Uiterst belangrijke roi muziek in t leven onderschat Compacte luidspreker ook voor lage tonen Opengewerkt model Ivan een hifi-box Leg je hobby vast MUZIEKLIEFHEBBERS KIEZEN V 1499.- 2299, KENWOOD ICZEDhjfi M KENWOOD KENWOOD KENWOOD KENWOOD si' Precisie en signaalzuiverheid bij Kenwood Nieuwe vormgeving van stereoset Titanium in de luidspreker HIFI.rnPNPD «MEBOTEBINGESTRAAT21,GRONINGEN FM:F1-Vr'UnlMCn T&EFOÔN 050-143698 D/A omzetter Met schuivende glazen pànelen Jitter Aarding Licht Diamant KENWOOD M 34 SET KENWOOD M 54 SET KENWOOD M 74 SET KENWOOD M 94 SET f 199.- HERESTRAAT 93, GRONINGEN TELEFOON 050-122382 V>'- 'A HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Nederlandse consument in de audiobranche is te veel ge- fixeerd op de prijzen van de apparatuur. Terwijl het heel normaal is om 10 duizend gulden of meer neer te tellen voor een keuken neemt de gemiddelde consument genoegen met een stereo toren van ongeveer 2000 gulden. Voorbij wordt gegaan aan de uiterst belangrijke roi die muziek in het leven van de mens speelt. Kijken we naar de ons omrin- geftde landen en naar Amerika en Japàn dan zien we een ge- heel ander aankoopgedrag. De consument in die landen laat zich voornamelijk leiden door de kwaliteit van de aange- schafte apparatuur. Klank, ge- bruiksmogelijkheden, design dat is wat telt. In Nederland speelt echter voornamelijk de prijs een roi. Dit heeft tôt gevolg dat in Ne derland onnoemelijk veel mooi verpakte geluidssets met ailes erop en eraan voor nog geen 800 gulden worden ver- kocht, terwijl die in andere landen aanmerkelijk minder worden verkocht, omdat de geluidskwaliteit slecht is. Veel Nederlanders weten niet meer hoe echt hifi klinkt. Hoe vol emoties demuziek kan zijn, hoe je kunt wegdromen bij een gevoelige ballade. Hoe je samen kunt genieten van een prachtig concert. Hoe rea- listisch de muziek kan klinken in je eigen kamer. Dit ailes missen veel Neder landers omdat ze te gefixeerd waren op de prijs van de appa ratuur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Steeds weer nieuwe vindingen zorgen ervoor dat u thuis naar muziek kunt luisteren die vrijwel net zo klinkt als in de concertzaal. Nog mooier zelfs, beweren sommigen. Voor de echte liefhebbers van technische hoogstandjes onderstaand een uitleg van Kenwood over de nieuwste vindingen. Het voomaamste voordeel van de 1-bit digitaalanaloog omzetter is gelegen in de uit- stekende lineariteit bij een ge- ring signaalniveau. In feite is er hierbij sprake van niet meer dan een elektronische schakelaar, in plaats van de zestien toegepast in multi-bit systemen, zowel in théorie als in de praktijk geheel vervor- mingsvrij. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Rang Olufsen lanceert een nieuw concpet voor de vormgeving van radio, CD en cassettere- corder: Het Beosysteem 2500. Het Beosystem 2500 bestaat it een middendeel waarin radio, CD-speler en cassettedeck zijn onder- gebracht. Aan de linker- en rechterkant van het apparaat zijn twee luidsprekers aangebracht. Voor de CD-speler, casette- deck, radio en de bedie- ningstoetsen zijn twee glazen panelen aangebracht. Als de eigenaar een van deze onder- delen wil bedienen schuiven de glazen panelen vanzelf uit elkaar zodra zijn hand op on geveer 15 centimeter afstand is. Ongeveer 15 seconden na de laatste opdracht sluiten de pa nelen weer zelf. Verlichting achter de glazen panelen zorgt ervoor dat aile functies goed zichtbaar zijn. Het Beosystem is leverbaar met luidsprekersfrontjes in ce rise, kobaltblauw, jade, wit, grijs en zwart. De drie delen vormen een eenheid en wor den door een beugel met el kaar verbonden. Het Beo system 2500 kan worden ge- plaatst op een meubel of plank waarbij het front 13 graden achterover helt. Het systeem kan ook aan de muur worden opgehangen. Het Beostysem 2500 is volko- men nieuw vormgegeven. Kenwood's onderzoek heeft echter aangetoond dat de tijds- basis van nog meer belang is voor digitale geluidskwaliteit, aangezien elke vorm van tijd- basisinstabiliteit leidt tôt ,,jit- ter" vervorming, met als ge volg een harde, onmuzikale klank. Een belangrijke bron van in- stabiliteit is te vinden in de basislaag van de omzetter- chip, de elektrische stroom die hierdoor loopt, veroorzaakt interferentie met de op het substraat gemonteerde ele- menten. Daarom is de meest kritische component tijdens digitaal-analoog omzetting de kristal- oscilator die de tijdspulsen gelijkmatig houdt. Kenwood heeft een nieuw oscillatorschakeling ontwik- keld voor de 1-bit D/A-omzet- ter, een geavanceerd discreet circuit genaamd ,,High Préci sion Master Clock Generator". Het uiterst zuiver analoog uit- gangssignaal dat hiermee be- reikt wordt, komt recht uit de luidsprekers als een bijzonder fraaie, rijke toon. Op dit mo ment kan dit circuit zelf gel- den als technische de voor- naamste reden voor uw keuze van een Kenwood compact dise speler. ,,Jitter" vervorming kan ook optreden voordat de muziek- gegevens de D/A-omzetter be- reiken. Kenwood's Digital Puise Axis Control korrektie- circuit zorgt dat het signaal ge- lijk blijft lopen met het cen trale kloksignaal, om zo de weergave in het rechte spoor te houden. Ook belangrijk voor een zui- vere weergave is dat het lees- kop-mechanisme en de draai- ende kopeilinder beide precies in het midden van hun behui- zing zijn opgesteld. De aarding kan veelal door on- derlinge interferentie tussen apparatuur een bron van sto- ring betekenen. Veel van dit ,,microfonie-effect" is te wij- ten aan verschillen in het aardpotentiaal van de ver- schillende componenten. Transformatoren die tegen statische elektriciteit zijn af- geschermd, met ontkoppelde primaire en secundaire wikke- lingen voorkomen dit pro- bleem. Daarbij heeft Kenwood ervoor gezorgd dat de compact dise speler en zijn kwetsbare digi taal-analoog omzetter door geisoleerde onafhankelijke aardleidingen worden be- schermd tegen schadelijke in- vloeden. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het wordt algemeen aanvaardl dat kleine luidsprekers prachtig gericht geluid met geringe ver vorming weergeven en dat grote luidsprekers nodig zijn voor la ge tonen. Die regel gaat echter niet meer helemaal op aangezien Yamaha een compacte luidspreker ontworpen heeft die een uit- weg biedt voor dit nagenoeg onoplosbaar probleem. Lage fre- quenties produceren die net zo helder als de hoge. Dit compacte luidspreker- systeem is bovendien ruimte- besparend. Yamaha's Active Servo Technologie werd ont worpen om geluid met geringe vervorming en goede lage to nen weer te geven. Active Ser vo Technologie maakt gebruik van een negatieve impedantie drive en de Helmholtz reso- nantie théorie. Zo werd een kleine luidspreker ontwik- keld die aile frequenties uit- stekend weergeeft. Deze com- binatie luidspreker/verster- ker reproduceert helder en duidelijk de kleinste détails afkomstig van hifi audiobron- nen. Een traditionele tweeter neemt de hoge frequenties voor zijn rekening terwijl de lage door een luchtwoofer HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het gebruik van titanium in luidsprekers is door JBL in eerste instantie ontwikkeld om te voldoen aan de eisen van audio- professionals voor direkte weergave en reproductie van lieve-muziek. Maar de techniek is net zo geschikt voor de weergave van muziek bij u thuis. Om digitale muziekbronnen thuis goed te laten klinken zijn luidpsprekers nodig die in staat zijn een natuurgetrouw dyna- misch bereik weer te geven. Door hoge efficientie te combineren met een uitzonderlijke belastbaarheid, zorgen de JBL-systemen voor een natuurgetrouwe weergave van aile dynamiek in digi- taal opgenomen muziek. De grondtonen van de meeste vocale en instrumentale mu ziek komen voor in de midden- frequenties en in de lage fre quenties. Toch zijn het de ho- ger frequenties die zorgen voor het verschil tussen een hoge C op een piano en een ho ge C op een hobo. Het eigen karakter van muziekinstru- menten wordt vaak bepaald door deze hogere, soms on- hoorbare, frequenties. Daar om is de weergave van een be paald muziek-instrument af- hankelijk van het hoge frequentie element in een luidsprekersysteem. Voor een nauwkeurige weer- gaven van deze hoge frequen ties moet de massa van de dri ver licht genoeg zijn om direkt te kunnen reageren op snelle signaalpieken. Desondanks moet de driver sterk genoeg zijn om een verpletterend ge- weld te doorstaan. Voor dit doel koos JBL titanium. Titanium heeft een extreem hoge kracht-gewicht verhou- ding. Tôt voor kort was men niet in staat om het zo dun en licht te produceren, dat er een membraanvan gemaakt kon worden. JBL loste dat pro bleem op door een uniek pro cès te ontwikkelen waarbij sa- mengeperst stikstofgas in aan- raking wordt gebracht met titanium-film die een dikte heeft van 25 micro-mm (25/1000mm), nog dunner dan een mensenhaar. Zo ontstaat er een perfect koepelvormig membraan zonder enige breu- klijn tengevolge van bolspan- ning. Maar zo'n dun membraan is wel gevoelig voor vervorming. Daarvoor bedacht JBL een in- gewikkeld netwerk van rib- ben die direct in het mem braan zijn verwerkt, een in- middels gepatenteerde vinding. Resultaat het mem braan wordt sterker terwijl de dikte gelijk blijft. Zo maakt JBL een membraan van 25 mi cro mm even sterk als een membraan van 250 micro mm. Het gepatenteerde diaman- tontwerp aan de rand van het membraan houdt de resonan- tie in bedwang en zorgt ervoor dat de grens van de hoogweer- gave boven de 29kHz komt te liggen. Het membraan is in staat om sneller, nauwkeuri- ger en vaker te reageren zon der slijtage. De klank is hel der, duidelijk en gelijkmatig zonder enige vervorming. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Natuurlijk op het verjaarsfeest- je van de kinderen ligt de foto-camera binnen handbereik. En ook als pa en ma hun 25- jarig huwelijksfeest vieren loopt ieder- een te klikken. Toch ligt de caméra nog veel te vaak in de kast als het gaat om ,,gewone" evenementen. Leg ook eens vast hoe je kind hollend uit school komt. Hoe je hond z'n stok vangt. Hoe stuntelig de eerste danspassen zijn van de vrienden zijn aan het begin van een nieuwe cur sus. En hoe professioneel ailes er al uit ziet als ze een half jaar later afdansen. Gebruik bij het maken van dansfoto's wel een flitser. Niet alleen om een goed belichte fo- to te maken, maar ook om de dansbeweging op de foto te ,,bevriezen". Apeliefde, een foto om uit te vergroten en cadeau te doen. Behalve dansen vinden ook veel sporten in een zaal plaats. Voor sportfoto's kunt u even- eens flitslicht gebruiken. Be- denk echter wel dat het bereik van flitslicht beperkt is. In de meeste gevallen tôt circa vijf meter. Bevindt de sporter zich op grotere afstand. Gebruik dan een zeer lichtgevoelige film in de caméra. Zeer licht gevoelige films zijn er vanaf 400 ISO verkrijgbaar. Houdt wel rekening met de maxima le lichtgevoeligheid die in uw foto-camera kan. Informatie daarover vindt u op uw camé ra en in de bijbehorende ge- bruiksaanwijzing. voortgebracht worden. Bij de luchtwoofer wordt het gebrui- kelijke diafragma vervangen door een luchtsluis die de ge ringe trillingen en lage fre quenties van de middenbereik luidspreker verhogen. Het systeem is ideaal voor het reproduceren van het dynami- sche bereik die de hedendaag- se digitale geluidsbronnen bie- den. A34 versterker (2x40 W) T74 tuner/timer X34 dubbeldeck autoreverse DP540 CD-speler Setprijs incl. afst.bed. Deze midiset bestaat uit losse componenten. A54 versterker (2x55 W) T74 tuner/timer X54 dubbeldeck autoreverse DP940 CD-speler Setprijs incl.afst.bed. Deze midiset bestaat uit losse componenten. A74 versterker (2x70 W) T74 tuner/timer X74 dubbeldeck autoreverse DP940 CD-speler Setprijs incl, afst.bed. Deze midiset bestaat uit losse componenten. De topklasse onder de midisets A94 audio-video versterker (2x75 W), surround spea ker aansluitina 2x25 W en 35 W subwoofer aansl. T94 tuner/timer X94 dubbeldeck autoreverse DP940 CD-speler Setprijs 1QQQ incl.afst.bed. X# Deze midiset bestaat uit losse componenten. Bij aile midisets als extra leverbaar: platenspelers vanaff 199.- equalizers vanaff 399.- luidsprekers per stel vanaf TE EN TEBEIUISTEREN Bij DE KENWOOD "fOTAALDEALEftS HFT NIEUWSBLAD - ÛONDERDAQ 14 MAART 1991 - PAGINA a Tapered endosurc walls Tltanium hlgh frequency driver Fcrrofluid cooling Faccplate cooling structure 76 mm (3 in) voice coil Internai bradng Tltanium midrange Time arrivai corrective baffle step Ncoprenc baffle treatment Sealed subendosurc Tuned, rcarward fadng port Symmetrical Ficld Gcometry (SFG1 magnet structure Double bypass capadtors Gold plated inputs Crossover network Cast framc Monster Cable internai wlring Composite low frequency cone Multi-laycr baffle with Réaction Molded Foam (RMF) MDF endosurc with Lock Mitre construction Adjustable fect Cl

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 8