Station Hoogezand mogelijk verplaatst naar Kerkstraat Techniek op het gymnasium m ONDERHOUDSBEURT Vrijwilligerstekort bij Rode Kruis Groninger Landschap eigenaar „Groninger" Zuidlaardermeer Eddy Wierenga exposeert bij Jnside" Fietsenstalling bij AJS? Verkoop 120 woningen Woldwijck West Totaalvisie nodig op middenstand Hoog Catherijne Volleybal Kompetitie Ingezonden Oproep aan aile moeders van Hoogezand e.o. Haiku's weer te koop Hip Hop in de Nije Ton voor onderhoud Amateur-bijbel- vertalers m Ingezonden Hinderlijk hanegekraai Veurdrachtfestival Frekie INCLUSIEF A.P.K. KEURING K! M M Ambachtsweg 4 EM1 LW Hoogezand Tel. (05980) 95700 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het is nog toekomstmuziek, maar het splinternieuwe station van Hoogezand wordt misschien ooit verplaatst naar de Kerkstraat. Op het terrein waar nu nog de fabriek gevestigd is van Atlanta kantoorbenodigdheden moet een zogenaamde B-locatie komen, met winkels, kantoren en andere bedrijvigheid, die zowel per openbaar vervoer als per auto goed bereikbaar is. Deze plannen zijn onderdeel van de ,,Nota distributieve structuur die de gemeente Hoogezand-Sappemeer heeft uitgebracht samen met vertegenwoordigers van h^Ri3ksconsulent- schap van het Ministerie van Economische Zaken, Kamer van Koophandel, NCOV en KNUV. In Hoogezand-Sappemeer heerst al jaren een ruzie-achti- ge sfeer tussen de oude win- kelcentra Sappemeer, Hooge zand en Martenshoek en Groot Gorecht, dat heel wat koop- kracht wegtrok, vooral uit het koopcentrum Hoogezand (KCH). Met Blokker en de He- ma verdwenen de grootste trekkers. Op dit moment staat er 1500 vierkante meter win- kelruimte leeg. Ook de nota distributieve structuur, biedt op korte ter- mi jn weinig concreets om het verval een hait toe te roepen. Afbakening van de Kern Hoogezand en wat vaag omschreven ver- keersmaatregelen om de Kerkstraat fiets- en voetgan- gersvriendelijker te maken, dat is ailes. Voor de langere termijn wordt gedacht aan een soort integratie van het Koop centrum Hoogezand met het nieuwe Groot Gorecht. Een minirotonde op de plaats van de kruising De Dam kan de winkels van de Hoofdstraat erbij betrekken. Tussen Kerk straat en Gorecht moet een soort concentratiegebied de centra in elkaar laten over- gaan. Hoe dat eruit moet zien weet nog niemand. Daarvoor moet eerst een struktuurvisie worden ontwikkeld, met on- dermeer oplossingen voor de aanwezige garages en de fa briek van Atlanta, die niet echt in een winkelstraat thuis horen. Het Atlantaterrein is volgens de nota zo gunstig ge- legen dat het zou kunnen die- nen als een B-locatie in de zin van de 4e Nota Ruimtelijke Ordening extra. In gedachten heeft men ook al even het splinternieuwe NS-station naar die locatie verplaatst. Is het station verplaatsbaar? Volgens voorzitter M. Riet- veldt van de nieuwe ondeme- mersfederatie kan het een soort Hoog Catherijne wor den. Treinen onder, winkels boven. Rietveldt vindt het 100 procent winst dat er nu eincde- lijk een toekomstvisie is voor het winkelgebeuren in Hooge zand-Sappemeer. De federatie vindt dat allereerst door een extern bureau een totaalplan ontwikkeld moet worden voorhet gebied van Blokker tôt Blokker voordat aan dé tails gesleuteld gaat worden. ,,Dan weten investeerders waar ze aan toe zijn", aldus Rietveldt. Voor zo'n totaal plan zouden diverse subsidie- potten beschikbaar zijn. Het Collège van B W heeft zich bij de visie van de ondeme- mersfederatie aangesloten. De werkgroep die de nota heeft opgesteld gaat nu op korte ter mijn op een rijtje zetten welke bureaus een dergelijke visie kunnen ontwikkelen, wat dat gaat kosten en wat de subsi- diemogelijkheden zijn. Poppetjes Of het de gemeente lukt sa men met aile winkelcentra op één lijn te blijven is op zijn minst twijfelachtig, gezien de uit val van voorzitter H. Bos van Groot Gorecht tijdens de persconferentie. De winke- liersvereniging van Groot Go recht staat wel achter de nota, maar weigert toe te treden tôt de pas gevormde ondeme- mersfederatie ,,zolang daar dezelfde poppetjes in zitten als in de oude handelsvereni- ging", aldus Bos, die boven- dien verklaarde dat Groot Go recht niet van plan is zich een diktaat te laten opleggen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Van 7 mei tôt en mei 27 juni organiseert D.A.K. de 20e Zo- meravond Volleybal Kompeti tie in de Europahal te Hooge zand. Alleen rekreatieteams kunnen meedoen. Ze kunnen zich in- schrijven voor twee verschil- lende afdelingen, namelijk de afdeling Stratenteams (voor teams van straten, buurten, wijken enzovoort) en de afde ling Overige Teams(voor teams van bedrijven, families, scholen enzovoort). Elk team speelt ongeveer 8 wedstrijden en meestal 2 wedstrijden op één avond. Aanmeldingen moeten voor 15 maart binnen zijn bij: Koert Snitjer, Van Tienhovenpad 1, 9602 XP Hoo gezand, telefoon: 22811. Het in- schrijfgeld ad 75 gulden per team kan gestort worden op postbanknummer: 4143122 of bankrekeningnummer: 47.52.87.762. GRONINGEN - Het Willem Lodewijk Gymnasium (WLG) in Groningen heeft een nieuw leervak. Vanaf 15 maart wordt een lokaal voor het vak Techniek in gebruik genomen. Het is het tweede gymnasium in het land, dat hiertoe over gaat. Aile scholen voor het Voortge- zet Onderwijs krijgen binnen- kort te maken met de nieuwe Basisvorming voor 12 tôt 14 jarigen. Het Gymnasium in Groningen bezint zich al enige tijd op de mogelijkheden en complicaties van deze nieuwe regeling en springt er creatief op in. Voor een gymnasium is het vak techniek geheel nieuw. Hoofddoel van het vak is leerlingen inzicht te geven in de werking van technische processen. Volgens rector Hol- werda van het WLG houdt het projekt voor de docenten en schoolleiding heel wat experi- menten in. Het brengt de leer lingen in andere lessituaties en vraagt van de docenten aanpassing en ontwikkeling van lesmateriaal. De officiële opening van het lokaal .techniek" wordt vrij- dag verricht door Gedeputeer- de H. Vos, vanwege zijn be- moeienis met het Projekt Voorgezet Onderwijs in de provincie Groningen. SAPPEMEER - Het Rode Kruis heeft nieuwe vrijwilligers no dig. Door het toenemend aantal verzoeken om hulp dreigt een tekort aan hulpverleners. De organisatie streeft naar een ver dubbeling van haar vrijwilligersbestand. Het werk bij het Rode Kruis bestaat vooral uit het inrich- ten en bezetten van eerste hulpposten bij sportevene- menten en braderieën, het ver- voer en de begeleiding van ge- handicapten en assistentie bij vakantieprojecten. Daamaast wordt soms noodhulp gegeven bij zieken of gehandicapten aan huis. Voor deze activitei- ten zoekt het Rode Kruis zo wel mannen als vrouwen, die opgeleid willen worden tôt helper of helpster. De oplei- ding bestaat uit een gratis tweejarige cursus, waarin on- dermeer het EHBO-diploma behaald kan worden. Binnen kort houdt de plaatselijke af deling van het Rode Kruis een informatiebijeenkomst. Be- langstellenden kunnen dan uitgebreider informatie krij gen en zich op geven als vrij- williger. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen op telefoon 05980-93655. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Onder de titel ,,Net als bloe- mengeur" verscheen vorig jaar november een bundel met haiku's gemaakt door kinde ren van debasisscholen in Hoogezand-Sappemeer. Deze uitgave bestond uit een oplage van 250 exemplaren, die al snel uitverkocht was. Vanaf heden is de tweede oplage van 250 exemplaren weer verkrijg- baar en wel bij de vestigingen van de openbare bibliotheek: Centrale Bibliotheek Boekho- ven, filiaal De Kern en de bi- bliotrailer. HOOGEZAND - Een groo ,,Hip Hop" concert valt er za- terdag te beleven in jongeren- centrum de Nije aan het He- veapad. De crews die optreden zijn SYCO uit Amsterdam, Da Zoubi Sqaud uit Groningen en Super Sonic Crew uit Rotter dam. ,,Dit mag je niet missen vindt jongerenwerker Bokko Jan Huitema. Kaartjes ver- krijgbaar bij platenzaak No vacek of reserveren bij de Nije (telefoon 05980 - 94148) He'; concert begint om 21.30 uur. KROPSWOLDE - Dinsdag 19 maart zal Staatsbosbeheer het oostelijk deel van het Zuidlaardermeer over dragen aan de Stichting Het Groninger Landschap. Dat gebeurt om 10.00 uur in Paviljoen de Rietzoom in Kropswolde. Daarmee is het gedeel- te van het Zuidlaardermeer dat gelegen is in de provincie Gro ningen geheel eigendom van de Stichting. Bij het maken en uit- voeren van plannen voor het meer kan niemand meer om de Stichting heen. HOOGEZAND - Van 16 maart tôt en met 27 april exposeert de Groninger schilder Eddy Wierenga zijn aguarellen, olieverf- schilderijen en gemengde technieken bij Galerie Inside (inside Nijburgh Intérieur) aan de Kerkstraat 10 in Hoogezand. De opening wordt zaterdag om 16.00 verricht door wethouder M. Lantinga. Het Zuidlaardermeer is een rijk natuurgebied. Bruine kie- kendieven en roerdompen broeden in de brede rietkra- gen en er is een intéressante vegetatie. In samenhang met de omgeving, de polders rond het meer, waarvan het Gro ninger Landschap ook delen bezit, kan natuurontwikke- ling de waarde sterk vergro- ten, zo vindt de Stichting. De gedachten van het Groninger Landschap over het toe- komstig beheer van dit hele gebied staan weergegeven in de Beheersvisie Zuidlaarder- meergebied. Van belang is hoe deze visie zich verhoudt met andere plannen voor het Zuid laardermeer, zoals het recrea- tiedeelplan van Haren, Zuidla- ren en Hoogezand, de landin- richting Haren, de Herinrichting Oude Veenkolo- niën en de plannen voor drin- kwaterwinning. Met andere woorden: Gaan de belangen van natuurbeheer, recreatie en landbouw gelijk op, of bijten die elkaar. Dinsdag zal het Groninger Landschap komen met een voorstel voor begelei ding van al die ontwikkelin- gen in het gebied. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een ton wil het Collège van B W besteden om achterstallig onderhoud te verrichten aan allerlei verwaarloosde ge- meentelijke objecten. Aan het opknappen van speel- plaatsen wordt 34 duizend gul den besteed, vijvers en be- schoeiingen slokken 16 dui zend gulden op. Aan asfaltpaden en solitaire (apart liggende) trottoirs zal de andere helft van het geld worden verspijkerd. Met dat geld is bij lange na nog niet ai le achterstallig onderhoud ver- holpen. ZEVENHUIZEN - Zondag 24 maart worden door de Ama- teur-Bijbelvertalers de win- naars hekend gemaakt van de onlangs gehouden vertaal- wedstrijd. Mevr. I Spijker en Mevr. H.Spijker-Werkman uit Schildwolde vallen in de prij- zen. Zij kunnen ze in ont- vangst nemen tijdens een bij- zondere ,,Grunnegerdainst"in de Gereformeerde Stadsspaar- kerk te Groningen. De dienst begint om 5 uur 's middags. Na afloop is er gelegenheid om, met koffie, even na te praten. Eddy Wierenga werd geboren in Nieuwe Schans op 2 juli 1922. Hij studeerde aan de aca démie voor Beeldende Kunsten in Groningen en kreeg enige jaren les van de bekende Jan Altink. Van 1959 tôt 1965 gaf Wierenga les aan de Opleidingsschool Detail- handel in Enschede. Daama was hij tôt 1982 leraar creatie- ve vakken aan de Rijkspeda- gogische Akademie in Middel- burg. Wierenga maakt gebruik van olieverf, aqareL en grafiet. Veel voorkomende onderwer- pen zijn zeeën, schepen, land- schappen, stillevens, portret- ten en naakten. Wierenga zegt niet de exacte werkelijkheid te schilderen, maar de werke lijkheid zoals hij die ziet en be- leeft. In 1956 woonde Eddy Wieringa in Hoogezand. In het Nieuws- blad van 21 januari van dat jaar verscheen een groot ly- risch artikel over deze ,,Hoo- gezandse" schilder. Vooral de eenvoud, het begrijpelijke van zijn werk werd geprezen:,,We kunnen als het ware in zijn kunst de plichten van het da- gelijks beroep ontdekken: het begrijpelijk maken zelfs aan minder of miniem begaafden. Eddy Wierenga, als onderwij- zer herleeft dat wanneer hij de natuur intrekt en zijn impres- sies op het doek neerlegt", al dus onze enthousiaste voor- ganger, die er (in 1956 dus) over klaagt dat er in onze ge meente zo weinig gelegenheid is om te exposeren". In een deel van deze behoefte voor- ziet nu Galerie Inside. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een fietsenstalling bij AJS, sporthal en de zwembaden is mogelijk een klein beetje dichter bij gekomen. In het vandalismebestrijdingsplan voor 1991 staat zo'n nuttige voorziening genoemd als één van de te nemen maat- regelen. Volgens hoofd Welzijnszaken M. Vossen is het nog lang niet zover dat de stalling er echt komt. Probleem is waar het geld, ongeveer 50 duizend gul den, vandaan moet komen voor de hekwerken, het toe- gankelijk maken van het ter- rein en dergelijke. Gelukkig, mijn fiets staat er nog. Misschien komt hier nog eens een bewaakte fietsenstal ling HOOGEZAND - De Woningstichting Volksbelang gaat nog eens 120 van de 320 woningen verkopen in Woldweijck West. Het Collège van B W is daarmee akkoord gegaan omdat het past in het streven om te komen tôt een verhouding van 40 procent koopwoningen en 60 procent huurwoningen in de wijk. In de drie voorgaande jaren werden ook al 93 huurwo ningen verkocht. ,,In het verleden zijn de reser ves van de AJS wel eens in dit verband genoemd", aldus Vos sen. De personeelskosten kunnen beperkt worden gehouden als een tweetal bewakers kan worden geleend van de Stich ting Baanvak, het banenpool- project voor langdurig werklo- zen. Hoewel een fietsenstalling bij de AJS niet voorkomt in het gemeentelijk beleidsplan 1991 - 1994, denkt Vossen toch dat de politieke wil aanwezig is om aan de slag te gaan met het maken van een concreet plan. VEENDAM - De Stichting Kostverloren en het Veenkolo- niaal Muséum organiseren op vrijdag 15 maart het eerste Veurdrachtfestival". De avond wordt in de streektaal gehouden en vindt plaats in de Gehoorzaal van het Veenkolo- niaal Muséum te Veendam. Uit aile delen van de provincie hebben zich ..veurdroagers" (m/v) met een gedicht opgege- ven. Hun prestaties zullen door een jury van deskundi- gen worden beoordeeld. De tijd wordt verder gevuld met Gronings toneel van ,,De Har- mina Wiersma Compagnie". De avond begint om 20.00 uur, de entree is vijf gulden; het re serveren van een plaats is mo gelijk, bij het Veenkoloniaal Muséum (tel. 05987-16393) Van 15 maart t/m 22 maart kost een Geen 385.- Maar Incl. het materiaal: Bougies Contactpunten Luchtfilter Klepdekselpakking Oliefilter Olie Carterstopring Doe uw voordeel met deze geldbespa- rende tip van Officieel Opel dealer HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 MAART 1991 - PAGINA 5 Hebt u het artikel gelezen over de nieuwe nabestaandenwet? En weet u wat dat betekent? Dat de weduwe en dat kunt u morgen ook zijn, er finan- cieel fors op achteruit gaat. Een voor- beeld: Een weduwnaar en een wedu we, elk met kinderen onder de acht- tien jaar. De weduwnaar verdient 2200 gulden netto, en heeft in de nieu we situatie recht op 50 procent van het minimumloon, ongeveer 800 gul den. In dit gezin komt straks maande- lijks 3 duizend gulden binnen. De weduwe werkt drie ochtenden per week buitenshuis in de gezinszorg en verdient daarmee ongeveer 400 gul den netto. Samen met haar AAW-uit- kering (nu ongeveer 1600 gulden) is haar netto-inkomen 2000 gulden per maand. Onder de nieuwe Nabestaan denwet krijgt zij allereerst 800 gulden onafhankelijk van haar inkomen. Daar komen haar verdiensten van 400 gulden bij en tenslotte een toeslag van 240 gulden om aan 90 procent van het minimumloon te komen: 1440 gulden. Zij levert dus 560 gulden per maand in. Dit mag niet doorgaan en daarom moeten wij protesteren! (vet)Reageer snel! (mager)Schrijf naar: Aktiegroep ,,Weduwen in de kou", postbus 16780, 1001RG Amsterdam. Of bel: 5890 - 20120 Maria van Gelderen (contact- persoon). i V JPAf Al weer enige weken lijden bewoners van de Bloemenbuurt in Sappemeer aan slapeloosheid. Vanaf 's morgens half vijf worden zij gewekt door ha negekraai. Deze beesten proberen el kaar de loef af te steken door zo hard en zo langdurig mogelijk te kraaien. Uiteraard zijn deze hanen zich niet bewust van de terreur die zij uitoefe- nen; maar de eigenaars zouden dat wel moeten zijn. Zij zouden toch moe ten weten hoe gehorig de rijtjeswo- ningen in hun buurt zijn? Zij zouden zich toch verantwoordelijk moeten voelen voor de sfeer in de buurt en de relatie met de buurtbewoners? Toen er op Schier één haan kraaide, haalde de commotie daaromtrent de landelijke pers. Hier in Hoogezand- Sappemeer gebeurt niets. De woning- bouwverenigingen Talma en Volksbe- lang hebben het te druk met het woonklimaat in Woldwijck en ,,ver- geten" daardoor het woonklimaat in de andere wijken. En de buurtbewo ners? Die zijn moe, niet alleen door de slapeloosheid, maar ook door machte- loosheid: geluidsoverlast kent de buurt al jaren. Gebrul van brom- fietsmotoren, keiharde muziek en intimidatiezijn meer gewoonte dan uitzondering geworden. Het hanen- probleem komt daar nog eens bij. Nog erger wordt het 's zomers, wan neer deze levende wekkers al vanaf ongeveer 3 uur 's morgens actief zijn. Het is dan onmogelijk om in de war- me slaapkamers een raam of vento open te zetten. Kunnen de eigenaren van die hanen dan niet begrijpen dat er mensen zijn, die hun rust nodig hebben? Dat je na een zware nacht- dienst toch graag een paar uurtjes wil slapen? Dat kleine kinderen veel slaap nodig hebben? Ik hoop dat deze brief de eigenaren eindelijk eens wakker zal maken, iets waartoe hun luidruchtig huisdier blijkbaar niet in staat is geweest. Een slapeloze buurtgenoot. (naam en adres bij de redaktie bç- kend) Frekie bie t ofschaaid van schoul: ,,Meester, bedankt veur aies dat k hier geleerd heb". Meester:,,t Is t bedanken nait weerd, Frekie". OPEL RIJDERS 299.- Dhr. G. Roggema (chef werkplaats) e/dorenbos Aanbieding geldt voor diesels

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5