T DE^CUORE KT FURORE VOORZIET IN EEN BEHOEFTE Ford Sierralijn tijdelijk uitgebreid met Sierra Azur De Cuore is mi dan tevoren )oier en groter Al vanaf f 13.395,- NIEUWE 1.4-LITER DIESELMOTOR: ZUINIGER EN SCHONER DAIHATSU BORGERCOMPAGNIESTERSTRAAT 76-82 TELEFOON 05980-93227 IEUWS0LAD DAIHATSU (door Willem van den Elskamp) TRANSP0RTIEF VERK00PPLAATS MILIEU LAADRUIM 0MSLAGPUNT ZQRAMEN De nieuwe Daihatsu Cuore: een lekker pittige auto. Verrassend ruim, met veel comfort ea bovendien zuinig met brandstof! Dus, gauw evea een proefrit maken bij de Daihatsu showroom in de buurt. r I 1T TT T> 13 \J Borgercompagniesterstraat 78-82, 9611 KC _B_ B j M 13» y Hoogezand-Sappemeer, tel. 05980-93227 Meer dan 80 jaar Japanse perfectie. SEAT TERRA DIESEL: Bijna een jaar na zijn verschijnen op de Nederlandse markt wordt de Seat Terra Diesel nog aantrekkelijker dank zij de vernieuwde 1,4 liter motor. Was het vorige 1,3 liter (1272 cm3) diesel-aggregaat al heel modem, de hiervan afgeleide grotere motor is helemaal bij de tijd. Naast technische détails als een bovenliggende nokkenas en onderhoudsvrije-hydraulische klepstoters is de nieuwe krachtbron ook zuiniger, stiller en schoner. uitlaatgassen aan de strenge Ameri- kaanse eiseri wat betreft roet-uitworp. Overigens is de nieuwe Terra Diesel niet alleen milieu-vriendelijker dan zijn voorganger; hij loopt ook pittiger en rustiger. Zijn maximum vermogen steeg enigszins van 33 kW/45 pk naar 35 kW/48 pk. Nog belangrijker is dat dit wordt bereikt bij een lager toeren- tal: nu bij 4500 omw/min tegen 4900 omw/min voorheen. Het maximum koppel (trekkracht) is zelfs met ruim 10 procent gestegen, van 75 naar 83 Nm. Het is beschik- baar over een breed toerenbereik, namelijk van 2700 tôt 3500 omw/min. Dit gunstige koppel leidt ertoe dat de Terra Diesel ook volbeladen vlot uit de voeten komt. Tegelijk neemt het gelùidsniveau af doordat de motor gemakkelijker trekt. Uiteraard is de sterkere motorisering van invloed op de prestaties. De toe- genomen pk's, kW's en Nm's geven de Terra Diesel een iets kwieker ge- drag. Zo trekt de Diesel nu wat snel- Nadat de VW Polo eind 1990 lever- baar werd met de tôt 1,4 liter (1398 cm3) vergrote dieselmotor, lag het voor de hand dat ook de Terra met dit dieselblok zou worden uitgerust. Als onderdeel van het VAG-concern kan Seat namelijk beschikken over aile technische know-how van de Duitse technici. Zodoende had de vo rige 1.3 liter Terra-diesel ook al pre- cies dezelfde motor als de Polo 1.3 D. Op zich is het vrij uniek dat zo'n compacte auto als de Terra kan wor den uitgerust met een diesel-centrale. Er zijn immers slechts weinig diesel- blokken klein en licht genoeg om succesvol in dit auto-type te kunnen werken. Sinds zijn introductie in april 1990 is de Terra Diesel goed aangeslagen. Importeur Pon Car verwachtte dat door de Diesel-versie de Terra-afzet zou stijgen tôt 750 stuks op jaarbasis; deze prognose werd ruim overtrof- fen. Er werden in 1990 in totaal 825 Terra's geregistreerd. Dat de Terra Diesel in een behoefte voorziet, blijkt uit de verdeling van de verkoop-aantallen. Hierbij neemt de dieselversie circa tweederde voor zijn rekening. Met een afzet van 275 stuks in 1990 mocht overigens ook de ben- zineversie zich in een behoorlijke be- langstelling verheugen. In totaal ga- ven de bedrijfsauto-verkopen van Seat in 1990 een flinke stijging te zien. Er viel een verdubbeling te con- stateren tôt dik duizend exemplaren. Hiermee staat de Seat Terra in het segment van de compacte bestelwa- gens nu op de tweede verkoopplaats, na marktleider Renault Express. Net als de Seat Marbella, waarmee de Terra op het technische vlak veel gemeen heeft, is de kleine Spaanse pakwagen een voorwielaandrijver. Eén van de doelstellingen bij de ver- nieuwing van de motor was een lage- re milieubelasting. Zo gaat het ver- bruik bij een gelijke rijstijl nog wat verder omlaag. Tevens voldoen de Precisiewerk: de 1.3 liter VAG-diesel- motor past precies in de machineka- mer van de Seat Terra, alsof-ie er voor gemaakt is. 1er op naar de 100 km/u, terwijl ook de topsnelheid iets hoger uitvalt. Overigens moet u zich dit niet al te flitsend voorstellen. Maar wie wil gaan racen, neemt natuurlijk sowieso geen Terra. Deze Spaanse bestelwa- gen koop je vanwege heel andere eigenschappen, zoals zijn transportie- ve karakter. Met zijn hoge, hoekige en dus effi cient te beladen vrachtruim met prak- tische dubbele deur is de Terra een handige pakwagen. In verhouding tôt de buitenmaten is het laadruim royaal te noemen. Het is 1,65 m. lang en 1,34 m. hoog. De maximale breed- te bedraagt 1,24 m. en is tussen de wielkasten altijd nog 1 meter. Dit geeft een nuttig vloeroppervlak van 190 dm2. Het totale laadvolume be draagt 2450 dm3, ofwel bijna 2,5 ku- bieke meter. Het laadvermogen be- loopt zo'n 500 kg. De laadvloer be- vindt zich op 60 cm boven de grond. Twee deuren van 1,25 m. hoog en een 1,10 m. breed vormen de entree tôt het laadruim. Het reservewiel is onder de laadvloer opgeborgen en daardoor goed be- schikbaar bij geladen auto. In de ca bine is een bagagerek gemonteerd. Bij de Terra Diesel wordt extra aan- dacht besteed aan de geluidsisolatie via spéciale voorzieningen aan de binnenkant van de motorkap en een extra schutbord in de machinekamer. De uitrusting van de Terra 1.4 Diesel is aangevuld met verwarmde achter- ruiten, terwijl een nieuwe frisblauwe kleur aan het leveringsprogramma is toegevoegd. Een pittige testrit met de Seat Terra 1.4 Diesel wijst uit dat deze bestelwa- gen vlotte prestaties aan de dag legt. Zitcomfort en wegligging zijn van het kaliber dat je bij dit autotype ver- wacht. De dieselmotor werkt niet ge- ruisloos, waarbij het lijkt of de grote holle klankkast achter de rug van de inzittenden dit geluid nog versterkt. Overigens is het niet zo dat oordop- pen noodzakelijk zijn, want we kun nen onderweg de radio, met de ge- luidsknop op een normale volume, prima verstaan. En dat is de beste graadmeter. De Terra Diesel heeft een vijfbak, met de vijfde trap als een lichte Overdrive (0.85 1). De transmissie schakelt probleemloos. Mede dank zij de vijfbak springt de lerra Diesel ongekend zuinig om met de dieselolie. Bij constant 90 km/u verbraikt hij slechts 1 op 18,5 en in stadsverkeer gemiddeld 1 op 16. Seat Terra Diesel: nu leverbaar met een vergrote 1.4 liter krachtbron. Volgens de importeur is de diesel versie al bij circa 10.000 kilometer per jaar goedkoper in het gebruik dan de benzine-uitvoering. Dan worden de extra kosten van een diesel-auto, te weten de hogere wegenbelasting en de hogere aanschafprijs, namelijk al gecompenseerd door het voordeel van de lagere brandstofkosten voor de dieselolie en het gunstiger ver- bruik. Hierdoor is de Terra Diesel al heel snel intéressant voor een onder- nemer. Net als voorheen is de Terra lever baar met of zonder zijramen in de laadruimte. Vergeleken met de vorige 1.3 Diesel is de 1.4 versie driehon- derd gulden duurder geworden; een bescheiden prijsverhoging. De Terra 1.4 D kost 13.595,-, met zijruiten is hij 400 gulden duurder, ofwel 13.995,-. Bezoekers van de Ford stand tijdens de Auto RAI hebben de luxueuze Sierra Azur inmiddels kunnen bewonderen. Vanaf nu kan er ook bij de Ford dealer kennis worden gemaakt met dit nieuwe actiemodel van de Ford Sierra. De Sierra Azur onderscheidt zich door een luxueuzer intérieur; aan de buiten- zijde zijn vooral de blauwe accenten op- vallend. Enkele maanden geleden bracht Dai hatsu een geheel vernieuwde Cuore uit. De carrosserie van de Cuore is voor meer dan 50% voorzien van gegalvani- seerd plaatstaal en de zelfdragende bo- dy is zeer sterk. De ovale koplampen en de forsere voorbumper geven de Cuore een eigenzinnig aanzicht. Direct valt de grote vôôr- en achterruit op, waardoor er een uitstekend uitzicht wordt verkre- gen. De achterkant is veel ronder dan de vorige Cuore. Het nieuwe model is niet alleen mooier, maar ook groter. De totale lengte is met 100 mm toegenomen, waarvan 50 mm ten goede komt aan het intérieur. Vier volwassenen hebben dan ook voldoen- de been- en hoofdruimte. De onafhan- kelijke wielophanging is nu zover naar achteren geplaatst dat de wielkasten niet meer in het intérieur zitten, waar- Binnenin vinden we allereerst de luxe die de Sierra CL uitvoering reeds kent, zoals een verstelbaar stuur, een in de hoogte verstelbare bestuurdersstoel en veiligheidsgordels voor, een in 60/40 delen neerklapbare achterbankleuning en centrale deurvergrendeling. Aan de Sierra Azur zijn verder nog toe gevoegd een schuif/kanteldak, luxe ve lours bekleding, een toerenteller, regel- bare dashboard-verlichting, hoofdsteu- nen achter en een midden-armsteun achter. Aan de buitenzijde onderscheidt de Sierra Azur zich door de blauwe striping aan de zijkant, waarin de Azur-badge is verwerkt. De buitenspiegels zijn in de kleur van de carrosserie meegespoten en verstralers in de grille behoren ook tôt de uitrusting. Zilverblauwe wielsierdeksels en sierbies in de zijbeschermstrips en bumpers maken het geheel compleet. door er meer zitruimte beschikbaar is voor de achterpassagiers. Comfort en veiligheid gaan hand in hand bij de Cuore. Uniek in deze klasse is dat de remschijven vôôr geventileerd zijn en daarbij is het bekrachtigde rem- systeem diagonaal gescheiden. De wielophanging is rondom onafhankelijk met McPherson veerpoten en een sta- bilisatorstang vôôr. Achter zijn schroef- veren geplaatst met schuin naar achter geplaatste schokdempers. Er is ook veel aandacht besteed aan de passieve veiligheidsaspecten, zoals standaard gelaagde voorruit, halogeen koplampen en rechter buitenspiegel. Hoe serieus de veiligheid wordt geno- men blijkt ook uit de toepassing van ex tra verstevigingsprofielen in de portie- ren. De carrosserie met kreukelzones voor en achter heeft de zwaarste botsproeven zonder problemen doorstaan. De Cuore is leverbaar in 5 uitvoeringen. De TG is het basis driedeurs model en wordt gevolgd door de TS en de CS als 5-deurs uitvoering. Het top-model van de Cuore is de TX die nu voor het eerst ook als CX - met 5 deuren - te leveren is. Ten opzichte van het basis type heeft de TS en de CS een luxer inté rieur. De stoelen zijn gedeeltelijk van stof en het 3 spaaksstuurwiel en ver- snellingsknop zij uitgevoerd in zachter materiaal. De TX en CX zijn nog compléter uitge voerd. De bumpers zijn in de kleur van de carrosserie gespoten en op de ach terruit is een ruitewisser met sproei-in- stallatie aangebracht. De stoelen en de achterbank zijn geheel in stof uitge voerd. De nieuwe Cuore van Daihatsu biedt naast de grotere interieurruimte ook meer luxe en het is een goede zaak dat op de (schone) techniek niet is bespaard. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 MAART 1991 - PAGINA 11 AUTO 1NIEUWS AUTOBEDRIJF TULP B.V. SAPPEMEER

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 11