Schoolkinderen Ruimteschip maken fantasiereis naar de Sahel De huwelijks-fuyck in de Fraeylema Boomplantdag: Handen ineen voor schone wijk Politie bestrijdt heling WV-agenda Leven als Issa en Adona Zoute drop VOORDEEL IN KWAUTEIT Groningse „Renovatie" in de Klabbe Gasbelwandel- tocht Blinkbrug en Molenraai Land(goed) en Water HOOGEZAND - De kinderen van de openbare basisschool „Het Ruimteschip" in Hoogezand weten precies hoe hun leeftijdgenootjes leven in de Sahel, het gebied in Afrika langs de zuide- lijke rand van de Sahara, dat vanwege droogte en voedselgebrek zo vaak in het nieuws îs. Voorzien van paspoort en vliegticket, ingeënt tegen mogelijke ziektes, ,,vlogen" ze er zoge- naamd naar toe. Om kennis te maken met Issa en Adona. Om te merken dat het leven in een Sahelland niet alleen uit narigheid bestaat. Een positieve kenismaking moest het worden, en een leuke. Aile 19 leerkrachten, de 250 schoolkinderen en een aantal ouders waren er 10 dagen lang mee in touw. Vrijdag 1 maart, tussen de middag. De kinderen van het Ruimteschip blijven vandaag over. Ze hebben vandaag een tropenrooster. In groepjes zit- ten ze op de grond in de ge- meenschapsruimte te graaien in een bak met gierstpap en stoppen aarzelend kleine beet- jes in hun mond. Lekker? Nou niet echt. ,,Het lijkt op baby- eten", vindt Esad (7). Maar Is sa en Adona in het Afrikaanse land Niger eten het ook. Elke dag, zoals wij de aardappelen. En bij Issa en Adona in Afrika zijn de kinderen van het Ruimteschip op bezoek. De he- le week al. Zogenaamd dan. De gemeenschapsruimte van de school is herschapen in een dorpsplein zoals dat er in Afri ka uitziet. Een grote tent, met een primitief bed van boom- stammen, potten en pannen, een waterput met een zak er- boven. Lamgs de kant tafels met allerlei Afrikaanse voor- werpen. Afrikaanse muziek. Dekkleden op de grond geven de indruk van een zanderige bodem. Het was een project waaraan de school meedeed op verzoek van het Ministerie van Ont- wikkelingssamenwerking. Be- doeld als een positieve ken- nismaking met de derde we- reld. Als tegenwicht voor al die beelden van honger, droog te en armoede die via de TV tôt ons komen. De leerkrach ten hadden zich voorbereid door een bezoek aan het Muse- on in Den Haag, waar de Haagse schoolkinderen een soortgelijk project beleefden. Lesmateriaal en kisten vol spullen kregen ze mee naar Hoogezand. Recept gierstpap Ingrediënten: 2 kopjes gierst, 6 kopjes melk en suiker of honing. Roer de gierst in de ko- kende melk Laat het papje een half uur zacht pruttelen Giet de pap in een schaal Laat de pap koud worden Doe er gerasptë-kokos of vruchten bij Smullen maar! Woensdag 20 maart, op de Nationale boomfeestdag, zullen er door de kinderen van de Jan Tuinschool met begeleiding van de dienst gemeentewerken 500 struiken worden geplant bij hun school. Bovendien krijgen aile bewoners van de wijk Spoorstraat Kieldiep en een deel van Gorecht een kind aan de deur van De Badde, de Jan Tuinschool of de Schakel. Met een cadeautje, een groene pen met daarop insciptie „Samen sterk, voor een goede woonomge- ving". Op deze wijze wil de Huurdersraad van de Woningstich- ting Volksbelang de bewoners oproepen de handen ineen te slaan voor een schone wijk. De Huurdersraad hoopt door deze aktie de bewoners te sti- muleren ook zelf meer aan- dacht te besteden aan hun di- rekte woonomgeving. Parallel aan de pennenaktie wordt een echte schoonmaakaktie gehou- den, gecoôrdineerd door Kees Frans, die al vele jaren met de hulp van een aantal altema- tief gestraften het zwerfvuil in de gemeente te lijf gaat. Het gebied tussen de Dreeslaan, van Houtenlaan, Thorbecke- laan en Troelstralaan is het eerst aan de beurt. In de stra- ten zullen vuilcontainers ge- plaatst worden, waarin de be woners hun extra afval kun- nen deponeren. Via een briefje in de bus krijgen ze te horen wanneer hun straat aan de beurt is. Kinderen worden bij de H IJHFiT Issa en Adona De ouders werden via een boekje op de hoogte gesteld, zodat ze wisten waar hun kin deren mee bezig waren. Dins- dag was er tôt slot een ten- toonstelling waar de ouders ailes mochten komen bekij- ken. Tien dagen lang stond het leven van aile dag in de Sahel voor de kinderen centraal en aile mogelijke aspecten van dat leven kwamen aan bod. Hoe de mensen er leven, hoe ze wonen, wat voor kleren ze dragen, wat ze eten, waar ze mee spelen, hoe ze feest vie- ren. Dia-series en video-ban- den werden bekeken en de hoogste groepen gingen op be zoek in het Volkenkundig Mu séum in Groningen. Maar door aile klassen, uiteraard op ver- schillend niveau, werd het le ven in een ontwikkelingsland in de praktijk zoveel mogelijk nagebootst. Kleding werd ge- verfd, dorpjes nagebouwd, muziekinstrumenten, tasjes en sieraden gemaakt, en door ou ders gemaakte gierstepap ge- geten en juist die gewone din- gen hebben zo blijkt uit hun reacties bij de kinderen een onvergetelijke indruk ge maakt. De reis was al geweldig span- nend. Vrijdags waren de paspoorten en vliegtickets ge maakt en had dokter Van Cleef de nodige prikken gege- ven tegen malaria en choiera. Allemaal zo echt, dat een kleu- ter verklaarde niet mee op reis te kunnen omdat ze naar de kapper moest. Maandags was het zover. Met een koffertje naar school. Daarin een korte broek, tandpasta, een foto- toestel, verrekijker, een knuf- felbeest, zelf s pantoffeltjes. En zoute drop. ,,Je moet zout eten, omdat je veel zweet", vertelt de kleine wereldreizi- ger. Zonder paspoort kwam je de school niet in. Bij de deur zat de douane (Juf Steege) die dat streng controleerde en je zelfs fouilleerde. Maar daama was je er al heel snel, in het land van Issa en Adona, die behoren tôt de Haussastam in Niger. Ezelpoep In elke klas is een Afrikaans dorpje nagebouwd. Van stro en klei. „Wij hebben er geen ezelpoep doorgedaan", zegt Marijn (5). Hij zou best in zo'n hutje willen wonen. Lekker donker, lekker warm". De klas ziet er, net als aile andere, prachtig uit. Met tekeningen en plakwerk, en zelfgemaakte kralen. Groep 7 is druk bezig muziek instrumenten te maken. Voor de ouders zal een concert wor den gegeven in eigengemaakte kleding. Eerder deze week werd serieus aandacht besteed aan de invloeden van de Afri kaanse muziek op de westerse popmuziek, zoals er in de v.a. 1649.- schoonmaak niet ingescha- keld. Volgens Bert Lockhom, voorzitter van de Huurders raad, hebben veel ouders daar bezwaar tegen, omdat tussen het zwerfvuil wel eens verve- lende dingen als spuiten van druggebruikers kunnen wor den aangetroffen. De huurdersraad werkt nauw samen met de buurtvereniging Gorecht en de werkgroep buurtverbetering Spoorstraat- Kieldiep. Als blijkt dat de ac- tie door de bewoners breed wordt gesteund gaat de Huur dersraad ook in andere wijken iets dergelijks organiseren. De pennen zijn betaald door de woningstichting Volksbe lang. „De Huurdersraad heeft zelf geen geld", aldus Lock hom. I SLOCHTEREN - Van 18 tôt 22 maart onderneemt de politie van Slochteren actie om heling terug te dringen. Heling is het ver- bergen of verhandelen van gestolen goederen en dat is straf- baar. Gierstpap, je moet er van hou- den hoogste groepen ook een dag lang werd gepraat over de pro- blemen waarmee de Sahellan- den te kampen hebben. Groep 6 maakt ook muziekin strumenten. Marieke (9) wik- kelt stroken closetpapier met stijfsel rond een opgeblazen ballon. Laten drogen. Ballon doorprikken en je hebt een ka- lebas. De meeste kinderen vinden de tent in de gemeenschapsruim te het allermooiste. Denise zou best in zo'n tent willen wonen, maar Annet (7) toch liever niet omdat je er ziektes kunt krij gen". Marion (7) zou wel eens echt bij Issa en Adona op be zoek willen. Maar niet om te blijven. ,,Ze mogen ook wel bij mij logeren hoor!' Bij groep 4 treffen we Mark en Miranda, twee stagiaires van klas Havo-4 van de Aletta Ja- cobsscholengemeenschap. Ze vinden dat ze het reuze hebben getroffen met hun stage op het Ruimteschip, net nu er aan zo'n leuk project wordt meege- daan. ,,Een gemoedelijke school met leuke leerkrach ten", vinden ze. ,,De kinderen zijn spontaan en direct blij als je ze helpt", vertelt Miranda. Mark vindt het project heel belangrijk: ,,Het geeft de kin deren een ander beeld van Afrika". En dat was ook pre cies de bedoeling. In de komende maanden zal in een drietal périodes contrôle worden uitgeoefend bij onder meer fietsenhandelaren, wa- tersportbedrijven, juweliers en ijzerhandelaren. Ook de di verse vlooienmarkten in het Noorden zullen door de diena- ren van de wet worden be- zocht. De ondememers zijn verplicht inzage te geven in het opkoopregister van hun administratie. De actie is ge- richt op naleving van deze ver- plichting. De registers kunnen echter ook opgevraagd wor den voor nader onderzoek naar goederen die van misdrij- ven afkomstig zijn. De contrô le is een onderdeel van het cri- minaliteitsbestrij dingsplan van de politie van Slochteren. ,,Kent en versint, Eer datje mint" het is een spreuk van de 17e eeuwer Jacob Cats, die gebruikt is als titel van de tentoonstel- ling over vrijen en trouwen tussen 1500 en 1800, die tôt 12 mei te zien is in de Fraeylemaborg in Slochteren. FOXHOL - Zaterdagavond, 16 maart voert de toneelvereni- ging VIOD uit Thesingen het blijspel ,,Renovatie" op in dorpshuis De Klabbe in Fox- hol. Het stuk wordt in het Gronings gespeeld. De toneelavond is georgani- seerd door de dorpsvereniging Foxhol. Voor de muzikale om- lijsting en het bal na zorgt stemmings- en dansorkest ,,De Troubadour". Kaarten voor personen van 16 jaar en ouder zijn verkrijgbaar bij Shell- pomp Bergman en bij het Dorpshuis. Het feest begint om 20.00 uur. KOLHAM - De Sportvereni- ging S.V.K. organiseert dit jaar voor de 23e keer de Gas- belwandeltocht. Op zaterdag 30 maart kan er gewandeld worden over afstanden van 5 km, 10 km, 15 km en 40 km. Men kan zich inschrijven en starten bij het Dorpshuis 't Mainschoar aan de Hoofdweg 81a. Voor individuelen klinkt het startsein om 9.00 uur, voor groepen om 14.00 uur. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een médaillé. Begeef je niet op vrijersvoeten zonder goed overleg. Dat be- doelde Vadertje Cats met zijn mooie spreuk. De tentoonstel- ling geeft een beeld van al die overwegingen. Wie gaan met elkaar om, welke gevaren be- dreigen de jeugd, wat is de be- tekenis van het huwelijk en dergelijke. Aller die opvattingen, zijn af te lezen uit zeer gevarieerd materaal: schilderijen, pren- ten, glaswerk, zilver, kera- miek en tegels, allerlei kunst- nijverheidsprodukten en der gelijke. Heel belangrijk waren de rolpatronen: wat behoorde tôt de taken van de man en de vrouw en hoe dienden zij zich te gedagen. Satires op ,,de strijd om de broek" tonen aan dat de théorie wel fraai kon zijn, maar dat het in de prak tijk toch vaak anders liep. De opvoeding van de jonge vrouw was ook geheel op het huwelijk gericht. Het meisje moest een kuise echtgenote, plichtgetrouwe moeder en goe de huis vrouw worden. De jon- gen moest zorgen voor een goe de plaats in de maatschappij. Hij was bestemd om in het hu welijk de gezagsdrager te wor KIELWINDEWEER/SAPPE- MEER - De brug in Kielwinde- weer aan het einde van de Veendammerweg, die in de volksinond gewoon ,,De Nieu- we Brug" wordt genoemd krijgt een echte officiële naam. Burgemeester Blinkbrug gaat hij heten, naar de man die van 31 juli 1813 tôt 31 juli 1821 bur gemeester is geweest van de gemeente Winneweer (Winde- weer) en Lula. Om ons eraan te herinneren dat Kiel-winde- weer vroeger een zelfstandige gemeente was. Ook de nieuwe weg op het in- dutrieterrein in Sappemeer krijgt een historische naam. Het wordt de Molenraai, een term die vroeger werd ge bruikt om de grens aan te ge ven tussen stadsmeiergrond en vrije grond. Deze grens liep door het gebied waar nu de straat is gesitueerd den. Ondanks de strenge lee- fregels zagen jonge mensen toch kans elkaar te ontmoe- ten. Op de kermis, in de her- berg tijdens het dansen of schaatsen of op nog ,,verderfe- lijker" manieren. Ze zijn te zien op de tentoonstelling. Uiteindelijk werd dan het hu welijk gevierd, met vele prachtige geschenken. De mannen trouwden rond hun dertigste, de vrouwen rond de vijfentwintig jaar. Bij de tentoonstelling is een boek verschenen met dezelfde titel en een werkschrift voor het voortgezet onderwijs met als titel ,,De huwelijksfuik", gratis verkrijgbaar voor leer- lingen van middelbare scho- len. In het midden een prachti ge gravure uit 1655, met 19 scè nes en schrikbeelden van vrijen en trouwen in de zeven- tiende eeuw. Een soort zoek- plaatje. Met vragen en op- drachten. Zoals scene 5, hier- naast afgebeeld. De vrijster protesteert als haar vrijer haar buiten de fuik wil leiden, haar een oneerbaar voorstel doet, en kiest toch maar liever voor een ,,eerbaar" huwelijk. SAPPEMEER - Zaterdag 16 maart om 14.00 uur organi seert ,,Natuurmomumenten" een excursie over het landgoed Vennebroek en langs het Frie- se Veen bij Paterswolde. Het Friese Veen wordt veel ge bruikt door watervogels. De plas is ontstaan door het weg- halen van het veen uit de bo dem. Voor natuurgenieters is er volop te beleven in het moe- rasbos rondom het water. Het aangrenzende Vennebroek is een eenvoudig landgoed te- midden van prachtige oude ei- ken enbeuken. De excursie vertrekt vanaf de hoofdingang van het landgoed De Braak, tegenover landgoed Vennebroek aan de Hoofdweg van Paterswolde naar Gronin gen. Evenementen 13/3 Plaatselijk Nut: "De ge- schiedenis van de stad Gronin gen", lezing door E.J. Haze- kamp, de Reensche Compag nie, aanvang 20.00 uur 15/3 't Kielzog: Astrid van Helden met "Soprano in con certo absurdo", aanvang 20.00 uur ANBO: Toneelvereniging "Kunst na Arbeit" speelt "Kontakt met Kootje", De Reensche Compagnie, aan vang 20.00 uur 16/3 Buurtvereniging Gorecht: Bingo-avond in De Reensche Compagnie, aanvang 20.00 uur Buurt- en Belangenvereniging Sappemeer: Jaarlijkse feest- avond in Hôtel "De Tibbe' m.m.v. Toneelgroep Spoor- straat-Kieldiep, met "Als 't kaalf verdronken is" 17/3 Plaatselijk Nut: Stads- wandeling door historisch Groningen o.l.v. E.J. Haze- kamp, aansluitend op lezing 13/3 Exposities Gemeentehuis: Albert Linker met metalen abstrakties t/m 27 maart Bibliotheek "Boekhoven" en Fil. "De Kern", 'Schrijvers op reis', expositie rond Cees Noo- teboom de hele maand maart Halte Kropswolde: Gonnie de Klerk, tekeningen, objekten en assemblages, 9 t/m 31 maart geopend donderd. t/m zond. 13.30 - 18.00 uur en volgens af- spraak Galerie "De Smederij" (De Vosholen 58a): Gérard Teuben uit Hoogezand met acryl krijt- schilderijen, 9 maart t/m 6 april geopend dinsdags t/m zater- dags 13.30 - 16.00 uur Kinderboerderij Gorechtpark geopend maand., dinsd., don derd., vrijdag 15.00 - 16.30 uur; woensd., zaterd., zondag 14.00 - 16.30 uur. Voor verdere informatie en in- lichtingen kunt u terecht bij de VW Hoogezand-Sappe- meer, Hoofdstraat 12, Hooge zand, tel. 05980 - 91441. Geopend maandag t/m vrij dag 10.00 - 16.00 uur. Mocht u nog een evenement or ganiseren dat in aanmerking komt voor plaatsing in de VW-evenementenagenda, geeft het dan tijdig door aan de VW, dan wordt het gratis in deze agenda opgenomen. HEÎ NIEUWSBLÂD - DONDERDAQ 14 MAART 1991 - PAGINA 3 Gegarandeerd, de SPARTAMET fietst even licht als aile andere SPARTA-fietsen De vindingrijke oplossing voor aile fietsers die meer willen dan alleen maar trappen. Aandrijving gebeurt door middel van tandwie- len; de electronische ontsteking is onder- houdsvrij; de tank met 1.5 liter zorgt voor een actieradius van... 100 km en de verlich- ting wordt gevoed door de dynamo en niet door de motor Bovendien is een tweemaandse Unigarant WA-verzekering bij de aankoop gratis Dat de SPARTAMET "compleet" mag wor den genoemd, is alleen al duidelijk uit de vol- gende voorzieningen: Vredestein reflecterende banden, verlichting, verlengde drager, spatlap, pomp, jasbescher- mers en stabiele middenstandaard Maak een proefrit en u zult beamen dat de rij-eigenschappen en extra mogelijkheden van deze fiets werkelijk "om over naar huis te schrijven" zijn SPARTAMET WAAR VINDT U NOOREN A sioarmsTKMT9*iiCMS*rKMtn TtLosuo-wn

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3