cS/\/ klaar voor onbekend terrein I GEAVANCEERDE HUIFKAR Europese première van de Cadillac Seville 1992 Isuzu Campo Camper Daihatsu FX-228 Compact Cabrio Frontale aan val op terrein wagenmarkt "BOLLETJE" SLAAT IN ALS EEN BOM hetMieuws/)] m LAD Il Met de nieuwe terreinwagen, genaamd Frontera, waagt Opel zich op het nog steeds aan populariteit winnende gebied van de 4WD's. Opel mag dan in Nederland al wel 22 jaar het beste verkochte automerk zijn, op het vlak van de terreinwagens had het Duitse merk tôt op heden niets te vertellen. Daarin komt weldra verandering. Aan de Frontera de zware taak om het laatste stuk onbekend terrein waar Opel nog niet actief is, te ontdekken voor de Europese dochter van het grootste auto-concern te wereld. KRACHTENSPEL KOGELKRINGLOOP BSSIII^ KUNSTSTOF KARAKTERISTIEK Mazda heeft met de nieuwe 121 een spraakmakend model uitge- bracht. Zelden ontketende een auto in de compact-klasse zo veel opschuddding. Bijnamen als bolhoed' en 'buitenbeentje' vielen hem al ten deel. Door zijn kordate, koddige uiterlijk springt de nieuwe 121 echt uit de band. Met de keuze om geen eenheidsworst te maken, maar de nek uit te steken met een apart gevormde auto, krijgt Mazda nu loon naar prestatie. De nieuwe Benjamin is bij de autopers goed ontvangen, de Mazda-deaiers zijn enthousiast en op de Auto-RAI sloeg bolletje in als een bom. Resultaat: op 20 februari had de importeur al 1300 orders binnen. BOVEN VERWACHTING DRIETRAPS SCHUIFDAK KLEUREN OPBERGBOXEN PRIJZEN 1NIEUWS II^HH -V«*kb4ad voor Moogonnd-Sappemoor JTT De U.S.A. ontmoet Europa Genève. De nieuwe Cadillac Seville 1992, de nieuwe Pontiac Firebird con vertible en de HX3 vormen het middel- punt van de General Motors stand tij- dens de Geneefse Autoshow, welke van 7 tôt 17 maart wordt georganiseerd. Seville: nieuw ontwerp met internati onale allure. Naast een volledig nieuw ontwerp met internationale uitstraling onderscheidt de 1992 Cadillac Seville zich van zijn voorganger door een aanzienlijk lange- re wielbasis. Zowel het uiterlijk als het innerlijk zijn duidelijk ontworpen om ook kopers buiten de Verenigde Staten aan te trekken zonder daarbij het duidelijk eigen Cadillac-karakter te verliezen. De binnen-ruimte is toegenomen, met name voor de achterpassagiers, terwijl veel aandacht is besteed aan het verder verhogen van de veiligheid. De 1992 Cadillac wordt aangedreven door de vertrouwde 4.9 liter 50 kW/200 pk V8 motor, zoals die werd geïntrodu- ceerd in de 1991 versie. Grote trek- kracht bij een laag toerental (373 Nm bij 3000 toeren per minuut) en vloeiend overschakelen van de elektronisch gestuurde automatische 4- versnellings- bak zijn nog maar twee kenmerken van het 'Cadillac going forward'. Als een waardig vertegenwoordiger van het Cadillac-merk, dat altijd al een pio- niers-rol vertolkte in de toepassing van elektronika in de automobiel, wordt niet alleen de versnellingsbak elektronisch gestuurd: van de standaard Computer Command Ride wielophanging tôt het nieuwe elektronische dashboard, het automatische Climate Control, het Infor mation Center voor de bestuurder of ABS remsysteem, mikro-processors spelen een belangrijke roi in de veilig heid en komfort van de inzittenden. De pick-up is ontwikkeld als lastpaard, maar allengs kwamen gebruikers er- achter, dat dit type voertuig feitelijk ook een Ail Purpose Vehicle is. Goederen, gereedschap, cross-motor, surfplank, verhuisdozen en allerlei andere zaken, de pick-up is een prima voertuig voor het vervoer daarvan. Aan dat lijstje kan, overgewaaid uit de States, nu ook de Camper opbouw worden toegevoegd. Een Pick-up Camper stelt uiteraard an dere eisen aan het voertuig, met name waar het comfort betreft. De vernieuw- de Isuzu Campo is dan ook uitermate geschikt om als 'drager' te dienen voor een Camper-opbouw. Keuze uit krachtige diesel- of benzine- motoren en twee- of vierwiel-aandrij- ving. De pick-up Camper is een prima vervoermiddel om eens avontuurlijke tochten door Europa te ondernemen, zelfs op wegen en in gebieden waar de 'normale' camper niet of nauwelijks kan komen. Daarnaast staan het rij-karakter en het rij-komfort dicht bij de personen- wagen, een niet te verwaarlozen voor- deel t.o.v. de normale camper. Boven- dien is de pick-up buiten het reis-sei- zoen weer normaal te gebruiken als pick-up. General Motors Nederland heeft een Campo SportsCab uitgerust met een Polar opzetcamper van Euro Caravan Import. De Camper-opbouw is 3735 mm lang, 1990 mm breed en 1965 mm hoog. De woonoppervlakte is 6.0 m2 en de op bouw beschikt over vier volwaardige slaap-plaatsen. Het gewicht van de Camper-unit is ca. 390 kilo. Tôt de standaard-uitrusting behoort: 57 liter koelkast, 2-pits gasstel, keuken, centrale (vloeistof)verwarming, een im- periaal met trapje, een verswatertank en een afvaltank. Aan de achterzijde is de opbouw voorzien van toplichten en een achterlichtpartij. Als ekstra is de Campo Sportscab Cam per uitgerust met luchtvering in te stel- len met een knop op het dashboard, 6-star sportvelgen en een bull-bar. De Campo beschikt over een slede-ra- dio; wanneer men op de plaats van bestemming of overnachting is gearri- veerd kan de radio in de slede van de Camper worden geplaatst. Daihatsu bip vorderingen maken in de produktie en ontwikkeling van compac- te-auto's. Hiermee komt men tegemoet aan de wens om zo weinig mogelijk grondstoffen en dus zo min mogelijk energie te gebruiken. Dergelijke voer- tuigen bestaan al lang. Een merk dat al meer dan 30 jaar er in slaagt ze te ma ken is Daihatsu. Maar Daihatsu zou Daihatsu niet zijn om aile voordelen van een compacte auto te combineren met het plezier van het open rijden. Zo ontstond de FX-228. Een prototype op basis van reële uit- gangspunten met aile hedendaagse technieken en veiligheidseisen. De FX-228 is afgeleid van de Daihatsu Lee- za, een coupé versie van de Cuore, die uitsluitend op de Japanse markt te koop is. De FX-228 is een heuse tweezits ca briolet, waarbij een kunststof plaat de neergeklapte canvas cabriolet kap ge- heel afdekt, waardoor een sportief uiter lijk ontstaat. Harmonie tussen sportiviteit en vei ligheid De FX-228 heeft een aerodynamisch front met de in de bumper geïntegreer- de grille en ovale koplampen met halo- geen verlichting. Dit ailes is in de kleur van de carrosserie gespoten. De grote gelaagde voorruit is zeer vlak geplaatst en vormt een geheel met de korte motorkap. De zijruiten van de por- tieren kunnen geheel naar beneden ge- draaid worden. Er' is geen zijruitframe gemonteerd, zodat er een geheel open auto ontstaat. De achterkant loopt wigvormig op en acnter de zitplaatsen is een grote afdek- plaat aangebracht, waaronder de cabri- oletkap kan worden opgeborgen. Een ander opvallend détail zijn de grote 14 inch wielen met 165/60R14 banden. Geel is de mode De FX-228 is in opvallend geel gespo ten en deze kleur is terug te vinden in de bekleding en het intérieur. De spor- tieve bucketseats zijn van echt leer ge- maakt en geel met grijs gekleurd. Het sportieve stuurwiel is eveneens van leer. De canvas cabrioletkap is zwart. Deze kap is zeer makkelijk op te zetten en neer te klappen. De grote achterruit zorgt voor een goed zichtveld naar ach- ter. ïffii. OPEL FROHTÉRA: 11-:.•.'.llll°ï'-::- /Il '11:-v-VlY1 -,'1 A- Twee robuuste knapen, geschikt om het slechte pad op te gaan: links de vierdeurs Frontera Estate, rechts de tweedeurs Frontera Sport hardtop. Opel toonde de Frontera voor 't eerste op de Autosalon van Genève, die begin maart plaats vond. De vierwiel-aange- dreven auto wordt in de tweede helft van 1991 op de Nederlandse markt verwacht tegen nog nader vast te stel- len prijzen. Bakermat van de Frontera is de nieuwe IBC-fabriek in Luton (Engeland). Opel's frontale aanval op de terrein wagenmarkt wordt aangedreven door benzine- of dieselmotoren. Deze krachtbronnen van eigen Opel-fabri- kaat worden gekoppeld aan Isuzu-aan- drijf-componenten, die dit Japanse automerk (deels eigendom van Gener al Motors) speciaal voor de Europese markt heeft ontwikkeld. Gerekend naar waarde is ruim 80 procent van de com- ponenten van Europese oorsprong. Hierdoor kan de Frontera in de hele EG worden verkocht als zijnde een "Euro pese auto". Opel levert de Frontera als tweedeurs Sport hardtop of als vier deurs Estate met een 43 cm langere wielbasis. De Sport hardtop krijgt de bekende Opel tweeliter benzine-motor, die 85 kW/115 pk levert, terwijl de Estate versie is uitgerust met de Opel 2.4 liter benzinemotor (92 kW/125 pk) of de Opel 2.3 liter turbo intercooled dieselmotor van 74 kW/100 pk. De twee Estate-motoren hebben hun spo- ren al verdiend in de Omega-serie. Beide benzinemotoren hebben een drieweg katalysator. Om het vrije spel der motorische krach- ten in goede banen te leiden, verloopt de aandrijving via een handgeschakel- de Isuzu vijfbak met een tussenbak voor de vierwielaandrijving. Bij normale hoge gearing heeft de Frontera alleen achterwiel-aandrijving en draaien de frontnaven vrij. Voor meer tractie kan men de vierwielaandrijving inschakelen via een schakelpook op de tunnel. Er is keus uit hoge of lage gearing. Een limi- ted slip differentieel is als optie lever- baar. De tweedeurs Sport heeft hand- bediende vrijloopnaven. Automatische vrijloopnaven zijn als optie leverbaar. Bij de vierdeurs Frontera zijn automati sche vrijloopnaven standaard. Handbe- diende vrijloopnaven zijn hier optioneel. Van huis-uit staat de Frontera op stevi- ge sloffen. Rond de 15 inch stalen vel- gen met een breedte van zes inch zijn 'ail weather' banden gemonteerd, for- maat 225/75. Tegen meerprijs zijn zeven inch brede lichtmetalen velgen leverbaar met 255/75 banden. Die staan hun mannetje in het terrein. Ruggegraat van de Frontera is een lad- derchassis met zes'dwarsbalken. Hier- aan zijn de aandrijving en wielophan ging bevestigd. Opgehangen in rubber wordt ook de carrosserie hieraan vast- gemaakt. De onafhankelijke voorwiel- ophanging heeft langsliggende torsie- Vierdeurs Frontera Estate met een 43 cm langere wielbasis dan de tweedeurs Sport. Let op de standaard dakrails. staven met telescopische schokdem- pers en een stabilisatorstang. De starre achteras wordt afgeveerd door half- elliptische bladveren met telescopische schokdempers. Geventileerde schijfremmen voor en een bekrachtigde kogelkringloop stuur- inrichting zijn standaard. Bij de tweedeurs Frontera Sport past Opel een kunststof dak toe. Op het aan de zijkant scharnierende achterportier is aan de buitenzijde het reservewiel bevestigd. Bij de personenwagen-uit- voering zijn de zijruiten en achterruit uitneembaar. Bij de vierdeurs Frontera is het reservewiel staand in de laad- ruimte gemonteerd. De achterklep opent gedeeltelijk naar boven en naar beneden. Een uitwendig gemonteerd reservewiel is op dit model als optie te krijg. De grille is in de wagenkleur gespoten en heeft een donkergrijs inzetstuk. Het vierdeurs model heeft een 60/40 neerklapbare rugleuning achter en dak rails. Beide modellen hebben een personen- wagen-interieur met stoffen bekleding, beklede deuren en daksteunen. Op de vloer ligt wagenbreed tapijt. Het instrumentarium omvat een toerentel- ler, watertemperatuur- en oliedruk- meter, tevens een brandstofmeter met waarschuwingslampje. Centrale deur- sluiting, elektrisch bediende ramen en een zonnedak zijn als optie leverbaar. Later komt voor de vierdeurs ook airco beschikbaar. De Frontera Sport biedt royaal plaats aan vier personen. De vierdeurs Estate kan op comfortabele wijze vijf personen vervoeren. Hoewel 4x4's traditioneel terreinvoer- tuigen zijn, zoeken de meeste kopers in deze klasse een auto, die op de gebaande weg over de eigenschappen van een personenwagen beschikt. Opel heeft derhalve gekozen voor een recreatievoertuig met de rij-karakteris- tiek van een personenwagen wat betreft vering, comfort, wegligging, uit- rusting, handelbaarheid en geluidsni- veau. MAZDA 121 CABRIO TOP: Woordvoerder Léo Detering van Mazda-importeur Auto-Palace De Binckhorst uit Den Haag steekt zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. "Het leuke was dat we de bezoekers van de Auto-RAI niet hoef- den te wijzen op de sterke punten van de 121; het publiek vertelde ons wat men zo bijzonder aan de auto vindt. Bovendien bleek de belangstelling uit aile leeftijdsgroepen te komen. Ze hadden we gedacht dat de nieuwe 121 meer iets voor de jeugdige doel- groepen zou zijn, maar we bereiken met onze jongste oogappel duidelijk een breed publiek". "Tijdens de persintroductie op 7 januari noemden we voor heel 1991 een ver- koopaantal van 3000 tôt 3500 exem- plaren. Zoals het er nu uitziet, halen we die prognose makkelijk. En dan te weten dat onze advertentiecampagne nog moet beginnen. Aile publiciteit tôt nu toe is afkomstig van de autopers en wat tv-flitsen. Toch zitten we al op ruim 1300 orders, dat is bijna de helft van wat we zes weken geleden maximaal haalbaar achtten. En - tussen twee haakjes - het is twee keer zo veel als we in heel 1990 van de oude 121 heb ben verkocht. Hoewel het resultaat ons verrast, zijn we toch niet echt overrom- peld. -Want de nieuwe 121 past in het beeld van de 323F en de MX-5 en die twee modellen lopen ook boven ver- wachting", aldus Detering. Een bijzondere loot aan de 121-stam is de de Cabrio Top. Net als bij de oude 121 is dit model voorzien van een kunststof-schuifdak. Dit is echter niet zo maar een schUif- dak; nee, het is "het eerste op drie manieren elektrisch te openen kunst stof autodak ter wereld", laat de impor teur met gepaste trots in de persdocu- mentatie weten. Twee elektromotoren kunnen het dak van deze geavanceerde huifkar in beweging zetten. Zij regelen dat het dak in precies negen second,en over bijna de voile lengte kan worden geo- pend: hetzij vanaf de voorzijde, danwel Extravert: Mazda 121 GLX Cabrio Top; voorzien van ingenieus schuifdak vanaf de achterkant of zelfs vanuit beide richtingen tôt aan het midden. Totaal kunnen de inzittenden 60 pro cent (circa 0,45 m2) van het dakopper- vlak openen. Er is dus sprake van een heuse "Cabrio". Het drietraps schuifdak wordt bediend met schakelaars, die makkelijk bereik- baar zijn vanaf aile zitplaatsen, ook achterin. Rijdend op de snelweg kan de "Cabrio Top" probleemloos worden bediend. De bestuurder kan met een veiligheidsschakel de bediening achter in blokkeren. Dank zij de spéciale con- structie blijft het windgeruis tôt een minimum beperkt. Veel lof oogstte Mazda op de Autoi-RAI ook voor de bijzondere kleuren en het lakwerk van de 121. We zullen u niet vermoeien met de imponerende namen, die de fabrikant daarvoor heeft bedacht. We volstaan met op te mer- ken dat vooral de kleuren rood, donker- blauw en blauw/groen metallic erg in de smaak vielen bij de bezoekers aan de Mazda-stand. Bij de produktie van de 121 besteedde Mazda ook veel aandacht aan het metallic- en mica-lak- werk. Door een speciaal elektromagne- tisch procédé worden de deeltjes in de lak 'gericht'. Hierdoor verandert de lichtbreking en krijgt de kleur een die- pere glas en reflectie. Speciaal voor de 121 hebben de Mazda-ontwerpers een pakket acces soires samengesteld. Naast spoilers, stootstrippen en een sportief sierstuk voor de uitlaat omvat deze "Finish Line" luxe zaken als een speciaal ontworpen lederen stuurwiel, een make-up spiegel met verlichting en een rolgordijn voor de achterruit. Wie graag zo efficient mogelijk omgaat met de ruimte in een auto kan baat hebben bij de extra opbergboxen voor onder de voorstoelen, de middencon- sole en het muntenbakje. Zelfs voor in de bagageruimte zijn er afzonderlijke opbergdozen ontworpen. Voor veeleis- ende gebruikers is er tôt slot nog een allesdrager, een surfplankhouder, een fietsdrager en een afsluitbare skihou- der, die stuk voor stuk het nuttig gebruik van de 121 vergroten. Mazda begint met de 121 nog nèt onder de 20 mille, namelijk f 19.850,= voor de 1.3 LX. De wat luxer aangekle- de 1.3 GLX kost f 21.795,=, terwijl de hiervoor uitgebreid behandelde Cabrio Top op f 23.580,= komt. Prijzen inclu- sief BTW, exclusief 425 gulden afleve- ringskosten.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 8