Sappemeerster schaatsfanaten volbrengen 24-uurs marathon 500 gulden beloning voor beste band Benoeming gemeentesecretaris niet zonder slag of stoot Eindelijk inventarisatie karakteristieke panden Feest voor klanten van MultiCopy ANIB protesteert tegen ,,paniekbezuiniging" Kapper Kroeze heeft nieuw intérieur Internationale Vrouwendag over de rechten van de vrouw Huurdersvereniging: Verhuis- kosten Woidwijck fooi Futiel bestaan inspireert Gonnie de Klerk Italiaans schaatsavontuur Bevroren vingers ,,Mindere Schaatsgoden Roofbouw Démocratie Elfsteden toch t Faxje Openkoffer optredens Kunst te koop in Slochteren SAPPEMEER - Met z'n tweeën „deden" plaatsgenoten Arjen van der Veen en Anton Schouwstra de 24-uurs marathon schaatsen in de Italiaanse Dolomieten. Zonder spéciale voor- bereidingen, schaatste Van der Veen in het weekend van 16 en 17 februari meer dan 900 rondes op de kunstijsbaan van Baselga di Pine. Schouwstra bleef 24 uur paraat langs de baan. Het Groninger koppel werd vijfde. Dat hadden zij van zichzelf niet verwacht. Tevreden kijken Ar jen en Anton terug op het schaatsavontuur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De benoeming van de nieuwe gemeentesecretaris van Hoogezand-Sappemeer verliep dins- dag met enige ophef. D66 maakte bezwaar tegen de gevolgde procédure. Alleen de fractievoorzitters wisten welkekandida- ten hadden gesolliciteerd. De fractievoorzitters werd echter vertrouwelijkheid opgelegd. Alleen in zeer globale termen konden zij de overige fractieleden vertellen waarom hun frac- tie op R. Engelsman zou moeten stemmen. Nu zijn ze weer thuis en over- dag allebei gewoon aan het werk bij de posterijen. Onder- uit op de bank bij de familie Van der Veen, bij de prijzen- kast, komen de verhalen los. ,,Als hij ,,Dorst" riep, kwam ik weer aandraven. Hij wou niet stoppen. Eten ging ook moeilijk met van die ski-hand- schoenen aan. De bananen braken af en rolden over de baan. Dan stond ik er de vol- gende ronde weer met één. Ja, ik ben wel fanatiek bezig ge- weest." De 46-jarige Anton Schouwstra nam voor zijn col- lega de taak van verzorger op zich. Hij is zelf ook een lange- afstand schaatser en kent de kneepjes van het vak. Arjen heeft ook niet zomaar iemand uitgekozen", zegt hij niet zon der trots. Arjen is de schaat ser, maar de verzorger spreekt over ,,we hebben gereden". Voor een buitenstaander klinkt het misschien niet lo- gisch, maar het tweetal maakt duidelijk dat je zo'n wedstrijd samen doet. ,,Ik was onervaren, dit was m'n eerste marathon van 24 uur. Natuurlijk reed ik wel andere marathons, zoals de ré gionale en de Noorderrondrit en de Elfstedentocht. Maar daar stond je hooguit 13 uur op het ijs. En twee weken ervoor kwam ik nog met bevroren vingers van een tocht af, op de Weissensee. Ook hier in Italië schommelde de temperatuur in die 24 uur van plus 5 naar min 13 graden. Reken de rijs- nelheid erbij, dan is het al gauw min 20 graden. Dan heb je wel 'n goeie verzorger no- dig." Arjen van de Veen was één van de 15 deelnemers in de in- dividuele klasse. De individu- ele rijders moesten zoveel mo- gelijk rondes proberen te rij- den in 24 uur. Daamaast reden er 10 ploegen, met elk 6 man, in estafette. Die stonden dus gemiddeld 7 uur op het ijs. De deelnemers kwamen van- uit heel Europa naar de woon- plaats van Roberto Sighel, de Italiaan, die dit jaar tweede was bij de wereldkampioen- schappen allround heren. Een weekend lang stond Baselga di Pine, een mooigelegen dorp- je op 1000 meter hoogte, in het teken van een internationale sport en cultuur. Naast het marathonschaatsen waren er demonstraties parachutesprin- gen, ijsdansen door Russische kinderen, klederdrachten uit Nederland en schoonrijden. Het spektakel was georgani- seerd door de SISKU, de Stichting Internationale Sport en Kultuur Uitwisseling. Arjen: ,,De SISKU wilde de mindere Schaatsgoden en vooral de jongeren ook wel eens een kans geven. Op TV zie je alleen de besten van Ne derland en de koplopers. De rest is niet goed genoeg. Ja, ik ben niet op de baan grootge- worden, zoals een Gérard Kemkes. Ik ben op slootjes groot geworden. En te laat be- gonnen, tien jaar terug, op m'n 25-ste. M'n leeftijd speelt ook mee. Maar dan is het hardstik- ke leuk dat de SISKU zoiets mogelijk maakt." Niet alleen de SISKU, maar ook hun sponsor, een plaatse- lijke rijwielhandelaar, maakt het wedstrijdschaatsen voor het tweetal mogelijk. Anton Schouwstra, die professioneel betaald werd voor zijn verzor- gingswerk je hebt wat voor elkaar over") en Arjen van der Veen betaalden wel zelf de reis naar Italië, maar de SISKU zorgde voor een goedkope bus- reis en hotelaccommodatie. En het tweetal had al in novem- ber vrij van de baas gevraagd voor eventuele schaatsevene- menten. Afgelopen oktober hoorde Ar jen van der Veen tijdens een régionale wedstrijd voor het eerst van de internationale marathon. De SISKU kreeg door interne problemen de Groninger ploeg niet rond. Hij mocht zich wel inschrijven als individueel reserve. Pas 2 we ken voor het grote gebeuren hoorde hij dat hij mee mocht doen. ,,Ik heb er niet speciaal voor getraind. Zoals altijd: 3 a 4 D66 wilde met name weten waarom er maar een naam op de voordracht stond en waar om er geen vrouw werd voor- gedragen, terwijl in de profiel- schets van de nieuwe secreta- ris duidelijk de voorkeur wordt gegeven aan een vrouw. Antwoord kregen de democra- ten niet. Ook PvdA fractie- voorzitter R. Stâbler vindt de gevolgde procédure ongeluk- kig. In het vervolg wil Stâbler dat de hele Raad vertrouwe- lijk kan worden geïnformeerd. Engelsman die op de vergade- ring aanwezig was werd ten- slotte toch met algemene stem men verkozen. WJh Zijn eerste reactie op de verga- derstijl in Hoogezand-Sappe meer was er een in de trant van - De démocratie wordt hier tenvolle bedreven. De vergadering duurt lang, maar dat komt ook omdat het een grote raad is met zeven frac- ties die allemaal aan bod moe ten komen. Ik begrijp wel, dat ik het règlement van orde maar het beste uit m'n hoofd kan leren. Zitvlees moet je hier dus wel hebben, maar ik zie dat mijn voorganger de heer Sagel dat oplost door veelvuldig heen en weer te lo- pen. Ik denk dat ik dat ook wel zal gaan doen -. Arjan van der Veen en Anton Schouwstra keer per week anderhalf uur schaatsen en een half uur droogtrainen in het Slochter-t| bos. Het ging wel bewuster, om mijn conditie op peil te brengen." De verzorger springt in: In twee weken kun je niets op- bouwen. Je pleegt eigenlijk roofbouw op je lichaam. Hij is ook de nodige kilo's kwijt ge- raakt. De dag ervoor was ie doodziek." Tijdens de marathon zelf wordt enorm veel van de schaatser geëist. Schouwstra: ,,Nou kent hij zichzelf vrij goed. Maar zo'n rit voor de eerste keer, is toch allemaal vreemd. Je mocht eraf, er was een bed. Dus op een gegeven moment, hij reed toen tweede notabene, is hij een uur op de massagebank gaan liggen.' „Ja, daama heb ik stukken beter gereden" vertelt Arjen, maar tijdens de massage was ik van de 2e naar de 8e plaats gezakt. Dus maar snel rijden, op naar de 5e plaats. Het gat naar 4 en 3 was moeilijk weg te werken, nummer 6 en 7 za- ten ook vlak achter me. Het is de vijfde plaats gebleven. Nou, daar had ik voor mezelf van te voren niet op gere- kend." Arjen, bij de laatste provincia le kampioenschappen op na- tuurijs nog 10e, reed in 1985 ook de Elfstedentocht uit. Achteraf was hij kapot. ,Nooit weer!" Het Elfstedenkruisje hangt ingelijst in de huiska- mer en de schaatser Van der Veen zegt niet zo gauw meer ,,nooit weer". ,,Nu zou ik graag lid worden van de Elfstedentocht-vereniging, maar nu kan 't niet meer!" Naast het schaatsen en verzor- gen voetbalt Anton Schouw stra nog, Van der Veen is net geslaagd voor het examen jeugdschaatsleider en elke zo- mer zitten ze samen op de fiets. Zoals tijdens de klassie- ker Luik- Bastenaken - Luik afgelopen zomer. Ze zijn zeker nog niet uitgesport. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Eindelijk komt de inventari- sering van karakteristieke panden in zicht. Het is meer dan tien jaar geleden dat er vanuit de raad werd aangedrongen om een inventarisatie te maken van aile panden in de ge- meente, die het kenmerk ,,karakteristiek" kunnen dra- gen.Iets konkreets leverde dat tôt nu toe niet op. Er werd niemand op het kar- wei gezet, omdat het geld er voor ontbrak. Pessimisten on- der de raadsleden verzuchtten meerdere malen dat het pro- bleem zich van zelf zou oplos- sen, want als er nog langer ge- wacht werd, verdwijnen aile karakteristieke panden in de- ze gemeente onder de slopers- hamer. De drie collegepartijen stelden tijdens de raad van dinsdag- avond voor 10 duizend gulden uit te trekken om de inventa risatie mogelijk te maken. Het fonds voor stads- en dorpsver- nieuwing heeft een reserve-1 post van 76 duizend gulden. Hieruit willen de collegeparij- j en de benodigde gelden halen. Ook de verhuis- en inrich- tingskosten voor de inwoners van Woldwijk-midden die ge- dwongen moeten verhuizen kunnen uit deze post worden gehaald. De gemeente moet 1000 van de 3000 gulden beta- len. De raad ging akkoord met deze mondelinge voorstellen. Een vergelijkbare motie van de oppositiepartijen werd hiermee overbodig. Wie meer dan 50 gulden be- steedt krijgt een Amaryllis ca deau. MultiCopy- ondememer Daan Doedens heeft er al 60 klaar staan en als dat te wei- nig is komen er meer. Luxe do- zen ambachtelijk gemaakt briefpapier staan te wachten op klanten die orders plaats van boven de 500 gulden. Nu moet je heel wat kopietjes ma ken om aan zo'n bedrag te ko men. Maar die kopietjes (in zwart wit of kleur) maken slechts een heel klein onder- deel uit van wat het bedrijf te bieden heeft. Zeker 99 pro- cent van de opdrachten wor den uitgevoerd voor grote be- drijven als Wolters Noordhof en de Prins Bemhardhoeve in Zuidlaren", vertelt Doedens, die vier jaar geleden het be drijf in Sappemeer ovemam. Want MultiCopy is een mo dem en zeer compleet grafisch bedrijf voor handels-, reclame- en familiedrukwerk. ,,Het he le grafische gebeuren", zo drukt Doedens het uit. De mo- demste grafische technieken worden gebruikt. Zoals DTP, dat Desk Top Publishing bete- kent. Via de computer worden HOOGEZAND-SAPPEMEER - MultiCopy viert feest. De 50-ste I vestiging is geopend. Daarmee is deze keten van zelfstandige grafische bedrijven de allergrootste geworden van Nederland. Ook de klanten van MultiCopy aan de Noorderstraat in Sappe- J meer zullen delen in de feestvreugde. ontwerpen en originelen van het gewenste drukwerk ge maakt. Bedrukte computer- formulieren nodig? Binnen een week worden ze geleverd. MultiCopy verleent ook zoge- naamde Fax-service". Wil ie mand u een fax sturen, maar heeft u zelf niet zo'n apparaat? Laat die fax gewoon naar Mul tiCopy sturen en haal hem daar af. Of stuur vanuit Sap pemeer zelf supersnel uw boze faxbrief naar Minister Prési dent Lubbers, uw felicitatie naar Tante Truus in Eindho- ven, of de bevestiging van uw boeking naar het hôtel op de Canarische eilanden. De prijs hangt af van de afstand en het aantal pagina's dat u wilt overseinen, maar binnen Ne derland kost dat gemiddeld 4 gulden. Te weinig om voor een amaryllis in aanmerking te komen. Maar misschien was u juist op zoek naar een drukker voor de nieuwe mailing" van uw bedrijf. De feestelijke aktie duurt nog tôt 1 mei. De spelregels: - Het optreden moet life zijn. Gebruik van bandopnames is dus uit den boze. Het optreden moet natuur lijk van goede kwaliteit zijn. - Schriftelijke aanmeldingen moeten voor 31 maart binnen zijn bij: Ger Wilpstra, Luther- se Kerkstraat la, 9611JK Sap pemeer. - Op de aanmelding de naam van de band, leeftijd van de Handtekening uit het Noor- derpark voor hurgemeester Van der Linde en wethouder Lantinga. bandleden en het genre mu- ziek noteren. Welkom op de braderie zijn ook straatmuzikanten, goo- chelaars en clowns. Zij mogen optreden met een open koffer. Wel aanmelden op het ge- noemde adres. De foto van vorige week von- den we niet zo mooi. Hier een goede foto van de nieuwe ge meentesecretaris Roh Engels man. De ANIB, de bond van gehandicapten en arbeidsongeschik- ten, heeft fel geprotesteerd tegen de maatregel van staatsse- cretaris Heerma, waardoor gehandicapten plotsklaps geen enkele vergoeding meer krijgen voor kleine woningaanpas- singen tôt een bedrag van 2 duizend gulden. In augustus 1990 protesteerde de bond ook al tegen de toen- malige plannen om een eigen bijdrage in te voeren bij de Re- geling geldelijke steun huis- vesting gehandicapten (RGSGH). Ook de Tweede Ka- mer had daartegen emstige bezwaren. Nu is tôt verbazing van de ANIB van de ene dag op de an dere zomaar een deel van de verzieningen (tôt een bedrag van 2 duizend gulden) ge- schrapt, terwijl nog onder- zocht wordt waarom zoveel meer mensen er een beroep op de regeling doen. Een ,,on- doordachte en ongestructu- reerde paniekbezuiniging" dat vindt de ANIB ervan. Immers vele gehandicapten zullen die 2 duizend gulden zelf nooit kunnen betalen, waardoor ze veel eerder zijn aangewezen op een veel duur- der volledig aangepast huis of zelfs een verzorgingshuis. De Minister wil later bezien of de kosten verhaald kunnen worden op de bijstandswet of de AAW. Maar daar schieten de gedupeerden nu niets mee op. Uit verontwaardiging heeft de ANIB een protestbrief ge- schreven aan de Minister de Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en aan Mi nister d'Ancona van Welzijn, Volgezondheid en Cultuur. Ook de leden van de Tweede kamer hebben zo'n boze brief gekregen. ,,'t Is net als in je huis. Opeens krijg je de kriebels en wil je het intérieur vemieuwen. Zo ging het ook bij onze zaak. Tien jaar geleden hadden we een reuze hippe inrichting, vloerbe- dekking aan de wand en zo. Dat is nu helemaal uit". Kriebels dus en kapper Kroeze ging op zoek naar ideeën en materialen voor een nieuw intérieur. Marmer met zwart hout en messing accenten, dat werd het. Bedrijfkleding in het lila. Prachtig ziet de zaak aan de Troelstralaan er nu uit. Sjiek en licht". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Morgen, 8 maart, wordt overal ter wereld Internationale Vrouwendag gevierd. Ook in Hooge zand-Sappemeer. De „Vrouwengroep 8 maart" heeft een intéres sant programma georganiseerd over de rechten van de vrouw, hier en in het Midden Oosten. Mevrouw Anki Spronk, advo- kate uit Groningen gaat in op situaties, waar vrouwen in het dagelijks leven mee gecon- fronteerd worden, zoals het sluiten van arbeids- of huwe- lijkscontracten en bewustwor- ding van de eigen rechten van vrouwen. Vervolgens vertelt mevrouw Leila Jordens-Cotran, een ju riste van Arabische afkomst, over de situatie van vrouwen in het Midden-Oosten. Voor de muzikale verstrooiing zorgen enkele leerlingen van de mu- ziekschool en de zangeresEllen Kiewiet. Vrouwen (en mannen) zijn om 19.30 van harte welkom in het Kielzog in Hoogezand. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De beste life band van Hooge zand-Sappemeer en omstreken kan een prijs van 500 gulden in- casseren. Daarvoor moet worden opgetreden op de braderie van de Veertig van Sappemeer die gehouden wordt op koninginne- dag. Dertig april dus. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een fooi zo omschrijft de Huurdersvereniging Hoogezand-Sappemeer de 3 duizend gul den verhuiskostenvergoeding die de bewoners van zestig te slopen huizen in Woidwijck wordt aangeboden door de ge meente en de woningcorporaties. De vergoeding moet volgens de Huurdersvereniging het dubbele bedragen, 6000 gul den. Bovendien moeten de huurders aangebrachte verbe- teringen in hun woning ver- goed krijgen. De huurdersve reniging raad de bewoners aan niet akkoord te gaan met ont- binding van het huurkontrakt. Sloop van woningen in Woid wijck is nodig, om loop van de straten in de wijk te verande- ren. De hofjesstructuur wordt doorbroken en er komt meer licht en lucht in de wijk. Inmiddels zijn de woningcor poraties gesprekken met de gedupeerde bewoners begon- nen. Naast de 3000 gulden ver huiskostenvergoeding wordt de nieuwe woning naar de smaak van de huurder behan- gen en geschilderd. SLOCHTEREN - Houtsneden en tekeningen van Tim Blaauw en keramiek van Jaap Verhoeven zijn tôt 4 april te bezichtigen en te koop in het gemeentehuis van Slochteren. KROPSWOLDE - In Galerie Halte Kropswolde alweer een nieu we tentoonstelling. Dit keer met werk van Gonnie de Klerk die de inspiratie voor haar tekeningen, objecten en assemblages haalt uit de futuliteit van het bestaan. Morgen (vrijdag) om 19.30 wordt de tentoonstelling geopend met muzikale omlijsting van de expirimentele groep ,,Het kost geld", onder leiding van Harri Ois. De tentoonstelling duurt tôt 31 maart. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 MAART 1991 - PAGINA 3

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3