De Feeststemming zit er nog niet helemaal in Pico bello kindervoor- stelling in prachtig décor Dertigste Ralley-pa Radio Compagnie vol jaar in de lucht Vluchtheuvel is gevaarlijke springschans Kleefsman v.d. Veen B.V. De 30e kindervakantieweek De zeven druppels „Crêche-express" van GADO Reggae Party in de Nije Reunie ,,Winkler Prins" Mineralen- en fossielenbeurs Fietstoertocht Dobberieders Zaalvoetbaltoer- nooi in Europahal Vroege natuur- tochten Passiemuziek in Kropswolde Harkstede op Radio Noord GAJK en VROM Dorpsbelangen Kropswolde: „Raar maar waar" uit de natuur Frekie UITVAARTVERENIGING HOOGEZAND EN OMSTREKEN NUVENIA VERZEKERINGEN J.K Kleefsman H. Splinter de heer en mevrouw May VOOKD&l IN KWALITEIT HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Stichting Kindervakantiebesteding organiseert deze zomer voor de 30ste keer een vakantieweek voor de schoolgaande jeugd. Dat wordt gevierd met een ,,Big Party", waarbij 450 kinderen verwacht worden. Een centrale aktiviteit voor aile 5 ge- westen wordt door de nieuwe voorzitter Hans Poel ,,een hele overwinning voor deze club" ge- noemd. Hij wil het feest, tezamen met aile vrijwilligers, tôt een succès maken voor de kinde ren. Zodat er ook in volgende jaren meer samengewerkt kan worden tussen de dorpen. De organisatie van de Kinder vakantiebesteding zit met een erfenis van slechte tijden. Vier jaar geleden waren er proble- men over geld. Het bestuur is toen afgetreden. Voorzitter Hans Poel is bang dat het ne- gatieve blijft hangen. „We hebben nu een nieuw bestuur. We leren uit de fouten. Als hoofdbestuur hebben we nu 100 procent contrôle op de fi- nanciële zaken". De stichting wil meer samen- werking tussen de gewesten onderling. Elk gewest organi seert nu zijn eigen programma en er is weinig overleg. Dorpstradities zitten verande- ring in de weg. Poel, vanaf 1 januari dit jaar voorzitter van de Stichting, zegt als nieuwe- ling stuk te lopen op die tradi- ties. ,,In Haren kwamen we al in november bij elkaar. Alleen al aan het programma kon je zien dat het een éénheid was, dat er één stichting aan het werk was. Toch was het door de vrijwilligers opgesteld. Die kant wil ik hier ook op". M2lCa.roni-pla.kken Volgens Geertje Grissen, sinds 4 jaar sekretaris/penning- meester van de Stichting, bie- den sommige gewesten elk jaar dezelfde aktiviteiten met dezelfde weekindeling. ,,Dan wordt er gezegd: We doen het altijd zo. De kinderen hebben wel plezier, maar als je in die week rondfietst, zie je toch wel enorme verschillen bij de gewesten. In Wijkcentrum De Kern (gewest Hoogezand) is bijvoorbeeld een grote zaal, waar de kinderen heel vrij rondlopen, niet vast op een stoel hoeven zitten en een keu- ze aan aktiviteiten hebben. In Woldwijck zie je de kinderen in twee lange rijen netj es ma- caroni-plakken. De bestuursleden van de over- koepelende Stichting willen het graag anders: nieuwe din- gen uitproberen, veel ruimte voor de inbreng van de vrij willigers en kwaliteit in de ak tiviteiten. „Door meer samen te werken zouden mensen meer kunnen uitwisselen, nieuwe ideeën kunnen op- doen". Meer samenwerking betekent, volgens het bestuur ook een beheersing van kosten. Poel: ,,Ik ben wat com- merciëler ingesteld. Hoe eer- der we kunnen samenwerken, hoe beter we kunnen organise- ren. Tijd- en kostenbesparend, maar ja, dat moet je ervaren." ,,Tegelijkertijd" stelt Geertje Gissen, willen we ook de ge westen in hun waarde laten". P2ispoort Arnold Mulder van het gewest Kiel-Windeweer kent de kri- tiek op het buitendorp wel. ,,De leefgemeenschap in Hoo- gezand-Sappemeer is heel an ders dan hier. Daar zijn wel grote groepen kinderen, maar er wordt ook minder geld op- gehaald. De mensen zijn niet zo betrokken als hier, waar het meer een dorpsgebeuren is". Dat blijkt wel uit het feit dat de kinderweek in Kielwin- deweer elk jaar wordt afgeslo- ten met een fietssterrit voor volwassenen. In Kiel-Winde- weer hoefde ook geen paspoort te worden gekocht omdat de Vereniging Plaatse- lijk Belang zich financiëel ga rant stelde. Dit jaar moeten echter aile kinderen een paspoort kopen, als ze de hele week aan aktivi teiten mee willen doen. Zowel in hun eigen wijk of dorp, als in de andere 4 gewesten. Over het algemeen blijven de kinde ren echter in hun eigen buurt- je. Terugkijkend op de afgelopen 30 jaar, vond bestuurslid Gris sen de brandweerdag enkele jaren geleden, een hoogtepunt. ,,Het was een centrale aktivi teit" georganiseerd door aile gewesten. Er werden hutten gebouwd, er was een grote brand en kinderen vonden het heel spannend de brandweer te helpen en met politieagen- ten te praten. Jammer genoeg kregen we daar later geen toestemming meer voor. Dit jaar organiseren we weer een grote gezamenlijke aktiviteit. Het wordt een feestelijke ver- rassing voor de kinderen, zo wel binnen als buiten." Koesteren Zowel voor het gezamenlijke gebeuren, als voor de dagen in Westerbroek, Kielwindeweer, Spoorstraat-Kieldiep, Wold wijck en De Kem/Hoogezand- Sappemeer zijn nog vrijwilli gers nodig. Want ailes draait om de vrijwilige inzet van buurt- en dorpsbewoners. Vrijwilligers moet je koeste ren", zegt voorzitter Poel. ,,Naar hun wensen luisteren, ook al kun je ze niet meteen uitvoeren. We hebben nog mensen nodig. Ik zou graag aktieve mensen zien opstaan". Vorige jaren werd vooral een beroep gedaan op huisvrou- wen. Maar iedereen, ook oud- leerli i, zijn welkom, even- tueel met ideeën voor de in- vulling van de week. Ze bepa- len zelf hoeveel dagen ze mee- draaien en worden vooraf op de gewestelijke bijeenkomst verwacht. Gulle bijdrage Een andere groep vrijwilligers gaat komende week al aan de slag. Om het financiële plaatje rond te krijgen, is naast de ge- meentelijke subsidie, een huis- aan-huis collecte nodig. Vooral de groots opgezette jubileum- viering kost extra geld. De stichting hoopt op een gulle bijdrage van de bevolking. Hans Poel: ,,Onze doelstelling 30 jaar geleden was om kinde ren, die niet met vakantie gaan, een leuke week te geven. In 1961 was er bijna 10 procent loonsverhoging per jaar. In on ze gemeente hebben we mo- menteel een hoge werkeloos- heid en veel laagbetaalde ba- nen. Dus de doelstelling is momenteel nog steeds aktueel, misschien wel meer als toen we begonnen". Op deze foto is duidelijk het prachtige décor te zien dat leerlin- gen van de SBHS maakten voor de voorstelling van het to- neelstuk „De Zeven Druppels" dat dinsdag en woensdag door de Picobellospelers met groot succès werd opgevoerd voor de groepen 3,4 en 5 van de basisschool. De picobellospelers, leer- krachten van de basisscholen, waren zo prachtig gecostumeerd en geschminkt dat ze door de kinderen vrijwel niet werden her- kend. De zeven druppels is een spannend stuk over poppen die door een heksbetoverd worden, net zo groot worden als mensen en zelf s tôt leven komen. Spannend en zo eng dat de 7-jarige Martini van de Casimierschool af en toe zijn ogen dicht deed. De meeste kinderen hielden ze open en uitten hun mededeleven in gegil of gelach. Maar zoals dat hoort in een sprookje kwam het „eind goed al goed" en trouwde de knecht van de poppenmaker met de prinses. Prachtige décors, prachtige costuums, prachtig stuk. Pico Bello! SAPPEMEER - De Groninger Autobusdienst GADO ver- zorgt vanaf 29 maarteen direk- te busverbinding van Gronin- gen-Stad naar Pieterburen. Deze spéciale buslijn, de crè che-express" is ôntwikkeld in samenwerking met de Stich ting Zeehondencreche Pieter buren. De officiële start van de crè che-express vindt vrijdag plaats tijdens een feestelijke openingsrit. HOOGEZAND - Vrijdagavond na 21.30 uur vindt de tweede editie plaats van de Reggae Splash Party in jongerencen- trum De Nije. Het concert wordt gegeven door de nieuwe formatie ,,de Darlingtons" en bestaat naast zanger Puck Darlington uit de grootste reg gae muzikanten uit Gronin- gen. Zaal open vanaf 21.00 uur Donderdagavond 28 maart wordt in de Nije een Jam-Ses- sion gehouden. VEENDAM - In oktober vindt de reûnie plaats van oud ULO- leerlingen, HBS-ers en ly- ceisten van de Rijksscholenge- meenschap ,,Winkler Prins". Gezien de vele aanmeldingen heeft de school een inschrij- vingsstop moeten instellen. ,,Als de bel gaat, wordt de deur gesloten!" geldt ook nu nog bij ,,Winkler Prins". Wie zich na 30 maart opgeeft, wordt in volgorde van binnen- komst behandeld en eventueel op de reservelijst gezet. GRONINGEN - Op tweede Paasdag wordt in de Vee- markthallen, de Mineralen- en Fossielenbeurs gehouden. Evenais vorige jaren wordt de ze beurs georganiseerd door de Groninger Geologische Ver eniging ,,Het Kristal". Op de circa dertig stands zijn bijzon- dere mineralen, tôt sieraad be- werkte stenen en gereedschap te bewonderen. Daamaast worden er demonstraties over fossielen verzorgd. De beurs is geopend van 10.00 tôt 17.00 uur, de toegang voor volwas senen kost f 2,50 voor jonge- ren tôt 14 jaar 1,25. ZUIDLAREN - Op zaterdag 29 maart organiseert de Vereni ging ,,De Dobberieders" een Lente-fietstoertocht. Er kan door jong en oud, ongeacht het soort fiets, gereden worden over de afstanden 25, 50 of 100 kilometer. Start en finish zijn bij ,,het Sprookjeshof" te Zuidlaren. Meer informatie is te verkrijgen op telefoonnum- mer 05905-1897. HOOGEZAND - De Stichting Welzijnsbevordering organi seert op dinsdag 2 april een zaalvoetbaltoemooi in de Eu ropahal. Voor het toemooi hebben zich 20 teams inge- schreven, waarvan er 10 ge- plaatst werden. Het sportge- beuren gebint om 9.00 uur 's morgens, de finale zal rond 16.30 uur worden gespeeld. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Van april tôt en met septem- ber organiseert het VW op el- ke eerste zaterdag van de maand een vroege tocht" voor wandelaars. Liefhebbers van rust en na- tuur kunnen hun hart ophalen op het Zuidlaardermeer en in het Drents-Groningse land- schap. Er wordt anderhalf uur gewandeld in het poldergebied rond de zuidkant van het meer, met een boot worden be- langstellenden heen en terug- gebracht. Aan het meer wordt ook ontbeten. De eerste tocht is op zaterdag 6 april, waaraan minimaal 20 mensen moeten meedoen, an ders gaat de wandeling niet door. Opgave voor deelname is mogelijk voor 4 april bij het VW Zuidlaren of Hoogezand- Sappemeer. >\1 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op tweede paasdag wordt de dertigste Ralley- paper georganiseerd. Organisator is opnieuw de landelijke rijvereniging de Gorecht-ruiters. Een ralley-paper is een oriënteringsrit op of achter het paard. Lid van de Gorecht-ruiters hoeft men niet te zijn om mee te doen. Inschrijven is moge lijk tussen 9 en 11 uur op twee de paasdag bij de boerderij van de familie Van Hoom. Dat is de boerderij die achter de Borg Welgelegen in Sappe- meer ligt. De rit is 25 kilometer lang. In Veendam is een pauze-boerde- rij. De prijsuitreiking vindt plaats bij de familie Van Hoom. Vorig jaar deden aan de rit ruim 100 combinaties mee. Een leuk kijkfestijn is het dus ook. SAPPEMEER - Tweede Paasdag is de lokale radiozender Radio Compagnie officieel één jaar in de lucht. Een jaar lang werd vijf avonden per week en twee dagen in het weekeinde uitgezonden. Een groep van ongeveer 50 vrijwilligers maakt een verscheiden- heid aan programmai, voor jong en oud, van sport tôt kultuur. Na één jaar zal maandagavond het „Lang zal ze leven" klinken. De medewerkers hebben komende week een intern feestje. De tijd, die de vrijwilligers aan de radio besteden, loopt per persoon uiteen, van 4 tôt 10 uur per week. Elke pro gramma heeft een kem van vaste medewerkers, met daar- omheen een aantal ,,losse krachten". Technicus Bert Ot- tens, bij de omroep vanaf sep- tember, draait aan de knoppen in een drietal programmai. ,,Ik vind het gewoon hardstik- ke leuk om te doen. Het pro gramma moet me wel aanspre- ken natuurlijk." De meeste vrijwilligers bij de lokale omroep leren het werk van hun collega's. De tech- niek, presentatie, het pro gramma maken en regisseren moet zo professioneel moge lijk gebeuren, al is het op klei- ne schaal. Volgens Marian Feitsma, programmamaakster bij Nieuws Lokaal, wordt daar verschillend over ge- dacht: ,,De één wil diep in het nieuws duiken, de ander is al leen in presenteren en tech- niek geïnteresseerd. Over die verschillen zijn we aan het dis- cussiëren. Ik denk nu, als je een professioneel nieuwspro- gramma wilt maken, moet je er meer tijd in steken, dan wij nu doen. In hoeverre kun je die eisen aan jezelf stellen?" Naast tijd worden soms ook apparatuur en andere noodza- kelijke kosten door de mede werkers zelf betaald. Mini maal zouden de gemaakte on- kosten vergoed moeten worden." vindt Marian Feitsma. ,,Daarbij vraag ik mij af, als je serieus een pro gramma wilt maken, of je dat wel met vrijwilligers werk kunt doen." Radio Compagnie maakt geen reclame, maar bestaat van ge- meentelijke subsidie. Vorig jaar was dat 20.000,-, ko- mend jaar slechts f 5000,-. Vol gens het Bestuur van Radio Compagnie kan dit gevolgen hebben voor de programmai, ook al wordt naarstig gepro- beerd het bedrijfsleven warm te maken voor de lokale zen- der. Bovendien wordt gewacht op de regelgeving voor recla me. Naast eventuele reclame ziet het bestuur mogelijkheid om via fondsen inkomsten te verwerven. Om in elk geval in de lucht te blijven. KROPSWOLDE - In de Her- vormde Dorpskerk vindt, evenals vorige jaren, een Paa- scyclus plaats. De cyclus bestaat uit drie vesper- diensten om half 8 's avonds op Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Stille Zaterdag. Op zaterdagavond worden een aantal koralen uit de Johan- nes Passion van J.S.Bach uit- gevoerd door het koor ,,Kanto- rij en Ensemble Kiel-Winde- weer" onder leiding van Wim van de Laar. Op zondagmor-. gen vindt de Paasviering plaats. De diensten zijn ook toegankelijk voor niet-ge- meenteleden. GRONINGEN - Het eerstvol- gende programma ,,De Zoater- dagbus" op Radio Noord is ge- wijd aan het dorp Harkstede. Zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur komen een viertal inwo- ners uit het dorp te gast bij presentator Engbert Gruben en vertellen over de aktivitei ten en het wonen in Harkste de. MARUM - Op woensdag 3 april organiseert het Gronings Agrarisch Jongeren Kontakt samen met de jongeren van Friese en Drentse landbou- worganisaties een avond over ruimtelijke ordening en mi lieu. Op deze thema-avond ,,Wat malen we om V.R.O.M." zijn een aantal sprekers te horen, waaronder minister Alders van VROM. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in ,,De Kruisweg" te Marum. KROPSWOLDE - Het bestuur van de Vereniging Dorpsbelan gen Kropswolde maakt zich grote zorgen over de verkeersonvei- ligheid in het dorp. Vooral de vluchtheuvel in de Woldweg blijkt een gevaarlijk obstakel waardoor auto's soms letterlijk gelanceerd worden in de richting van de woningen. De dorps- vereniging vraagt de gemeenteraad met klem stappen te onder- nemen. Drie emstige verkeersonge- vallen zijn er in korte tijd in Kropswolde gebeurd, waar van één met dodelijke afloop. De dorpsvereniging heeft ge- constateerd dat de maximums- nelheid vooral in de avond- uren herhaaldelijk wordt overschreden, het inhaalver- bod wordt genegeerd en dat het steeds drukker wordt in het dorp. De vluchtheuvel ter hoogte van perceel 126 vormt volgens de vereniging vooral 's avonds een lastig opstakel. ,,Een groot aantal automobilisten heeft deze vluchtheuvel dan ook al gebruikt als springschans". waama deze auto's letterlijk gelanceerd werden in de rich ting van de woningen", aldus de brief waar de gemeente raad zich woendag over zal buigen. De laatst verongeluk- te auto belandde midden op het fietspad, waar zich op dat moment geen verkeer bevond. Bewoners en Dorpsbelangen maken zich steeds meer zor gen. Wat de gemeenteraad precies moet doen schrijft Dorpsbe langen niet. Wel dat ze een af- schrift van hun brief hebben gezonden aan het Regionaal orgaan voor de verkeersveilig- heid. EMMEN - Een verzameling ra- riteiten uit de natuur, is te vin- den in het Noorder Dieren- park. Daar werd op woensdag 20 maart het „Raar-maar- waar- huis" geopend. Het „huis"is een muséum speciaal voor kinderen en bevindt zich midden in de speeltuin. In een kermisachtige sfeer kunnen nieuwsgierige kinde ren en natuurlijk ook volwas senen zich verbazen over de nieuwe aanwinsten. Een reu- zenvleermuis, het angstaanja- gende gebit van een piranha, een Siamese biggentweeling op sterk water en de groteske schedel van een nijlpaard zijn slechts enkele van de meer dan 40 verschillende objekten in dit muséum. Het Noorder Dierenpark heeft, voor deze gelegenheid, een prachtig geïllustreerd boekje uitgegeven, met de titel ,,Raar maar Waar". Het is te koop in de winkel van het park voor flO,- Kaken van een piranha uit het boekje ,,Raar waar" (vis), maar VROLEK POAfKE Frekie: „k Bin blied,dat k nait ien t joar 5000 leef. Meester:,,Hou dat zo?" Frekie:,,Din mos k nog meer jaoartallen leren." Uitvaartverzorging zonder winstoogmerk Deposito stortingen en verzekeringen geheie dag gesloten Drukkerij Kantoorinstallaties v.a. 1649.- (HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 28 MAART 1991 - PAGINA 10- Uitvaartverzorgers: M. Piebes 05980-94693 J. Bos 05967- 1440 Verzekeringen NUVEMA P. Pruim 05980-90017 Aanmelding leden: M. Bisschop 05980-25321 H. Bazuin 05980-95504 Na ruim 40 jaar aan ons bedrijf te zijn verbonden, wordt i.v.m. het be- reiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heren en per 1 april het bedrijf overgedragen aan Wij hopen dit feit in een feestelijk samenzijn te gedenken op vrijdag 5 april a.s. In verband hiermee zijn wij de Noorderstraat 122 - Sappemeer Gegarandeerd, de SPARTAMET fietst even licht als aile andere SPARTA-fietsen De vindingrijke oplossing voor aile fietsers die meer willen dan alleen maar trappen. Aandrijving gebeurt door middel van tandwie- len; de electronische ontsteking is onder- houdsvrij; de tank met 1.5 liter zorgt voor een actieradius van... 100 km en de verlich- ting wordt gevoed door de dynamo en niet door de motor Dat de SPARTAMET "compleet" mag wor den genoemd, is alleen al duidelijk uit de vol gende voorzieningen: Vredestein reflecterende banden, verlichting, verlengde drager, spatlap, pomp, jasbescher- mers en stabiele middenstandaard Maak een proefrit en u zult beamen dat de rij-eigenschappen en extra mogelijkheden van deze fiets werkelijk "om over naar huis te schrijven" zijn SPARTAMET WAAR VINDT U NOOREN k r SUKHTtKSTRAAJ S3 96IJCM SAPPCMFFV TtL0S9t0-9«S9i

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 10