere groep over- leeft de winter als rups en de meeste Zandoogjes, Vuurvlin ders, Parelmoervlinders, Blauwtjes en Dikkopjes val- len onder deze groep. Van deze als rups overwinterende die ren vallen er veel ten slachtof- fer aan de vogels, maar daar staat vaak tegenover dat de vrouwtjes van deze soorten meer eieren leggen. Van de laatste groep die als ,,Ei" over- wintert, vallen ook veel ten prooi aan de vogels, vooral aan mezen. Welke vlinders zijn er nu wel te zien in de winter? Zoals ge- zegd, het zijn de nachtvlin ders, waarvan er tientallen soorten ook in de winter rond- vliegen. In het late najaar bij- voorbeeld de Grote en Kleine Wintervlinder, later gevolgd door de eerste Voorjaarsspan- ners. De meeste Nachtvlinder- soorten hebben geen Neder- landse naam. Wel logisch, als je bedenkt dat ze veel minder' gezien worden. Nachtvlinders die ook overdag vliegen heb ben meestal wel een Neder- landse naam. Er bestaan leuke trucjes om de soorten die al- leen 's nachts vliegen, toch te kunnen bekijken. Daarover een andere keer. F. Gaasendam ARNHEM - Door de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat- schappij wordt een leefbaarheidswedstrijd georganiseerd onder de naam ,,Een kern waar pit in zit". Het gaat hierbij om de leef- baarheid in stadswijken en dorpen. Iedere groep die zelf zijn woonomgeving wil verbeteren, kan meedoen. Dat betekent dat zo'n groep zelf een project kiest en het zelf uitvoert. Wordt het zelf gekozen doel bereikt, dan geeft de Heidemaatschappij daar- voor een prijs: het predikaat ,,Een kern waar pit in zit" met f 1000,-. HlOOGEZAND-SAPPEMEER Zaterdag organiseert de wan delvereniging De Stappers de Sprokkeltocht over 5,10,15 en 20 kilometer. Start bij het Vonkgebouw aan de Hoofd straat tussen 9.00 en 14.30 uur. Na afloop is er voor iedereen een bord snert. Volgens de statuten is de Hei demaatschappij ideëel gericht, een "vereniging ten algeme- nen nutte". Zij trekt zich de kwaliteit van de woonomge ving aan, en wel zonder winstoogmerk. Daarom ,,Een kern waar pit in zit". Spelregels Alleen groepen kunnen deel- nemen, individuen niet. Het project moet de plaats dienen, moet voldoende voorstellen en moet concreet zijn. Het laatste wil zeggen, dat resultaten dui- delijk te zien moeten zijn. Van een omvangrijk project mogen ook één of meer delen meedin- gen. De kern mag niet te groot zijn. Een project moet worden afgewerkt in de gestelde péri ode: voorjaar 1991 - zomer 1992. Een jury neemt de uit- gangssituatie op en toetst, of aan de voorwaarden wordt voldaan. Dezelfde jury beoor- deelt aan het eind van de wed- strijd de resultaten. Bijzonder welkom zijn boven- dien projecten ter oplossing van plaatselijke milieuproble- men. Prijzen Aan het eind van de termijn zijn er zo veel winnaars als er geslaagde projecten zijn. De prijs is het predikaat ,,Een kern waar pit in zit" in de vorm van een certificaat en een geldprijs van duizend gul- den. Wie met tegenslag te ma- ken krijgt en daardoor niet het beloofde resultaat haalt, kan een aanmoedigingsprijs van f 500,- krijgen. Tien bijzondere projecten wor den extra beloond met een tro- fee, waarbij 1500,- hoort. Op 31 maart 1991 sluit de in- schrijfperiode. Vouwbladen liggen in de openbare biblio- theken en de gemeentelijke in- formatiecentra. Informatie kan natuurlijk ook worden ge- kregen bij de Heidemaat schappij. De prijzen worden uitgereikt in het najaar van 1992. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij, Postbus 33, 6800 LE Arnhem, tel. 085-455146. ZUIDLAREN - Sinds enige maanden kan water- en warmtemin- nend Hoogezand-Sappermeer kiezen uit twee sub-tropische zwemparadijzen in de direkte omgeving. Na het al bij velen be- kende Tropiqua in Veendam heeft Zuidlaren sinds oktober „Aqualaren". Ook daar is het voor jong en oud puur genieten. Lekker baantjes trekken in het wedstrijdbassin van 28 graden of heerlijk spartelen in het recreatiebad van 30 graden Celsius. Voor wie het lekker vindt is het Woensdags nog 2 graden warmer. Echt in de tro- pen waan je je dan. Bij een bo- ventemperatuur van ongeveer 33 graden celsius. Het recretie- bad, met stroomversnelling, is wat kleiner dan in Veendam, maar heeft ook een glijbaan, die buiten het gebouw omgaat. In Zuidlaren kan je niet van binnen naar buiten zwemmen, maar eigenlijk is zo'n buiten- bassin bij 10 graden vorst ook een waanzinnige energie- verspilling. Bubbelen Specialiteit voor Zuidlaren zijn de hotwhirlpools. Voor twee gulden alleen of met zijn tweeën een kwartier lang bub belen in soort badkuip met la- vendel, rozemarijn- of citroen- water. Daarna voor een gul den een gezond kleurtje opdoen op bleke winterwan- getjes en je kunt er weer hele- maal tegen. Gezellig op het terras kijken hoe anderen zich vermaken is ook leuk. De koffie is er goed. De bediening vriendelijk. Zelfs roken mag op het strand van deze Zuidlaarder Zuidzee. Een bezoek aan aqualaren kan je zo duur maken als je zelf wilt. Een kaal toegangskaart- je kost 4,25, kinderen tôt 4 jaar een gulden. Wie 100 kaart- jes tegelijk koopt (idee voor bedrijven of verenigingen) be taalt f 2,50 per bad. Het hele bad afhuren voor bruiloften en partijen kan ook. Zin gekregen? Eerst even bellen over de openings- tijden voor vrij zwemmen is aan te raden. (telefoon 05905 5566). HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als de gemeenteraad ak- koord gaat zal de gemeentelij ke organisatie van Hoogezand- Sappemeer worden doorge licht door het bureau Rijncon- sult uit Oosterbeek. Het bureau werkt snel. In 6 weken tijds zullen twee men sen van het bureau een diagno- se steilen hoe de organisatie ervoor staat. Onderzocht wordt hoe de gemeente functi- oneert, ambtelijk, maar ook het politiek bestuurlijk. Abte- naren van hoog tôt laag, maar ook fractievoorzitters en colle- geleden zullen individueel of in groepsverband worden geinterviewd door bestuurs- en bedrijfskundige Dr. G.L. Sporre en door mevrouw Drs. D.A.S.R.P. Heikens. Wie niet voor een gesprek wordt uitge- nodigd, maar maar toch iets wil inbrengen kan zichzelf bij de onderzoekers melden. File Voor de kosten wordt 36 dui zend gulden uitgetrokken plus 14 duizend gulden, die het Col lège voor ,,onvoorzien" achter de hand wil houden, bijvoor- beeld als zoveel mensen hun zegje willen doen dat er ,,file- vorming" optreedt. Op de ge- meentebegroting voor dit jaar prijkt een ton voor organisa- tieonderzoek uitgetrokken plus een p.m. post Of dat geld ook daadwerkelijk besteed gaat worden hangt af van de conclusies en aanbeve- lingen van Rijnconsult. ,,Of de zaak op zijn kop moet of dat alleen bijstellingen nodig zijn maakt een hoop verschil", zei burgemeester Van der Linde dinsdag tijdens het persuurtje. Misschien komt er eerst nog een vervolgonderzoek, waar bij mogelijk ook de mening van de bevolking over de ge meente wordt worden ge- vraagd. Rijnconsult, een middelgroot organisatieadviesbureau deed al eerder soortgelijke onder- zoeken in onder meer Deven- ter, Bussum, Heiloo, Loos- drecht en Leusden. Op 14 maart zullen de onderzoekers zich voorstellen aan het totale personeel en de gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer. EIOOGEZAND-SAPPEMEER De Groninger Waterschappen waarschuwen ervoor dat door de ingevallen dooiop veel plaatsen in de provincie ge- vaarlijk ijs is ontstaan. ijdens de vorstperiodeheb- Den de waterschappen nauwe- ijks water weggemalen om îet ontstaan van gevaarlijk ijs te voorkomen. Door de dooi tomen er grote hoeveelheden smelwater vrij, waardoor de waterschappen genoodzaakt zijn hun gemalen in werking ;e steilen om wateroverlast te voorkomen. Tussen ijs en wa ter ontstaat daardoor ruimte. Jet ijs zakt en kan breken. Le- vensgevaarlijk! HAREN - De prachtig bloeiende Camellia kwam naar onze stre ten, omdat de Chinezen kolonisten niet de Camellia sinensis meegaven, producent van thee, maar de Camellia Japonica. Die îandelwijze werd duidelijk ingegeven uit concurrentie overwe gingen. De Camellia ontwikkelde zich alras tôt een statussymbool. De Japonica is echter niet erg winterhard. De komst van nieuwe Nieuw-Zeelandse hy- jriden maakt het mogelijk dat we de Camellia in onze tuin een vaste plaats kunnen ge- ven. In het voorjaar bloeit de plant uitbundig, het blad is prachtig ZUIDLAREN - Als de Raad van Zuidlaren instemt komt er in dit dorp een cursus .Vrou wen Kiezen". De cursus helpt vrouwen bij het uitzetten van hun toekomstplannen, daarbij wordt niet alleen aandacht be steed aan werk en scholing, maar ook aan vrijwilligers- werk. De cursus is ontwikkeld door het Drents Vrouwenburo in Assen. De raad moet ruim duizend gulden voor de cursus ter be- schikking steilen. De cursus zal gegeven worden door de Stichting Welzijn Zuidlaren. GRONINGEN - De cursus Egyptologie, die dit jaar als eerste regionaal gegeven zal worden door het Leids Insti- tuut voor Cultuurstudies zal vanaf 25 februari in Het Te- huis, Lutkenieuwstraat 13 in Groningen starten. De cursus duurt 10 avonden en één weekend-dagdeel en kost 300 gulden. Een bepaalde vooropleiding is niet vereist en het mooiste is nog dat huis werk en examens er niet bij zijn. In de cursus komen hië- roglyphen, geschiedenis, kunst, archéologie en gods- dienst (waaronder pyramides en mummies) aan bod. Geïnte- resseerden kunnen zich nog opgeven voor de cursus die in februari start of nadere infor matie inwinnen bij het L.I.C telefoon: 071-128502. glanzend. Van 23 februari tôt en met 1 maart is er een Camellia ten toonstelling te bewonderen in De Hortus in Haren. De verza- meling Camellia's is van de heer Koek uit Berkenwoude. Op zaterdag 23 en zondag 24 februari is Koek aanwezig in De Hortus om tekst en uitleg te geven. Frekie:,,Mien pa kin teuvern Antje:,,Echt woar?" Frekie:,,Hai gaait soavends mit hond vot en komt snaachts mit n koater weer thoes". TRIPSCOMPAGNIE - Morgen Jazz van de bovenste plank in het mini-cultureel centrum Nooitgedacht in Tripscompagnie. Tenorsaxofonist, componist Johan Huizing geeft met zijn kwar- tet een concert. ZUIDLAREN - De Dobberie- ders uit Zuidlaren organiseren zaterdag 23 februari een trim- loop. De trimloop heeft een re- creatief karakter. Het par cours loopt over bospaden, heuveltjes en asfaltwegen. Lengte 2,5 kilometer. Deelnemers aan deze Dobbe loop kunnen een rondje lopen maar ook zes. Aanmelden bij De Kimme op het zuidelijke terrein van Den- nenoord in Zuidlaren. Ieder een die de geplande afstand overwint krijgt een herinne- ring. Er zijn verwarmde kleed- kamers en er kan gratis warm worden gedouched. Niets dat het halen van een frisse neus dus in de weg staat. Start om 10.30 uur, inschrijven vanaf 9.30 uur in de hal van De Kimme. MENTERWOLDE - De sport- man, de sportvrouw en de sportploeg van het jaar wor den op zaterdag 2 maart in Menterwolde gekozen. Ook wordt de aanmoedigingsprijs de Jan Schipperbokaal uitge reikt. Het sportgala vindt plaats in de Menterne tfe Muntendam. Aanvang 19.30 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gemengde zangvereniging Oefening Baart Kunst (O.B.K.) en het jeugdkoor van deze vereniging geven op 9 maart hun jaarlijkse uitvoe ring in Hôtel Struvé in Sappe- meer. Voor informatie kunt u terecht bij mevrouw Veenho- ven, telefoon: 98754. gm'wm Het kwartet speelt eigentijdse muziek, die ook voor niet jazz- liefhebbers toegankelijk is. In de muziek zijn soul, traditio- nele jazz, Afrikaanse muziek en funk terug te vinden. Aile composities zijn door Jo han Huizing geschreven en be- werkt. Een deel van het repertoir dat Een enorme drukte heerste er vorige week vrijdag bij de opening van Persburo Edzes in Sappemeer. Ondanks het slechte weer kwamen meer dan 150 mensen Rita Koppe- jan, Marjon Edzes en Corry van Hoorn geluk wensen. Bur gemeester J.L.D. van der Lin de hield een toespraak, waarin benadrukt werd dat de kwali teit van berichtgeving cruciaal is voor het goed functioneren van een persburo. Duidelijk is daarbij dat de belangen van het openbaar bestuur en de journalisten lang niet altijd parallel lopen. ,,De verhou- morgen wordt gespeeld is vo- rig jaar uitgebracht op de CD - A little bit more of this -. Dankzij de samenwerking met de Groninger Stichting Jazz is het voor Trips mogelijk om dit kwartet naar Nooitgedacht in Tripscompagnie te halen. Zaal open om 21.00 uur. Entrée vijf gulden. HOOGEZAND - Het Collège van B W gaat de gemeenteraad voorstellen het oude Voor Anker, voormalig bejaardentehuis en voormalig asielzoekerscentrum, aan de Rembrandtlaan aan te kopen voor een bedrag van 250 duizend gulden. Voor dat bedrag plus de sloop- kosten krijgt de gemeente dan de beschikking over ruim 6 duizend vierkante meter grond. Door het als gemeente te kopen heb je er zelf invloed op wat er voor in de plaats komt", aldus burgemeester Van der Linde, die het ,,een aardige plek voor woonbebou- wing" noemt. Als de Raad akkoord gaat zal er snel gesloopt worden. Sinds de asielzoekers naar Veendam verhuisden moest de brand- weer al heel wat keren rich- ting Voor Anker uitrukken vanwege brandstichting door vandalen. SLOCHTEREN - Op vier och- tenden organiseren de samen- werkende vrouwenverenigin- gen in de gemeente Slochteren I een cursus lezen en begrijpen van ambtelijke stukken". De kosten bedragen 30 gulden. De cursus wordt gegeven door I de emancipatie werkplaats uit j Groningen. Opgave bij A. van Dijken- Boon 05982-1587. ding moet pittig, maar prettig zijn", zo vatte gemeentelijk voorlichter Ineke Flik later op de avond de zaak samen. In haar opening stoespraak vertelde Marjon Edzes, dat het persburo niet alleen voor Het Nieuwsblad werkt maar nog voor zeven andere kranten en magazines, waaronder drie landelijk verschijnende bla- den. „Juist de combinatie plaatselijk werken, maar ook landelijk ervaren wij als ide- aal. Omdat we voor onze lan- delijke verhalen veel inspira- tie opdoen in de regio". Zoek uit de onderstaande lijst 2 platen die je uit de lijst wilt schrappen, en bedenk welke je er voor in de plaats wilt zetten. Bel op vrijdagavond vanaf 18.00 uur naar de studio (tel.96688) en geef de wijzigingen door. Een kaartje sturen naar postbus 30 9600 AA in Hoogezand kan ook. De geschrapte platen worden nog één keer gedraaid. Het spel wordt in de vrijdagavondshow (van 18.00 tôt 21.00) drie maal gespeeld. Een van de drie kandidaten wordt in het laatste uur uitgeloot en krijgt van Radio Compagnie een doosje tompoucen. De complété jukebox-lijst wordt 4 keer per jaar gedraaid in een extra uitzending van de vrijdagavondshow. Radio Compagnie FM 105.2 kabel 94.4. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 - PAGINA 5. nr: artiest(en): titel: gestort in afl: 1. Ede Staal 2. Mathias Reim 3. Cocktail Trio 4. John Lamers 5. Rooie Rinus Pe Daalemmer 6. Mathias Reim 7. The sweet 8. Nick Kamen 9. Trockener Kecks 10. Queen 11. Johnny Hoes 12. Johnny Jordaan 13. Heintje 14. Brook Benton 15. Bon Jovi 16. Everything but the Girl 17. Vicky Brown 18. Wham! 19. George Michael 20. Hot Chocolat 21. Frank Farian 22. Madonna 23. Icehouse 24. The Sunstreams 25. Normaal 26. Supertramp 27. A-ha 28. Stevie Wonder 29. Chris Deburgh 30. Nicole 31. Jimmy Hendrix 32. Dire Straits 33. Orig. Naabtal Duo 34. Joop Visser 35. Vanilla Ice 36. Creedence Clearwater Revival 37. Pink Floyd 38. Foreigner 39. Rick Astley 40. Depeche Mode 41. Manhattan Transfer 42. Paul Simon 43. Roxy Music 44. Marillion 45. Gérard Joling 46. London Beat 47. The Carpenters 48. Hi Power 49. Enigma 50. Frank Boeyen Groep Live is more than a song Verdammt ich lieb' dich De sleutel van de jukebox Ik bewonder jou Hoornse plas Ich hab' getraumt von dir The blockbuster I promised myself Met hart en ziel Breakthru De smokkelaar Een pikketanessie Marna Baby Livin' on a prayer Take me Guess I never will Last Christmas Différent corner Started with a kiss Rock y Justify my love Touch the fire De sluizen van IJmuiden Hoken Cannonball I call your name Isn't she lovely Lady in red Ein bisschen Frieden Red house Money for nothing Ein alter baum bluht De journalist Ice ice baby Suzie Q. Another brick in the wall Waiting for a girl like you Cry For help Enjoy the silence Operator Diamonds on the soles of... Avalon Kayleigh Corazon No woman, no cry Top of the world The cuit of snap Sadeness Zeg me dat 't niet zo is 40 35 39 40 27 29 29 10 24 26 39 38 40 38 24 31 19 32 25 25 27 39 1 38 39 1 37 30 38 34 38 37 35 10 39 23 10 21 40 31 36 29 30 36 37 40 29 22 31 35 S.E.K.-Produkties dankt Diko Computers en R.S.Audio Produkties

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5