,,Zwangerschap dat is gewoon iets dat jaarlijks gebeurt Nieuwe initiatieven in wijkcentrum Woldwijck Hoogezand krijgt super sjieke speeisalon Collège komt stem tekort voor sloop Klaas de Vriesschool en Voor Anker VERKIEZINGSKOORTS Vrouwen in Yemen Onderwijsinformatie met pers naar zonder publiek Vrijwilligers werk met verstandelijk gehandicapten Jeugdsoos- avonden Bijbaan, Blijbaan? Goede stemmen gezocht Bijzondere „blik" expositie in gemeentehuis Open dag voor Anker Feestje Aktiviteiten- centrum uitgesteld Mosterd Uitslagen verkiezingen op Noord Kindersterfte Pil Tweedeling FOXHOL - Toch wel wat onthutst reageerde het merendeel van de vrouwen die zich gisteren in het Rehoboth gebouwtje in Foxhol verzamelden om te luisteren naar de verhalen van Leny Wortelboer over haar tijd als vroedvrouw in Yemen. - Vreselijk meisjes die op tienjarige leef- tijd worden uitgehuwelijkt. Wij zouden dat verkrachting noemen. En dan met zoveel vrouwen in een huis wonen waar schoonmama de baas is. Geen zeggenschap in de keuze van je partner. En elk jaar een kind Leny luistert met een glimlach naar de opgeworpen bezwa- ren. ,,Maar je kunt alleen maar helpen, als je hun cul- tuur accepteert. Met een ver- oordeling van jouw kant schie- ten die vrouwen niets op. Het is nog maar twintig jaar gele- den dat er voor het eerst westerlingen in Yemen wer- den toegelaten. Ailes kan niet veranderd worden in één dag. Natuurlijk is er veel verbor- gen leed, maar over het alge- meen zijn de vrouwen in Ye men best wel gelukkig". Leny vertrok naar Yemen in 1974, ze ging werken in een stadje in het Noorden. In Ye men leerde ze ook haar man kennen die er als technicus ontwikkelingswerk deed. Ze trouwden en hun twee kinde- ren werden in Yemen geboren. Aandoenlijke dia's van een klein helblond jongetje die net zo gekleed, in een lange jurk, als de Yemenitische kinderen speelt op het plein. Prachtige dia's ook over het land. Hui- gebouwd op rotsen, IOOGEZAND-SAPPEMEER - De bijeenkomst die op don- derdag 7 maart wordt gehouden over de toekomst van het voortgezet onderwijs in de gemeente zal wel toegankelijk zijn voor de pers, maar niet voor het publiek. zen stadsmuren zo breed dat je er met een auto over kunt rijden, of je huis erop kunt bouwen. Net de bijbel. In Yemen hielp Leny bij hon- derden bevallingen. Ook de zorg na de bevalling vroeg veel aandacht. De kindersterf te is er enorm. Zo'n vijftig pro- cent van de kinderen haalt het vijfde levensjaar niet. Diege- nen die het wel halen zijn enorm sterk. Ook de vrouwen. De kindersterfte is hoog, Niet omdat er niet genoeg te eten is, maar omdat de moeders niet weten hoe ze het best de baby kunnen verzorgen. Soms worden kinderen ook met op- zet aan hun lot overgelaten. Leny herinnert zich de geboor- te van een buitenechtelijk kind. Een grotere schande bestaat er haast niet. De moe- der heeft het kind gewoon la- ten verhongeren. Vaak wor den dit soort kinderen ook te vondeling gelegd. De vrouwen worden al heel jong uitgehuwelijkt. Soms al op tienjarige leeftijd. De meis jes zijn dan nog niet eens geslachtrijp. Bevallingen bij kinderen van 13, 14 jaar zijn geen uitzondering. Gelukkig verandert deze situatie de laatste tijd enorm. Steeds meer vaders laten hun doch- ters naar school gaan en de meisjes worden steeds ouder uitgehuwelijkt". Praktisch aile vrouwen krij- gen jaarlijks een kind. Leny kende een vrouw die op haar 36e, 23 levende kinderen had gebaard. Kinderloosheid is een ramp. Een vrouw kan zelfs teruggestuurd worden naar haar vader als ze geen kinde ren krijgt. Veel kinderen dat verschaft mannen aanzien. El- ke man mag in Yemen vier vrouwen hebben en sommigen veroorloofden zich die luxe ook. De kliniek adviseerde ook bij Jet was fractievoorzitter W. Berghoef van D66 die veertien dagen aankondigde de beslo- ten informatieve bijeenkomst over de toekomst van het voortgezet onderwijs te zullen boycotten. ,,Dat hoort in het openbaar" vond Berghoef ,dat gaat de hele gemeenschap aan". Zijn protest heeft in zo- verre resultaat gehad dat de anti-conceptie. De pil of een spiraaltje kon de vrouw echter alleen maar krijgen als haar man er mee instemde. ,,En die vraag stelden we dan ook. Wat vindt u man ervan. Je kunt niet om die regel heen. Negeren? Het hele medische team zou daardoor wel het land uit kunnen worden ge- zet". Net zoals in veel Islamitische landen is het leven van vrou wen en mannen strikt geschei- den. De vrouwen werken met elkaar onder supervisie van de grootmoeder of schoonmama. ,,Soms hebben vrouwen me wel eens verteld dat ze graag met hun man alleen in een huis zouden willen wonen. Net als ik dat deed. Dan hadden ze constant ruzie met grootmoe der". Binnenshuis werken dat is de norm. Het was daarom voor het ziekenhuis ook heel moei- lijk om Yemenitische ver- pleegsters op te leiden. Door de omgeving werd een vrouw die daar voor koos veroor- deeld. Toch lukte het op be- perkte schaal wat vrouwen te scholen. Ook vrouwen die in de dorpen veel hielpen bij bevallingen kregen van Leny zo goed en zo kwaad als het ging onderricht. Moeilijk is die scholing wel, omdat de meeste vrouwen nauwelijks konden lezen en schrijven. Op het platteland hadden sommige vrouwen een beroep. Leny vrouwen in ren. Wortelboer toont hoe de Yemen zich sluie- Herderin, spécialiste in het be schilderen van bruiden, brood- bakker. Anderen drogen koei- emest en verkopen dat als brandstof. Vroedvrouw zijn in Yemen is moeilijk. Veel vrouwen wil- den absoluut niet worden ge toucheerd. ,,Door praten en onderzoek van de buik, moest je er achter komen hoe ver het met de bevalling stond. Ging het heel moeilijk dan lieten ze hulp vaak wel toe". Prénatale zorg verrichtten de vroedvrouwen nauwelijks Meestal zagen ze een vrouw pas als de bevalling was be gonnen. Op dat moment moest dus ook worden bepaald of de baby langs natuurlijke weg geboren zou kunnen worden Leny is twee jaar terug. Con crete plannen om binnenkort weer te vertrekken zijn er niet. Voorlopig is ze huis- vrouw en studeert voor het Nederlands vroedvrouw diplo ma. Een studie die ze moet doen, omdat haar Engelse di- ploma alleen in Nederland gel dig was als ze de drie jaar voor aanvraag full-time als vroed vrouw had gewerkt en dat was niet het geval. De laatste jaren werkte Leny in Yemen part-ti me. GRONINGEN - Op zaterdag 2 maart wordt er een informatie- markt over vrijwilligerswerk met verstandelijk gehandicap ten gehouden in Groningen. Allerlei organisaties en instellin- gen die met vrijwilligers werken laten daar zien wat dat vrij willigerswerk inhoudt. Ze doen dit onder anderen aan de hand van video-opnamen. De organisatie hoopt veel potentie- le vrijwilligers te begroeten. Aanvang 14.00 uur. Plaats: Sinnige Stee, Donderslaan 160, Groningen. SAPPEMEER - Elke maan- dag- en vrijdagavond houdt de Jeugdsoos Sappemeer soosa- vonden van 19.00 tôt 22.00 uur in de kantine van het Trio-ge- bouw. 's Maandags wordt een videofilm gedraaid en verder worden er tafeltennis- en bil- jarttoernooien georganiseerd. Vrijdag 8 maart verzorgt het ACHS een drive-in show. Van- af 20.00 uur is iedereen wel- kom. HOOGEVEEN - Hoe zit dat met bijverdienen met een stu- diebeurs? Zit je in het zieken- fonds? Wat gebeurt er als je ziek wordt? Deze en nog meer vragen, die je je stelt als je een bijbaantje hebt, worden be- antwoord in de brochure .Bij baan, blijbaan?". De nieuwe brochure wordt uitgebracht door de CNVjongerenorgani- satie tijdens de Bijbaanactie. De actie wordt gehouden van 25 februari tôt vrijdag 8 maart. In die période kun je ook met vragen terecht op de spéciale Bijbaanlijn, 030- 939333 van 9.00 tôt 19.00 uur. GRONINGEN - Het vocaal en semble ,,Groningana Cantat' is op zoek naar gemotiveerde koorzangers en zangeressen Wie mee wil doen hoeft geen noten te kunnen lezen, maar moet wel in het bezit te zijn van een goede stem. Op de plank staat onder meer een uitvoering van Die Jahres zeiten" van Haydn, onder lei ding van dirigent Gerarc Damkat. Bij hem kunt u oo telefonisch terecht voor meer inlichtingen: dagelijks tussen 18.00 en 19.00 uur (behalve woensdags) 050-775750. pers de bijeenkomst nu wel mag bijwonen, maar de deu- ren voor het publiek gesloten blijven. ,,Het gaat de goeie kant op", concludeerde colle- ga-journalist Jan Bos in het persgesprek. Berghoef is er nog niet echt gelukkig mee, maar D66 heeft de boycot voorlopig opgeheven. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Albert Linker (49) exposeert vanaf 27 februari tôt en met 27 maart in het gemeentehuis van Hoogezand-Sappemeer metalen abstracties. Linker be- gon z'n artistieke carrière toen hij werd gevraagd mee te wer- ten aan het boek ..Kreatief Solderen". Die vraag kwam bij hem terecht omdat hij al jaren over de hele wereld werkzaam is als lasinspecteur. Door het boek ontdekte Linker de moge- lijkheden die het metaal bood. Blik is dun metaal en daar door makkelijk vervormbaar, maar het blijkt door de hitte van de soldeerbout plotseling ook een weerbarstig materiaal met een eigen wil te zijn. Lir ker is het metaal de baas ge- worden. Linker werkt zelden met een voorontwerp. Al wer- kend drijft hij op z'n ingevin- gen. HOOGEZAND - De bestuurders van het wijkcentrum Wold wijck zijn tevreden. Steeds meer clubs en verenigingen hou- den hun aktiviteiten in het centrum en op veel avonden loopt het huis vol. Bovendien wordt er binnenkort, in samenwer- king met de gemeente, een huurtkantoor gestart. Het buurtkantoor wordt geo- pend om buurtbewoners infor- matie te geven over de op han- den zijnde buurtverbetering. Op praat- middagen- en avon- denzal voorlichting over de wijk worden gegeven. Het bestuur hoopt zo een steentje bij te dragen aan de voortgang van de veranderingen in de wijk. Vrijwilligers van het ,,Projekt mensen zonder werk" zijn vol- op aan het werk gezet om de ontmoetingsruimte van het het wijkcentrum aantrekkelij- ker en gezelliger te maken. In het centrum wordt de laat ste tijd meer geklaverjast en geschaakt. Bij de schaakclub het springend paard" kunnen nieuwe schaakvrienden en vriendinnen zich nog aanmel- den. Eén telefoontje naar de beheerder van het wijkcen trum en u bent aan zet. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Volgende week wordt in ver- zorgingtehuis Voor Anker een scheepsweek georganiseerd. Die week wordt op 9 maart afgesloten met een open dag. Er is een expositie te bezichtigen. Middels een route door het he le gebouw krijgt men een indruk van de scheepshouw- en de scheepvaart. Het verleden wordt onder an deren belicht doormiddel van de pentekeningen van Klaas Pruisman. Broer Thomas zal een lezing houden over de scheepsbouw. Op de ontspanningsavonden zijn ook ouderen uit de wijk welkom. Op maandagavond wordt er een dia-avond ver- zorgd door de heer Schilt- kamp. Op dinsdagavond is er Lasertherapie bij Noorderlicht HOOGEZAND-SAPPEMEER - Maandag aanstaande wordt in het programma Noorder licht van Radio Noord de la sertherapie behandeld. Voor het programma is de Hooge- zandster arts G. Danhof uitge- nodigd, van hem verscheen de ze maand het boek Laserthe rapie bij sportblessures". HOOGEZAND - Nog steeds is er geen feestelijke handeling verricht in het Sportpark Kalkwijk als start van de bouw van het Aktiviteitencen- trum.,,Om de katten niet in de gordijnen te jagen", zo deelde wethouder C. Drost mee. Met de katten doelde Drost kennelijk op de KNVB en de Sportraad die zich tôt het uiterste tegen de realisering van het centrum op de plek in het sportpark hebben verzet. Volgende week gaat het Collè ge in een gesprek met beide or ganisaties proberen de verhou- dingen te normaliseren. ,,Wij hopen dat Aktiviteitencen- trum, Sportraad en KNVB in de toekomst als goede buren samen kunnen leven", aldus Drost. Het feestje is overigens alleen ,,uit"- en niet ,,af"- gesteld. Een cadeautje heeft het Cen trum al wel gekregen van de gemeente: een garantiesubsi- die van 7 duizend gulden voor de inventaris. De aktiviteiten- subsidie wordt echrter niet ho- ger dan 16 duizend gulden, tenzij aangetoond kan worden dat er echt meer geld nodig is. Het is de bedoeling dat het Welzijnswerk voor Antillia- nen en Surinamers van de ge meente overgeheveld wordt naar de Stichting Welzijnsbe- vordering. Als het gebouw klaar is zullen de uren van de beheerder worden uitgebreid. Het oude in zeer slechte staat verkerende centrum aan de Parallelweg zal worden gesloopt zodra de nieuwbouw klaar is. Gerekend wordt op augustus/september van dit jaar. een Groninger avond met Tity Veen en Chris Ridenberg. Op vrijdag een zangavond met het Schipperskoor uit Groningen. Voor de bewoners van Voor Anker is er op 7 maart de vie- ring van het 30-jarig bestaan. Op de open dag zal er een ba zar zijn met een Rad van Avontuur, koekhakken en een reuze sjoelbak. Kinderen kunnen worden geschminkt als zeerover en er zijn versnaperingen. Ook de haringkar ,,De Schelvis" van de heer Fokkens is présent. De bazar heeft tôt doel de stichting Vrienden van Voor Anker te steunen. Deze stich ting organiseert tal van ont- spanningsaktiviteiten in het tehuis. De open dag duurt van 10.00 tôt 17.00 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op 4 maart organiseert de Vereniging Kleine Dorpen Groningen een politiek forum in het kader van de provinciale staten verkiezingen van 6 maart. De bijeenkomst vindt plaats in dorpshuis "Aalmanshuus" in Westerbroek. Aanwezig zullen zijn: H. Vos, PvdA. G. Koets, WD. K.J. De Boer- IJntema, CDA. F. de Vries, D66. H. Boer, Groen Links. J.D. Alssema, GPV en misschien J. Warris, RPF/- SGP. Onderleiding van P. Hofstede, medio-socioloog en collumnist van het Nieuwsblad van het Noorden kunnen de partijen hun visie rond plattelandsbe- leid geven. Na de pauze kan er worden ge- discussieerd met het forum. Aanvang 20.00 uur. D'66- Op zaterdag 2 maart or ganiseert D'66, met medewer- king van de NS en de GADO, een uitstapje naar ,,Abra- ham's Mosterdmuseum" in Eenrum. D'66 vindt het platteland be- langrijk en ziet mogelijkheden om met toerisme en recreatie onze provincie te versterken. De politieke partij voegt de daad bij deze verkiezings- woorden en biedt gratis ver- voer en entree aan voor de mosterdmakerij. Te Eenrum zal de plaatselijke VW infor- matie geven over het rekrea- tieve omgeving in het Maren- gebied. Er wordt in groepen vertrok- ken vânaf het NS-station Gro ningen, op elk heel uur vanaf 11.00 tôt en met 15.00 uur. Men kan zich voor het bezoek opge- ven op telefoonnummer 050-128778 dagelijks tussen 12.20 en 16.30 uur. GRONINGEN - In samenwer- king met het Nieuwsblad van het Noorden organiseert Radio Noord traditiegetrouw de uit- slagenavond van de statenver- kiezingen op 6 maart. Vanaf 18.00 uur zal in een ex tra uitzending tôt ongeveer 23.00 uur aandacht worden ge- schonken aan de uitslag, reac- ties daarop en de consequen- ties voor de collegevorming. De uitzending vindt plaats vanuit de grijze zaal van het Martinihalcentrum in Gronin gen. Ook vanuit diverse ande- re plaatsen in de provincie zul len bij dragen voor het pro gramma komen. Voor de verkiezingsavond zijn natuurlijk de lijstrekkers uit- genodigd. Zij zullen in de uit zending in débat treden. Iliilii HOOGEZAND-SAPPEMEER - Geen gokhal, maar een speei salon zal over enige tijd verrijzen in de Kerkstraat in Hooge zand-Sappemeer. Tivolino een Zwitserse exploitant van speelhallen heeft in juli de gokhal van Playland gekocht met de bedoeling het bedrijf te transformeren tôt een sjieke speei salon. Een gigantische bodemsane- ringsoperatie, de vervuiling van de oude gasfabriek moet worden opgeruimd, traineert de plannen enigzins. In maart verhuist het bedrijf eerst na een tijdelijk locatie naast het postkantoor. Daarna zal de nieuwbouw starten. Met de ge meente is in principe over- eenstemming bereikt. Alleen over het aantal te realiseren parkeerplaatsen zijn de onder- handelingen nog niet afgeslo ten. Tivolino heeft speelhallen in Zwitserland en Engeland. De laatste tijd zijn acht Neder- landse bedrijven opgekocht voor ombouw. In Den Haag wordt binnenkort gestart met de verbouw van het eerste be drijf. Tivolino richt zich op de wat oudere klant. Beneden de achttien jaar mag iemand niet spelen. Iedere speler moet in het bezit zijn van een club- kaart. Twijfelt het personeel aan de opgegeven leeftijd dan is legitimatie verplicht. In Zwitserland werken er in de salons voornamelijk vrouwen. ,,Die keuze maken we omdat we hebben gemerkt dat vrou wen een betere sfeer creëren. Drugs, agressie, gokversla- ving het zijn elementen die wij in onze bedrijven beslist niet accepteren", zegt de Zwitserse directeur Carlo Caviezel. Het nieuwe bedrijf in Hooge zand zal groter zijn dan het huidige Playland. Niet het aantal gokautomaten neemt toe. Er worden ook biljart en snooker tafels opgesteld en die vragen ruimte. Bovendien is er meer ruimte voor het horeca- en personeelsgedeelte nodig. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Hoe dringend het beroep ook was dat wethouder M. Laaning en burgemeester Van der Linde dinsdag deden op de leden van de commissie openbare werken, Roelof Ronda weigerde toestemming te geven voor onmiddellijke sloop van de voormalige Klaas de Vriesschool aan de Parkstraat in Sappemeer. Niet omdat hij vondt dat de school moet blijven bestaan, maar vanwege de gevolgde procédure, maandag Afgelopen maandag vertrok- ken de kinderen van de VSO- afdeling van de LOM-school aan de Parkstraat naar de nieuwbouw aan de De Key- serstraat. Sindsdien is er brand gesticht in de fiet- senstalling en is de dienst ge- meentewerken in een wed- strijd gewikkeld met jeugdige vandalen die de ene kant van het gebouw openbreken ter- wijl men nog bezig is de ande- re kant dicht te spijkeren. ,,Voor de komende nachten vrezen wij het ergste", aldus directeur Noorman. Het Collège had die situatie kunnen zien aankomen, vond Ronda, zodat de gemeenteraad tijdig een besluit had kunnen nemen. Hij voelde zich voor het blok gezet en weigerde groene licht te geven. Voor het Collège van B W een pro- bleem omdat het in dit soort situaties gebruikelijk is dat al leen bij een unaniem commis- siestandpunt op een raads- besluit vooruit mag worden gelopen. Burgemeester Van der Linde deelde gistermorgen mee dat het collège geheel voor eigen verantwoordelijk- heid toch opdracht zal geven de sloop te slopen. Eenzelfde situatie doet zich in feite voor met betrekking tôt het voormalig asielzoeker- scentrum Voor Anker aan de Rembrandtlaan. Ook daar viert het vandalisme hoogtij. Het collège wil het gebouw ko- pen, slopen en op de plek wo- ningbouw realiseren. Met de aankoop voor 250 duizend gul den had niemand moeite. Met onmiddellijke sloop was dit keer E. de Haan (D66) het niet eens. Hij zag voor het gebouw een nieuwe bestemming in het verschiet als onderkomen voor dienstverlenende bedrijfjes. Voor Anker zal in elk geval niet voor de raadsvergadering gesloopt worden. ,,Het dringt daar minder", aldus de burge meester. I—O I >-

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3